Oblíbené (0)

PILULKA HOŘCE (014)bylinná směs v tabletách

LONG DAN XIE GAN

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

 • Bolesti hlavy a migrény  
 • Hypertenze (Vysoký krevní tlak)
 • Tinitus (Pískání a hučení v uších)
 • Záněty - jater, žlučníku, středního ucha, ledvin, močového měchýře, varlete, gynekologické výtoky a záněty, cirhosa a steatosa jater
 • Oči - záněty spojivek, glaukom (Zelený zákal), krvácení do sítnice
 • Kůže - opary (pásový, genitální), furunkly, ekzémy
 • Endokrinní - hyperfunkce štítné žlázy, Basedova nemoc, Cushingův syndrom, syndrom polycystických ováriíí, hyperplásie kůry nadledvin, polycytémia vera

 

Popis dle tradiční čínské medicíny

Tato bylinná směs tzv. čistí horko z jater GAN RE, což znamená, že vylučuje horké vlhko SHI/RE a oheň z jater GAN HUO. V naší společnosti je horko v játrech GAN RE velmi častým problémem díky stresu a potlačovaným emocím, jež „blokují játra“ GAN QI ZHI. Každá blokáda se časem přemění na horko RE a spolu s „dobrou a zdravou“ stravou pak dílo dokoná - tedy dojde k vytvoření již zmíněného horka a vlhka spolu s ohněm v dráze jater a žlučníku GAN/DAN SHI/RE. Tento stav „přetlakovaného papiňáku“ se pak projevuje 2 možnostmi - buď si játra vypouští svoje přetlakové horko horem, kdy horko stoupá do hlavy, nebo naopak dolem, kdy zase odvádí vlhko a horko močením a stolicí.

V případě, že horko stoupá do hlavy a zneklidňuje ducha, objevují se tyto příznaky: bolesti hlavy, lokalizované na jedné půlce hlavy nebo za očima nebo na vrcholku hlavy, migrény s nevolností až zvracením, motolice, pískáními či hučení v uších, snížený sluch, zarudlé a pálivé oči, podrážděnost, vznětlivost, nespavost, bolesti v podžebří, zácpa se suchou tvrdou stolicí, zarudlý obličej a hořko v ústech.

V případě, že vlhko a horko v játrech a ve žlučníku klesá dolů do spodního ohniště, mohou se objevit tyto příznaky: gynekologické záněty a výtoky, které jsou zapáchající, nažloutlé, svědivé, otoky a svědění pochvy, mykózy, genitální opary a ekzémy, předčasná menstruace s purpurově červenou krví, u mužů záněty a otoky varlete, močové a ledvinové záněty (malé množství žluté moči), žlučníkové a ledvinné kameny a žloutenka.

Směs je kombinací bylin, které zajišťují velmi široký záběr účinku. Patří k recepturám velmi komplexně působícím na různé části organizmu. Protizánětlivá aktivita u zánětů jakéhokoliv původu (virového u herpesů, bakteriálního či kvasinkového u dalších jmenovaných zánětů) je vyjádřená vybuzením imunitní reakce i dezinfekčním působením. Tyto byliny jsou provázeny harmonizačními bylinami, které však netlumí, spíše "posilují klid", regeneraci.

 

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 - 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3x2 - 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 - 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 - 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje - vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2x6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle (neznamená nutně býti najezený!).

Platí pravidlo, že tyto tablety se v akutním případě užívají ještě 3 dny po skončení všech příznaků.

 

Běžné dávkovací schéma 3 x denně 4 tablety dodržujeme zejména při dlouhodobějším podávání, při akutních potížích podáváme dávku vyšší, například dvojnásobnou. Efekt se dostavuje odlišně – u akutních potíží do týdne, při chronických stavech je zapotřebí dlouhodobé podávání (3 - 4 týdny). V případě gynekologických obtíží nebo zánětů močových cest je třeba směs brát nejméně tři až čtyři týdny.

