Oblíbené (0)

CHLAD RANNÍ MLHY (002)bylinná směs v tabletách

YIN QIAO JIE DU
Na dotaz
Sleva e-shop: 0 %

Skladem

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

 • Chřipka
 • Virózy
 • Horečka s bolestmi v krku
 • Bolesti hlavy při horečce
 • Pálivé bolesti v krku se zarudnutím a otokem.
 • Sluneční kopřivka
 • Akutní alergické stavy
 • Infekční dětské nemoci jako spalničky, zarděnky a příušnice

 

Popis dle tradiční čínské medicíny

Jedná se o nejčastěji užívanou směs při napadení zevním škodlivým větrem FENG, a to jak horkým FENG RE, tak i částečně chladným větrem FENG HAN, projevující se těmito příznaky: horečka, žízeň, pocení, bolesti hlavy, bolesti svalů po těle, bolesti, pálení a svědění v krku, nateklé krční mandle, lehce nažloutlá rýma, pálení v nose, kýchání, event. kašel.

Pro pochopení rozdílu mezi účinkem směsi CHLAD RANNÍ MLHY a farmakologickými antipyretiky (aspirin, paralen) je nutno si nejdříve popsat účinek farmak. Při viróze či bakteriální infekci se aktivizuje imunitní systém, přičemž se objevují průvodní jevy, například teplota, protože při jejím zvýšení se urychlují některé imunologické reakce (pohyblivost bílých krvinek, fagocytóza – pojídání mikroorganizmu apod.). Působením mnoha vyloučených látek při těchto dějích pociťujeme typické příznaky – bolesti těla, otoků sliznic, kýchání a dalších. Užijeme-li antipyretikum, dojde k subjektivní úlevě, která je však vyvolána přerušením řetězce imunologických dějů a tím samozřejmě i jejich oslabení. Původní reakce organizmu již neprobíhá podle scénáře, ale je modifikována. Okamžité zlepšení stavu je zaplaceno nekompletním vyloučením patogenů, dlouhou rekonvalescenci, zahleněním, zhoršováním obranyschopnosti s navracením se infekcí. Bylinná směs CHLAD RANNÍ MLHY je složen z extraktů bylin, jejichž empiricky sestavená kombinace zajišťuje pokrytí mnoha mechanizmů, zúčastňujících se imunologické reakce při infekci. Zlepšují stav sliznic, upravují otok, ale současně aktivizují imunitu a urychlují zvládnutí infekce, čímž se přirozeně sníží teplota. Kromě toho se zabývají trávením potravy a psychickým stavem. Tímto se zajistí urychlení a zefektivnění reakce „celku“ na infekci, aniž by se nepřiměřeně zasahovalo do dějů, které nám byly dány od přírody.

 

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

Směs nasadit co nejdříve při nástupu infekce. Nepodává se preventivně. Je určena až "pro hašení požáru".

3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 – 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3x2 – 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 – 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 – 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje – vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2x6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle (neznamená nutně býti najezený!) Platí pravidlo, že tyto tablety se v akutním případě užívají ještě 3 dny po skončení všech příznaků.

Nezlepší-li se stav během dvou dnů, vyhledejte lékařské ošetření – infekt je příliš virulentní, nebo organizmus oslaben a je zapotřebí razantní postup. 

 

Osvědčené kombinace dle tradiční čínské medicíny

  

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě

Přítomnosti horka/vlhka  či v případě pseudohorka z nedostatečnosti jin nebo horka z nedostatečnosti krve. Tato směs rozptyluje napadení zevního horkého větru z povrchových vrstev pocením (oproti léčbě vnitřního horka a vlhka, jež se léčí ochlazením horka a vyloučením vlhka spodním ohništěm, tj. močí a stolicí). Více o čínských výrazech zde.

 

Působení dle tradiční čínské medicíny

 • Uvolňuje povrch BIAO
 • Vylučuje horký vítr FENG RE
 • Vylučuje toxickou horkost RE DU

 

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny

 • Jin Yin Hua (Zimolez japonský, květ) - Spolu s Lian Qiao jsou 2 hlavní byliny v této směsi, jejichž funkcí je ochladit horko a zmenšit otoky v krku, které často doprovázejí bolesti v krku. Rovněž mají i antibakteriální účinky, obzvláště při napadení organismu zevním chladem.
 • Lian Qiao (Zlatice převislá, plod) - Spolu s Jin Yin Hua  jsou 2 hlavní byliny v této směsi, jejichž funkcí je ochladit horko a zmenšit otoky v krku, které často doprovázejí bolesti v krku. Rovněž mají i antibakteriální účinky, obzvláště při napadení organismu zevním chladem.
 • Niu Bang Zi (Lopuch větší, plod) - Vylučuje horký vítr z povrchu těla, zmenšuje otoky mandlí a napomáhá uvolňovat bolesti v krku, stejně jako napomáhá pocením snižovat horečku.
 • Bo He (Máta jednokališná, nať) - Ochlazuje horko, obzvláště z oblasti krku a hlavy, včetně obličeje a očí, zmenšuje bolesti hlavy a v krku, vyvolává pocení a tím snižuje horečku.
 • Jie Geng (Platykodon velkokvětý, kořen) - Naviguje energii bylin směrem vzhůru do plic a krku, napomáhá trávení a posiluje plíce, jež řídí obranou energii těla a posiluje tak přirozenou obranyschopnost.
 • Dan Zhu Ye (Lopater štíhlý, nať) - Ochlazuje horko a zklidňuje psychické podráždění při nemoci, zmírňuje bolesti v krku a ústní afty.
 • Jing Jie (Schizonepeta jemnolistá, nať) - Uvolňuje povrch pocením a vylučuje jak chladný vítr, tak i horký vítr z povrchu těla. Z hlediska moderní medicíny příznivě ovlivňuje termoregulaci, je potopudná, má protivirové účinky u chřipek a protisvědivé u ekzémů a vyrážek.
 • Dan Dou Chi (Sója luštinatá, fermentované semeno) - Vylučuje jak chladný vítr, tak i horký vítr, zklidňuje podráždění při horečce a nemoci.
 • Fang Feng (Ledebouriela rozkladitá, kořen) - Uvolňuje povrch, vylučuje chladný vítr a zmenšuje bolesti svalů.
 • Ban Lan Gen (Boryt barvířský, kořen) - Ochlazuje horko a uvolňuje horký toxin, obzvláště z oblasti krku a plic, vhodný i pro epidemická onemocnění.
 • Ju Hua (Zlateň morušolistá, květ) - Ochlazuje horko a vylučuje horký vítr.
 • Huang Qin (Šišák bajkalský, kořen) - Ochlazuje horko a vylučuje oheň z horního ohniště, čímž snižuje horečku či bolesti v krku.
 • Zhi Gan Cao (Lékořice, upravený kořen) - Harmonizuje účinek bylin ve směsi a pomáhá usměrňovat energii bylin tam, kde je jí potřeba. 

Diagnozy