Oblíbené (0)

CHLAD RANNÍ MLHY (002)bylinná směs v kuličkách

YIN QIAO JIE DU
Na dotaz
Sleva e-shop: 0 %

Skladem

Pálivé bolesti v krku se zarudnutím a otokem. Horečnaté stavy.

 

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

  • Horečnaté stavy
  • Bolesti v krku
  • Bolesti hlavy při horečce

 

Popis dle tradiční čínské medicíny

Nejznámější bylinná kombinace pro horečky a bolesti v krku.

Akutní infekční onemocnění se v čínské medicíně nazývalo vpádem horké škodliviny z ovzduší do organizmu, tedy dost podobně, jak jej chápeme nyní. Náhlé svědění či pálení v nose, rýma, kýchání, bolesti a pálení v krku jsou právě projevy uhnízdění se škodlivé energie v těchto „vstupních branách“. Vzestup teploty, který následuje posléze, je projevem zápasu obranné energie se škodlivinou. Čínská medicína nedoporučuje agresivní srážení teploty za každou cenu, protože se tím oslabuje i přirozená tělesná energie a rekonvalescence po nemoci poté trvá delší dobu. Hlavní působení bylinek obsažených ve směsi je odstranit škodlivinu, dokud je na povrchu a prozatím nepronikla do hlubších struktur (plic).

 

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

  • 3x denně 8 kuliček se podává u mírných průběhů
  • Při výraznějších akutních stavech se podává ihned 20-30 kuliček a toto množství se opakuje 2-3x po dvou hodinách. Po této úvodní dávce již pokračujeme volněji v dávce 3-4 x denně 8-16 kuliček dle hmotnosti a intenzity potíží.
  • Nezlepší-li se stav během dvou dnů, vyhledejte lékařské ošetření – infekt je příliš virulentní, nebo organismus je oslaben a je zapotřebí razantní postup.
  • Výrobek není určen pro děti do 3 let. Děti od 3 do 12 let užívají 3x denně 4 kuličky.

 

Z výše napsaného vyplývá, že směs se má nasadit co nejdříve při nástupu infekce. V tomto případě sleduje imunitní děje ihned od prvopočátku a jejich aktivizace proběhne nejefektivněji.

Bylinná směs se však nepodává preventivně. Je určena až "pro hašení požáru".

Při léčbě akutních infekcí a zahlenění dýchacích cest důrazně doporučujeme vynechat sladkosti a omezit mléčné výrobky!

Směs se používá při napadení organismu na jaře či v létě. Při typicky "horkých" projevech na podzim a v zimě doporučujeme užít spíš směs FANG FENG TONG SHENG (ČISTÝ TOK ŘEKY - 013).

 

Osvědčené kombinace dle tradiční čínské medicíny

 

Soudobý pohled

Pro pochopení rozdílu mezi účinkem směsi CHLAD RANNÍ MLHY a farmakologickými antipyretiky (aspirin, paralen) je nutno si nejdříve popsat účinek farmak. Při viróze či bakteriální infekci se aktivizuje imunitní systém, přičemž se objevují průvodní jevy - například teplota, protože při jejím zvýšení se urychlují některé imunologické reakce (pohyblivost bílých krvinek, fagocytóza – pojídání mikroorganismů apod.). Působením mnoha vyloučených látek při těchto dějích pociťujeme typické příznaky – bolesti těla, otoky sliznic, kýchání a další. Užijeme-li antipyretikum, dojde k subjektivní úlevě, která je však vyvolána přerušením řetězce imunologických dějů, a tím samozřejmě i jejich oslabení. Původní reakce organismu již neprobíhá podle scénáře, ale je modifikována. Okamžité zlepšení stavu je zaplaceno nekompletním vyloučením patogenů, dlouhou rekonvalescencí, zahleněním a zhoršováním obranyschopnosti s navracením se infekcí.

 

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny

Bylinná směs CHLAD RANNÍ MLHY je složena z extraktů z deseti bylin, přičemž každá z nich obsahuje množství jednotlivých účinných látek. Jejich empiricky sestavená kombinace zajišťuje pokrytí mnoha mechanismů, zúčastňujících se imunologické reakce při infekci. Zlepšují stav sliznic, upravují otok, ale současně aktivizují imunitu a urychlují zvládnutí infekce, čímž se přirozeně sníží teplota. Kromě toho se zabývají trávením potravy a psychickým stavem. Tímto se zajistí urychlení a zefektivnění reakce „celku“ na infekci, aniž by se nepřiměřeně zasahovalo do dějů, které nám byly dány od přírody.

 

Autor směsi

Dr. Wu Yutong v díle WEN BING TIAO BIAN, r. 1798.

 

Složení doporučené denní dávky

0,72g – JIN YIN HUA – Zimolez japonský, květ

0,72g – LIAN QIAO – Zlatice převislá, plod

0,42g - BO HE – Máta jednokališná, nať

0,42g - JIE GENG – Platykodon velkokvětý, kořen

0,42g - NIU BANG ZI – Lopuch větší, plod

0,35g - DAN DOU CHI – Sója luštinatá (alergen), semeno

0,35g - SHENG GAN CAO – Lékořice uralská, kořen

0,28g - JING JIE – Schizonepeta tenkolistá, nať

0,28g - DAN ZHU YE – Lopater štíhlý, nať

Ostatní složky: kukuřičný škrob, rýžový škrob, leštící látka: talek

 

Seznam zdrojů

John K. Chen/Tina T. Chen Chinese Herbal Formulas and Applications, Pharmacological Effects & Clinica / vydavatel Art of Medicine Press, Inc. / rok 1990 / ISBN: 0-9740635-7-6,978-0-9740635-7-

Diagnozy