Oblíbené (0)

NÁPOJ STŘÍBRNÉHO VĚTRU (844)

BO HE CHA

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako

 • Nachlazení s bolestmi v krku
 • Virózy
 • Chřipky
 • Rýmy (akutní i chronické)
 • Alergické rýmy a alergické záněty spojivek (obzvláště pylové na jaře a v létě)
 • Angíny
 • Záněty nosních dutin
 • Záněty středouší
 • Sluneční kopřivka
 • Svědivý a pálivý atopický ekzém
 • Svědění kůže, očí, nosu a krku

 

Popis dle tradiční čínské medicíny

„Vítr FENG je nositelem tisíce nemocí" praví se ve starých moudrých čínských lékařských knihách. Neznamená to, že máme odmítat vyjít z domu, pokud vidíme, jak se stromy tetelí v něžném vánku, ale znamená to starat se o své tělo tak, aby mu jakýkoli vítr neublížil. Ten je totiž z hlediska čínské medicíny jako hrot oštěpu připravený porušit naši vnitřní rovnováhu. Tento „průnik hrotu" do organismu je jednoduchou zkouškou (ne)odolnosti našeho imunitního systému. Pokud je odolnost slabá, rovnováha se snadno naruší a nastává nemoc. V případě, že svůj organismus náležitě „neoprašujeme" a naším nejlepším kamarádem je špatná životospráva, emoční blokády nabalené z neřešených problémů či se příliš nehýbeme a tím pádem jsme fyzicky slabí jako moucha, pak má „nepřítel vítr FENG" opravdu snadnou úlohu. Naše děravé hranice (imunitu) přejde, aniž by se musel zvláště namáhat.

 

Celý život je v podstatě neustálý boje mezi dobrem a zlem, mezi dobrou (zdárnou a řádnou) energií ZHENG QI a škodlivou energií XIE QI, tedy boj mezi naši přirozenou obranyschopností a škodlivinou, kterou v našem případě představuje zevní vítr FENG. Buď je škodlivý vítr tak silný, že vyvolá níže následující akutní příznaky (kupř. akutní virózy), nebo je naše obranyschopnost (povrchová vrstva obranné energie WEI) tak slabá, že umožní sebemenšímu větru do ní snadno vniknout (kupř. sezónní jarní a letní alergie) nebo je škodlivina sice slabá, ale permanentně se plíživě vkrádá do těla, až nakonec 100 x nic umoří i naši obranyschopnost (kupř. celoroční alergie či nemoci z klimatizace apod.). Napadení větrem FENG se obecně projevuje jako pocit chladu, třesavka, zimnice, horečka (či sálání a vyzařování horka), kýchání, ucpaný nos a bolesti hlavyČasto převládá názor, že při pocitu chladu, třesavky a zimnice (tzv. husí kůže neboli mráz po zádech běží...), tak vždy se musí jednat o napadení chladným větrem FENG HAN. Není tomu tak z jednoho prostého důvodu - napadení jakýmkoliv zevním větrem FENG blokuje obrannou energii WEI v prostoru mezi kůží a svaly, kde tato energie obíhá a současně zahřívá i svaly. V případě její blokády (ne však oslabení) zevním větrem FENG pak obranná energie WEI nemůže dostatečně prohřívat povrch a objevují se výše zmíněné příznaky. Současně tento pocit chladu a zimnice s třesavkou (husiny) vypovídá o tom, že škodlivý vítr FENG je stále ještě na povrchu. Ve chvíli, kdy pocit chladu a zimnice s třesavkou zmizí, tak to znamená, že buď škodlivý vítr FENG postoupil hlouběji, nebo naopak, že škodlivý vítr FENG čili škodlivina byla vyloučena (vypocena).

V této fázi, kdy škodlivý vítr FENG blokuje proudění povrchové energie WEI v podkoží, je nejvhodnější terapií pocení (kupř. pomocí pití čaje z čerstvého zázvoru) a otevření povrchu pomocí bylin FENG (ZÁTIŠÍ POUSTEVNÍKA CHANGA - 114) event. CHUAN XIONG CHA TIAO (PRŮSMYK VĚTRNÉ HORY - 004).

 

Napadení horkým větrem FENG RE, kterýžto stav je také v praxi nejčastější, se projevuje jako horečka (či sálání a vyzařování horka), mírný pocit chladu, třesavka a zimnice (husina), sucho v krku, oteklé či zarudlé mandle, rýma se žlutým hlenem, bolesti celé hlavy, bolesti po těle, mírné pocení, mírná žízeňTypickým příkladem vniknutí škodlivého větru FENG do organismu může býti nejčastěji klasické nachlazení, rýma, zánět nosohltanu, zánět horních cest dýchacích, zánět středouší, angína, viróza či chřipkaPro vyloučení škodlivého větru FENG je zapotřebí otevřít povrch a odvést škodlivinu z těla ven. Nejvhodnější v tomto případě jsou byliny ostré a naopak chladné, oproti bylinám při napadení chladem, jež otevírají povrch a vylučují škodlivinu. Tato kombinace bylin je obsažena v bylinných tabletách YIN QIAO JIE DU (CHLAD RANNÍ MLHY - 002) Jedná se o suverénně nejčastěji používanou bylinnou směs při objevení se jakýchkoliv příznaků nachlazení a chřipky, která navíc má i tu výhodu, že pokud nelze ještě zcela přesně rozlišit, zdali jde o horký či chladný vítr, tak tato bylinná směs vylučuje jak horký vítr FENG RE, tak částečně i chladný vítr FENG HAN (neboť odblokovává povrch těla). Důle­žité pro úspěch je její včasné nasazení při prvních počátečních příznacích virózy.

