Oblíbené (0)

MÁVNUTÍ MOTÝLÍCH KŘÍDEL (203)bylinná směs v tabletách

SHEN TONG ZHU YU

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

 • Revmatoidní artritis (Arthritis rheumatica)
 • Akutní a chronické bolesti po celém těle - kloubů, svalů, vazů a šlach (Fibromyalgie, Artralgie, Neuralgie)
 • Bolesti zad - krční páteře, beder a v kříži (Cervikalgie, Lumbalgie, Sakroischialgie)
 • Bolesti ramene a paže (Brachioomalgie)
 • Bolesti lokte, tenisový loket (Cubalgie, Entezopatie)
 • Bolesti zápěstí, karpální tunely (Carpalgie, Tendovaginitis)
 • Bolesti nohou (Pedealgie, Achilodynie)
 • Alergická vyrážka (Purpura alergica)

 

Popis dle tradiční čínské medicíny

Tato bylinná směs je jedna z nejčastěji používaných směsí v TCM pro bolesti kloubů, svalů, vazů a šlach a to jak akutních, tak i chronických. Tyto bolesti se dle čínské medicíny řadí mezi tzv. BI syndromy, kdy slovo BI lze přeložit jako blokádu - a „kde je blokáda, tam je bolest, kde je bolest tam je blokáda“, praví staří čínští mistři.. Tato pomyslná energetická blokáda BI může být způsobena blokádou krve YU XUE, stagnací energie čchi QI ZHI, škodlivým větrem FENG, chladem HAN, vlhkem SHI či horkem RE nebo vlhkým horkem SHI/RE - všechny tyto činitele mají za následek přerušení plynulého toku energie čchi QI a krve XUE v drahách JING a spojkách LUO v organismu, což vede k vytvoření obrazu „ucpaného okapu“. Každá bolest je dle TCM definována jako „hlad tkáně po energii“ a v případě, že se dané oblasti nedostává adekvátní energie čchi QI a krve XUE, tak není pak ani patřičně vyživována a zásobena, načež důsledky se záhy dostaví - od nejrůznějších bolestí (ostré, tupé, ztuhlé, závislé na počasí), otoků, mravenčení, brnění, necitlivosti, křečí, omezení pohybu

K takovýmto nemocem se pak řadí veškeré revmatické nemoci, bolesti svalů a kloubů po celém těle (fibromyalgie, ischias, lumbágo, výhřezy plotének…), bolesti šlach a vazů (entezopatie, tenisový loket, karpální tunely, bolesti Achilovky šlachy…). Tuto základní „bolestivou“ směs lze dobře kombinovat s ostatními bylinnými směsi, které se užívají při BI syndromech, tedy při bolestivých blokádách:

Revmatoidní artritis s vlhkem a horkem SHI/RE (oteklé klouby a pocit horka v kloubech, zlepšené chladem, pocit tíže po těle a v hlavě, pocit tlaku na hrudi či na břiše, lepkavý pocit či sucho v ústech, svalová slabost, měkká stolice, výtoky z nosu, uší, očí, hojný kašel, gynekologické záněty a výtoky, pocit horka, žízeň na studené nápoje, pálení při močení, pálení v očích, pálení jazyka, jazyk je červený se žlutým povlakemSHEN TONG ZHU YU (MÁVNUTÍ MOTÝLÍCH KŘÍDEL - 203) + XUAN BI (OCHLAZENÍ ŽHAVÉ LÁVY - 202) + LIAN REN SAN  (MYCOCLEAN)

Revmatoidní artritis s vlhkem a chladem SHI/HAN (ostré lokalizované bolesti kloubů s pocitem tíže, zlepšené teplem, oteklé klouby, závislé na změně počasí, třesavkou, zimnicí, bolestmi svalů, chybějícím pocením, studenými končetinami, které se zlepší oblečením a zahřátím pocit tíže po těle, v hlavě či v končetinách, tlak a plnost na hrudi či na břiše, nejasná mysl, zakalená moč, měkká stolice, páchnoucí husté gynekologické výtoky, ekzémy s páchnoucími lepkavými výtoky, lepkavý pocit v ústech, jazyk je nateklý s lepkavým povlakem): SHEN TONG ZHU YU  MÁVNUTÍ MOTÝLÍCH KŘÍDEL - 203) + DU HUO JI SHENG (PEVNOST PALÁCOVÉHO PILÍŘE - 201) + LIAN REN SAN  (MYCOCLEAN) + SHAOLIN OIL (ŠAOLINOVÝ OLEJ)

