Oblíbené (0)

ZASTAVENÍ TOKU ŽLUTÉ ŘEKY (111)bylinná směs v tabletách

BEI XIE SHEN SHI

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

 • Poševní výtoky a mykózy (Fluor vaginalis)
 • Zvětšená prostata (Adenoma prostatae)
 • Zánět prostaty (Prostatitis)
 • Dlouhotrvající bércové vředy
 • Záněty a trombózy malých a středních cév dolních končetin (Burgerova choroba)
 • Ekzémy vlhké a svědivé (Atopický ekzém)

 

Popis dle tradiční čínské medicíny

Z výše popsaných indikací a diagnóz by se na první pohled zdálo, že jsou to jaksi k sobě nepatřící a nesourodé potíže a nemoci, které k sobě zdánlivě nepatří.

Opak je však pravdou - z pohledu čínské medicíny se jedná o kumulaci tzv. vlhka a horka SHI/RE ve spodním ohništi XIA JIAO, jež je pak příčinou všech těchto potíží. Nesprávná životospráva, stres a nadměrné emoce mohou vést u některých osob k vytváření tohoto vlhka a horka SHI/RE, a to nejen ve středním ohništi ZHONG XIAO, ale hlavně ve spodním ohništi XIA JIAO. Dle čínské medicíny je pojem spodní ohniště XIA JIAO vše od pupku (pasu) dolů, tedy zahrnuje v sobě funkci ledvin, močového měchýře, střev, veškeré pohlavní orgány včetně prostaty, dělohy a vaječníků. Rovněž i řídí a ovládá dolní končetiny. Všechny tělesné tekutiny (krev, lymfa, mezibuněčné tekutiny atd.), které protékají „pod pupkem", musí vždy projít tímto spodním ohništěm XIA JIAO, aby se pak v pořádku dostaly i do dolních končetin a odtud zase zpět skrze ono pověstné dolní ohniště XIA JIAO. V opačném případě logicky pak vznikají následující potíže, kdy organizmus má potřebu se tohoto stavu zbavovat, a to v našem případě formou výtoku: při kumulaci vlhka a horka SHI/RE ve spodním ohništi XIA JIAO je narušen, někdy dokonce i blokován řádný odtok moče - ta se zde pak hromadí ve formě husté kalné moče, zvětšenou či zánětlivou prostatou a obtížným močením u mužů. Jinak se projevuje tento stav u žen ve formě gynekologických výtoků, jež se projevují jako bílé či žluté, svědivé, pálivé, a páchnoucí poševní výtokyV důsledku blokády krve YU XUE a stagnace energie čchi QI ZHI ve spodním ohništi XIA JIAO se nejprve objevuje na dolních končetinách pálení, bolestivost, necitlivost, mravenčení, brnění, dochází k rozvoji bércových vředů (ze stavu nadbytku), které jsou chronické a vedou k nemoci zvané Burgerova choroba (tromboangiitis obliterans) čili uzavírání malých a středních cév v oblasti dolních končetin v důsledku zánětu či opakujících se trombóz.

Rovněž se objevuje (kdekoliv) po těle svědivý a mokvavý ekzém.

 

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 - 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3x2 - 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 - 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 - 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje - vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2x6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle (neznamená nutně býti najezený!).

Léčba probíhá obyčejně několik měsíců a nedoporučuje se současná konzumace sladkostí a mléčných výrobků, které výrazně zhoršují obtíže.

 

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě

Těhotenství. Více o čínských výrazech zde.

 

Působení dle tradiční čínské medicíny

 • Vylučuje vlhko a horko SHI/RE
 • Ochlazuje horko v krvi RE XUE a rozprouďuje krev YU XUE
 • Posiluje energii čchi sleziny PI QI XU
 • Působí močopudně

 

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny

 • Huang Bai (Korkovník amurský, kůra) - Vylučuje vlhko a horko SHI/RE ze spodního ohniště a odstraňuje otoky, zarudnutí a bolesti dolních končetin (kolen, kotníků a pat) a napomáhá i při infekci močopohlavních orgánů, neboť má i antibiotické účinky.
 • Bi Xie (Jam podsivý, hlíza) - Posiluje funkci ledvin SHEN tím, že umí oddělit tzv. čisté od nečistého a tím vylučuje škodlivou vlhkost SHI („odstraňuje kalné ze spodního ohniště") a současně odstraňuje i vlhko a horko SHI/RE z oblasti kůže.
 • Yi Yi Ren (Slzovka obecná, semeno) - Vylučuje horko a vlhko SHI/RE a posiluje energii sleziny čchi PI QI XU, rovněž posiluje ledviny SHEN a podporuje močení.
 • Mu Dan Pi (Pivoňka křovitá, kůra kořene) - Zlepšuje oběh krve YU XUE, čímž  podporuje a pomáhá k hojení, ochlazuje horko v krvi RE XUE.
 • Ze Xie (Žabník východní, oddenek) - Podporuje močení, vylučuje vlhko a horko SHI/RE ze spodního ohniště XIA JIAO a odstraňuje otoky.
 • Tong Cao (Tetrapanax papírodárný, dřeň stonku) - Ochlazuje horko RE a vylučuje vlhko SHI močením.
 • Fu Ling (Pornatka kokosová, plodnice houby) - Vylučuje vlhko SHI, zlepšuje cirkulaci tělesných tekutin a napomáhá trávicímu procesu sleziny PI ve vstřebání a zpracování životně nezbytných a důležitých živin pro organismus.
 • Hua Shi (Křemičitan hořečnatý, minerál) - Vylučuje vlhko a horko SHI/RE ze spodního ohniště XIA JIAO, obzvláště pak z močového měchýře PANG GUANG a napomáhá oddělovat „čisté od kalného" (zrno od plev), rovněž odstraňuje vlhkost a horkost SHI/RE z oblasti kůže.  

 

Diagnozy