Oblíbené (0)

Neplodnost

Zdravotní tvrzení o houbách a bylinách nám zakazuje legislativa EU. Více informací o houbách a bylinných směsích naleznete ve veřejně dostupných zdrojích.

 

Příprava na těhotenství a porod totiž nezačíná až od určitého měsíce požehnaného stavu v těhotenské poradně, ale již prakticky od 1. menstruace. Žena a její menstruace jsou i hlavními strůjci úspěšného početí potomka. Správně bychom měli říci : Zdravá žena a její správná menstruace, i když obojí jedno jest - zdravá žena má i správnou nebo-li zdárnou menstruaci. Co si pod pojmem "správná či zdárná menstruace" můžeme představit? Je to menstruace, která se dostavuje pravidelně po 28 dnech (plus minus 3 dny jsou tolerovány), trvá 5 dní, není bolestivá, bez nadměrného či naopak nedostatečného krvácení, bez špinění před či po menses, není provázena předmenstruačním napětím (bolesti hlavy, bolesti a zvětšování prsou, bolesti v podbřišku a podžebří, nervozita, agresivita, plačtivost, otoky, přibývání na váze apod.). 

Již od 1. menstruace by si měli matky budoucích matek všechny tyto souvislosti dáti dohromady a uvědomit si, že v tu dobu záleží také na nich, zda-li budou míti v budoucnu zdravé vnouče. Jejich dcery totiž ještě zdaleka nejsou schopny všechny tyto informace přijmout a dožadují se těch nejradikálnějších a nejjednodušších řešení při prvních potížích s menses. Tablety proti bolesti, hormonální antikoncepce (ať již na "úpravu menses", akné či zabránění početí), hormonální injekce k "vyvolání menstruace" - to vše má vliv na pozdější potíže s otěhotněním, těhotenstvím, porodem či na děcko jako takové vůbec. Hormonální antikoncepce se chová jako semtex, i v malých (i v těch mikro !!!) dávkách způsobuje ohromné změny v organizmu, hlavně však dle čínské medicíny tzv. oslabí a zablokuje krev (viz. Hormonální antikoncepce). Z pohledu tradiční čínské medicíny je menstruace vždy jakýmsi přetékajícím pohárkem, který se 1x za 28 dní naplní a dostaví se menstruace. Pokud se menstruace opozdí, nedostaví či vynechává, jedná se téměř vždy dle tradiční čínské medicíny o nedostatečnou kvalitu krve. Tradiční čínská medicína doporučuje proto užívat bylinné směsi, jež vyživují a doplňují krev a současně ji tzv. rozhýbávají, což si můžeme představit jako rozproudění stagnující vody v potoce, kdy jí je málo. 

Plození dětí se v podstatě nějak neliší od ostatních zákonitostí v přírodě, kdy něco vzniká či se počíná kupř. zasazení semínka karotky do předem připravené země (i když, jak se praví v jednom vtipu : zkusil jsem obojí a nedá se to srovnat...). Za schopnost otěhotnět odpovídá u ženy dle tradiční čínské medicíny hlavně dráha ledvin a krev. Zůstaňme u našeho příkladu s karotkou - děloha s vaječníky zde představuje zemi, do které má býti zasazeno semínko. Aby semínko bylo kvalitní, je záležitost muže. Žena má zase na starosti, aby země byla úrodná a plodná. Pokud semínko se neujme či sice vzklíčí, ale později uschne, tak je výsledkem několika situací

 

Nejčastější příčinou neplodnosti u žen je

1. Nedostatečnost v dráze ledvin - může se jednat o

  • nedostatečnost yang ledvin - SHEN YANG XU. YANG ledvin je jakýsi fyziologický oheň života, který zahřívá tělo na provozní teplotu, a když chybí, tak je v tomto případě půda zmrzlá a těžko ji lze osít. Semínko buď nevzklíčí vůbec či vzklíčí, ale záhy po vzklíčení zase zajde. K příznakům, které zde můžeme pozorovat, patří kromě neplodnosti či samovolného potratu v prvních dnech těhotenství rovněž i slabá a opožděná menstruace, zimomřivost, bolesti v bedrech, závratě, pískání v uších, slabost v kolenou, jasně bledý vzhled, únava či hojné množství světlé moči. Samozřejmě, že ne všechny příznaky musí býti vyjádřeny, což platí i pro další situace - viz. Polycystické vaječníky. 
  • nedostatečnost YIN ledvin - SHEN YIN XU. Nedostatečnost YIN ledvin zde představuje půdu, které chybí živiny, je jakoby jalová. Semínko se v ní opět buď vůbec neuchytí či sice uchytí, ale do 3. měsíce zajde na úbytě, neboť chudá půda nemá dále již co nabídnout. K příznakům, které zde můžeme pozorovat, patří kromě neplodnosti či samovolného potratu do 3. měsíce těhotenství i slabá a opožděná menstruace, bolesti v bedrech, závratě, pískání v uších, noční pocení, sucho v ústech se žízní na malé loky vody, slabá paměť či malé množství tmavé moči. 
  • nedostatečnost YIN ledvin s prázdným horkem - SHEN YIN XU + RE XU. Tento stav si můžeme představit jako předchozí případ, kdy jalová půda je navíc ještě extrémně suchá až rozpraskaná. K příznakům, které zde můžeme pozorovat, patří kromě neplodnosti, vzniklé po porodu, také silná menstruace, závratě, pískání v uších, noční pocení, sucho v ústech se žízní na malé loky, bolesti v bedrech, slabá paměť, malé množství tmavé moči, pocit horka v oblasti hrudi, na dlaních či ploskách, zarudnutí líček či podvečerní pocit horka. 
 
