Oblíbené (0)

STÍN BROKÁTOVÉHO ZÁVOJE (012)bylinná směs v tabletách

HUANG LIAN JIE DU
Na dotaz
Sleva e-shop: 0 %

Skladem

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

 • Akutní záněty a infekce – zánět žaludku (gastritis), zánět žlučníku a žlučových cest (cholecystitis), zánět jater (hepatitis), zánět ústní sliznice a afty (stomatitis), zánět dásní (periodontitis), zánět močového měchýře a močových cest (uretritis), kožní záněty a ekzémy (dermatitis), zánět plic (pneumonie), zánět krčních mandlí - hnisavá angína (tonsilitis), záněty středouší (otitis), záněty spojivek (conjunctivitis), zánětlivé komplikace pooperačních stavů, zánět s hnisáním v kterékoliv oblasti, všude tam, kde je vysoké CRP a vysoká sedimentace, což odpovídá bakteriálním zánětům,
 • Nespavost
 • Vysoký krevní tlak
 • Bolesti hlavy
 • Klimakterické návaly a pocení
 • Psychický neklid a podrážděnost
 • Kožní vyrážky, ekzémy a kožní infekce

  

Popis dle tradiční čínské medicíny

Kdo z nás nezažil pocit nadměrného horka? Dle TCM je mezi horkem RE a ohněm HUO rozdíl pouze v jejich stupni, doslova říká, že "horko je umenšením ohně a oheň je krajností horka". V čínské medicíně pak i termín "pročistit horko" znamená ochlazením odstranit škodlivé horko RE či oheň HUO - podobně, jako když otevřeme okno v přehřáté místnosti, vyvětráme a svěží vzduch tuto horkost pročistí.

Jak k tomuto přehřátí dojde?

Nejčastěji ze 2 důvodů:

První příčinou jsou přetopená kamna - příliš jsme do nich naložili, podobně jako když hodně jíme nebo jsme do nich přiložili sice málo, ale zato příliš hořlavou látku (třeba benzín), podobně jako když jíme ostrá, kořeněná, tučná, smažená, grilovaná jídla nebo pijeme černou kávu či alkohol...

Druhou příčinou je určitá uzavřenost, stagnace, blokáda, tlení, doutnání, bobtnání, tedy uzavřená místnost bez větrání, podobně jako když v sobě dusíme různé emoce a neventilujeme je ven…

V důsledku těchto "civilizačních stálic" dochází k vnitřnímu přehřívání našeho organismu, kdy toto škodlivé horko RE a oheň HUO poškozují a spalují naše orgány, dráhy, krev a kůži a vytvářejí tak dokonalé podmínky k různým zánětům a infekcím, kterých je v dnešní době přehršle.

Ve směsi obsažené byliny ("tři Huangy") jsou pravděpodobně nejznámější protizánětlivě působící byliny v čínském lékopisu. Používají se k léčbě jakéhokoliv zánětu v těle. Každá z bylin má vztah k určité části organizmu (horní, střední a spodní zářič) tak, aby společně dosáhly i na skrytá zánětlivá ložiska.

Směs tedy podáváme vždy tam, kde máme podezření z "otravy" organizmu zánětem. Bývá horečka, podrážděnost, suchá ústa a hrdlo, nespavost s pocitem horkosti, tmavá moč.

Směs má přírodní antibiotické účinky, které během léčby podporujeme vhodným stravováním.

 

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 - 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3x2 - 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 - 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 - 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje - vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2x6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle (neznamená nutně býti najezený!).

U akutních zánětů se podává jeden dva týdny, při chronických procesech je rovněž podávání dlouhodobější a kopíruje odeznívání nemoci. Platí pravidlo, že tyto tablety se v akutním případě užívají ještě 3 dny po skončení všech příznaků.

