Oblíbené (0)

SPADNUTÍ KAMENE ZE SRDCE (081)bylinná směs v tabletách

BAN XIA HOU PO
Na dotaz
Sleva e-shop: 0 %

Skladem

 

DOPORUČUJEME MYCOSOMAT - ÚČINNĚJŠÍ bylinnou směs, která obsahuje navíc léčivé houby REISHI a HERICIUM

 

hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

 • Deprese, smutek, hysterie, plačtivost, úzkost, podrážděnost, emoční nestabilita, náladovost
 • Pocit nepolknutelné překážky v krku (tzv. knedlíku v krku), stažení jícnu, pocit tlaku na hrudi
 • Funkční trávicí potíže, pocity kamene v žaludku, nevolnosti, pocit plnosti, tlaku či napětí v podžebří a kolem žaludku
 • Chronický zánět hrtanu či průdušnice (přetrvávající suchý kašel)

  

Popis dle tradiční čínské medicíny

Jde o jakési přírodní antidepresivum. Deprese, smutek, žal, náladovost, hysterie, úzkost, frustrace, obavy, strachy, pocit napětí a nepohody, podrážděnost, výbušnost, upjatost atd. - to vše jsou typické projevy pro stagnaci energie Qi spolu s hlenem TAN, jež postihuje dnešního člověka více než by bylo zdrávo. Dle TCM duch sídlí v játrech a jeho správná funkce se projevuje v nápadech, kreativitě, v projektech, živými a uskutečňovanými představami, inspirací, plánováním, odhodláním a sebe (na)směřováním - prostě duch zajišťuje „myšlenkový pohyb". Ve chvíli, kdy mysl, sídlící v srdci, dostatečně nedostává v důsledku stagnující energii Qi tento „drajv" (jenž bychom mohli v dnešní mluvě vyjádřit jako „tah na branku"), pak se člověk cítí frustrovaný, beze smyslu života a ztrácí všechny výše zmíněné pozitivní vlastnosti včetně ztráty „duchaplného" pohledu (doslova, neboť duch se projevuje mimo jiné i v očích a v případě plného zdraví je i pohled a výraz zdravý). Takový člověk má pak i „bezduché" myšlenky, vede „bezduché" řeči a i se chová jako „bez duše". Dostává se tak postupně na křižovatku potíží, z které neví kam. Neví, jak řešit vztahy, jak práci, jak si uspořádat život - zkrátka upadá do deprese. Ke stagnaci energie Qi, která v tomto případě postihuje nejprve srdce a plíce (a až poté játra), dochází v důsledku nadměrných emocí. V případě plic je to smutek a žal, u srdce pak zase trudnomyslnost, plačtivost, melancholie, zadumanost či přemýšlivost. Nutno však podotknout, že všechny emoce ve svém důsledku vždy způsobují stagnaci energie čchi QI ZHI !!! Tato stagnace se projevuje nejen psychickými příznaky (výše), ale i tělesnými příznaky (níže) a tak i naplňuje slova o propojení těla a duše, tedy o tzv. psychosomatické medicíně

 

Stagnace Qi plic se projevuje příznaky jako je pocit knedlíku v krku, obtížné polykání, pocit tlaku či napětí na hrudi, povrchní dýchání, časté zívání a vzdychání, napětí v prsou u žen, premenstruační napětí. Pocit horka, červené tváře a žízeň se přidávají v důsledku toho, že každá stagnace se dříve či později nakonec přemění na horko z nadbytku RE (jako uhlí, které se samovznítí v uzavřeném sklípku). Takový člověk má pak pocit, že mu „cosi sedí" na hrudi, na břiše, v podžebří, co ho dusí jak fyzicky (často se objevuje tzv. psychické astma, obzvláště u žen), tak deptá i psychicky. Prostě je to „na... (s)padnutí"! Typické také je, opět obzvláště u žen, pocit hlasitého a kaskádovitého dechu, kdy člověk chce jakoby mechanicky „prodechnout a odblokovat" pocit švestky či tíhy v krku a na hrudi a jež je často zaměňováno (jak už to tak bývá) s hysteroidními projevy...

 

Stagnace Qi srdce se projevuje příznaky (kromě některých výše zmíněných) jako je bušení srdce, slabost a chlad v končetinách, bledý vzhled, nechutenství, napětí na hrudi a pod ní, nechuť ležet, spíše sedět.

V případě zvýšené podrážděnosti a duševního neklidu se k této bylinné směsi přidává i další bylinná směs SUAN ZAO REN (RADOST PŘICHÁZEJÍCÍHO SPÁNKU - 127).

 

Stagnace Qi jater se projevuje příznaky jako je napětí a bolesti šíje a krčních svalů, bolesti hlavy, břišní napětí, nepravidelná stolice, zácpa, sucho a hořko v ústech, u žen nepravidelná menstruace či premenstruační syndrom, napětí kolem žaludku a v podžebří (latinsky se řekne podžebří hypochondrium - a od toho pravděpodobně vznikl i název pro tzv. hypochondra, tedy člověka, kterému (dle všemožných medicínských vyšetření) nic není, ale trápí ho nejrůznější neurčité obtíže, o nichž referuje svému okolí. TCM však nezná termín „hypochondr", neb každý příznak má vždy i svoji příčinu. Zde se přidává k původní bylinné směsi další bylinná směs JIA WEI XIAO YAO (ZKLIDNĚNÍ ZČEŘENÉ HLADINY - 062).

