Oblíbené (0)

VOLNOST SVOBODNÉHO POUTNÍKA (061)bylinná směs v kuličkách

XIAO YAO
Na dotaz
Sleva e-shop: 0 %

Skladem

 

DOPORUČUJEME MYCOSOMAT - ÚČINNĚJŠÍ bylinnou směs, která obsahuje navíc léčivé houby REISHI a HERICIUM

 

Tíseň, neklid, nervozita, střídání nálad. Různé potíže zhoršující se před menstruací.

 

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

 • Předmenstruační potíže a bolesti během menstruace
 • Emoční nestabilita, podrážděnost, plačtivost, deprese, tíseň, pnutí v prsou
 • Trávicí obtíže s bolestmi v podžebří či kolem žaludku, zhoršující se stresem
 • "Somatizace" psychických problémů
 • Žaludeční, srdeční či jiná neuróza
 • Pocit knedlíku v krku

 

Popis dle tradiční čínské medicíny

Hlavním úkolem této kombinace bylin je uvolnění. Uvolnění nikoli přes útlum, potlačení, ale přes posílení, rozhýbání – „lámání obručí“, které stísňují organizmus. Dle starých mistrů dlouhodobým potlačováním emocí, působením nevyplněných přání, nedostatečnou ventilací nahromaděných zážitků dochází k oslabení energie, která má volně kolovat v organizmu a zajišťovat regeneraci a pocit zdraví. Tato oslabující se energie se navíc dostává do stavu blokády. Co znamená pojem „blokáda“, zažil pravděpodobně na sobě každý. Neuvolněná blokáda se časem komplikuje syndromem „papiňáku“, kdy si organizmus hledá ventily, kudy stagnující energii uvolnit. Byliny ve směsi obsažené lze rozdělit do tří skupin. První skupina posiluje jangovou energii, druhá jí kontruje zjemněním, tedy posílením jinu a třetí zajišťuje uvolnění energetického oběhu. Tímto posílením „pístu“ a jeho rozhýbáním v organizmu se zajistí rozpuštění blokád.

Tato směs je jednou z miasmatických směsí dnešní doby, to znamená, že působí na všeobecně rozšířený problém současnosti. Žití ve stupňujícím se stresu - časovém, osobním či jakémkoliv jiném, se stalo všeobecně přijímanou normou, ačkoliv je bez diskuzí pandemií dnešní doby. Směs je velmi podobná produktu JIA WEI XIAO YAO (ZKLIDNĚNÍ ZČEŘENÉ HLADINY - 062), se kterou má téměř shodné účinky.

 

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

 • 3x denně 8 pilulek. Účinek lze pozorovat po dvou týdnech užívání.
 • Při trvalé stresové zátěži je vhodné podávání dlouhodobé.
 • Při premenstruálním syndromu se podává 5 dnů před začátkem menstruace.
 • Výrobek není určen pro děti do 3 let.
 • Děti od 3 do 12 let užívají 3x denně 4 kuličky.

 

Osvědčené kombinace dle tradiční čínské medicíny

Při bolestivé menstruaci lze kombinovat se směsí SHI XIAO (PILULKA PROPUKNUTÍ V SMÍCH - 045P).

U otoků objevujících se před menstruací podávat spolu se směsí WU PI (PILULKA PĚTI SLUPEK - 106).

Při nespavosti lze podávat spolu s některým z produktů - TIAN WANG BU XIN (ELIXÍR NEBESKÉHO CÍSAŘE - 121), BAI ZI YANG XIN (ÚLITBA MOCNÉMU VLÁDCI - 122) či SUAN ZAO REN (KŘEHKOST SAKUROVÉHO KVĚTU - 127).

Při velkých výkyvech nálad hraničících s hysterií se podává spolu s produktem GAN MAI DA ZAO (TŘEPETÁNÍ PRAPORCŮ VE VĚTRU - 124).