Revmatoidní artritis s vlhkem a větrem SHI/FENG (stěhovavé bolesti kloubů s pocitem tíže, oteklé klouby, pocit tíže po těle, v hlavě či v končetinách, tlak a plnost na hrudi či na břiše, nejasná mysl, zakalená moč, měkká stolice, páchnoucí husté gynekologické výtoky, ekzémy s páchnoucími lepkavými výtoky, lepkavý pocit v ústech, jazyk je nateklý s lepkavým povlakem): SHEN TONG ZHU YU (MÁVNUTÍ MOTÝLÍCH KŘÍDEL - 203) + SHU JING HUO XUE (SÍLA OPRAVDOVÉHO BOJOVNÍKA - 204) + LIAN REN SAN  (MYCOCLEAN) + SHAOLIN OIL (ŠAOLINOVÝ OLEJ)

Revmatoidní artritis s nedostatečností jang ledvin SHEN YANG XU (bolesti ve spodní části zad, studená a slabá kolena, pocit chladu ve spodní části zad, slabost dolních končetin, zimomřivost, svítivě bledá pleť, únava, malátnost, apatie, tichý hlas, světlá moč v hojném množství, noční močení, řídká stolice, deprese, impotence, předčasná ejakulace, snížené libido, neplodnost u žen, jazyk bledý a vlhký): SHEN TONG ZHU YU (MÁVNUTÍ MOTÝLÍCH KŘÍDEL - 203) + YOU GUI (SLAST UPROSTŘED NOCI - 172)+ SHAOLIN OIL (ŠAOLINOVÝ OLEJ)

Revmatoidní artritis s nedostatečností jin ledvin SHEN YIN XU (bolesti ve spodní části zad, bolesti v kostech, bolesti pat v noci, závratě, motolice, ušní šelesty, oslabený sluch, špatná paměť, noční pocení, noční sucho v ústech a v hrdle, noční poluce, předčasná ejakulace, neplodnost, zácpa, tmavá moč v malém množství, únava, malátnost, deprese, mírná úzkost, jazyk červený bez povlaku): SHEN TONG ZHU YU (MÁVNUTÍ MOTÝLÍCH KŘÍDEL - 203) + ZHI BAI DI HUANG (SVĚŽEST PODVEČERNÍ PAGODY - 185) nebo YI GUAN JIAN (ROZPLETENÍ ZAMOTANÉHO KLUBÍČKA - 068) + SHAN YAO CHA (NÁPOJ NEBESKÉ VÍLY) + SHAOLIN OIL (ŠAOLINOVÝ OLEJ)

Revmatoidní artritis s nedostatečností energie čchi PI QI XU (únava, slabost, pocit tíže, jazyk bledý a nateklý): SHEN TONG ZHU YU (MÁVNUTÍ MOTÝLÍCH KŘÍDEL - 203)+ BU ZHONG YI QI (TYGŘÍ PRAMEN - 152)+ REN SHEN CHA (NÁPOJ Z PRAVÉHO ŽENŠENU)+ SHAOLIN OIL (ŠAOLINOVÝ OLEJ)

Revmatoidní artritis s blokádou krve a s hlenem YU XUE + TAN (deformované a ztuhlé klouby): SHEN TONG ZHU YU (MÁVNUTÍ MOTÝLÍCH KŘÍDEL - 203) + KANG GU ZENG SHENG  (VYHLAZENÍ SLONOVÉ KOSTI - 206) + JIAO GU LAN CHA (NÁPOJ PĚTI HVĚZD) + SHAOLIN OIL (ŠAOLINOVÝ OLEJ)

 

Fibromyalgie (fibromyalgický syndrom)

