Oblíbené (0)

NÁPOJ Z PRAVÉHO ŽENŠENU (822)

REN SHEN CHA

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číne používá u stavů jako

 • Nejpřirozenější tonikum pro současného člověka, žijícího stresovým a hektickým stylem života
 • Stimulace duševní činnosti u duševně pracujících či studentů (nespavost, bušení srdce, zapomnětlivost, neklid, úzkost, deprese...)
 • Impotence a sterilita jak mužů, tak žen
 • Vysoký krevní tlak (Hypertenze), obezita, zvýšený cholesterol a tuky v krvi
 • Cukrovka (Diabetes mellitus)
 • Chronický únavový syndrom (CFS), roztroušená skleróza (Sclerosis multiplex)
 • Autoimunní nemoci (autoimunní zánět štítné žlázy - Hashimotova tyreoiditis, Sjoegrenův syndrom, lupus, sklerodermie, revmatoidní artritis, purpura...)
 • Ekzémy a alergie, astma, lupénka, pemphigus...
 • Posílení zraku u očních nemocí (krátkozrakost, dalekozrakost, šedý zákal, zelený zákal, makulární degenerace, šeroslepost...)
 • Pokles dělohy či výhřez konečníku (Prolaps uteri, Prolaps recti)
 • Celkové posílení organismu - nejen ve stáří (Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba), ale i při regeneraci a rekonvalescenci po nemocech, po operacích, po náhlých cévních příhodách, po porodech, po sportu, při časté nemocnosti, oslabené imunitě
 • Zlepšení sportovního výkonu a optimální zvládnutí fyzické zátěže (světová antidopingová agentura (WADA) klasifikuje ženšen jako povolený doping pro sportovce)
 • Stavy při a po chemoterapii a radioterapii u závažných nemocí (rakovina, leukémie...)
 • Potlačuje chuť na sladkéstejně jako jednostrannost či vybíravost v jídle

 

Popis dle tradiční čínské medicíny

Ženšen je nejsilnějším tonikem tradiční čínské medicíny. Odedávna je ženšen (čínsky REN SHEN) považován, a to nejen v Číně, za mystický a vpravdě i „nebeský a lidský". Sám jeho název toto značí - REN znamená „člověk, lidský" a SHEN pak zase „esence hvězd nad hlavou". Samotným léčivem je pak kořen, který tvarem připomíná člověka a je tvořený esencí hvězd, proto se někdy ženšenu říká „lidská esence hvězd". Za nejlepší ženšen je považován ten, který roste ve volné přírodě, tzv. planý horský ženšen, jeho zdroje jsou však již prakticky vyčerpány, a proto se pěstuje zahradním způsobem. Roste nejméně 5-7 let a nejkvalitnější je takový ženšen, jehož kořen má nejvíce kořenových vlásečnic. U nás se používá a dováží v naprosté většině tzv. červený (korejský) ženšen, který však organismus dosti zahřívá - na rozdíl od bílého ženšenu, který je obsažen v tomto nápoji, jenž posiluje energii čchi QI XU a současně posiluje i jin YIN XU, tedy i mírně ochlazuje. Proto dále zde bude popisován pouze bílý ženšen. Staré klasické čínské texty popisují jeho účinky kupř. takto: Obhospodařuje doplňování patero úschoven (srdce, plíce, ledviny, játra, slezinu), uklidňuje esenciálního ducha SHEN, ustaluje duše HUN a PO, odstraňuje zbytkovou škodlivou energii čchi XIE QI, projasňuje zrak, zastavuje palpitace, otevírá srdce (mysl) a podporuje intelekt. Dlouhodobě požívaný činí tělo lehkým a prodlužuje roky života. Kdo tohle pochopí, ten později dokáže nedělat ze živých mrtvé...

 

Na vysvětlenou a k pochopení mluvy tradiční čínské medicíny je třeba k výše uvedenému textu starých mistrů uvést, že dle TCM je sice 5 hlavních orgánů (neboli prvků - srdce XIN, ledviny SHEN, játra GAN, plíce FEI a slezina PI), ovšem mluví-li se zde o protékání živoucí energie čchi QI, pak jsou vlastně jedním orgánem, a pokud se pravá energie čchi ZONG QI rozhojní, tak se i všech pět orgánů (prvků) řádně posilňuje a doplňuje! A to právě dělá tu jedinečnou výjimečnost ženšenu - doplňuje nedostatečnou esenciální vrozenou energii čchi YUAN QI, kterou jsme (ne)dostali od předků do vínku. Co se týče ostatních účinků (uklidňování ducha, zastavování palpitací, otevírání mysli a podpory intelektu), tak to se vše děje proto, že srdce XIN uchovává emocionálního ducha SHEN, játra GAN uchovávají kreativní duši HUN, plíce FEI uchovávají tělesnou duši PO, ledviny SHEN uchovávají esenci a vůli ZHI a slezina PI uchovává přemítání YI. Jsou-li srdce a ledviny prázdné, pak je esenciální duch SHEN neklidný, jsou-li prázdná játra a plíce, duše HUN a PO nejsou ustálené, je-li srdce prázdné, objevují se palpitace, je-li však srdeční a slezinná energie čchi mocná, pak jsou otvory srdce průchodné, člověk dokáže přemýšlet a jeho poznání je hluboké. Škodlivá energie čchi XIE QI může dlouhodobě přetrvávat a neodcházet, neboť správná (zdárná) energie čchi ZONG QI je slabá a tudíž ji nedokáže vyloučit. Jakmile však dojde k jejímu posílení a doplnění, potom již škodlivá energie čchi XIE QI přirozeně nemůže nadále přebývat. Je to stejné, jako když ušlechtilý člověk září svým jasem (tedy pozitivním charismatem či espritem...), zatímco malý (myšleno zde špatný) člověk se pak i ze své podstaty stáhne.