  

Osvědčené kombinace dle tradiční čínské medicíny

 • v případě, kdy vlhko a horko SHI/RE se usadí ve střevech a vyvolává průjem s krví, tak se k této bylinné směsi ještě přidává další bylinná směs BAI TOU WEN  (TRŮN CÍSAŘSKÉ MILOSTI - 017)
 • v případě napadení srdce ohněm (nejčastěji ze stresu) může dojít i k psychickým poruchám (neklid, podrážděnost, nespavost...), v tom případě se pak přidávají byliny na vyživení a zklidnění krve a ducha jako kupř. JIA WEI XIAO YAO (ZKLIDNĚNÍ ZČEŘENÉ HLADINY - 062) či SUAN ZAO REN (RADOST PŘICHÁZEJÍCÍHO SPÁNKU - 127)
 • v případě napadení žaludku ohněm stoupá horkost vzhůru a vyvolává bolesti zubů, které se zlepšují chladem, dále záněty dásní a krvácení dásní. Rovněž oheň v žaludku se může projevit zrychleným trávením, nadměrným hladem a žízní - někdy takto začíná i cukrovka. V tom případě se k této směsi přidávají směsi na vyživení YIN jako např. ZHI BAI DI HUANG (SVĚŽEST PODVEČERNÍ PAGODY - 185)
 • v případě, kdy horko z jater napadá žaludek GAN RE FAN WEI, což se projevuje zvracením, hořkostí v ústech a tlakem v podžebří, tak se kombinuje s bylinnou směsí ZUO JIN (OBNOVA SPÁLENÉ ZEMĚ - 015)
 • v případě, kdy oheň jater GAN HUO vyšlehuje vzhůru a způsobuje bolesti hlavy a závratě, tak se kombinuje s bylinou směsí LONG DAN XIE GAN (PILULKA HOŘCE - 014)
 • v případě, kdy oheň jater GAN HUO vyvolává záněty a otoky očí, tak se přidává SANG JU YIN (KŘEHKOST SVINUTÉHO LÍSTKU - 003)
 • v případě šerosleposti a světloplachosti, vyvolané ohněm jater z prázdnoty YIN, tak se kombinuje s bylinnou směsí QI JU DI HUANG (LESK NEFRITOVÉHO ŠPERKU - 182)
 • v případě, kdy horký toxin se projevuje na kůži ve formě abscesů, vředů a ekzémů, kombinuje se spolu s bylinnými směsmi WEI/DA CHANG SHI/RE DU  (VYSUŠENÍ RÝŽOVÝCH TERAS - 021) či WU WEI XIAO DU (PATERO UHAŠENÍ SOPKY / TCM Herbs - 011) či GAN/DAN SHI/RE  (SVLÉKNUTÍ HADÍ KŮŽE - 019)
 • v případě, že se horké toxiny projeví v oblasti krku jako angína nebo zánět středního ucha, přidává se CHUAN XIN LIAN  (VYSTYDNUTÍ HORKÉ PLOTNY - 013)
 • v případě střevních parazitů u dětí i dospělých lze kombinovat s bylinou směsí WEI/DA CHANG SHI/RE DU  (VYSUŠENÍ RÝŽOVÝCH TERAS - 021)
 • v případě napadení zevní chladnou škodlivinou do dráhy SHAO YANG (dráhy tří ohnišť a žlučníku) se kombinuje s bylinnou směsí XIAO CHAI HU  (KRŮPĚJ Z LESNÍ STUDÁNKY - 060). Je to stav, který si můžeme představit jako vytopenou chaloupku (vnitřní horko) na Sibiři, kde mrzne až praští (zevní chlad). V našem případě dochází k otevření dveří či oken (umožnění vniknutí chladu), který vyhřátá místnůstka doslova přitahuje a do sebe plnými doušky i vstřebává (dle fyzikálních zákonitostí o vyrovnávání teplotních rozdílů). Škodlivina je „napůl zevně, napůl uvnitř“ a nesnadno ji léčit, neboť stav není ani černý, ani bílý… Česky řečeno "Pořád se ve mně něco tluče" či "Mám to (cítím to) v sobě". Taková typická v tomto případě je situace, že po dobrání antibiotik se opět vrací (téměř pravidelně po 3 - 4 týdnech) nejasné potíže s horečkou zpět!
 • v případě, že v důsledku vysušení YIN jater a ledvin jsou nedostatečně vyživovány šlachy a vazy, což může vést v konečném důsledku k ochabování končetin až ochrnutí jejich svalů - kupř. ke vzniku roztroušené sklerózy a různých jejich dalších forem (amyotrofií laterální sklerosa, progresivní bulbární paralýza apod.) se přidávají směsi na výživu YIN jater a ledvin jako třeba ZHI BAI DI HUANG (SVĚŽEST PODVEČERNÍ PAGODY - 185) nebo YI GUAN JIAN  (ROZPLETENÍ ZAMOTANÉHO KLUBÍČKA - 068)
 • v případě přechodových obtíží, nespavosti, bolesti hlavy, vysokého krevního tlaku,  vnitřního neklidu a podrážděnosti, obzvláště pak u žen, je jedinečná kombinace této směsi se JIA WEI XIAO YAO (ZKLIDNĚNÍ ZČEŘENÉ HLADINY - 062).
 • v případě potřeby odstranění latentního (skrytého) horka REL, obvykle v kombinaci s bylinnou směsí RE XUE  (ZKROCENÍ TEPLOKREVNÍKA - 018)
 • v kombinaci s NEI XIAO LUO LI (HEBKOST LABUTÍ ŠÍJE - 037) pak jsou to nejčastěji podávané bylinné směsi pro posílení imunity u opakovaně nemocných dětí (opakované záněty dýchacích cest, nosních dutin, středouší, nosní mandle, angíny, rýmy, kašle, virózy...)
 • v případě psychického neklidu, tísni na hrudi, bušení srdce - v tom případě se kombinuje s bylinnou směsí BAN XIA HOU PO (SPADNUTÍ KAMENE ZE SRDCE - 081)
 • někdy dokonce až tzv. febrilními křečemi (trhavé pohyby při teplotě u malých dětí, napodobující epileptický záchvat) - v tom případě se přidává CHUAN XIN LIAN  (VYSTYDNUTÍ HORKÉ PLOTNY - 013).
 • v případě žlučových kamenů či zánětu jater a žlučníku - v tom případě se kombinuje s bylinnou směsí LI DAN  (KAMENY Z ÚDOLÍ ŠAOLIN - 020CHUAN XIN LIAN  (VYSTYDNUTÍ HORKÉ PLOTNY - 013)
 • v případě krvácení z nosu se pak přidává ZHI BAI DI HUANG (SVĚŽEST PODVEČERNÍ PAGODY - 185)

