Oblíbené (0)

ZÁTIŠÍ POUSTEVNÍKA CHANGA (114)bylinná směs v tabletách

FENG

hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

 • Svědění kůže u kožních nemocí - u kopřivky, ekzémů, lupénky...
 • Alergická rýma (pylová, celoroční)
 • Alergický zánět spojivek
 • Alergické astma

 

Popis dle tradiční čínské medicíny

Jedná se o nově sestavenou směs z bylin, jež vylučují škodlivý vítr FENG. Tento vítr se nejčastěji projevuje příznaky, jako jsou svědění kůže, kožní vyrážky a ekzémy, svědění hrdla a měkkého patra, svědění nosu, svědění a slzení očí, kýchání a pčíkání, výtok z nosu či ucpaný nos, pískání na hrudi a při nádechu, stěhovavé otoky a zarudnutí po kůži apod.

 

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 - 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3x2 - 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 - 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 - 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje - vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2x6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle (neznamená nutně býti najezený!).

Platí pravidlo, že tyto tablety se v akutním případě užívají ještě 3 dny po skončení všech příznaků.

Tato směs se používá po dobu potíží, poté se vysazuje.

 

Osvědčené kombinace dle tradiční čínské medicíny

 

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě

Kdy chybí projevy větru FENG. Více o čínských výrazech zde.

 

Působení dle tradiční čínské medicíny

 • Vylučuje škodlivý vítr z povrchu FENG XIE QI
 • Utišuje vnitřní vítr jater GAN NEI FENG

 

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny

Veškeré byliny v této směsi vylučují škodlivý vítr FENG a to jak vnější, tak i vnitřní.

 • Fang Feng (Ledebouriela rozkladitá, kořen) - Základní bylina se širokým "větrným" spektrem působnosti, jež vylučuje jak vnější chladný vítr FENG HAN XIE QI, tak i vnější horký vítr FENG RE XIE QI. Její teplá povaha a pálivá a současně i sladká chuť z ní nejuniverzálnější bylinu pro vyloučení větrné škodlivosti, jež zároveň nepůsobí nijak agresivně.
 • Cang Er Zi (Řepeň sibiřská, plod) - Patří k bylinám, jenž vylučují chladný vítr FENG HAN XIE QI (dle TCM se jedná o byliny, jenž otevírají povrch díky své štiplavě zahřívající povaze). Používají se u svědivých vlhkých a mokvavých ekzémů či u nemocí "z ofouknutí" jako jsou záněty nosních dutin, bolesti zubů, bolesti trojklanného nervu, bolesti hlavy v nadočnicových obloucích apod.
 • Bai Zhi (Děhel dahurský, kořen) - Patří k bylinám, jenž vylučují chladný vítr FENG HAN XIE QI (dle TCM se jedná o byliny, jenž otevírají povrch díky své štiplavě zahřívající povaze). Používají se u svědivých vlhkých a mokvavých ekzémů či u nemocí "z ofouknutí" jako jsou záněty nosních dutin, bolesti zubů, bolesti trojklanného nervu, bolesti hlavy v nadočnicových obloucích apod.
 • Jing Jie (Schizonepeta jemnolistá, nať) - Patří k bylinám, jenž vylučují chladný vítr FENG HAN XIE QI (dle TCM se jedná o byliny, jenž otevírají povrch díky své štiplavě zahřívající povaze). Používají se u svědivých vlhkých a mokvavých ekzémů či u nemocí "z ofouknutí" jako jsou záněty nosních dutin, bolesti zubů, bolesti trojklanného nervu, bolesti hlavy v nadočnicových obloucích apod.
 • Bo He (Máta jednokališná, nať) - Patří mezi byliny, jenž vylučují horký vítr FENG RE XIE QI (dle TCM se jedná o byliny, jež otevírají povrch díky své štiplavě ochlazující povaze). Používají se u svědivých vyrážek a kopřivek.
 • Niu Bang Zi (Lopuch větší, plod) - Patří mezi byliny, jenž vylučují horký vítr FENG RE XIE QI (dle TCM se jedná o byliny, jež otevírají povrch díky své štiplavě ochlazující povaze). Používají se u svědivých vyrážek a kopřivek.
 • Bai Ji Li (Kotvičník zemní, plod) - Rovněž vypuzuje škodlivý vítr u svědivých ekzémů, stejně jako vnitřní vítr z jater GAN NEI FENG.
 • Bai Xian Pi (Třemdava drsnoplodá, kůra kořene) - Ochlazuje horko RE a vylučuje vlhko SHI, zastavuje svědění a odstraňuje horký toxin RE DU. Používá se u vyrážek a ekzémů z vlhka a horka a u vředů a zánětů kůže se svěděním. 

 

Diagnozy