Oblíbené (0)

Menstruace

Fyziologická a tedy správná menstruace se objevuje mezi 13. až 50. rokem života každé ženy a trvá 4 až 6 dnů. Obvyklý interval mezi krvácením je v rozmezí 26 až 32 dnů. Menstruační krev je tmavě červená, světlejší na začátku, tmavší uprostřed a růžovější na konci krvácení. Krev by měla téci volně, spíše řidší než hustší a neměly by se v ní vyskytovat krevní sraženiny. Toto vše je popis optimálního průběhu menstruace. Z pohledu TCM má menstruační cyklus 4 fáze:

 

  1. Menstruační (krvácivá) fáze trvá obvykle kolem 5 dní a během tohoto období dochází z pohledu západní medicíny k odlučování odumřelé děložní sliznice (někdy se menstruaci říká, že „je to pláč dělohy nad neoplodněným vajíčkem“) a to ve formě krvácení. Rovněž dochází i k hlubokému poklesu hormonů estrogenu a progesteronu. Dle TCM dochází k rozproudění blokády krve YU XUE a to díky rozproudění stagnující energii čchi jater GAN QI ZHI a krve jater GAN YU XUE.
  2. Pomenstruační (folikulární) fáze trvá obvykle 7 dní a během tohoto období dochází z pohledu západní medicíny k růstu vaječníkového folikulů (vajíček) ve vaječníku a ke zvýšení hladiny hormonů estrogenů - to vše působením FSH (Folikulostimulačního hormonu z podvěsku mozkového). Dle TCM je v této fázi oslabená krev XUE XU a oslabený jin YIN XU a YANG XU, stejně jako dráhy početí CHONG MAI a REN MAI jsou v nedostatku.
  3. Prostřední (ovulační) fáze trvá obvykle 7 dní a během tohoto období dochází z pohledu západní medicíny k prasknutí vaječníkového folikulu, uvolnění vajíčka a vzniku tzv. žlutého tělíska (corpus luteum) - to vše působením LH (Luteinizačního hormonu z podvěsku mozkového). Dle TCM  v této fázi postupně krev XUE a jin YIN naplňují dráhy početí CHONG MAI a REN MAI. 
  4. Předmenstruační (luteální) fáze trvá obvykle 7 dní a během tohoto období dochází z pohledu západní medicíny k růstu žlutého tělíska a ke zvýšení hladiny hormonu progesteron. Dle TCM v této fázi stoupá jangová energie čchi YANG SHI a rozprouďuje se jaterní energie čchi GAN QI ZHI tak, aby se při menses mohla uvolnit i jaterní krev GAN YU XUE. 

 

Tyto 4 fáze menstruačního cyklu také slouží k terapeutické strategii dle TCM - kupř. pokud chceme vyživit nedostatečnou krev XUE XU, tak 2. fáze je optimální a naopak, 4. fáze je nejméně vhodná. Pokud chceme tonizovat nedostatečnou ledvinou esenci SHEN JING XU a játra GAN YIN XU, tak 2. a 3. fáze je optimální. Pokud chceme rozproudit stagnující čchi jater GAN QI ZHI, tak zase 4. fáze je optimální apod.