 

Tělesná konstituce člověka je dalším, ba téměř nejdůležitějším faktorem, jež ovlivňuje intenzitu horečky v akutním stádiu nemoc. Člověk s jangovou konstitucí (tzn. s převahou jangu a tedy horka) bude vždy více náchylný při napadení zevním větrem FENG na vznik horkého větru FENG RE (podobně, jako když vítr rozdmýchá doutnající popel v oheň) než na vznik chladného větru FENG HAN, a rovněž bude mít sklony k vyšší horečce. A naopak - člověk s jinovou konstitucí (tzn. s převahou jinu a tedy chladu) bude zase náchylný na vznik chladného větru FENG HAN (podobně jako když při napadení zevním škodlivým větrem FENG vyvine horký vítr FENG RE či chladný vítr FENG HAN. Pokud by tomu tak nebylo, tak by všichni lidé v severských zemích trpěli pouze na napadení chladným větrem FENG HAN a v jižních zemích zase pouze jen horkým větrem FENG RE, čemuž tak není. O dnešní době můžeme směle říci, že to není žádná doba ledová, ale „doba horká, jangová" - tedy zejména doba hektická, která je plná spěchu, stresu, ambicí, adrenalinu, starostí, obav, ale i smažených a kořeněných jídel, fastfoodů, masa a uzenin, éček a konzervantů, stimulancií, alkoholu, drog... Tož, jak vidno, je v dnešní době převážná většina populace, chca nechca, vnitřně horkých (když ne přímo konstitučně, tak ze stravy a psychiky). Proto není divu, že většina onemocnění z vnějšího větru FENG se v drtivé většině případů mění na horký vítr FENG RE.

 

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

Doporučená denní dávka nápoje je 4 gramy tj. 4 odměrky 1 denně.

Děti do 12 let užívají poloviční dávku.

Užívá se kupř. při akutních virózách, u svědění kůže při kožních onemocněních a v alergické sezóně (kupř. pylové rýmy na jaře a v létě) či celoroční alergii.

V Číně pro urychlení účinku lze v akutním případě (nachlazení apod.) zvýšit dávkování a tento nápoj pít častěji a to 3-4 x denně.

 

Na obě formy ekzému (suchý svědivý či pálivý mokvavý) lze s úspěchem tento nápoj použít a to nejen vnitřně, ale i zevně ve formě obkladu či potírání postižených míst několikráte denně - velice působí i proti svědění kůže!

 

Příprava

Prášek se zalije horkou vodou a teplý se popíjí. Rovněž lze do nápoje přidat bylinné tablety (nejlépe rozdrcené), které se používají při akutních potížích kupř. YIN QIAO JIE DU (CHLAD RANNÍ MLHY - 002) nebo BI MIN GAN (VYVANUTÍ DRAČÍ JESKYNĚ - 007) nebo FENG (ZÁTIŠÍ POUSTEVNÍKA CHANGA - 114) a vše pozřít současně.

 

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě

Děti do 3 let, těhotenství a kojící ženy. Více o čínských výrazech zde. Více o čínských výrazech zde.

 

Působení dle tradiční čínské medicíny

 • Vylučuje horký vítr FENG RE z povrchu těla BIAO
 • Pročišťuje a zprůchodňuje hlavu, oči a hrdlo od větru FENG
 • Vylučuje horký toxin RE DU z povrchu BIAO
 • Vylučuje vlhko SHI a utišuje bolesti při napadení zevním škodlivým větrem FENG

  

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny

 • Fang Feng (Ledebouriela rozkladitá, kořen) -  Je bylina, kdy sám ná­zev již napovídá její účinky - fang znamená „bránit, ochraňovat" a feng znamená „vítr", čili ochraňuje před větrem - odstraňuje vnější škodlivý vítr FENG z povrchu těla BIAO a to jak chladný vítr FENG HAN, tak i horký vítr FENG RE a tlumí svědivé vyrážky. Jeho pálivá chuť a teplá povaha mu umožňuje rozptylovat vítr FENG a vlhkost SHI, zatímco sladká chuť uvolňuje, takže bylina nepůsobí příliš útočně. To z ní dělá vhodnou bylinu pro vypuzování škodlivého větru FENG, ať už je kombinovaný s chladem HAN nebo horkem RE.
 • Bo He (Máta jednokališná, nať) - Má pálivou chuť, jež rozptyluje vítr FENG a chladnou povahu, jež ochlazuje horko RE, tedy ve výsledku vylučuje horký vítr FENG RE z horního ohniště, pročišťuje a zprůchodňuje hlavu, oči a hrdlo při napadení horkým větrem FENG RE a tlumí svědivé vyrážky.
 • Ju Hua (Zlateň morušolistá, květ) - Je aromatická, rozptylující a ochlazující bylina s působením na horní ohniště, což z ní činí vhodnou bylinu k vyloučení horkého větru FENG RE, projevující se kupř. horečkou, bolestmi hlavy a v krku, kašlem, stejně tak odstraňuje i horký toxin RE DU, kupř. z hrdla při angíně nebo aftech.
 • Lian Qiao (Zlatice převislá, plod) - Má hořkou a štiplavou chuť a chladnou povahu, čímž je tato bylina předurčena pro vylučování vnějšího horkého větru FENG RE z horního ohniště, současně však také odvádí horko RE dolů, rozptyluje a vytlačuje škodlivost k povrchu -proto dokáže pročišťovat povrch BIAOi nitro LI, tedy vrstvu čchi QI a vrstvu krve XUE. Rovněž vylučuje horký toxin RE DU z hrdla při angíně, aftech nebo oparech.

Diagnozy