Dle západní medicíny

Zdánlivě složitý název fibromyalgie je složeninou z latinského výrazu fibro - pojivová tkáň, a dvou řeckých výrazů; myo - sval a algos - bolest. Fibromyalgie je charakterizována chronickou (déle než 3 měsíce) bolestí svalů a souvisejících struktur a bolestivou odpovědí na tlak. Fibromyalgie je jednak samostatnou formou tzv. mimokloubního revmatismu, jednak je jedním z příznaků celé řady systémových, především zánětlivých systémových onemocnění, endokrinním, infekčním, revmatickým… Příznaky fibromyalgie nejsou omezeny pouze na bolest, mohou být přítomny i další obtíže jako je únava, slabost, poruchy spánku, ztuhlost kloubů, bolesti hlavy, mravenčení a necitlivost končetin, otoky ručních kloubů. Obtíže se zhoršují v chladu a při stresu, naopak teplo a odpočinek je zmírňují. Objektivně není omezena pasivní pohyblivost, ani není přítomna svalová atrofie. Při fyzikálním vyšetření mohou být nalezeny tzv. citlivé body (tender points). Laboratorní a imunologické vyšetření nevykazuje podstatné odchylky. Někteří pacienti si také mohou stěžovat na problémy s polykáním, obtíže při stolici a při močení. Fibromyalgie se často vyskytuje současně s psychiatrickými onemocněními jako je deprese a úzkost a s poruchami spojenými se stresem. Ne všichni jedinci s fibromyalgií ale trpí všemi popisovanými obtížemi. Výskyt fibromyalgie se odhaduje na 2 - 4 procenta populace, hlavně ženy ve středním věku a ty také jsou postiženy devětkrát častěji než muži. Příčina tohoto onemocnění je neznámá, ale připisuje se stresu, kouření, nadváze, poranění... Léčba je symptomatická, tedy neléčí se příčina, neboť ta je neznámá, ale potlačují se bolesti, rehabilituje se, cvičí, navštěvuje se neurologie, revmatologie, rehabilitace, ortopedie, endokrinologie, až většinou se skončí i u psychiatrie, neboť všechny výsledky jsou v pořádku… Tolik tedy vše uvádí naše současná západní medicína o fibromyalgii.

 

Dle tradiční čínské medicíny

Z pohledu TCM lidé, kteří touto nemocí trpí, popisují své potíže jednou větou: Bolí mě všechno, celý člověk, celé tělo A mají na to i nárok, aniž by je někdo chtěl hned posílat k psychiatrovi, neboť čínská medicína vždy vidí za každým příznakem i určitou příčinu - prostě nikdy není kouře bez ohně, vždy je zde však určitá stagnace vlhka SHI.

Příznaky této nemoci (samozřejmě to neznamená, že všechny musí býti vždy vyjádřeny!) jsou rozličné: bolest, únava, bolestivé body po těle, nespavost, deprese, mravenčení či necitlivost končetin (parestesie), obtížná koncentrace, snížená paměť, syndrom neklidných nohou (neustálé kmitání nohama), změny nálad, bolesti hrudníku, syndrom dráždivého močového měchýře (opakované nutkání na močení), bolestivá menstruace, závratě, úzkost, syndrom dráždivého tračníku (opakované nutkání na stolici), bolesti hlavy a obličeje.

Diagnóza této nemoci je obtížná, vždy až po vyloučení všech ostatních organických a neurologických nemocí, včetně boreliózy, ale podobně jako u chronického únavového syndromu a roztroušené sklerózy je přiřazení této diagnózy v tu chvíli pro lékaře západní medicíny tak trochu vysvobozením…

Příčiny jsou dle TCM opět různé: napadení organismu vlhkem SHI (ať již vnějším vlhkem z klimatických příčin - kupř. pobyt ve vlhku, zůstávání v mokrých plavkách, sezení na trávě apod.) nebo vnitřním vlhkem z nadměrné konzumace tzv. vlhkých jídel jako jsou mléčné výrobky, smažená a tučná jídla či nepravidelná strava), dále napadení organismu zevním větrem FENG a zevním chladem HAN (kupř. průvan či klimatizace), nadměrná fyzická práce a jako vždy u všech nemocí i emoční stres, jež blokuje volný průběh energie čchi QI ZI, obzvláště pak ve svalech na šíji a v ramenou.

