Oblíbené (0)

KRŮPĚJ Z LESNÍ STUDÁNKY (060)bylinná směs v tabletách

XIAO CHAI HU

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

 • Akutní horečnatá onemocnění z vnějšího postižení - chřipka, zánět průdušek, zápal plic, zánět pohrudnice, zánět nosních dutin, akutní a chronické záněty (i hnisavé) středouší, obzvláště u dětí (i preventivně), opakované angíny, u kterých hrozí odnětí krčních mandlí, záněty mízních uzlin, záněty příušních žláz, epidemické příušnice, záněty spojivek, zvětšená štítná žláza, revmatická horečka, malárie, tyfoidní (opakující se) horečka neznámého původu, horečka kolem menstruace, poporodní horečka
 • Trávicí potíže - chronický zánět žlučníku, akutní virový zánět jater, chronický zánět žaludku z refluxu žluči, vředová choroba, akutní pankreatitis, zánět ledvin, ledvinné koliky, akutní dětské průjmy či naopak dlouhodobá chronická zácpa u dospělých
 • Gynekologické potíže - gynekologické záněty, výtoky, vaječníkové cysty, prsní cysty, bolestivé menstruace, opoždění či vynechání menstruace
 • Močové potíže - záněty močového měchýře či močových cest, prostatické obtíže
 • Nervové potíže - nespavost, úzkost, strach, obava, bolesti hlavy, migrény, hypertenze, bušení srdce, neuralgie (nervové bolesti-jako mezižeberní zánět nervu)
 • Autoimunní nemoci (revmatická onemocnění, lupénka, Crohnova choroba či ulcerosní kolitida, lupus, cukrovka I. typu, roztroušená sklerosa, sarkoidosa, Hashimotova autoimunní tyreoiditis apod.)
 • Chronické a opakující se záněty (kupř. i chlamydiové infekce, nehtové plísně apod.)
 • Periodicky se opakující potíže a záchvaty u nemocí jako je bronchiální astma, alergická rýma, angína pektoris, epilepsie, premenstruační syndrom, ekzémy kolem uší

  

Popis dle tradiční čínské medicíny

Směs se podává k podpoře organizmu v boji proti infekci. Je určena zejména pro různé přechozené záněty, u kterých nebyl čas dostatečně vše vyležet a které v organizmu přetrvávají v podobě skrytého patogenu. Tyto stavy se projevují chronicky zvýšenou teplotou, občasnou třesavkou či pocitem "horkosti v těle", celkovým neprospíváním, zhoršeným trávení apod. Čínská medicína o těchto stavech říká, že „škodlivina zůstala v těle“. Typickým projevem tohoto stavu je například recidivující zánět středouší u dětí.

Tato formule je jedna z nejčastěji užívaných bylinných směsí v tradiční čínské medicíně, která se i dnes používá u neskutečně obrovského spektra různých potíží a nemocí! A není ani divu - vždyť také napadení zevním chladem či zevním větrem na terén vnitřního horka je jednou z nejobvyklejších příčin nemoci a tak tomu bylo nejen ve staré Číně, ale je obzvláště i dnes, kdy tzv. vnitřního horka RE máme každý v sobě přehršle. Dle TCM se jedná o horko v dráze žlučníku a tří ohnišť, do kterých se dostává zevní chlad HAN či vítr FENG a působí zde doslova jako slon v porcelánu. Je to stav, který si můžeme představit jako vytopenou chaloupku (vnitřní horko) na Sibiři, kde mrzne, až praští (zevní chlad). V našem případě dochází k otevření dveří či oken (umožnění vniknutí chladu), který vyhřátá místnůstka doslova přitahuje a do sebe plnými doušky i vstřebává (dle fyzikálních zákonitostí o vyrovnávání teplotních rozdílů). Škodlivina je „napůl zevně, napůl uvnitř“ a nesnadno ji léčit, neboť stav není ani černý, ani bílý… Česky řečeno "Pořád se ve mně něco tluče" či "Mám to (cítím to) v sobě".

Taková typická v tomto případě je situace, že po dobrání antibiotik se opět vrací (téměř pravidelně po 3 - 4 týdnech) nejasné potíže s horečkou zpět! Totiž stav, kdy škodlivina napadá první vnější vrstvy, se léčí pocenímtedy zahřátím a otevřením zevních kožních průduchů. V případě léků vyvolávajících pocení a to jak chemických (kupř. Paralen), stejně tak i čínských (kupř. CHUAN XIONG CHA TIAO (PRŮSMYK VĚTRNÉ HORY - 004) či YIN QIAO JIE DU (CHLAD RANNÍ MLHY - 002)) sice odstraníme (alespoň částečně) zevní chlad či vítr, ale zvýšíme tím vnitřní horko.

