Oblíbené (0)

ZROZENÍ FÉNIXE (009)bylinná směs v práškuŠIŠÁK BAJKALSKÝ

HUANG QIN

ŠIŠÁK BAJKALSKÝ

 

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

 • Univerzální detoxikační  bylina pro současného člověka
 • Veškeré akutní a chronické záněty:

            Kožní (akné, ekzémy, růžovka, opary,  pásové a genitální opary, lupénka, furunkly, karbunkly, píštěle,  bradavice…)

            Plicní (záněty průdušek a plic s vykašláváním žlutých hlenů, sarkoidóza…)

            Trávicí (záněty žaludku a střev, akutní a chronický průjem – salmonela, úplavice, Crohnova choroba, ulcerosní kolitida, vředová choroba, zánět jater a žlučníku, přítomnost   

            Helicobactera, celiakie…)

            Močové (infekce močových cest, záněty ledvin a močového měchýře…)

            Gynekologické výtoky, záněty a mykózy, kondylomata

 • Rezistentní kmeny baktérií  (zlatý stafylokok, streptokok, chlamydie, borélie…)
 • Lymská borelióza
 • Alergie na různé druhy potravin, včetně celiakie
 • Zvýšený cholesterol a krevní tuky
 • Vysoký krevní tlak
 • Migrény
 • Krvácení z nosu, krev ve stolici, krev ve vykašlávaném hlenu, zvracení krve
 • Neklidný plod v matčině lůně, hrozící potrat

 

Popis dle tradiční čínské medicíny

Jak praví jedno staré čínské přísloví: „Jeden obraz nad tisíce malířů, jedna bylina nad tisíce lékařů“, tak to platí v tomto případě více než dvojnásob. Bylina Huang qin je právě tou bylinou, jež pokrývá široké spektrum potíží současného člověka. Dnešní doba je zrychlená, hektická, turbulentní, jídlo jíme rychle – „fast food-ově“. Potraviny jsou geneticky urychlené, konzervované, chemicky ošetřené, aromatizované, emulgované, „prifarbené“ apod. a naše emoce nejsou také zrovna „cool“ (chladné), ale naopak jsou buď dosti silně vyjádřené či zase až moc potlačené.

Toto vše má za následek dle TCM vznik tzv. vnitřního horka RE (a následně s tím jde i ruku v ruce i vlhko SHI), jež obojí sužuje a sžírá současného člověka různými civilizačními neduhy, potížemi a nemocemi. Jejich škála je pak rozsáhlá – od různých alergií na potraviny, celiakie, kožních nemocí (akné, ekzémy, lupénky), vysokého krevního tlaku, migrén, chronických zánětů střev s průjmy (Crohnova choroba či ulcerózní kolitida), zvýšeného cholesterolu a krevních tuků, chronického zánětu průdušek, močových infekcí až po opakované potraty u žen.

Tento produkt by mohl užívat téměř každý člověk pro tzv. očistu těla, a sice 3 měsíce na podzim a 3 měsíce na jaře jako univerzální očistnou kůru organismu. Jediná kontraindikace je dle TCM tzv. vnitřní chlad ve slezině a v žaludku PI/WEI HAN XU, jež se projevuje zimomřivostí, studenými končetinami, nechutenstvím, bledým obličejem, preferencí teplých nápojů a řídkou vodovou stolicí.

Lymská borelióza, chlamydie, parazité, ureaplazma, mykoplazma, kvasinky, plísně, chroničtí nosiči rezistentních stafylokoků, streptokoků, hemofilů apod.,  zvýšené ASLO, CRP …. to vše jsou  dle TCM synonyma pro určitý terén vlhka a horka SHI/RE, na kterém se daří horkému toxinu RE DU.

Nemocem lze zabránit především rovnováhou terénu uvnitř těla a nezaměřovat se na to, co poletuje vzduchem - to je pouze ta poslední kapka, která se usadí na vhodném terénu.

 

Zbytkový škodlivý činitel (Perzistující patogenní faktor PPF)

Dnešní doba je jiná než tomu bylo ve staré Číně, ba i jiná než tomu bylo před 50ti lety u nás. Obrovský rozvoj farmacie, techniky a technologie, konzumní a hektický styl života, přepracovanost, stres, všichni všechno chceme

Proto se nyní zákonitě objevují i nové potíže a nemoci, které se dříve nevyskytovaly. Jedním z nich je, v důsledku výše zmíněných příčin, tzv. zbytkový škodlivý činitel neboli Perzistující Patogenní Faktor (zkratka PPF je zkrátka podobnost čistě náhodná), čili v organismu přetrvávající horký toxin RE DU, horko RE, vlhko SHI či hlen TAN - nejlépe však vše dohromady!

