Oblíbené (0)

ÚDOLÍ OBLAKŮ A DEŠTĚ (057)bylinná směs v tabletách

YU DAI

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

 • Gynekologické výtoky, jež jsou žluté a lepkavé (Leukorhea)
 • Gynekologické záněty, způsobené Candidami,Trichomonádami či Gardnériemi (Mykózy)

 

Popis dle tradiční čínské medicíny

Snad každá třetí žena ve fertilním věku je dnes postižena gynekologickými výtoky, záněty či svěděním genitálií. Z 90% jsou tyto potíže způsobeny parazity, jako jsou Candidy, Trichomonády či Gardnerie. Dle tradiční čínské medicíny jsou samozřejmě pouze odrazem terénu, na kterém se tyto breberky rády pomnoží a kde se jim i daří. Příčinou vzniku takovéhoto „podhoubí" je bezesporu nezdravá strava, káva, alkohol, stres, hormonální antikoncepce. To vše vede k oslabení a zablokování krve v podbřišku, jež se později přemění na horko RE a vlhko SHI ve spodním ohništi XIA JIAO, tedy k nahromadění vlhké horkosti SHI/RE v oblasti gynekologických orgánů a ledvin. Tento terén je pak vskutku živnou půdou pro uchycení různých parazitů (Candidy, Trichomonády, Gardnérie) a tím vzniku různých mykóz, zánětů a žlutých, hustých a lepkavých gynekologických výtoků, někdy až páchnoucí a svědivé.

Potraviny, jež přinášejí do těla tzv. vlhko a horko SHI/RE je zapotřebí omezit a naopak zařadit potraviny vylučující vlhko a horko SHI/RE:

 

Doporučené potraviny

Obecně se dle TCM doporučují jídla vysušující vlhko a ochlazující horko. Takovými potravinami jsou hlavně slzovka (Bílá perla východu 910) či ideální k snídani slzovkový Nápoj čínských MUDRců (900), celer, fazole mungo, okurky, mrkev, řeřicha, všechny druhy melounu (čerstvé) a brusinky (sušené i kompotované). Všechny tyto potraviny, kromě posledních dvou, by se měly konzumovat vždy lehce povařené a rýže by se měla stát základní obilninou, neboť je i mírně močopudná a tedy odvádí vlhko.

Další vhodné potraviny: kroupy, jáhly, pohanka, pšeničné klíčky, ječmen, fazole adzuki, produkty se sóji kupř. tofu (sójový sýr), řapíkatý celer, cukety, dýně, čekanka, hlávkový salát, kapusta, kukuřice, hlávkové a čínské zelí, brokolice, lilek, ředkvičky, kapr, králík, banány, maliny, mandarinky, ananas, grapefruit, šalvěj, plody hlohu, zelený čaj, carro kafé.

 

Nedoporučené potraviny

alkohol, černá káva, tučná, smažená a grilovaná jídla, uzeniny, vepřové maso, sladkosti, čokoláda, zmrzlina, kravské mléko a výrobky z něho (jogurty apod.), oříšky.

 

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 - 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3x2 - 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 - 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 - 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje - vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2x6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle (neznamená nutně býti najezený!).

 

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě

Čirého či bílého nepáchnoucího výtoku. Více o čínských výrazech zde.

 

Působení dle tradiční čínské medicíny

 • Vylučuje vlhko a horko SHI/RE ze spodního ohniště XIA JIAO
 • Vylučuje horko RE ze spodního ohniště XIA JIAO
 • Rozprouďuje blokádu krve YU XUE ve spodním ohništi XIA JIAO

  

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny

 • Che Qian Zi (Jitrocel asilský, semeno) - Císařská bylina, která vylučuje vlhko a horko SHI/RE ze spodního ohniště XIA JIAO.
 • Yin Chen Hao (Kozalec metlatý, nať) - Císařská bylina, která vylučuje vlhko a horko SHI/RE ze spodního ohniště XIA JIAO.
 • Huang Bai (Korkovník amurský, kůra) - Císařská bylina, která vylučuje vlhko a horko SHI/RE ze spodního ohniště XIA JIAO.
 • Zhi Zi (Gardenie jasmínová, plod) - Císařská bylina, která vylučuje vlhko a horko SHI/RE ze spodního ohniště XIA JIAO.
 • Chi Shao (Pivoňka bělokvětá, červený kořen) - Ministerská bylina, jenž rozprouďuje blokádu krve YU XUE a ochlazuje horko RE, čímž právě vylučuje horko z dráhy jater GAN RE, které zapříčiňuje nejčastěji gynekologické výtoky.
 • Mu Dan Pi (Pivoňka křovitá, kůra kořene) - Ministerská bylina, jenž rozprouďuje blokádu krve YU XUE a ochlazuje horko RE, čímž právě vylučuje horko z dráhy jater GAN RE, které zapříčiňuje nejčastěji gynekologické výtoky.
 • Zhu Ling (Polyporus - Choroš oříš, sclerocium) - Asistent, jenž vylučuje vlhko SHI ze spodního ohniště XIA JIAO.
 • Fu Ling (Pornatka kokosová, plodnice houby) - Asistent, jenž vylučuje vlhko SHI ze spodního ohniště XIA JIAO.
 • Ze Xie (Žabník východní, oddenek) - Asistent, jenž vylučuje vlhko SHI ze spodního ohniště XIA JIAO.
 • Niu Xi (Achyrant dvojzubý, kořen) - Poslíček, který směruje účinek bylin do spodního ohniště XIA JIAO.

 

Diagnozy