Oblíbené (0)

Předčasná ejakulace (Ejaculatio praecox)

Zdravotní tvrzení o houbách a bylinách nám zakazuje legislativa EU. Více informací o houbách a bylinných směsích naleznete ve veřejně dostupných zdrojích.

 

Je definována jako neschopnost udržení vyvrcholení (ejakulace) po delší dobu (cca 10 - 20 minut) tak, aby došlo k uspokojení a k orgasmu i u partnerky. V dnešní době je poměrně častým problémem, obzvláště u mladých mužů. Pokud je však předčasná ejakulace doprovázena navíc i poruchou erekce, tak je zapotřebí ji léčit v rámci impotence!

 

  1. Nedostatek jin ledvin a srdce SHEN/XIN YIN XU

 

Dle TCM se jedná v drtivé většině případů o nedostatečnost YIN ledvin SHEN YIN XU, jež vede ke stoupajícímu ohni HUO. YIN ledvin si můžeme představit jako olej v motoru, který, když je ho málo, tak se motor snadno a rychle přehřívá. A právě toto „přehřívání“ vede i k předčasné ejakulaci, neboť tzv. semenná brána, uložená v ledvinách, se otevírá při sebemenším přehřátí - a začarovaný okruh se nám tak pěkně uzavírá. K příznakům patří kromě předčasné ejakulace i závratě, pískání v uších, noční pocení, bušení srdce, bolesti v bedrech, deprese či pocit horka v dlaních, ploskách a na hrudi.

 

Z toho logicky vyplývá i následná terapie dle TCM - snížit oheň HUO z přehřátí (tedy „stáhnout“ zvýšený reostat) a zároveň i doplnit chybějící olej YIN do motoru.

 

Doporučená strava:

 

Důležité jsou 2 druhy potravin

 

  1. Potraviny, jež mají stahující (adstringentní) účinky čili tzv. zdrsňují povrch tak, aby nedocházelo k hladkému průtoku - dle TCM snižují oheň HUO.
  2. Potraviny, jež vyživují a tonizují YIN - tedy promazávají a doplňují chybějící olej v motoru.

Zelené fazolky (lusky), fazole obecně, hrách, sladké brambory (jamy), pažitka, mušle (slávky), mořské řasy (obzvláště Laminatae), ledvinky (jakékoliv), maliny, hroznové víno (hlavně zrníčka rozkousat), nezralé zelené banány, zelené broskve, sušené broskve, syrová guava (u lidí se sklonem k zácpě se nedoporučuje), palmový olej nebo palmová semínka, semínka řepky olejky, pískavice řecké seno (koření), lotos a lotosová semínka, vlašské ořechy, jitrocel, med (u lidí se sklonem k průjmu se nedoporučuje), semínka ginkgo biloby.

 

  1. Nedostatek energie čchi ledvin a srdce SHEN/XIN QI XU

 

Od předchozího případu se liší hlavně v pocitu horka a chladu - zde jsou vyjádřeny více známky chladu, bledosti, vyčerpanosti a intelektuální únavy. K příznakům patří dále kromě předčasné ejakulace i závratě, pískání v uších, bušení srdce, nespavost, hojné snění, únava, deprese, zapomnětlivost, bledý obličej.

 

 

Doporučená strava:

Hovězí a kuřecí maso (bio), obiloviny (hlavně špalda a pšenice) a výrobky z nich, třešně, hroznové víno, kokos, čekanka, houby shiitake (houževnatec jedlý), ženšen, listy ginkgo biloby (jinanu dvoulaločného), obilná káva, černý čaj, kvasnicové pivo, hnědý cukr, med (u lidí se sklonem k průjmu se nedoporučuje).