SVĚŽEST PODVEČERNÍ PAGODY (185)

XIZHI BAI DI HUANG

Návaly horkosti a pocení, padaní vlasů, suchá kůže. Noční pocení. Pocit suchosti v ústech či krku.

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

  • Návaly pocení a horkosti v klimakteriu
  • Emoční podrážděnost a nestabilita
  • Noční pocení
  • Suchost sliznic, žízeň, povadlá pleť
  • Řídnutí kostí
  • Stavy po operaci dělohy
  • Větší žíznivost navečer
  • Horkost na ploskách nohou či v dlaních

Popis dle tradiční čínské medicíny

Postupujícím věkem přirozeně dochází k stárnutí organizmu, podmíněné „vyčerpáváním energetických zásob“. Pokud je tento proces pozvolný a plynulý, nepředstavuje pro člověka žádný specifický problém. Vinou vyčerpání, stresů a různých onemocnění zatěžující organizmus, však může oslabený organizmus v určitém období podlehnout a hůře proces úbytku vitální energie zvládat. Jedno z těchto období je období klimakteria, kdy úbytkem jinových zásob dochází k „přehřátí a vysušení“ organizmu – návalům, pocení, pocitům horka, zhoršení kůže. Objevuje se rovněž přecitlivělost a podrážděnost – opět příznaky nerovnováhy.

V orientálních zemích je běžné užívat od určitého věku preparáty pro doplnění YIN či YANG, tak jako je u nás zvykem brát si vitamíny coby prevenci stárnutí.

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

  • 3x denně 16 kuliček.
  • Výrobek není určen pro děti do 3 let. Děti od 3 do 12 let užívají 3x denně 8 kuliček.

Osvědčené kombinace dle tradiční čínské medicíny

SVĚŽEST PODVEČERNÍ PAGODY má některé společné indikace se směsí DANG GUI LIU HUANG (SEDMERO DŮVĚRNÍKŮ – 058). Obě jsou určeny pro potíže související s klimakterickými potížemi.

Směs DANG GUI LIU HUANG (SEDMERO DŮVĚRNÍKŮ – 058) je vhodnější u velkého pocení a výrazné horkosti – méně doplňuje a více snižuje projevy horka. Začínáme s ní tedy při výrazných potížích. V případě jejich zmírnění se oba produkty podávají v polovičních dávkách dohromady s postupným přechodem ke směsi SVĚŽEST PODVEČERNÍ PAGODY.

Při výrazné žízni a suchosti sliznic lze kombinovat se směsí REN SHEN GU BEN (VODA OD HORSKÝCH PRAMENŮ – 189P), a to v původních či polovičních dávkách u obou produktů.

Při zvýšeném krevním tlaku, bolestech hlavy a velké podrážděnosti se podává spolu se směsí LONG DAN XIE GAN (HOŘCOVÝ ELIXÍR – 014) nebo TIAN MA GOU TENG (VZEDMUTÍ SE JARNÍHO VĚTRU – 112).

Při podrážděnosti kombinujeme se směsí JIA WEI XIAO YAO (ZKLIDNĚNÍ ZČEŘENÉ HLADINY – 062).

Při osteoporóze (řídnutí kostí) a nepřítomnosti ostatních příznaků je vhodné podávat směs SHOU WU (TAJEMSTVÍ HAVRANÍHO COPU – 163), obsahující kořen rdesna mnohokvětého. Tato bylina má jasně prokázaný příznivý vliv na zvyšování kostní hustoty.

Soudobý pohled

Směs se skládá z osmi bylin kombinovaných pro potřeby upravení nové hormonální rovnováhy (snižování produkce hormonů vaječníky) na jedné straně, přičemž hlavním dodavatelem zůstávají nadledvinky. Protože současně klesá množství receptorů, na které hormony nasedají (zejména v děloze), časem se obnoví rovnováha. Byliny nepůsobí substitučně – dodávkou fytoestrogenů, ale upravují jejich vlastní produkci.

Složení doporučené denní dávky

1,09g – SHU DI HUANG – Rehmanie lepkavá modif., kořen

0,55g – SHAN ZHU YU – Dřín lékařský, plod

0,48g – QIAN SHI – Euryale železovitá, semeno

0,41g – FU LING – Pornatka kokosová, plodnice

0,41g – MU DAN PI – Pivoňka křovitá, kůra kořene

0,41g – ZE XIE – Žabník východní, oddenek

0,27g – HUANG BAI – Korkovník amurský, kůra

0,27g – ZHI MU – Anemarhena asfodelkovitá, oddenek

0,07g – SHAN YAO – Jam čínský, hlíza

Ostatní složky: kukuřičný škrob, rýžový škrob, leštící látka: talek

Seznam zdrojů

John K. Chen/Tina T. Chen Chinese Herbal Formulas and Applications, Pharmacological Effects & Clinica / vydavatel Art of Medicine Press, Inc. / rok 1990 / ISBN: 0-9740635-7-6,978-0-9740635-7-

Visited 163 times, 1 visit(s) today

Write A Comment