Oblíbené (0)

MISTROVSKÉ ODVEDENÍ RUDÉHO (016)bylinná směs v kuličkách

DAO CHI

Podráždění, horkost u srdce, bušení srdce, náhlé močové infekce.

 

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

 • Pocit horka či pálení v obličeji
 • Snadné zrudnutí, bušení srdce a pocení při emočním podráždění
 • Afty v ústech, lokalizované převážně na jazyku
 • Močová infekce bez zřejmého předchozího prostydnutí

 

Popis dle tradiční čínské medicíny

Protizánětlivé působení směsi se využívá zejména při léčbě zánětů na sliznicích (ústní dutiny či močových cest) a pro zklidnění u nespavosti, bušení srdce, trémě, podráždění. Srdce je vládcem horní poloviny těla, ledviny dolní. Stav srdce se tudíž projevuje v obličeji. „Přemíra ohně“ v srdci vede ke zrudnutí, zánětům, někdy provázeným bušením srdce, nespavostí či podrážděním. Pokud horko pronikne do vnitřních drah těla, může sestoupit k ledvinám a močovému měchýři a vyvolat močovou infekci. Tradičně se výše popsané příznaky připisovaly tzv. „ohni srdce“, který vzniká nadměrnou intelektuální aktivitou, ať již plodnou, tzn. tvůrčí a pracovní nasazení, tak i tou neplodnou, tzn. neustálým přemítáním o věcech, které byly a již nejsou a které by bylo třeba změnit a přitom to nejde. Typickým příznakem bývá bušení srdce a afty spolu s přítomností tmavě žluté moči nebo bolestivé močení spojené s řezáním a pálením (moderně sem lze zařadit i močové infekce).

Z hlediska tradiční čínské medicíny jde o nahromadění horka v srdci projevující se neklidem a nespavostí. Druhým důvodem podání směsi je náhle vzniklá močová infekce, která však není vyvolána prochlazením, ale přichází nečekaně či po psychickém vypětí.

 

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

 • Směs je určena pro akutní podávání (obvykle 3 x denně 10 kuliček).
 • Efekt bývá patrný již po jednom týdnu.
 • U chronických problémů doporučujeme konzultaci s terapeutem tradiční čínské medicíny.
 • Výrobek není určen pro děti do 3 let. Děti od 3 do 12 let užívají 3x denně 4 kuličky.

 

Osvědčené kombinace dle tradiční čínské medicíny

 • produkt LONG DAN XIE GAN (HOŘCOVÝ ELIXÍR - 014)  se rovněž podává při močových infekcích, ale při jeho podávání nebývá tak výrazná podrážděnost, bušení srdce a náhlé citové vzplanutí. Podává se spíše u dlouhodobé psychické nestability a opakovaných močových infekcí.
 • směs BA ZHENG (HOŘE OD ŘÍČNÍ DELTY - 102) působí rovněž na záněty močových cest, podává se tehdy, nejsou-li příznaky psychického podráždění - tedy když se jedná o "obyčejnou", nekomplikovanou močovou infekci. V případě výraznějších potíží lze směsi podávat souběžně.
 • u aftů v ústech, rozesetých jak na jazyku, tak na vnitřní straně tváří, se směs kombinuje s produktem ZUO JIN (OBNOVA SPÁLENÉ ZEMĚ - 015)
 • pokud není postižený jazyk, podává se pouze ZUO JIN (OBNOVA SPÁLENÉ ZEMĚ - 015)

 

Soudobý pohled

Rehmanie lepkavá a další pomocné byliny působí na tělo i duši. Na tělesné úrovni se snižuje nadměrný tonus sympatického nervového systému (bušení srdce, zvýšené prokrvení atd.) a aktivita zánětu na sliznicích (dutiny ústní či močových cest).

 

Autor směsi

Dr. SHEN JIN AO, první zmínka je v knize SHEN SHI ZUN SHENG SHU z r. 1773.

 

Složení doporučené denní dávky

2,48g - SHENG DI HUANG - Rehmanie lepkavá, kořen

0,50g - DAN ZHU YE - Lopater štíhlý, nať

0,49g - DENG XIN CAO - Sítina rozkladitá, dřeň stonku

0,49g - GAN CAO - Lékořice uralská, kořen

Ostatní složky: kukuřičný škrob, rýžový škrob, leštící látka: talek

 

Seznam zdrojů

John K. Chen/Tina T. Chen Chinese Herbal Formulas and Applications, Pharmacological Effects & Clinica / vydavatel Art of Medicine Press, Inc. / rok 1990 / ISBN: 0-9740635-7-6,978-0-9740635-7-

Diagnozy