Jak už nám název napovídá, tak tento zbytkový škodlivý činitel se objevuje po napadení či po opakovaných napadeních akutním zevním škodlivým větrem FENG XIE QI, tedy přeloženo do naší mluvy, objevuje se po různých virózách, chřipkách, zánětech dýchacích cest, angínách, zánětech středouší, zánětech nosních dutin apod. Po léčbě antibiotiky či kortikoidy se pacient sice uzdraví, avšak někdy jen zdánlivě, neboť vždy záleží na síle jeho obranné (zdárné) energie ZHONG QI. V případě jeho oslabené obranné energii nebo, a to dnes velmi často po léčbě antibiotiky, zůstává v organismu tzv. zbytkový škodlivý činitel PPF. Používání antibiotik je z pohledu TCM obzvláště nevhodné u virových onemocnění, protože proti virům nejsou vůbec účinné a naopak přinášejí jen neblahé důsledky pro jeho příjemce do budoucna. Navzdory tomu jsou antibiotika stále často používána (většinou z alibismu) i u infekcí, jež jsou jasně virového původu. Dle TCM antibiotika zabíjejí baktérie (ne viry!), avšak nevylučují škodlivé vnitřní horko a vlhko SHI/RE a hlen TAN, na kterém se baktérie a jim podobné nežádoucí organismy tak rády pomnožují. Prostě neléčí nám už známý „nevětraný a zaplevelený terén ve skleníku.“  Z pohledu TCM se pak jedná povětšinou o škodlivé horko v dráze plic, žaludku nebo žlučníku FEI/WEI/DAN RE. To je pak předpokladem pro celou řadu chronických a obtížně léčitelných potíží jako jsou snížená obranyschopnost, častá nemocnost, opakovaná onemocnění, autoimunní nemoci, chronický únavový syndrom, přetrvávající nálezy různých nežádoucích baktérií (streptokoků, stafylokoků, hemofilů, chlamydií, boreliózy, helicobakteru, mykotických či parazitárních nemocí), všemožné alergie na vše – včetně potravin (lepek, kravské mléko), kožní a dýchací alergie, různé trávicí potíže (celiakie, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, syndrom dráždivého tračníku, vředová choroba apod.), roztroušená skleróza, kožní nemoci (akné, ekzém, lupénka, abscesy, furunkly) apod. Hlavní účinek zbytkového škodlivého činitele nespočívá pouze v tom, že vytváří chronický stav, ale také v tom, že pacienta predisponuje k budoucímu napadení zevním škodlivým větrem FENG XIE QI (tedy k nové nemoci), který pak zase ještě více posiluje vznik zbytkového škodlivého činitele PPF jako takového, čímž vzniká začarovaný kruh… Proto i léčba dle TCM se soustředí nejprve na odstranění zbytkového škodlivého činitele PPF z organismu pomocí tzv. čistících bylin. Nejlepší je v tomto případě případě HUANG QIN (ZROZENÍ FÉNIXE - 009) spolu s LIAN REN SAN  (MYCOCLEAN) – oba jsou v prášku a užívají se dohromady, event. lze přidat i bylinnou směs v tabletách HUANG LIAN JIE DU (STÍN BROKÁTOVÉHO ZÁVOJE - 012).

 

Velice častý a běžný je zbytkový škodlivý činitel PPF u dětí. Ze zkušenosti lze říci, že 90% nemocí a potíží v současnosti u dětí je způsobeno právě tímto faktorem PPF. Je to dáno jednak ještě nedostatečně vyvinutým a křehkým dětským systémem (nedostatečný jin plic a žaludku FEI/WEI YIN XU se teprve vyvíjí, a proto se organismus tak snadno přehřívá, což vede k vytvoření vnitřního horka RE a tedy tím i k predispozici pro různé záněty). Dále nepochybně i očkování v raném věku, kterým u nás projde každé děcko, vytváří dle TCM „ideální“ terén pro rozvoj horka RE, vlhka SHI a hlenu TAN u dětí a své si udělá i nadužívání antibiotik... Při akutním napadení zevním škodlivým větrem FENG XIE QI je pak cesta nebo spíše „dálnice“ k vytvoření zbytkového škodlivého činitele PPF zcela otevřena. V praxi se projevuje nejčastěji jako chronické záněty u dětí – záněty krčních mandlí, záněty uší, záněty nosohltanu, záněty nosních dutin, afty, opary, zvětšenými krčními uzlinami, zvětšenou nosní mandlí, bolestmi uší, nespavostí, nočním pláčem a buzením se, neklidem, celiakií, ekzémy, svěděním kůže, alergiemi, astmatem apod. Při léčbě dětí (kupř. „na posílení imunity“) je třeba na toto VŽDY myslet, jinak se setkáme v naprosté většině s nezdarem! Nejdříve je nutno tedy drenážovat a až poté event. i vyživovat a posilovat. Mnohdy ale postačí jen vyčistit terén a organismus se pak sám již zharmonizuje. Prvním krokem k nastartování ke zdraví takto postižených dětí je optimální kupř. tato kombinace: HUANG QIN (ZROZENÍ FÉNIXE - 009) + NEI XIAO LUO LI (HEBKOST LABUTÍ ŠÍJE - 037) spolu s LIAN REN SAN  (MYCOCLEAN) event. někdy je zapotřebí dle závažnosti přidat i HUANG LIAN JIE DU (STÍN BROKÁTOVÉHO ZÁVOJE - 012) Všechny byliny lze smíchat dohromady – ideální je vždy tablety rozdrtit na prášek (Zrození Fénixe v prášku již je) a přidat do LIAN REN SAN  (MYCOCLEAN) a vypít ráno k snídani místo čaje nebo kakaa.

