Oblíbené (0)

Nosní mandle (Adenoidní vegetace)

Zdravotní tvrzení o houbách a bylinách nám zakazuje legislativa EU. Více informací o houbách a bylinných směsích naleznete ve veřejně dostupných zdrojích.

 

Zvětšené (či také zbytnělé) nosní mandli se ne nadarmo říká latinsky adenoidní vegetace. Doslova si „vegetuje“ (hoví a roste) v prostředí vlhka a horka. Zde se jí také daří podobně jako divokým prasatům v bažině či kališti, neboť ve vysokohorských polohách s kamenitým terénem a studeným klimatem jim kukuřice zrovna nekvete. Stahují se proto do úrodných údolí s klimatem vlhkým a teplým, tedy jakési rovníkové džungle. Toto prostředí je pak ideálním podhoubím pro růst jakékoliv vegetace, včetně nosní mandle. Můžeme si ji představit jako „lymfatický“ květák se stopkou. Jedná se totiž o lymfatickou tkáň (podobně jako krční mandle či krční uzliny), jež tvoří mechanickou překážku v nosohltanu.

 

Jak se zvětšená nosní mandle projeví?

 

Tato překážka se projevuje mezi 2. – 6. rokem života, výjimečně i později a to nejčastěji těmito příznaky

 

  1. Huhňavým, nosovým či zastřeným hlasem
  2. Zhoršeným sluchem či nedoslýchavostí, neboť mechanicky blokuje Eustachovu trubici (často se děcko ptá: Co?)
  3. Zhoršeným dýcháním (dýchání otevřenými ústy, chrápání)
  4. Typický je vzhled obličeje tzv. facies adenoidea (odulá, těstovitá, bledá tvář s pootevřenými ústy)
  5. Opakovaná respirační onemocnění a infekce (záněty nosohltanu, záněty středouší, záněty dutin, opakované rýmy)
  6. Někdy i změny na hrudníku (tzv. Harrisonova rýha, kdy jedna polovina hrudníku je menší)
  7. Někdy i psychické potíže - opožděný duševní vývoj, pomočování, noční děsy a strachy

 

Proč a jak se nosní mandle zvětší?

 

Nosní mandle potřebuje ke svému růstu (ostatně jako každá vegetace) určité adekvátní prostředí, v našem případě spíše podhoubí, a to vlhka a horka. Dle čínské medicíny se tento stav organismu navodí „nejlépe“ stravou, tedy konzumací jídel, jež přinášejí do organismu tzv. vlhko a horko SHI/RE a vytvářejí horký hlen TAN RE v horním ohništi (zvětšené a zduřelé lymfatické tkáně jako nosní a krční mandle, krční uzliny, nosní polypy apod.).

 

Nedoporučované potraviny

 

  1. Cukr a výrobky z něho (veškeré sladkosti, bonbóny, ale i sladké nápoje jako limonády, koly, sladké šťávy a džusy…). Cukr lze nahradit Sladovitem (ječmenný slad) z prodejen zdravé výživy, sušeným ovocem, nesířenými rozinkami, kokosovými lupínky apod.
  2. Pasterizované či homogenizované kravské mléko a výrobky z něho (kupř. jogurty, krémy, tavené sýry…). Lze je nahradit buď mlékem kozím či ovčím nebo v malém množství nepasterizovaným kravským mlékem (buď přímo od samovýrobce či tzv. z kontejneru), stejně tak i výrobky z něho (jogurty, tvaroh, přírodní čerstvé sýry).
  3. Smažené, dlouze pečené a grilované potraviny (hranolky, řízky, bramborové lupínky, smažený sýr…).

 

Doporučované potraviny

 

jsou dle čínské medicíny naopak rozpouštějící horký hlen TAN RE v horním ohništi. Patří k nim hlavně tofu (sójový sýr), kedlubny, ředkvičky, ředkve, chřest, houby šitake, mořské řasy, hrušky, grepy, mandarinky, citróny, limetky, pomelo, králík, kohout, slepice, pstruh, candát, celerová nať, nať z jarní cibulky, pažitka, petrželová nať, koriandrová nať, mateřídouška, tymián, oregano, křen, hořčičné semínko, hořčice wasabi, citrónová a mandarinková kůra, zelený čaj

 

Odstranit či ponechat nosní mandli?

Zvětšená nosní mandle má svá 3 stádia velikosti, které lékař z ORL obvykle při vyšetření zjistí - v 1. a 2. stádiu lze celkem úspěšně mandli zmenšit či úplně samo nechat ji „odejít“.  V případě 3. stádia, tedy již značně velké nosní mandle, která působí značné potíže, tak se ani čínská medicína nebrání co nejrychlejšímu chirurgickému odstranění, aby se tak mechanicky uvolnil nosohltanový okruh a nedocházelo k dalšímu městnání hlenu a tím i jakémusi začarovanému okruhu škodliviny. Avšak vždy je vhodné ihned nasadit výše zmíněnou dietu a stejně tak i bylinné směsi, jinak tak do půl roku na tomto podhoubí opět vyroste další nosní mandle a potíže se budou opakovat! Většinou však nosní mandle sama nejpozději do 6. roku věku atrofuje, čili vymizí tak, jak se i „vysuší terén vlhka a horka“ a to díky změně či úpravě jídelníčku. Tato doporučení a bylinné směsi se týkají i zvětšených krčních uzlin, nosních polypů či opakovaných zánětů a infekcí v této oblasti.

 

V případě zvětšených krčních mandlí zaujímá čínská medicína zdrženlivější postoj a je podstatně opatrnější – po jejich odnětí se dosti často „škodlivina přesune“ o etáž níže, do hlubších vrstev organismu (viz Napadení horkem – 4 vrstvy) a objevují se chronické potíže jako astma, alergie, celiakie, autoimunní choroby, revmatická onemocnění, ulcerosní kolitídy apod.