 

Stagnace Qi žaludku se projevuje špatným trávením, diskomfortem v oblasti břicha, nevolností a má za následek i vznik hlenu TAN, jenž stoupá v protisměru do hlavy, blokuje „mozkové otvory" a tím i správné myšlení a uvažování a který podobně jako mlha zastírá mysl a „zatemňuje mozek". Takový člověk pak ztrácí přehled a porozumění pro řádný chod věcí v životě, neumí se zařadit, těžko se orientuje ve světě lidí, jež je pro něj pak jakousi „lidskou džunglí", cítí se zmatený, neuspořádaný a bez cíle, prostě nejde mu „to do hlavy" a „není k tomu", jak se s oblibou hezky česky říká.

 

Bylinná směs BAN XIA HOU PO (SPADNUTÍ KAMENE ZE SRDCE / TCM Herbs - 081) je ideální pro všechny případy (a že jich dnes je!), které se objevují v důsledku emoční nerovnováhy, způsobené stagnací Qi, měnící se na vnitřní horko RE a spolu s hlenem TAN blokují horní a i střední ohniště.

Na rozdíl od původní klasické směsi, která neochlazovala, je zde přidána bylina Dan Zhu Ye, jež mocně ochlazuje vnitřní horko RE a odstraňuje podrážděnost a neklid ducha. Příznačný název Spadnutí kamene ze srdce (někdy lze v angličtině čisti i Rolling of Heartstone) připomíná skupinu Rolling Stones, po jejichž svižných rytmech vám sice „spadne" kámen ze srdce (a někdy i srdce do kalhot), ale po chvíli se opět vrací vše k (ne)normálu. Avšak na rozdíl od všemožných pseudostimulancií (alkohol, drogy a rock'n"roll) při užívání této bylinné směsi se postupně navrací harmonie do těla i do duše - jako když tíživý kámen, který táhne vše ke dnu, je odhozen a člověk se zase vznáší... k nebesům či zářným zítřkům!

  

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 - 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3x2 - 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 - 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 - 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje - vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2x6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle (neznamená nutně býti najezený!).

 

 Osvědčené kombinace dle tradiční čínské medicíny

  

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě

Stavy nedostatku YIN, akutní napadení zevní škodlivinou s horečkou. Není určen pro děti, těhotné a kojící ženy. Více o čínských výrazech zde.

 

Působení dle tradiční čínské medicíny

 • Rozprouďuje stagnaci energie čchi QI ZHI srdce, plic, žaludku a jater
 • Ochlazuje vnitřní horko RE srdce, plic, žaludku a jater
 • Rozpouští hlen TAN a rozptyluje zauzleniny
 • Stahuje vzbouřenou čchi QI NI (tzv. spouští protichůdné)

 

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny

 • Zhi Ban Xia (Pinellie trojčetná, upravený oddenek) - Císařská bylina, která vysušuje vlhkost, přeměňuje hlen TAN, rozptyluje zauzleniny a rozpouští nahromadění, stahuje vzbouřenou čchi QI NI dolů, čímž zastavuje nevolnosti a zvracení a harmonizuje žaludek. Tím také příznivě ovlivňuje všechny hlavní aspekty tohoto syndromu.
 • Hou Po (Šácholan lékařský, upravená kůra) - První ministr odstraňuje pocity plnosti, napětí a tlaku na hrudi a v podžebří (tzv. otevírá hrudní otvory) a pomáhá císaři rozpustit hlen TAN, pomáhá rozprouďovat zauzleniny a stahovat dolů vzbouřenou čchi QI NI (a tím i časté zívání).
 • Fu Ling (Pornatka kokosová, plodnice houby) - Druhý císař vylučuje nadměrnou vlhkost močí a tím pomáhá císaři v přeměně hlenu TAN, který se tak nemůže z nadbytečného vlhka tvořit.
 • Sheng Jiang (Zázvor obecný, oddenek) - Asistent, jenž pomáhá císaři harmonizovat žaludek a stahuje vzbouřenou žaludeční čchi QI NI, čímž také napomáhá k rozpuštění hlenu TAN.
 • Dan Zhu Ye (Lopater štíhlý, nať) - Další asistent je přidán do této klasické směsi proto, aby ochlazoval horko z nadbytku RE v srdci, v plicích v žaludku a ve žlučníku. Toto horko vzniká v důsledku stagnace energie čchi QI ZHI. Zhu Ye také odstraňuje podrážděnost ducha a neklid v srdci a dokáže i odvádět horko dolů prostřednictvím moče - je to bylina jak pročišťující, tak i odvádějící.
 • Zi Su Ye (Perila křovitá, list) - Poslíček podporuje trávení, harmonizuje žaludek a rozprouďuje energii čchi QI, hlavně na úrovni plic, kam i pomáhá směrovat účinek ostatních bylin, neboť hlavní příznaky tohoto syndromu jsou na úrovni hrdla, jež odpovídá (dle TCM) plícím. Současně odstraňuje i kašel.

 

Diagnozy