Zdraví a nemoc je dle TCM výsledkem nekonečného a neustálého boje mezi dobrou (zdárnou) energií ZONG QI a škodlivou energií XIE QI. Pokud je naše správná energie oslabena, i ta sebemenší škodlivina se v nás pak snáze usadí, přetrvává a nesnadno se ji i zbavujeme (kupř. řečeno dnešním slovníkem - oslabená imunita má za následek časté a opakované nemoce). A jak praví staří čínští mistři, jen ten pravý (bílý) ženšen umí nejen posílit naši obranou energii, ale současně s tím i vyloučit přetrvávající škodlivinu!

 

Z hlediska západní medicíny - má pravý ženšen mnohostranné a široké spektrum použití jak v prevenci zdraví, tak i při nemocech a není snad oblasti, kde by se nedal s úspěchem použít - pokrývá totiž nejdůležitější problémy dnešního životního stylu. Spíše lze vypsat jeho kontraindikace, tedy kdy se nepoužívá - při akutních horečnatých a infekčních onemocněních. Mezi jeho účinné látky patří polysacharidy, peptidy, mastné kyseliny, flavonoidy, organické kyseliny, vitamíny Bl, B2, B12, vitamín C, kyselina listová a hlavně ženšen obsahuje směs unikátních, silně účinných saponinů, které dohromady tvoří kolem 50 ginsenosidů neboli panaxosidů, jež se řadí mezi tzv. adaptogenyTo jsou přírodní látky, které zlepšují schopnost překonat stresující podmínky - pomáhají při léčení nemocí, zlepšují schopnost překonat únavu, zlepšují paměť, koncentraci, vůli a vytrvalost, zvyšují odolnost proti infekci a nádorům, tlumí autoimunitní reakce (alergie, ekzémy, diabetes, lupus...), urychlují hojení a regeneraci, zpomalují stárnutí a degenerativní pochody, posilují metabolismus trávicí, nervové, cévní a pohlavní soustavy a nemají žádné vedlejší účinky, neboť jejich účinky se vyvažují spolu tak, že mají celkově stabilizační čili adaptogenní vliv na lidskou fyziologii. Nejúčinnějším dosud známým adaptogenem je pak pravý ženšen, který kromě těchto účinků má navíc ještě i své vlastní specifické účinky - výrazně posiluje libido, potenci a erekci, zlepšuje plodnost, má léčebné a preventivní účinky u civilizačních chorob jako jsou hypertenze, arterioskleróza, zvýšené tuky a cholesterol, křečové žíly, hemeroidy, obezita, diabetes, poruchy imunity, alergie, deprese, parkinsonismus, chemická či radiační zátěž (při radioterapii se ženšen považuje za nejlepší existující lék vůbec na vedlejší účinky z ozáření!) nebo dokonce rakovinaRovněž Nápojem z pravého ženšenu lze zcela nahradit nezdravé povzbuzující látky jako je kofein, nikotin, energetické drinky, event, i drogy - ty všechny mají tzv. nootropní účinky, tedy „zlepšují myšlení" a „zvyšují inteligenci", což je samozřejmě jen chvilková chiméra. Nejčastěji užívaným nootropikem je nikotin, který sice krátkodobě zlepšuje soustředění, ale dlouhodobě „ukrajuje z koláče života". Rovněž i ostatní umělá stimulancia (kofein, energetické nápoje, drogy) fungují na bázi začarovaného kruhu a vytloukání klínu klínem čili na postupném zvyšování dávek - dle TCM totiž u stavů, kde je nedostatek jin (oleje v motoru), tak dochází k relativnímu nadbytku jang (motor se přehřívá a jeho výkon je poloviční), proto pak i člověk vyhledává různé životabudiče,

které sice vedou ke krátkodobému zvýšení výkonu, ale do budoucna k ještě většímu úbytku oleje v motoru, neboť ho naopak spotřebovávají. Ženšen je však podstatně účinnější a přirozenější stimulant, nedává „na dluh" a přitom celkově ozdravuje organismus, neboť brzdí odumírání buněk a zpomaluje jejich stárnutí.