Terapie se vždy odvíjí od toho, či kterého „TCM čínského syndromu“, ale vždy je zapotřebí více či méně vyloučit škodlivé vlhko SHI, které je také v případě fibromyalgie nejdůležitějším patologickým činitelem. Stagnace vlhka SHI se projevuje příznaky, jako jsou celkové bolesti kloubů, pocit tíže končetin, více na dolních končetinách, tupé bolesti hlavy, snížená paměť, obtížná koncentrace, pocit otupělosti a zastřeného myšlení.

 

 1. Stagnace vlhka SHI z nadbytku se projevuje příznaky, jako jsou akutní, výrazné bolesti svalů, objevující se po pobytu ve vlhkém počasí, pocit tíže, necitlivost končetin malátnost, jazyk se silným lepkavým povlakem. Bylinné směsi: HUO XIANG ZHENG QI (ŠAVLE MALÉHO SAMURAJE - 101) + SHEN TONG ZHU YU (MÁVNUTÍ MOTÝLÍCH KŘÍDEL - 203 + LIAN REN SAN  (MYCOCLEAN) + SHAOLIN OIL (ŠAOLINOVÝ OLEJ)
 2. Stagnace energie čchi a vlhkem QI ZHI + SHI se projevuje příznaky, jako jsou výrazné bolesti svalů a kloubů, které jsou napjaté a ztuhlé, pocit tíže v končetinách, více na horní polovině těla, únavy, nechutenství, měkčí stolice, deprese, nespavost, podrážděnost, sklon k výbuchům hněvu, starosti, deprese, rovněž se objevují i napětím na břiše s dráždivým tračníkem (časté nucení na stolici), jazyk může mít lehce červené okraje a lepkavý povlak. Bylinné směsi: XIANG SHA LIU JUN ZI (ÚKLID OBILNÉ SÝPKY - 073) + SHEN TONG ZHU YU (MÁVNUTÍ MOTÝLÍCH KŘÍDEL - 203) + LIAN REN SAN  (MYCOCLEAN) +  SHAOLIN OIL (ŠAOLINOVÝ OLEJ)
 3. Blokáda krve s vlhkem YU XUE + SHI se objevuje z dlouhotrvající svalové bolesti ze stagnace energie čchi QI ZHI, která po čase blokuje spojky drah LUO - bolesti jsou ve svalech a kloubech velmi výrazné, vrtavé, bodající, které se zhoršují v noci a po pobytu ve vlhkém prostředí, pocit tíže, necitlivost končetin, malátnost, duševní neklid, jazyk je fialový. Bylinné směsi: CHAI HU SHU GAN (SOUZNĚNÍ KOUZELNÉ PROMĚNY - 063) + SHEN TONG ZHU YU (MÁVNUTÍ MOTÝLÍCH KŘÍDEL - 203) +  JIAO GU LAN CHA (NÁPOJ PĚTI HVĚZD) + SHAOLIN OIL (ŠAOLINOVÝ OLEJ)
 4. Nedostatečnost energie čchi sleziny s vlhkem PI QI XU + SHI se projevuje příznaky, jako jsou velká únava, bolesti v bedrech, časté močení, závratě, ušní šelesty, sklon k poléhávání, pocit tíže, malátnosti, deprese, nespavost, trávicí potíže (dráždivý tračník - nutkání na stolici, napětí a rozpínání břicha, měkčí stolice, nechutenství), jazyk je bledý se silným lepkavým povlakem. Bylinné směsi: BU ZHONG YI QI (TYGŘÍ PRAMEN - 152) + SHEN TONG ZHU YU (MÁVNUTÍ MOTÝLÍCH KŘÍDEL - 203) + LIAN REN SAN  (MYCOCLEAN) + SHAOLIN OIL (ŠAOLINOVÝ OLEJ)
 5. Nedostatečnost krve jater s vlhkem GAN XUE XU + SHI se projevuje hlavně u žen, neboť krev jater živí šlachy a ženy mají predispozici (díky jejich konstituci a menstruaci) k jejímu nedostatku, a k příznakům patří chronické bolesti svalů a kloubů, pocit tíže v končetinách, mravenčení či necitlivost končetin, slabé menstruační krvácení, rozostřené vidění, mušky či mžitky před očima, závratě, suché vlasy, jazyk je bledý a tenký. Bylinné směsi: TAO HONG SI WU (JEMNOST NEBESKÉ VÍLY - 052) + SHEN TONG ZHU YU (MÁVNUTÍ MOTÝLÍCH KŘÍDEL - 203) + SHAN YAO CHA (NÁPOJ NEBESKÉ VÍLY) + SHAOLIN OIL (ŠAOLINOVÝ OLEJ)
 6. Nedostatečnost jin ledvin a jater s vlhkem SHEN/GAN YIN XU + SHI lze spatřit u velmi chronických a pokročilých případů, hlavně ve stáří a k příznakům patří bolesti svalů, pocit tíže v končetinách, bolesti v bedrech, rozostřené vidění, suché oči, mžitky před očima, závratě, mravenčení či necitlivost končetin, slabé menstruační krvácení, suché vlasy, ušní šelesty, večerní pocit horka, noční pocení, jazyk bez povlaku. Bylinné směsi: YI GUAN JIAN (ROZPLETENÍ ZAMOTANÉHO KLUBÍČKA - 068) + DU HUO JI SHENG (PEVNOST PALÁCOVÉHO PILÍŘE - 201) + SHAN YAO CHA (NÁPOJ NEBESKÉ VÍLY) + SHAOLIN OIL (ŠAOLINOVÝ OLEJ)

