Category

Nejčastější čínské výrazy

Category

Hledat

Nejčastější čínské výrazy

Oheň HUO představuje v čínské medicíně extrémní formu horka RE. Obě dvě kategorie se chovají v organizmu podobně, oheň HUO však ve srovnání s horkem RE více spaluje, vysouší a šlehá plameny. Vzniká buď působením zevního horka (kupř. napadením zevním horkým větrem FENG RE), jež se usídlí v organizmu a postupně se přemění na vnitřní horko a posléze na oheň HUO, nebo působením dlouhodobých emocí. Každá stagnace či blokáda se totiž dříve či později ve svém důsledku přemění na oheň HUO. Tento oheň má dvě formy – z nedostatku a z nadbytku.

Vlhko SHI je v čínské medicíně kategorie, která představuje nejen zevní vlhko (počasí, práce ve vlhkém prostředí, mokré oblečení apod.), ale i vlhko uvnitř domku. Vše je jakoby nasáklé vlhkem a potíže tomu odpovídají: pocit tíže po těle, v hlavě či v končetinách, tlak a plnost na hrudi či na břiše, nejasná mysl, zakalená moč, měkká stolice, páchnoucí husté gynekologické výtoky, ekzémy s páchnoucími lepkavými výtoky, lepkavý pocit v ústech.

Vnější vítr FENG XIE QI představuje škodlivý zevní vítr, jenž napadá povrchové oblasti našeho organizmu. Podle čínské medicíny je nositelem 1 000 nemocí, tedy počátkem („hrotem šípu“) celé řady neduhů, jež zprvu nejsou vůbec s tímto větrem spojovány a mohou se objevit později – viz Chřipka a nachlazení.

Esence JING je produktem ledvinného jinu a jangu a je i tou nejimaginárnější kategorií v čínské medicíně. Tuto esenci si můžeme představit jako hořící svíčku, kdy plamen je jang, vosk je jin, teplo, jež vydává plamen, je energie čchi a světlo plamene je pak tou ryzí esencí jing.

Hlen TAN je imaginární kategorie v čínské medicíně. Jeho vznik souvisí vždy se stravováním. Jedná se o hromadění nadměrného vlhka, které je produkováno dráhou sleziny v důsledku její nedostatečnosti či nevhodného jídla a pití.

Horko RE si můžeme v čínské medicíně představit jako motor, který má neustále tendenci se přehřívat, protože buď nemá vodu v chladiči, což odpovídá stavu nedostatku (Nedostatečnost jinu – YIN XU), nebo je předimenzovaný a při sebemenším přidání plynu se rychle vytočí a následně i přehřeje, což odpovídá stavu nadbytku (Nadbytek jangu – YANG SHI).

Horký toxin RE DU lze z hlediska čínské medicíny přiblížit k akutní bakteriální či virové infekci. Ta se však někdy po odeznění příznaků může „usadit“ v organizmu, a není tedy dostatečně vyloučena z těla ven. Vyšetření a laboratorní hodnoty nevykazují sice žádné patologické změny, nicméně člověk se necítí ve své kůži, je opakovaně a často postižen různými záněty a infekcemi.