 

Jak užívat dle tradiční čínské medicíny

Doporučená denní dávka je 2 gramy, tj. 2 odměrky 1 x denně, nejlépe jako první nápoj dne (lze užít místo snídaně), kdy tyto 2 odměrky lze přidat do YI YI REN CHA (NÁPOJ ČÍNSKÝCH MUDRCŮ / TCM Herbs - 900) a spolu rozmíchat a vypít. Tento nápoj je pak i chutný, lahodný a povzbuzující. Děti do 12 let užívají poloviční dávku. Pro urychlení účinku ženšenu lze zvýšit dávkování a tento nápoj pít častěji a to 2-3 x denně. Lze užívat bez omezení doby. V případě současného užívání s bylinnými tabletami je možno použít i tento způsob: veškeré tablety, které se doporučují během dne užívat (kupř. 3 x 2 tbl denně od 2 různých produktů = 12 tablet celkem), rozpustíme všechny najednou a dohromady v tomto ranním Nápoji z pravého ženšenu a Nápoji čínských MUDRců a pečlivě rozmícháme tak, abychom vše vypili a dole nezůstal žádný „lógr". Můžeme do něho přidat i trochu nepasterizovaného kravského či jiného mléka.

Příprava  

Koncentrovaný prášek se přelije cca 2 dcl horké vody a teplý se popíjí.

 

Upozornění

Specifická hmotnost tohoto nápoje (1 kg peří není objemem 1 kg železa) kolísá. Proto se zdá krabička býti naplněna někdy z půli (cca 80 odměrek), jindy je zase až po okraj (110 odměrek), ale vždy je tam přesně 100 g!

 

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě

Akutních infekčních onemocněních s horečkou (kupř. bakteriální angína či bakteriální zápal plic apod.), děti, těhotenství a kojící ženy. Více o čínských výrazech zde.

 

Působení dle tradiční čínské medicíny

 • Mocně doplňuje nedostatečnou prvopočáteční primární (vrozenou) esenci a energii čchi ledvin SHEN YUAN QI XU
 • Posiluje energii čchi sleziny a plic PI/FEI QI XU
 • Posiluje nedostatečný jin YIN XU (posiluje tělesné tekutiny JIN YE) a utišuje žízeň
 • Uklidňuje ducha SHEN z nedostatku energie čchi a krve QI/XUE XU a navyšuje intelekt
 • Odstraňuje stagnaci jaterní energie čchi GAN QI ZHI, vyrovnává játra GAN a stahuje vzestup jaterního jang GAN YANG SHI, vylučuje vítr jater GAN FENG, projasňuje zrak a utišuje svědění

 

Rozbor bylin ve směsi

 • Ren Shen (Ženšen pravý, kořen) - Chuti je sladké, mírně hořké, povahy vyrovnané a má vztah ke dráze sleziny PI, plic FEI, žaludku WEI, srdci XIN, jater GAN a ledvin SHEN. Největší devizou ženšenu je jeho jedinečná schopnost mocně posilovat a doplňovat chybějící prenatální (vrozenou) energii čchi ledvin YUAN QI XI, kterou dostáváme od svých předků při zplození. Tato prvopočáteční energie YUAN QI nám i pak určuje kvalitu našeho organismu a života vůbec - kupř. všechny vrozené nemoci mají tuto energii oslabenou. Tedy není orgánu v našem těle, do kterého by ženšen pozitivním způsobem nezasáhl. Posiluje rovněž nedostatečnou energii čchi sleziny a plic PI/FEI QI XU, produkuje nedostatečné tělesné tekutiny YIN JE XU (ze zranění energie čchi a jin QI/YIN XU) a utišuje žízeň, což je stav typický kupř. pro diabetes, uklidňuje ducha SHEN a navyšuje intelekt.
 • Bai Ji Li (Kotvičník zemní, plod) - Chuti je hořké a štiplavé, povahy vyrovnané a má vztah hlavně ke dráze jater GAN, dále i k dráze plic FEI, srdce XIN a ledvin SHEN. Dle TCM jeho účinky spočívají ve „vyrovnání jater a stažení stoupajícího jaterního jang GAN YANG SHI", což se projevuje bolestmi hlavy, závratěmi, ušními šelesty (tinnitem), nespavostí či podrážděností, neboť játra GAN mají tendenci se tzv. přehřívat. Další funkcí této byliny je zprůchodnění stagnující energie čchi jater GAN QI ZHI, která se projevuje příznaky jako je tlak v podžebří, pocit rozpínání na prsou, pocitem knedlíku v krku, střídáním nálad (stísněnosti a podrážděnosti), častým vzdycháním, u žen poruchami menstruace apod., neboť játra GAN mají, díky emocím, tendenci ke stagnaci jaterní energie čchi GAN QI ZHI. Rovněž mocně posiluje a projasňuje zrak, neboť „játra GAN vyživují oči" a v neposlední řadě i „vypuzuje jaterní vítr GAN FENG a utišuje svědění" při ekzémech a kožních vyrážkách, neboť játra GAN generují tzv. vítr FENG, jenž zapříčiňuje mj. i svědění při kožních nemocech.

Diagnozy