Oblíbené (0)

NÁVRAT RYSA OSTROVIDA (183)bylinná směs v tabletách

MING MU DI HUANG

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

 • Rozostřené vidění
 • Únava očí z počítače
 • Krátkozrakost (Myopia)
 • Dalekozrakost (Hypermetropia)
 • Šedý zákal (Katarakta)
 • Zelený zákal (Glaukom)
 • Zánět očního nervu (Neuritis Optica)
 • Vysychání očního nervu (Atrophia nervus Opticus)
 • Syndrom suchého oka (Sicca syndrom)
 • Centrální retinopatie (Retinitis centralis)

 

Popis dle tradiční čínské medicíny 

Základem této směsi jsou byliny, jež vyživují jin ledvin a jater SHEN/GAN YIN XU, a navíc je tato směs obohacena o byliny, jež tzv. projasňují, pročišťují, posilují a vyživují oči a zrak. Nedostatečnost jin ledvin a jater SHEN/GAN YIN XU si můžeme dle čínské medicíny představit jako nedostatek či ubývání oleje v motoru, který pak nejede na plný výkon, přehřívá se a ve finále se může i zadřít. K typickým projevům této nedostatečnosti patří mírné závratě, bolesti hlavy, hučení či pískání v uších, rozostřený zrak, zatmívání se před očima, mžitky před očima, slzení při větru, pocit sucha a drhnutí v očích, světloplachost, šeroslepost, únava očí či bolesti za očima. K vyčerpání ledvinového a jaterního jin SHEN/GAN YIN XU dochází především u žen, neboť součástí jin YIN je i krev XUE, a ta jak známo obzvláště u žen má vždy tendenci ubývat (menstruace, hormonální antikoncepce, porody, kojení apod.), stejně tak i jednostranná či dlouhodobá fyzická nebo zvláště pak psychická práce bez dostatečné a řádné regenerace, spánku či dovolené. Podobně i nepravidelná životospráva, nárazové stravování, hladovění či přejídání, jezení na noc apod. nevytváří a nedoplňuje jinové rezervy. Rovněž dlouhodobé čtení, navíc umocněno nedostatečným osvětlením, vede k oslabení jin YIN XU. Stejně tak sledování televize, práce s počítačem či mobilem apod. více než 2 hodiny denně stačí k tomu, aby si organismus musel již sáhnout do svých jinových rezerv a vzniká tak pomalu, ale jistě stav ubývající jinové esence, tedy nedostatku jakéhosi oleje života či vosku na naší životní svíčce. Není divu, že tolik dětí a mladých lidí pak nosí brýle, hlavně pak děvčat (navíc v kombinaci s hormonální antikoncepcí dochází k umocnění tohoto nedostatečného stavu jin YIN XU). Dle čínské medicíny by měli tito lidé (pracující s PC, TV apod.) preventivně denně doplňovat si svůj jinový olej v podobě kupř. této směsi, a to v dávce minimálně 4 tablety každé ráno k snídani (optimální dávka je 3 x 4 tablety denně) či užíváním černého sezamu ½ kávové lžičky 1 x denně (nutno jej dát na 15 min do 1 dcl vody nabobtnat a pozřít i s vodou a pak řádně rozkousat).

 

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 - 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3x2 - 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 - 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 - 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje - vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2x6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle (neznamená nutně býti najezený!).

 

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě 

Nedostatečnost čchi sleziny PI QI XU s průjmy a trávicími potížemi.

Neužívat současně s léky na ředění krve!

 

Působení dle tradiční čínské medicíny

 • Zlepšuje zrak
 • Vyživuje a posiluje nedostatečný jin jater a ledvin GAN/SHEN YIN XU
 • Vyživuje nedostatečnou krev jater GAN XUE XU
 • Vyživuje nedostatečnou esenci ledvin SHEN JING XU
 • Stahuje vzestup jaterního jang GAN YANG SHI

 

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny 

Císařské byliny

 • Gou Qi Zi (Kustovnice čínská, plod) - Posiluje ledvinový jin SHEN YIN XU a ledvinovou esenci JING, vyživuje jaterní jin a krev GAN YIN/XUE XU a projasňuje zrak.
 • Huang Qi (Kozinec blanitý, kořen) - Vyživuje krev jater GAN XUE XU a zlepšuje rozostřený zrak z nedostatečného vyživování očí krví jater GAN XU.
 • Jue Ming Zi (Skořice, semeno) - Vyrovnává játra GAN tím, že stahuje a ukotvuje stoupající jang GAN YANG SHI, jež stoupá právě na základě nedostatečnosti jin jater a ledvin GAN/SHEN YIN XU. Dále ochlazuje oheň jater GAN HUO, který šlehá do očí (dle TCM „játra živí oči“) a tímto ochlazováním i projasňuje zrak.
 • Bai Ji Li (Kotvičník zemní, plod) - Má podobné účinky jako předchozí bylina (vyrovnává játra GAN, stahuje vzestupný jang GAN YANG SHI a projasňuje zrak), navíc ještě rozprouďuje stagnující energii čchi jater GAN QI ZHI a rozvolňuje stísněnosti, vypuzuje škodlivý vítr FENG XIE QI a zastavuje svědění.
 • Fu Pen Zi (Ostružník maliník, plod) - Posiluje esenci ledvin SHEN JING XU a zlepšuje zrak.
 • Tu Si Zi (Kokotice čínská, semeno)  - Posiluje jak ledvinný jang SHEN YANG XU, tak ledvinný jin SHEN JIN XU, a dokonce i ledvinnou esenci SHEN JING XU, zlepšuje zrak a odstraňuje zákalky či mžitky před očima (tzv. plovoucí mušky ve sklivci).

Ostatní byliny

 • Wu Wei Zi (Schizandra/Klanopraška čínská, plod) - Asistentská bylina, která posiluje nedostatečnou esenci ledvin SHEN JING XU, zadržuje jin YIN XU, generuje tělesné tekutiny JIN YE a posiluje energii čchi sleziny a srdce PI/XIN QI XU.
 • Sang Ye (Morušovník bílý, list) - Vyrovnává játra GAN, vyživuje nedostatečný jin jater GAN YIN XU,) a tzv. pročišťuje oči – vylučuje horký vítr FENG RE a stahuje stoupající jang jater GAN YANG SHI, který zapříčiňuje zarudlé, bolestivé a suché oči nebo mušky či tečky před očima.

Diagnozy