 

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě

Nedostatku jangu YANG XU, chladu ve slezině PI HAN XU. Více o čínských výrazech zde.

 

Působení dle tradiční čínské medicíny

 • Vylučuje oheň HUO ze tří ohnišť
 • Pročišťuje horko RE a vylučuje horký toxin RE DU ze tří ohnišť
 • Vysušuje vlhko SHI ze tří ohnišť
 • Odstraňuje latentní (skryté) horko REL

 

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny

 • Huang Lian (Koptis čínská, oddenek) - Císařská bylinou, která je silně hořká a chladné povahy, což z ní činí mocný prostředek na vyloučení vlhké horkosti z oblasti žaludku a střev. Rovněž také vypouští oheň ze žaludku, jater a srdce a odstraňuje horký toxin.
 • Huang Qin (Šišák bajkalský, kořen) - Ministerská, jež vylučuje horko a vlhko ze všech tří ohnišť, obzvláště pak z horního ohniště (z dráhy plic), stejně ale tak i z dráhy tlustého střeva, žaludku, žlučníku a močového měchýře. Rovněž vylučuje oheň ze všech tří ohnišť a současně i vylučuje horký toxin, který se projevuje na kůži ve formě hnisavé zanícené vyrážky a ekzému.
 • Huang Bai (Korkovník amurský, kůra) - Asistent, jež má podobné účinky jako Huang Qin bylina, avšak jeho funkce dominuje hlavně v dolním ohništi, tedy v dráze jater, ledvin a močového měchýře. Navíc, oproti bylině Huang Qin odstraňuje v ledvinách i horko z nedostatku SHEN YIN XU + RE XU. Toto tzv. falešné horko se projevuje nespavostí, pocitem vnitřního horka, neklidem, podrážděností, pocením, bolestmi v bedrech, závratěmi apod.

Všechny 3 byliny pak dohromady ochlazují horko a oheň, vzniklý z nedostatečného jin YIN XU a současně i částečně vyživují nedostatečný jin YIN XU.

 • Zhi Zi (Gardenie jasmínová, plod) - Další asistent, který vylučuje oheň ze všech drah a zbavuje podrážděnosti, obzvláště pak ze srdce a jater. 

 

Diagnozy