Oblíbené (0)

ŠAVLE MALÉHO SAMURAJE (101)bylinná směs v tabletách

HUO XIANG ZHENG QI

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

 • Akutní průjmy (Gastroenteritis acuta)
 • Střevní chřipky (Salmonely, Shigelózy...)
 • Nevolnost a zvracení v těhotenství (Nausea et emesis gravidarum)
 • Cestovatelské průjmy

  

Popis dle tradiční čínské medicíny

Používá se v případech napadení zevním chladným větrem FENG HAN při současné vnitřní vlhkosti SHI. Objevuje se horečka se zimnicí, nevolnost, zvracení, průjem, bolesti hlavy, pocit plnosti na hrudi, bolesti v břiše a kolem žaludku, nadýmání, kručení v břiše, či ztráta chuti v ústechTypické jsou akutní průjmy od jara do podzimu, obzvláště pak sezónní, kupř. v období babího léta (srpen, září), kdy je slezina PI nejvíce oslabena vnitřní vlhkostí SHI.

Rovněž i tzv. cestovatelské průjmy při změně stravy a podnebí, stejně tak i určitý typ zvracení rodiček v těhotenství. Účinek bylin ve směsi spočívá v odstranění vlhka SHI a hlenu TAN z břišní oblasti, úpravě zažívání a harmonizaci organizmu.

 

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 - 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3x2 - 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 - 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 - 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje - vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2x6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle (neznamená nutně býti najezený!).

Obvyklou dávku u dospělých 3x denně 4 tablety je nutné často v akutních stavech zvýšit. Při cestovatelském průjmu, letních chřipkách je vhodná dávka 5x denně 4-8 tablet a to do odeznění největších potíží. Poté se dávka snižuje a užívá do vymizení potíží. Účinek lze u průjmu pozorovat po 1 - 2 dnech. Dietní opatření jsou nezbytnou součástí léčby, přechodně konzumovat jen tepelně upravenou stravu.

 

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě

Napadením horkým větrem FENG RE nebo v případě ohně z nedostatečnosti HUO XU.

V Číně užívají tuto směs i v těhotenství u těhotenských nevolností a zvracení, pouze však po dobu obtíží, tedy krátce. Více o čínských výrazech zde.

 

Působení dle tradiční čínské medicíny

 • Přeměňuje nečistou vlhkost TAN SHI ve slezině PI a v žaludku WEI
 • Uvolňuje povrchovou vrstvu BIAO
 • Upravuje oběh energie čchi QI ZHI
 • Harmonizuje střední ohniště ZHONG JIAO

 

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny

 • Huo Xiang (Agastache vrásčitá, nať) - Císařská bylina, ostrá a aromatická, která svojí povahou přeměňuje vlhkost SHI, rozptyluje chlad HAN a vítr FENG, posiluje slezinu PI a zastavuje zvracení. Uvolňuje vnějšek BIAO.

Dále jsou zde dvě skupiny ministerských produktů.

 • Hou Po (Šácholan lékařský, upravená kůra) - Ministr v první skupině, která posiluje účinky císařského produktu ve středním ohništi ZHONG JIAO. Podporuje pohyb energie čchi QI ZHI a metabolismus vody SHUI, vstupuje do hrudníku a odstraňuje pocit plnosti. Podporuje účinek působení energie čchi QI ve středním ZHONG JIAO a dolním ohništi XIA JIAO a potencuje účinek císařské byliny, která se zaměřuje na horní ohniště ZHENG JIAO. Vnitřní stagnace vlhkosti SHI oslabuje transformační a transportní funkci sleziny PI QI XU. Podporuje vnitřní cirkulaci energie čchi QI ZHI.
 • Chen Pi (Mandarinka obecná, perikarp pečený) - Ministr v první skupině, která posiluje účinky císařského produktu ve středním ohništi ZHONG JIAO. Upravuje energii čchi QI ZHI, transformuje vlhkost SHI a harmonizuje funkcí středního ohniště ZHONG JIAO. Podporuje vnitřní cirkulaci energie čchi QI ZHI.
 • Zi Su Ye (Perila křovitá, list) - Ministr ve druhé skupině, která pomáhá císaři odstraňovat chlad HAN a vítr FENG. Uvolňuje vnější vrstvu BIAO a také harmonizuje střední ohniště ZHONG JIAO. Má klesavý účinek.
 • Bai Zhi (Děhel dahurský, kořen) - Ministr ve druhé skupině, která pomáhá císaři odstraňovat chlad HAN a vítr FENG. Velmi účinná i při léčbě bolestí hlavy, pokud se v tomto případě vyskytují (nevolnost). Uvolňuje vnějšek BIAO. Má klesavý účinek.
 • Zhi Ban Xia (Pinellie trojčetná, upravený oddenek) - První z asistentů, který harmonizuje žaludek WEI a zastavuje zvracení. Způsobuje klesání vzbouřené energie čchi QI NI a zastavují zvracení.
 • Bai Zhu (Atraktylis velkoúborná, zdužnatělý kořen) - Asistent spolu s Fu Ling představují silnou kombinaci pro posílení energie čchi sleziny PI QI XU a transformaci škodlivé vlhkosti SHI.
 • Fu Ling (Pornatka kokosová, plodnice houby) - Asistent spolu s Bai Zhu představují silnou kombinaci pro posílení energie čchi sleziny PI QI XU a transformaci škodlivé vlhkosti SHI. Způsobuje klesání vzbouřené energie čchi QI NI a zastavují zvracení.
 • Jie Geng (Platykodon velkokvětý, kořen) - Poslední asistent, který podporuje fyziologické funkce plic FEI, a tím posiluje účinky císařského produktu. Má klesavý účinek.
 • Zhi Gan Cao (Lékořice, upravený kořen) - Posel, který harmonizuje účinky ostatních bylin a upravuje slezinu PI a žaludek WEI.
 • Sheng Jiang (Zázvor obecný, oddenek) - Posel, který harmonizuje účinky ostatních bylin a upravuje slezinu PI a žaludek WEI.
 • Da Zao (Jujuba čínská, plod) - Posel, který harmonizuje účinky ostatních bylin a upravuje slezinu PI a žaludek WEI. 

 

Diagnozy