Oblíbené (0)

Reishi zvyšuje produkci cytokinů

Reishi (Ganoderma lucidum) je jednou z v čínské medicíně nejceněnějších medicinálních hub. V historii byla určena jen pro čínského císaře a jeho nejbližší rodinu. Již z toho je patrné, jak účinná houba je. Dneska je známá a dostupná po celém světě, a to i díky tomu, že jsou její účinky potvrzovány vědeckými postupu, v laboratořích i v klinických studiích, tj. s účastí pacientů. Výsledky studií dokládají, že je Reishi adaptogenem, zvyšuje fyzickou i psychickou kondici, zpomaluje stárnutí, ochraňuje mnohé tkáně před poškozením a podporuje jejich regeneraci, ničí infekční patogeny i rakovinné buňky, je také silným imunostimulantem.

V této studii se vědci zaměřili na vliv Reishi na imunitní systém, konkrétně na produkci cytokinů. Cytokiny jsou velmi důležité působky produkované imunitními, ale i mnohými dalšími buňkami těla. Dokážou působit jako mezibuněčná signalizace, aktivovat, či naopak tlumit aktivitu imunitních buněk. Jejich vliv je ovšem mnohem větší.

Vědci izolovaly z buněčné stěny Reishi polysacharidy a sledovali, jak se budou v jejich přítomnosti chovat buňky vrozené imunity. K tomu byla odebrána krev a izolovány mononukleární buňky, ty v přítomnosti polysacharidů z Reishi začaly produkovat více cytokinů, které odpovídají za aktivaci imunitního systému, rozvoji a posílení imunitní reakce. Jednalo se např. o TNF-α, IL-12 a IFN-γ, IL-2, IL-17, ale i třeba IL-10, který má na imunitní systém tlumivý vliv. Imunitní systém totiž musí být v rovnováze, aby nepřevládla aktivace, to by mohlo organismus poškodit.

Ukázalo se, že polysacharidy zvyšují produkci cytokinů imunitními buňkami monocyty. Díky tomuto zvýšení se pak zvýší i aktivita získaného imunitního systému, hlavně T lymfocytů, a to těch, které nejsou zapojeny do alergických reakcí. Dochází tedy k aktivaci imunitního systému, nikoli však té části, která je odpovědná za alergie.

Je tedy patrné, že polysacharidy z Reishi posilují syntézu cytokinů, které posilují a aktivitují imunitní systém, ale zároveň omezují alergické reakce.

 

Habijanic J, Berovic M,  Boh B, Plankl M, Wraber B. Submerged cultivation of Ganoderma lucidum and the effects of its polysaccharides on the production of human cytokines TNF-α, IL-12, IFN-γ, IL-2, IL-4, IL-10 and IL-17. N Biotechnol. 2015 Jan 25;32(1):85-95.