Oblíbené (0)

TANEČNICE Z HRUŠKOVÉ ZAHRADY (022)bylinná směs v tabletách

CELULITIS
Na dotaz
Sleva e-shop: 0 %

Skladem

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů

 • Celulitis
 • Nadváha z vlhka a chladu

 

Popis dle tradiční čínské medicíny

Jedná se o modifikaci originální tradiční čínské bylinné směsi CELULITIS WAN.

Celulitida postihuje v dnešní době čím dál více žen, obzvláště v mladém věku a stává se tak pomalu civilizační nemocí.

Z pohledu západní medicíny není to nemoc jako taková, spíše se jedná o estetický handicap, ale z hlediska čínské medicíny je to již známka určité nerovnováhy v organismu. Jde o nedostatečnou energii v dráze ledvin a sleziny, spolu se stagnací energie čchi QI ZHI a vlhka SHI v dolních partiích těla (v dolním ohništi XIA JIAO. Romanticky bychom mohli tento stav nazvat "slabým ohýnkem, na který přikládáme mokré dříví..." Dle TCM dráha ledvin SHEN je sídlem vrozeného ohně života MING MEN (YANG), jež zahřívá tělo na "provozní teplotu". Při oslabení tohoto ohýnku pak zákonitě nedochází k odpařování vody, která tak stagnuje v organismu. Jang ledvin SHEN YANG zahřívá a dodává energii do sleziny PI QI, která přeměňuje potravu a vzduch na blahodárnou energii čchi QI a krev XUE.

Při nedostatku energie čchi QI XU a krve si naše tělo doslova "říká", ba přímo vyžaduje jídla, která jsou sice energeticky a kaloricky bohatá (z důvodů rychlého doplnění energie), ne však dostatečně vhodná a zatěžující dráhu sleziny PI. Jedná se většinou o rychlé životabudiče, jako jsou různé sladkosti, pečivo, čokolády, černá káva, tonizující nápoje, alkohol, apod.). Tato jídla však dráhu sleziny PI do budoucna ještě více oslabují a tzv. zavlhčují. Jelikož dráha sleziny PI vyživuje svaly od pasu dolů, kumuluje se toto vlhko SHI z oslabené sleziny PI QI XU (spolu se stagnací vody SHUI z nedostatečného jang ledvin SHEN YANG XU) v těchto oblastech těla. Proto i léčba celulitidy je zaměřena na rozproudění stagnace energie čchi QI ZHI a odstranění vlhka SHI z dolních partií těla a posílení ledvin SHEN a sleziny PI.

Obzvláště nutné je dodržování správné výživy, především pak úplného vynechání černé kávy, tvrdého alkoholu a sladkostí a naopak zařazení jídel, která posilují slezinu a ledviny jako jsou obilné kaše, jáhlové a pohankové kaše, celozrnná rýže, houby a veškerá vařená zelenina, hlavně pak dýně a mrkev.

 

Potraviny, posilující YANG ledvin: veškeré ledvinky (pokud možno domácí či z BIO chovu), krevety, humry, sardinky, hřebíček, fenykl, badyán, skořice, kopr, pórek, pistáciové oříšky, vlašské ořechy, maliny, červené a černé datle

Potraviny, posilující Qi sleziny a vysušující vlhko: jáhly, fazole adzuki (malé červené fazolky), bob obecný (koňský), vřeteno kukuřičného klasu, trnky, ostružiny, bambusové výhonky

Potraviny, odstraňující stagnaci energie Qi: třešně, kokosový ořech, tofu, rýže, mrkev, tykev, dýně Hokaido, špenát, ředkvička, pažitka, česnek, cibule, kmín, máta rolní, bazalka, šafrán, oregáno, kardamom, žampiony, houba šitake (houževnatec jedlý), citrón, limetka, mandarinka, hovězí, kuřecí, skopové a husí maso

 

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 - 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3x2 - 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 - 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 - 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje - vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2x6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle (neznamená nutně býti najezený!).

 

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě

Akutní horečka, horko z nedostatečnosti jin.

Těhotenství.

Neužívat současně s léky na ředění krve!

Více o čínských výrazech zde.

 

Působení dle tradiční čínské medicíny

 • Posiluje jang ledvin SHEN YANG XU
 • Rozprouďuje stagnující energii čchi Qi ZHI
 • Vylučuje stagnující vodu TAN SHUI

 

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny

 • Huang Qi (Kozinec blanitý, kořen) - Císařská bylina, který posiluje energii čchi sleziny PI QI XU, snižuje otoky a stabilizuje vnější vrstvu WEI.
 • Bai Zhi (Děhel dahurský, kořen) - Císařská bylina, který posiluje energii čchi sleziny PI QI XU, snižuje otoky a stabilizuje vnější vrstvu WEI, navíc vylučuje vlhkost SHI.
 • Dang Shen (Pazvonek chloupkatý, kořen) - Ministerská bylina, který posiluje střední ohniště ZHONG JIAO a posiluje energii čchi QI XU.
 • Mu Dan Pi (Pivoňka křovitá, kůra kořene) - Ministerská bylina, který rozhýbává krev XUE a rozprouďuje krevní stagnace.
 • Rou Gui (Skořicovník čínský, kůra větví) - Ministerská bylina, jenž zahřívá dráhy a rozptyluje stagnaci chladu, HAN, stejně tak jako otoky z chladného hlenu TAN HAN.
 • He Shou Wu (Rdesno mnohokvěté, kořenová hlíza) - Asistent, jenž vyživuje krev XUE jater GAN a ledvin SHEN.
 • Ze Xie (Žabník východní, oddenek) - Asistent, který odvádí vlhkost SHI.

Diagnozy