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 - 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3x2 - 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 - 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 - 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje - vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2x6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle (neznamená nutně býti najezený!).

 

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě

Těhotenství. Více o čínských výrazech zde. Více o čínských výrazech zde.

 

Působení dle tradiční čínské medicíny

 • Rozprouďuje stagnující energii čchi a krev QI ZHI/YU XUE
 • Rozpouští blokádu krve YU XUE v drahách JING a spojkách LUO
 • Odstraňuje bolestivé překážky (BI syndromy)
 • Utišuje bolest
 • Zmírňuje bolesti kloubů

 

Rozbor bylin ve směsi

 • Qin Jiao (Hořec velkolistý, kořen) - Vylučuje vlhký vítr FENG/SHI a uvolňuje šlachy.
 • Chuan Xiong (Koprníček Walichův, oddenek) - Rozhýbává krev XUE a podporuje pohyb energie QI, vylučuje škodlivý vítr FENG a utišuje bolesti.
 • Tao Ren (Broskvoň obecná, semeno) - Rozprouďuje blokádu krve YU XUE a zlepšuje krevní cirkulaci.
 • Hong Hua (Světlice barvířská, květ) - Rozhýbává krev XUE, rozprouďuje krevní blokády YU XUE a utišuje bolesti.
 • Qiang Huo (Notopterigium dřípené, kořen a oddenek) - Vylučuje škodlivý vítr FENG, chlad HAN a vlhko SHI, odstraňuje bolestivé překážky, jenž vytvářejí BI syndromy a napomáhá vstupu zdárné energie ZONG QI do oddílu TAI YANG (dráhy tenkého střeva a močového měchýře) a do zadní střední dráhy DU.
 • Mo Yao (Myrhovník pravý, klejopryskyřice) - Rozhýbává krev XUE, rozprouďuje stagnaci energie čchi a krve QI ZHI/YU XUE, zmenšuje otoky a utišuje bolesti.
 • Dang Gui Wei (Děhel čínský, koncová část kořene) - Rozhýbává a harmonizuje krev XUE, vylučuje chlad HAN a utišuje bolesti, vzniklé z krevní blokády YU XUE.
 • Xiang Fu (Šáchor hlíznatý, oddenek) - Rozprouďuje stagnaci energie čchi jater GAN QI ZHI a utišuje bolesti.
 • Chuan Niu Xi (Cyantula lékařská, kořen) - Vylučuje škodlivý vítr FENG, utišuje bolesti, vzniklé ze stagnace škodlivého vlhkého větru FENG/SHI rozprouděním cirkulace krve XUE v drahách JING.
 • Ji Xue Teng (Toulec laločný, kořen, stonek) - Rozprouďuje krev YU XUE a doplňuje krev XUE XU, uvolňuje šlachy a zprůchodňuje spojky LUO (kupř. při revmatických bolestech či poraněních).
 • Zhi Gan Cao (Lékořice, upravený kořen) - Zmírňuje křeče, utišuje bolesti a harmonizuje účinek ostatních bylin ve směsi. 

Diagnozy