Tradiční čínská medicína v kostce

Tradiční čínské medicíně se také říká východní nebo komplexní či celostní. Je mnohem starší než západní medicína. Její kořeny můžete hledat v historii starší než 4 000 let. To, co fungovalo tenkrát, funguje i dnes. Tradiční čínská medicína totiž nepodléhá trendům.

strankycinskemediciny-tcm-vychazi-z-tradice-stare-tisice-let
Obrázek: TČM vychází z tradice staré tisíce let

Základní myšlenka tradiční čínské medicíny

TČM staví na přírodním studiu člověka, jeho okolí a na vztahu člověka a jeho okolí. Tímto sledováním dokáže popsat fyziologické funkce i patologické projevy, které zůstávají u všech lidských bytostí stejné. Zjednodušeně se dá říci, že se tradiční čínská medicína na člověka dívá jako na celek, kdy všechno souvisí se vším. Neléčí pouze projevy, ale hledá příčiny. Tradiční čínská medicína je zejména prevencí. Nemoci léčí ještě dřív, než se objeví. Člověka učí, jak mít zodpovědnost za svoje zdraví.

Díky sledování člověka a jeho okolí si dokázala východní medicína vybudovat komplexní a ucelený diagnostický systém se specifickými způsoby léčby.

Základní principy pro diagnostiku a léčení

Tradiční čínská medicína určuje přesnou příčinu problémů a následné metody léčby podle principů jin a jang a teorie pěti prvků. Zároveň věří, že je ve všem přítomná životodárná energie Qi, která když volně proudí, je člověk zdravý. Pokud ale narazí na blokádu, objeví se nemoc. TČM se proto snaží, aby energie Qi v člověku volně proudila.

Termíny Qi a jin a jang patří k nejčastějším a pro mnohé laiky nejznámějším výrazům, které se s tradiční čínskou medicínou pojí.

Jednoduše o jin a jang

Učení tradiční čínské medicíny vychází z toho, že všechno na světě má svoji jinovou a jangovou část. Jde například o den a noc, světlo a tmu, léto a zimu, horko a chlad atd. Jde o dvě protikladné energie, kdy ani jedna z nich nemůže existovat bez druhé.

Také člověk v sobě má jinovou a jangovou část. Aby byl zdravý, je potřeba, aby energie jin a jang byly v rovnováze. Pokud jedna převažuje nad druhou, projeví se nerovnováha v podobě nemoci. Léčení pomocí TČM se zaměřuje na to, aby obě energie byly vyrovnané.

Co je to teorie pěti prvků?

Tradiční čínská medicína staví na vzájemných vazbách pěti prvků. I ty musí být v rovnováze, aby byl člověk zdravý. Jedná se o tyto prvky:

  1. dřevo,
  2. oheň,
  3. země,
  4. kov,
  5. voda.

Podle TČM jsou v lidském těle orgány, které mají podobné vlastnosti jako tyto prvky:

  1. dřevo – játra,
  2. oheň – srdce,
  3. země – slezina,
  4. kov – plíce,
  5. voda – ledviny.

Tyto orgány řídí celého člověka. Jde o základní schéma, díky kterému se praktik tradiční čínské medicíny orientuje ve zdravém i nemocném organismu. Nemoc je způsobena buď nadbytkem, nebo nedostatkem. Aby byl člověk fit, je potřeba udržovat v celém systému rovnováhu.

S každým prvkem se pojí určitá barva, chuť, nálada, roční období, jídlo a projevy nemoci. Pomocí teorie pěti prvků dokáže praktik čínské medicíny „číst“ vztahy mezi orgány, emocemi a fyzickými projevy nemoci. Jakmile identifikuje nerovnováhu, dokáže vybrat nejúčinnější metodu léčby.

strankycinskemediciny-mezi-klasicke-lecebne-postupy-patri-akupunktura
Obrázek: Mezi klasické léčebné postupy patří akupunktura

Diagnostika v čínské medicíně

Když přijdete k lékaři západní medicíny a řeknete, že jste nemocní, pravděpodobně se vám podívá do krku, případně prohmatá části, které vás bolí. Někdy i změří tlak nebo teplotu.

V tradiční čínské medicíně se k diagnostikování nemoci přistupuje jinak:

  • Pozorování – terapeut pozoruje vaše chování, stav pleti, držení těla, chůzi, pokožku, vlasy, nehty i oči.
  • Naslouchání – terapeut poslouchá sílu hlasu, plynulost řeči, zadrhávání, chrapot, sípání a další hlasové a zvukové projevy.
  • Dotazování – terapeut vás vyslechne a následně se vás ptá třeba na životní styl, stravování, na množství spánku, stav stolice, na reakce na stres, problémy s pocením atd.
  • Diagnostika pulsu – praktik TČM zkoumá váš puls ve třech hloubkách a bodech. Podle toho, jaký puls máte, dokáže určit, kde je kořen problému.
  • Diagnostika jazyka – praktik zkoumá velikost jazyka, tvar, barvu i jeho povlak atd.

Díky těmto metodám dokáže terapeut určit diagnózu a vhodnou terapii.

strankycinskemediciny-diagnostika-pomoci-pulsu
Obrázek: Diagnostika pomocí pulzu

Léčebné metody tradiční čínské medicíny

Praktik tradiční čínské medicíny vás nebude léčit klasickými léky, které jsou k dostání v lékárnách. Pro uzdravení těla i duše se ve východní medicíně používají jiné postupy a preparáty.

  • Fytoterapie – jde o léčbu bylinkami, přičemž se většinou používá směs více druhů bylin. Bylinné recepty se v nezměněné podobě používají tisíce let.
  • Vitální houby – jedná se o léčivé houby s výjimečnou kombinací látek, které pozitivně působí na zdraví člověka. Dokážou léčit široké spektrum problémů (autoimunitní onemocnění, psychické problémy, rakoviny i další nemoci, jako je například cukrovka).
  • Akupunktura – jde o stimulování toku energie Qi pomocí jehliček. Akupunktura dokáže rozbít blokády, kvůli kterým nemůže Qi volně proudit. Pokud praktik určí, kde se v těle nachází problém, může jej díky nalezení vhodného akupunkturního bodu či bodů vyřešit.
  • Dietetika – jde o úpravu jídelníčku a doporučení, co do jídelníčku zařadit a co z něj naopak odstranit.
  • Cvičení Qigong, Tai-chi – jde o pomalé vědomé pohyby, které navozují harmonii ve vašem těle. Zlepšují kondici i nastavení mysli.
  • Tuina masáže – podobně jako akupunktura dokážou stimulovat tok energie Qi. Jde o manuální techniku, která uvolňuje klouby, svaly a šlachy. Také vede k harmonizaci.
strankycinskemediciny-lecba-pomoci-bylinek-a-medicinalnich-hub
Obrázek: Léčba pomocí bylinek a medicinálních hub

Na našich stránkách se dozvíte

Visited 523 times, 1 visit(s) today