Oblíbené (0)

SLADKÉ PLODY Z YUNNANU (190)bylinná směs v tabletách

YU QUAN

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

 • Diabetes mellitus I. a II. typu (cukrovka)

 

Popis dle tradiční čínské medicíny

Cukrovka se stává v našich končinách již jakousi civilizační nemocí. V Číně je nazývána "žíznivou a plýtvající nemocí", neboť se projevuje nadměrnou žízní a zároveň nadměrným močením.

Tito lidé jsou pak i hubení, se suchem v ústech a s červeným, někdy až rozpraskaným jazykem. Dle čínské medicíny se jedná vždy o nedostatek jinu YIN XU (neboli "základních tělesných tekutin"), jehož nedostatek vede postupně k vzestupu jangu YANG SHI a tím i k vzestupu vnitřního horka RE.

To se projevuje takovými příznaky, jako jsou návaly horka, suchá ústa, kůže a vlasy, suchý kašel apod. Cukrovka postihuje nejčastěji jin plic, žaludku a ledvin FEI/WEI/SHEN YIN XU a dle místa postižení jsou pak i tyto příznaky odstupňovány.

V případě postižení plicního jinu FEI YIN XU se objevuje nadměrná žízeň se suchými ústy a hrdlem.

Při postižení žaludečního jinu WEI YIN XU je dominující nadměrný hlad s vyhublostí a únavou.

Pro nedostatečnost ledvinného jinu SHEN YIN XU je charakteristické nadměrné močení s nočním pocením, bolestmi v bedrech a červenými tvářemi.

Někdy je postižena pouze jedna oblast, jindy se mezi sebou různě kombinují, anebo mohou býti postiženy všechny současně. V těchto případech léčba spočívá ve vyživení nedostatečného jinu YIN XU a ochlazení horka RE ve všech 3 oblastech a posílení a doplnění energie organismu. K tomu slouží tato bylinná směs. Upravuje rovněž hladinu cukru v krvi, stabilizuje nemoc a předchází sekundárním komplikacím při cukrovce jako je nedostatečné prokrvování končetin, ztráta zraku a poškození periferních nervů.

 

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 - 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3x2 - 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 - 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 - 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje - vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2x6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle (neznamená nutně býti najezený!).

 

Osvědčené kombinace dle tradiční čínské medicíny

 • vhodné užívat tuto směs u diabetu spolu s CORIOLUS VERSICOLOR (CORIOLUS)

 

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě

Akutní napadení zevní škodlivinou XIE QI (chřipka, angína,...).

Neužívat současně s léky na ředění krve!

Více o čínských výrazech zde.

 

Působení dle tradiční čínské medicíny

 • Vyživuje nedostatečný jin YIN XU
 • Ochlazuje horko z nedostatku plic, žaludku a ledvin FEI/WEI/SHEN RE XU
 • Utišuje žízeň a podporuje tvorbu tělesných tekutin JIN YE

 

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny

 • Fu Ling (Pornatka kokosová, plodnice houby) - Posiluje trávení a vyrovnává tělesné tekutiny JIN YE v těle.
 • Dang Shen (Pazvonek chloupkatý, kořen) - Zlepšuje trávení a posiluje plíce FEI.
 • Shu Di Huang (Rehmanie lepkavá, kořen vařený ve víně) - Vyživuje krev XUE a tělní tekutiny JIN YE.
 • Wu Mei (Meruňka japonská, plod) - Posiluje plíce FEI, zastavuje žízeň a doplňuje chybějící tělesné tekutiny JIN YE XU
 • Wu Wei Zi (Schizandra čínská, plod) - Posiluje plíce FEI a ledviny SHEN a snižuje tak nadměrné vylučování moči, zastavuje pocení a ochraňuje srdce XIN.
 • Mai Men Dong (Sedoulek japonský, hlíza) - Ochlazuje horko v plicích FEI RE a v žaludku WEI RE, zvlhčuje suchou stolici.
 • Tian Hua Fen (Vlasokvět Kirilův, kořen) - Ochlazuje horko v plicích FEI RE a podporuje tvorbu tělesných tekutin JIN YE XU.
 • Zhi Gan Cao (Lékořice, upravený kořen) - Harmonizuje účinek bylin ve směsi. 

Diagnozy