Při současných klimakterických potížích se užívá s produkty ZHI BAI DI HUANG (SVĚŽEST PODVEČERNÍ PAGODY - 185), DANG GUI LIU HUANG (SEDMERO DŮVĚRNÍKŮ - 058), ale spíše VOLNOST SVOBODNÉHO POUTNÍKA nahrazujeme produktem JIA WEI XIAO YAO (ZKLIDNĚNÍ ZČEŘENÉ HLADINY - 062).

Při zimomřivosti se podává spolu s některou ze směsí JIN GUI SHEN QI (TAJEMSTVÍ ZLATÉ SKŘÍŇKY - 171), YOU GUI (BLAHODÁRNÁ SÍLA KOŘENU - 172) či LI ZHONG (OBNOVA ŘÍŠE STŘEDU - 021P).

Při velké únavě lze kombinovat například se směsí BU ZHONG YI QI (TYGŘÍ PRAMEN/ TCM  - 152).

Pro muže je ekvivalentem například CHAI HU SHU GAN (UKLIDNĚNÍ ZNESVÁŘENÝCH - 063) nebo SHU GAN (UTIŠENÍ VĚTRNÉ BOUŘE - 064), které obsahují větší poměr jangových bylin, a více se tudíž hodí pro mužský organizmus.

 

Soudobý pohled

Starý čínský termín "blokáda energie" lze chápat jako narušení regulace tkání, orgánů, metabolizmu či hormonální rovnováhy. Toto narušení se může projevit na úrovni tělesné, energetické či psychické. Tělesné blokády jsou charakterizovány bolestí, často v návaznosti na menstruační cyklus. Dlouhodobá bolest na sebe může vzít později "materiální podobu" - vznikají ovariální cysty, myomy, cysty v prsou. Na úrovni trávicího traktu zase časem mohou vznikat záněty (například se vytvoří vhodný terén pro postižení sliznice žaludku Helikobakterem s následným vznikem dalších komplikací z něj vycházejících), slizniční vředy a podobně. K energetickým blokádám patří pocit nepohodlí, tlaky či tíseň na hrudníku, kolem žaludku, křeče, vzdychání apod. Pod psychickou blokádou se ukrývají deprese, ranní ztuhlost, zpomalenost, problémy s vyjádřením emocí či naopak přehnaná emotivnost. Samostatnou kapitolou je premenstruální období, kde se všechny "nahromaděné" problémy zesilují a zvýrazňují. Jde o vázání vody v těle, různé projevy pnutí, bolesti, výkyvy nálad. Všeobecně platí, že směs se používá zejména pro ženy. Tři skupiny bylin obsažené ve směsi lze rozdělit na tonizační (atraktylis, pornatka, lékořice, zázvor), zajištující zvýšení obranného a regulačního potenciálu organizmu (čínsky posílení jangového principu), regenerační (děhel, pivoňka), umožňující obnovu postižených tkání, úpravu hormonální nerovnováhy (výživa jinu). Třetí skupinou jsou byliny zlepšující funkce orgánů a tkání a znovuobnovení přirozených biorytmů organizmu (prorostlík, máta).

 

Autor směsi

Skupina lékařů při císařském dvoře, poprvé se směs objevila v díle TAI PING HUI MIN HE JI JU FANG v r. 1078.

 

Složení doporučené denní dávky

0,57g – BAI SHAO – Pivoňka bělokvětá, bílý kořen

0,57g – BAI ZHU – Atraktylis velkoúborná, oddenek

0,57g – DANG GUI – Děhel čínský, kořen

0,57g – FU LING – Pornatka kokosová, plodnice

0,57g – CHAI HU – Prorostlík čínský, kořen

0,56g – SHENG JIANG – Zázvor obecný, oddenek

0,45g – SHENG GAN CAO – Lékořice uralská, kořen

0,10g – BO HE – Máta jednokališná, nať

Ostatní složky: kukuřičný škrob, rýžový škrob, leštící látka: talek

 

Seznam zdrojů

John K. Chen/Tina T. Chen Chinese Herbal Formulas and Applications, Pharmacological Effects & Clinica / vydavatel Art of Medicine Press, Inc. / rok 1990 / ISBN: 0-9740635-7-6,978-0-9740635-7-

Diagnozy