Naopak stav, kdy škodlivina se usazuje do hlubších vrstev, je nutno jej léčit ochlazením vnitřku a vyloučením škodliviny tzv. spodem, tedy močením a stolicíV případě léků ochlazujících a to opět jak chemických (kupř. antibiotika, chemoterapeutika, kortikoidy, analgetika) tak i čínských (kupř. HUANG QIN (ZROZENÍ FÉNIXE - 009) nebo HUANG LIAN JIE DU (STÍN BROKÁTOVÉHO ZÁVOJE - 012) či CHUAN XIN LIAN (VYSTYDNUTÍ HORKÉ PLOTNY - 013)) zase sice potlačíme vnitřní horko, ale „zatlačíme“ škodlivý chlad či vítr více do hloubky, do dalších hlubších vrstev, kde si bude dále pěkně hovět a čekat na svoji příležitost, která se bezesporu dostaví.

O to však následky a průběh nemoci mohou býti později záludnější a závažnější a jsou často i příčinou vzniku chronických nemocí - kupř. autoimunních nemocí (revmatická onemocnění, lupénka, Crohnova choroba či ulcerosní kolitida, lupus erytematodes, cukrovka I. typu, sklerodermie, Sjoegrenův syndrom, roztroušená sklerosa, Bechtěrevova nemoc, Addisonova nemoc, Hashimotova tyreiditis, sarkoidosa, ale i hypertenze, různé alergie, astma, ekzémy, plísně na nehtech, erysipel, chronické a opakující se záněty apod.). Málokdo to však již pak později vezme v potaz, že na počátku všech těchto obtížně léčitelných nemocí bylo „obyčejné“ napadením zevním chladem, které sedlo na terén vnitřního horka a které nebylo řádně (dle pravidel TCM) vyloučeno, ale naopak „zatlačeno dovnitř“.

Proto je tato směs a včasné rozpoznání stádia nemoci dle TCM tak důležité. Napadení zevním chladem je dle TCM rozděleno do 6 stádií, jimiž postupně „zevní chlad prochází a zraňuje vrstvy“ a způsobuje tak i rozličné příznaky a nemoci.

  

Napadení zevním chladem a větrem FENG HAN v 6 vrstvách

 

 1. vrstva TAI YANG (tenké střevo a močový měchýř)

Hlavní příznak: pocit chladu, třesavka a zimnice střídající se s horečkou, bolesti hlavy a ztuhnutá šíje

Léčba dle TCM: CHUAN XIONG CHA TIAO (PRŮSMYK VĚTRNÉ HORY - 004) + zelený čaj nebo čaj ze skořice a čerstvého zázvoru 

           

 1. vrstva YANG MING (tlusté střevo a žaludek)

Hlavní příznaky: velká horečka, velké pocení, velká žízeň, červený obličej, břišní napětí a nadýmání, zácpa

Léčba dle TCM: HUANG QIN (ZROZENÍ FÉNIXE - 009) nebo HUANG LIAN JIE DU (STÍN BROKÁTOVÉHO ZÁVOJE - 012)

           

 1. vrstva SHAO YANG (žlučník a tři ohniště)

Hlavní příznaky: střídáním horečky a zimnice, hořko v ústech, rozostřené vidění, podrážděnost, bušení srdce, bolesti a tlak v podžebří a na hrudi

Léčba dle TCM: CHAI HU (KRŮPĚJ Z LESNÍ STUDÁNKY - 060)

           

 1. vrstva TAI YIN (plíce a slezina)

Hlavní příznaky: pocit plnosti v břiše, bolesti břicha, průjem, nevolnost, zvracení, chybí pocit žízně

Léčba dle TCM: SHEN LING BAO HE (HOSTINA PĚTI CHUTÍ - 105) + DONG CHONG XIA CAO (CORDYCEPS - 198)

           

 1. vrstva SHAO YIN (srdce a ledviny)

Hlavní příznaky: nespavost, podrážděnost, sucho v ústech a v krku nebo spavost, únava, nesnášenlivost chladu, studené končetiny, průjem s nestrávenými zbytky, není horečka, nitkovitý slabý puls

Léčba dle TCM: nemocnice

           

 1. vrstva JUE YIN (játra a osrdečník)

Hlavní příznaky: obvykle smrt

 

V našem případě nás zajímá 3. vrstva SHAO YANG (dráha žlučníku a tří ohnišť), kde se objevují nejčastěji 3 skupiny příznaků:

 

 1. napůl vnější postižení se vyznačuje střídáním horka a chladu, pocitem plnosti v podžebří, v bocích a na hrudi, bolestmi po těle, obtížným otáčením trupu a obtížným dýcháním (nelze se hluboce nadechnout)
 2. napůl vnitřní postižení se vyznačuje horkem, jež stoupá vzhůru, tedy hořkou nebo až kyselou chutí v ústech, suchem v krku, mlhavým viděním, žlutým výtokem z očí, závratěmi a podrážděností.
 3. žlučník, který napadá žaludek se projevuje pálením žáhy, nevolností, zvracením a nechutenstvím.

