Oblíbené (0)

NAPLNĚNÍ VYSCHLÉHO ŘEČIŠTĚ (091)bylinná směs v tabletách

MA ZI REN

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

 • Dlouhodobá zácpa (Obstipatio chronica)
 • Hemoroidy (Zlatá žíla)

 

Popis dle tradiční čínské medicíny

Jedná se o velmi účinnou směs pro léčbu chronické zácpy se suchou či tvrdou stolicí, obzvláště pak ve stáří, u malých dětí či v rekonvalescenciTyto obtíže patří k civilizačním chorobám a jsou především vyvolány nevhodným složením potravy, nedostatečným přísunem tekutin, stresem a nedostatkem pohybu.

Mezi časté doprovodné příznaky patří pocit suchosti v ústech, žízeň, suchá kůže, nehty a vlasyPodstatou léčby z hlediska čínské medicíny je jakési "promazávání" střev prostřednictvím olejnatých rostlin. Směs není návyková.

 

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 - 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3x2 - 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 - 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 - 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje - vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2x6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle (neznamená nutně býti najezený!).

 

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě

Těhotenství, přítomnost vnitřní vlhkosti SHI. Více o čínských výrazech zde

 

Působení dle tradiční čínské medicíny

 • Zvlhčuje suchost střev CHANG ZAO
 • Podporuje pohyb stagnující energie čchi QI ZHI
 • Vyživuje nedostatečný jin YIN XU a krev XUE XU
 • Podporuje pohyb střevní peristaltiky

 

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny

 • Huo Ma Ren (Konopí seté, semeno) - Spolu s Tao Ren zvlhčují střeva (obsahují v sobě velké množství oleje), podporují jejich pohyb a uvolňují stolici, přičemž kombinace těchto bylin je obzvláště účinná v případech zácpy, která je vyvolaná nedostatečností jin YIN XU.
 • Tao Ren (Broskvoň obecná, semeno) - Spolu s Huo Ma Ren zvlhčují střeva (obsahují v sobě velké množství oleje), podporují jejich pohyb a uvolňují stolici, přičemž kombinace těchto bylin je obzvláště účinná v případech zácpy, která je vyvolaná nedostatečností jin YIN XU.
 • Hei Zhi Ma (Sezam indický, semeno) - Zvlhčuje střeva, vyživuje nedostatečnou krev XUE XU a jin jater a ledvin GAN/SHEN YIN XU a uvolňuje stolici.
 • Dang Gui (Děhel čínský, kořen) - Zvlhčuje střeva a rozhýbává krev YU XUE a posiluje krev XUE XU.
 • Hou Po (Šácholan lékařský, upravená kůra) - Podporuje pohyb stagnující energie čchi QI ZHI a rozpouští stagnaci potravy ve střevech JI SHI CHANG, odstraňuje pocit plnosti a napětí v břiše.
 • Sheng Di Huang (Rehmanie lepkavá, kořen) - Vyživuje nedostatečný jin YIN XU, který je i kořenem těchto problémů.
 • Zhi Ke (Bigarádie, plod) - Podporuje projímavý efekt této bylinné směsi a současně i přirozeně ochraňuje slezinu PI a žaludek WEI před zraněním od ostatních bylin.

 

Diagnozy