 

Osvědčené kombinace dle tradiční čínské medicíny

 • často se užívá s bylinnou směsí TIAN MA GOU TENG (UVOLNĚNÍ NAPJATÉ TĚTIVY - 112), jež stahuje stoupající YANG z horního ohniště a navíc i vyživuje YIN jater a ledvin, což z této kombinace činí vpravdě excelentní dvojici v léčbě migrén, hypertenze, tinitu, nespavosti atd., ale to vše musí býti podmíněno výše uvedenými příčinami!
 • rovněž na odblokování stagnující čchi v játrech, jež se pak mění na horko, se Pilulka hořce pak často používá i s další bylinnou směsí JIA WEI XIAO YAO (ZKLIDNĚNÍ ZČEŘENÉ HLADINY - 062), která nejen že odblokovává stagnaci, ale i vyživuje krev jater, čímž zklidňuje ducha a tím i tlumí podrážděnost a vznětlivost
 • často se užívá v tomto případě kupř. u gynekologických potíží s bylinnou směsí BEI XIE SHEN SHI (ZASTAVENÍ TOKU ŽLUTÉ ŘEKY - 111) či JIA WEI XIAO YAO (ZKLIDNĚNÍ ZČEŘENÉ HLADINY - 062)
 • při zácpě se kombinuje s MA ZI REN mod. (NAPLNĚNÍ VYSCHLÉHO ŘEČIŠTĚ - 091),
 • kožních potíží (ekzémy, lupénka) máme speciální variantu Pilulky hořce, jež je zaměřena výlučně na kůži - GAN/DAN SHI/RE (SVLÉKNUTÍ HADÍ KŮŽE - 019)

 

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě

Opatrně u nedostatečnosti Qi sleziny a žaludku PI QI XU či u horka z nedostatečnosti jin YIN XU nebo krve XUE XU. Více o čínských výrazech zde.

 

Působení dle tradiční čínské medicíny

 • Ochlazuje horko a vlhko z jater a žlučníku GAN/DAN SHI/RE
 • Odvádí horkou vlhkost SHI/RE ze tří ohnišť, zvláště dolního
 • Odvádí oheň jater HUO

 

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny

 • Long Dan Cao (Hořec, kořen) - Vylučuje horko z jater a žlučníku GAN/DAN RE a vylučuje vlhko a horko ze spodního ohniště.
 • Huang Qin (Šišák bajkalský, kořen) - Ochlazuje oheň a vylučuje vlhko.
 • Zhi Zi (Gardenie jasmínová, plod) - Ochlazuje oheň a vylučuje vlhko.
 • Chai Hu (Prorostlík čínský, kořen) - Odblokovává jaterní stagnující čchi GAN QI ZHI, čímž odstraňují horko z jater GAN RE.
 • Qing Pi (Mandarinka obecná, zelené oplodí) - Odblokovává jaterní stagnující čchi GAN QI ZHI, čímž odstraňují horko z jater GAN RE.
 • Che Qian Zi (Jitrocel asilský, semeno) - Vylučuje horko z horního ohniště a zároveň i močením vlhké horko z dolního ohniště.
 • Ze Xie (Žabník východní, oddenek) - Vylučuje horko z horního ohniště a zároveň i močením vlhké horko z dolního ohniště.
 • Gou Teng (Řemdihák zobanolistý, koncové větvičky) - Ochlazuje horko jater GAN RE a stahuje stoupající jaterní jang GAN YANG SHI.
 • Ye Ju Hua (Zlateň indická, květ) - Vylučuje oheň.
 • Dang Gui (Děhel čínský, kořen) - Vyživuje a rozprouďuje krev XUE XU.
 • Shu Di Huang (Rehmanie lepkavá, kořen vařený ve víně) - Vyživuje jin YIN XU, jež je horkem vysušen.
 • Zhi Gan Cao (Lékořice, upravený kořen) - Ochraňuje žaludek před silně ochlazujícími bylinami a harmonizuje střední ohniště, stejně tak jako účinek bylin ve směsi.

Diagnozy