 

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

2x denně 2 odměrky bylinného prášku (děti od 3 let pak 2 x denně 1 odměrku), které se zalijí 2 dcl horké vody a poté teplé vypijí. Optimální je tento bylinný prášek přidat do ranního LIAN REN SAN  (MYCOCLEAN), čímž vznikne i docela chutná hořkosladká káva.

V Číně v případě akutních či dlouhodobých potíží užívají dávku 2 – 3 x větší.

Lze užívat společně i s antibiotiky a to jak v akutním či v chronickém stádiu nemoci a to i dlouhodobě, pokud si to stav organismu vyžaduje, kupř. i 3 měsíce.

U tzv. detoxikační kůry se doporučuje, každoročně 3 měsíce na jaře (počínaje od Popeleční středy) a 3 měsíce na podzim (od 15. srpna), tuto bylinu přidávat do LIAN REN SAN  (MYCOCLEAN).

 

Osvědčené kombinace dle tradiční čínské medicíny

 

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě

Vnitřní chlad ve slezině a v žaludku PI/WEI HAN XU, jež se projevuje zimomřivostí, studenými končetinami, nechutenstvím, bledým obličejem, preferencí teplých nápojů a řídkou vodovou stolicí.

Více o čínských výrazech zde.

 

Působení dle tradiční čínské medicíny

 • Vylučuje vlhko a horko ze tří ohnišť SHI/RE SAN JIAO
 • Vylučuje oheň HUO a horké toxiny RE DU
 • Ochlazuje horko v krvi RE XUE Stahuje stoupající jang jater GANG YANG SHI
 • Vylučuje horko ze žlučníku DAN RE
 • Utišuje neklidný plod z horka RE v matčině lůně

 

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny

 • Huang Qin (Šišák bajkalský, kořen) - Tento bylinný prášek obsahuje pouze jednu bylinu. Její kořen, používaný jako léčivo, má na řezu zlatě žlutou barvu, proto i čínský název v překladu znamená „žluté zlato čili zlaťásek“. Bylina je hořké a stahující chuti, ochlazující a vylučuje škodlivé horko a vlhko SHI/RE z dráhy plic FEI, žaludku WEI, žlučníku DAN, tlustého střeva DA CHANG, srdce XIN, tenkého střeva XIAO CHANG a jater GAN. Má podobné účinky jako Aspirin. Vyživuje a ukotvuje placentu, zklidňuje dělohu, zesiluje energii plodu, činí plod zdravějším a zabraňuje potratu. Dle posledních výzkumů tlumí i růst nádorových kancerogenních buněk.

 

Dle TCM funkce této byliny se odvíjí v 9 směrech

 • Ochlazuje horko plic FEI RE
 • Vylučuje napadení letním horkem WEN BING – SHU WEN
 • Vylučuje horký vítr z horního ohniště a z kůže SHANG JIAO FENG RE
 • Ochlazuje všechny typy horka RE
 • Vyživuje nedostatečný jin YIN XU a stahuje stoupající jang YANG SHI po porodu
 • Rozprouďuje stagnující energii čchi v hrudi QI ZHI
 • Rozpouští hlen TAN v oblasti pod bránicí
 • Ochlazuje horko v horním ohništi SHANG JIAO RE a vylučuje vlhko ve slezině PI SHI
 • Uklidňuje plod v matčině lůně

 

Široký záběr působení při vylučování škodlivého horka a vlhka SHI/RE z organismu činí z této byliny jakousi univerzální detoxikační bylinu současnosti, vhodnou téměř pro každého člověka. Tato bylina má i dle posledních výzkumů synergický efekt (vhodně se doplňující) s betalaktamovými antibiotiky, kdy svým účinkem zabraňuje vytvoření rezistentních kmenů zlatého stafylokoka Staphylococus Aureus.

Diagnozy