 

Rovněž v době menses, kdy je „Dům krve“ (děloha a s ní spojené dráhy) velice zranitelný a otevřený pro vstup zevního chladu, proto tedy každá chřipka, prochladnutí, nachlazení či léčba chladnými léky (kupř. antibiotiky) v době menses či po porodu v šestinedělí může vyvolat výše zmíněné příznaky včetně bolesti v podbřišku.

Dle TCM by se každá žena v době menses měla striktně vyvarovat chladu a v případě již proniknutého chladu a nachlazení v této době by ženy neměly užívat žádnou jinou „živou vodu“ než tuto jedinou bylinnou Krůpěj z lesní studánky.

 

První 3 vrstvy jsou vnější, další 3 vrstvy jsou pak vnitřní. Jak vidno, je tedy „naše“ 3. vrstva SHAO YANG kdesi na pomyslném rozhraní mezi vnějškem a vnitřkem a zde se v podstatě „láme chleba“ a rozhoduje o dalším postupu škodliviny - tedy „o všem“. Ovšem my jsme těmi, kdo toto může ovlivnit a rozhodnout o nás, ale ne bez nás - záleží pak už jen na nás…

 

Tato harmonizující bylinná směs Krůpěj z lesní studánky posiluje vnitřní obrannou energii těla (imunitu) a současně i oslabuje vnější škodlivinu (infekci) jež se snaží „zavrtat“ a usadit hlouběji do těla. Nutno podotknout, že pro její indikaci stačí někdy pouze 1 (slovy jeden) z výše uvedených a silně zvýrazněných příznaků!

 

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 - 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3x2 - 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 - 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 - 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje - vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2x6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle (neznamená nutně býti najezený!).

 

U dětí pak v případě opakovaných infektů dýchacích cest, angín (i s chronickými čepy, indikované k odstranění) či opakovaných zánětu středouší se osvědčuje preventivní podávání tzv. přes sezónu (od podzimu až do jara) - tedy od září do konce dubna a to v obvyklé dávce, pouze v akutním stádiu je vhodné dávku zvýšit.

 

Často se stává, že při užívání této bylinné směsi se po krátkou dobu objevují předchozí prodělané potíže kupř. bolesti v krku, teplota, ekzém apod. To proto, že tato směs tzv. čistí staré a potlačené příznaky nemocí, které se díky ní vytahují podobně jak králíci z klobouku ven či jak naskládaný kartónový papír z plné popelnice. V tom případě nepřerušujte užívání a doporučuje se jen "vydržet s nervem" a nenechat se vylekat, neb během 2-3 dnu tyto obtíže obvykle samy spontánně vymizí. Je to pozitivní reakce a svědčí to o účinném čištění zaneseného organismu!

 

Osvědčené kombinace dle tradiční čínské medicíny

 

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě

Nedostatek jin YIN XU, oheň jater GAN HUO, stoupání jaterního jang GAN YANG SHI (hypertenze nebo krvácení dásní), tzv. stav nadbytku nahoře a nedostatku dole. Více o čínských výrazech zde.

 

Působení dle tradiční čínské medicíny

 • Harmonizuje SHAO YANG
 • Vylučuje zevní chlad či zevní vítr a současně i vnitřní horko z dráhy žlučníku a tří ohnišť

 

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny

 • Chai Hu (Prorostlík čínský, kořen) - Císařská bylina, která je nejmocnější bylinou pro vytlačení škodliviny z vrstvy SHAO YANG, která se usídlila napůl mezi povrchem a vnitřkem, dále též zvedá jang a odstraňuje stagnaci energie Qi.
 • Huang Qin (Šišák bajkalský, kořen) - Ministr, který když se kombinuje s císařskou bylinou, tak drenážuje horko z jater a žlučníku, tak mocně odstraňují škodlivinu ze SHAO YANG a uvolňují horkost (a nemoci) z této vrstvy, aby se škodlivá horkost nemohla dostat hlouběji.
 • Zhi Ban Xia (Pinellie trojčetná, upravený oddenek) - Asistent, který napomáhá zahřívat a přeměňovat hlen ve středním ohništi.
 • Sheng Jiang (Zázvor obecný, oddenek) - V kombinaci s předchozím asistentem harmonizuje žaludek, oba spolu harmonizují střední ohniště, stahují vzbouřenou, protichůdnou energii Qi, zastavují zvracení a odstraňují nevolnost.
 • Dang Shen (Pazvonek chloupkatý, kořen) - Asistent, který spolu se Zhi Gan Cao posiluje energii Qi a působí preventivně proti vniknutí zevní škodliviny.
 • Zhi Gan Cao (Lékořice, upravený kořen) - Spolu s předchozím asistentem posiluje energii Qi a působí preventivně proti vniknutí zevní škodliviny.

Poslední 4 byliny rovněž harmonizují vrstvy výživy a ochrany.

Diagnozy