2. Vlhko ve spodním ohništi - XIA JIAO SHI je druhou nejčastější příčinou neplodnosti u žen. Spodní ohniště je dle tradiční čínské medicíny vše od pupíku dolů, tedy v podstatě podbřišek. Vlhko zde představuje bažinatou půdu, která je navíc jílovitá. Jedná se většinou o obézní ženy, které po porodu přibrali na váze a již pak nemohou otěhotnět. Je zapotřebí bažinu vysušit a přeměnit jílovitou půdu na úrodnou zemi. K příznakům, které zde můžeme pozorovat, patří kromě neplodnosti, vzniklé po porodu, i nadměrný poševní výtok, opožděná menstruace, bolesti a krvácení uprostřed cyklu, pocit tíže či obezita. 
 
3. Další příčinou neplodnosti u žen může být nedostatečnost krve - XUE XU. Krev a YIN představují výživnou tekutou substanci, jakýsi přirozený substrát, kterým je zapotřebí zemi přihnojovat a posilovat. Krev je přirozenou součástí YIN a má za úkol zvlhčovat a vyživovat zemi. Jelikož jejich funkce jsou téměř totožné, tak jejich příznaky se od sebe příliš neliší. Při nedostatečnosti krve je země suchá a nevýživná. K příznakům, které zde můžeme pozorovat, patří kromě neplodnosti, vzniklé po porodu i slabá menstruace až vynechání menstruace, opožděná menstruace, únava, závratě, rozostřené vidění či bledost.
 
3. Chlad v děloze - HAN může býti rovněž příčinou ženské neplodnosti. Zde představuje zmrzlé hroudy země, do které se nepodaří zasadit semínko tak, aby vůbec vzklíčilo. Je zapotřebí rozbít hroudy a prohřát zemi. K příznakům, které zde můžeme pozorovat, patří kromě primární neplodnosti (dosud ještě žádné těhotenství) i opožděná menstruace, bolestivá menstruace, jasně červená menstruační krev s malými sraženinami, pocit chladu během menstruace, bolesti v bedrech či studené končetiny. 
 
4. Stagnace energie Qi - QI ZHI je další možnou příčinou neplodnosti, vzniklé po porodu. Stagnace energie Qi je stav, kdy náš záhonek je ve stínu, přikrytý plachtou a nedostává se mu tolik energie tepla a světla. Je třeba odstranit plachtu a umožnit slunci jeho funkci. K příznakům, které zde můžeme pozorovat, patří kromě neplodnosti vzniklé po porodu i nepravidelná menstruace, předmenstruační napětí, tlak v prsou či podrážděnost.
 
5. Blokáda krve v děloze - YU XUE zde představuje situaci, kdy po dlouhou dobu nejsou přiváděny do záhonů živiny a voda, kupř. kdy zavlažovací hadice je ohnutá či zacpaná a voda v ní nemůže proudit. Je zapotřebí odstranit blokádu, narovnat hadice a zprůchodnit cestu výživy. K příznakům, které zde můžeme pozorovat, patří kromě neplodnosti, vzniklé po porodu i bolestivá menstruace či tmavá menstruační krev s tmavými sraženinami. 

 

Nejčastější příčinou neplodnosti u mužů je

1. Při oslabení YANG ledvin - SHEN YANG XU jsou spermie sice v dostatečném počtu, avšak líné (mnoho povolaných, málo vyvolených). V tomto případě se jedná o kvalitativní poruchu. 

 

2. Při oslabení YIN ledvin - SHEN YIN XU jsou sice spermie pohyblivé, avšak jejich počet je nedostatečný. V tomto případě se jedná o kvantitativní poruchu
 
3. Nejčastěji se jedná o kombinovaná postižení jak YANG, tak YIN ledvin - SHEN YANG / YIN XU, které v sobě zahrnuje jak kvalitativní tak i kvantitativní poruchu, tedy málo spermií, které jsou navíc líné.