Oblíbené (0)

Roztroušená skleróza (Sclerosis multiplex)

Roztroušená skleróza (latinsky sclerosis multiplex) je chronické autoimunní onemocnění, při kterém lidský imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu (mozek a míchu), čímž způsobuje demyelinizaci (rozpad myelinových pochev). Nemoc postihuje zejména mladé dospělé (od 20 do 40 let) a její výskyt je častější u žen (přibližně v poměru 2:1). MS je nejčastější neurologickou nemocí na severní polokouli - kupř. v USA touto nemocí trpí každý 700. člověk. Vyskytuje se ponejvíce v tzv. západním civilizovaném světě (severní USA, západní Evropa, Austrálie), ale u východních národů se objevuje jen zřídka, stejně tak jako v Africe. Jedna z teorií západní medicíny o původu této nemoci se opírá o fakt, že lidé na severní polokouli jsou daleko více a častěji náchylnější k napadení různými viry a baktériemi, které pak v budoucnu vybudí jejich imunitní systém až do tzv. autoimunní reakce, tedy do stavu, kdy tělo neumí rozlišit mezi „dobrou a škodlivou energií“ a začne pohlcovat sebe samu.

 

Názory jsou různé, stejně jako různé dohady a domněnky, jisté však je jen jedno - nikdo dodnes přesně neví, kde a kdo je původ nemoci. Tradiční čínská medicína (TCM) se přiklání spíše k názoru, že na vině není jen pobyt na severní polokouli, ale hlavně způsob života západní civilizace (emoce, stres, strava, přepracování, syntetické léky, antikoncepce, chemizace, „turbohektický život“ apod.), proto tedy ty tzv. primitivnější národy tuto nemoc neznají. Tomu tvrzení také nahrává fakt, že afro karibští a indičtí imigranti pak trpí touto nemocí v USA stejně jako američané…Stále více a více relativně mladých lidí, v naprosté většině žen, trpí touto nemocí. Dle TCM určitý neblahý vliv na tom má časně užívaná hormonální antikoncepce u mladých dívek, neboť ne každý je proti ní dosti „odolný“

 

Příznaky

 

Příznaky této nemoci jsou velice různorodé a pestré a závisí od lokalizace postižení myelinových pouzder nervového systému - rozostřené vidění, závratě, slabost a tíže jedné či obou dolních končetin, cukání končetin, dvojité vidění (obvykle jen u jednoho oka), závratě, motolice, zvracení, zapomnětlivost, obtížná koncentrace, nekoordinované pohyby, nekontrolované pohyby a kmity očních víček, brnění rukou a nohou jako kdyby tam byl slabý elektrický proud, pocit necitlivosti končetin, nutkavé či obtížné močení, impotence, inkontinence moči, nesrozumitelná mluva.

 

 

Kdo za to může?

 

Dle TCM jsou nejčastější příčinou vzniku MS těchto 5 faktorů

 

 1. nepravidelná a jednostranná strava, která poškozuje energii čchi dráhy sleziny PI QI XU, jež posléze je napadena vlhkem SHI - tučná a mastná jídla, chladná a syrová strava jako je syrové ovoce a zelenina, mléko a mléčné výrobky, alkohol, černá káva, energetické drinky…

 

 1. napadení zevním vlhkem SHI, které blokuje dráhy a způsobuje pocit tíže v končetinách, mravenčení a brnění končetin a pocit necitlivosti - sezení na trávě, práce ve vlhkém prostředí, pobyt v dešti a mlze, zmoknutí, po koupání zůstávání v mokrých plavkách, u žen též prostydnutí při menses či po porodu

 

 1. nadměrná sexuální aktivita, která oslabuje dráhu ledvin a jater SHEN/GAN QI XU a způsobuje příznaky, jako jsou motolice, rozostřené vidění, nutkavým močením nebo naopak obtížně se spouštějící močení, slabost dolních končetin apod.

 

 1. šok způsobuje náhlé oslabení energie čchi dráhy srdce a sleziny XIN/PI QI XU, kdy slezina nemůže pak dostatečně vyživovat svaly a srdce zase nezásobuje krví končetiny, což obé vede ke slabosti končetin, závratím a motolicím.

 

 1. přepracovanost, která vede k vyčerpání ledvinového jin SHEN YIN XU, což následně vede i k vyčerpání jaterního jin GAN YIN XU a ke vzniku vnitřního větru NEI FENG, což se projevuje rozostřeným vidění, dvojitým viděním, záškuby a cukáním svalů, závratěmi, impotencí, potíže s močením (inkontinence, nutkavé močení či obtížné močení), mravenčením a necitlivostí končetin.

 

 

4 stádia nemoci

 

 1. počáteční stádium, kdy se objevuje jako primární spouštěč nemoci vlhko SHI, které se často kombinuje s hlenem TAN. Vlhko SHI se projevuje v raném počátku nemoci jako necitlivost končetin, brnění končetin, pocit tíže končetin, závratě, což je způsobeno přítomností vnitřní vlhkosti SHI, která se navíc ještě zhoršuje napadením zevní vlhkosti. V případě, že se přidá i hlen TAN, objevuje se rozostřené vidění a dvojité vidění (hlen TAN blokuje vývody drah LUO). V počátečním stádiu je nemoc vždy ve stavu nadbytku a je zapotřebí eliminovat vlhko SHI, případně i rozpustit hlen TAN.

 

 1. střední stádium, kdy se objevuje při dlouhodobé nedostatečnosti dráhy žaludku a sleziny WEI/PI QI XU, což se projevuje příznaky jako je slabost končetin, tahání nohou za sebou a obtížná chůze. Tato nedostatečnost je navíc doprovázená vlhkem SHI a/nebo hlenem TAN, což se projevuje špatnou pamětí, obtížnou koncentrací a necitlivostí končetin.

 

 

 1. středně - pozdní stádium, kdy se objevuje nedostatečnost ledvin a jater SHEN/GAN QI XU, což se projevuje příznaky jako je motolice, závratě, rozostřené vidění, postupně se zhoršující slabost končetin, nekoordinované pohyby, pocit elektrického proudu v rukou a nohou, nutkavé pocity na močení nebo naopak obtížně se spouštějící močení, impotence a močová inkontinence.

 

 1. pozdní stádium, kdy se objevuje vnitřní vítr jater GAN NEI FENG (v důsledku nedostatečnosti jinu ledvin a jater SHEN/GAN YIN XU), který se projevuje jako silné závratě a motolice, zvracení, nekontrolovatelné pohyby a kmity očních víček, třes a silné křeče a stahy končetin. Navíc se přidává i doprovázející blokáda krve YU XUE (na základě nedostatečnosti žaludku a sleziny WEI/PI QI XU nebo nedostatečnosti jinu ledvin a jater SHEN/GAN YIN XU), která se projevuje ztuhlostí a bolestí končetin.

Terapie dle tradiční čínské medicíny

 

 1. Vlhko SHI stagnuje v drahách JING

Příznaky: necitlivost končetin, pocit tíže v končetinách, rozostřené vidění

Jazyk: lepkavý povlak

Bylinné směsi používané v Číně: SHEN LING BAO HE (HOSTINA PĚTI CHUTÍ - 105) + LIAN REN SAN  (MYCOCLEAN)

 

 1. Nedostatečnost sleziny se stagnací vlhka a hlenu PI QI XU + TAN/SHI

Příznaky: necitlivost končetin, pocit tíže v končetinách, mravenčení končetin, závratě, únava, měkká stolice, nechutenství

Jazyk: oteklý s obtisky zubů a lepkavým povlakem

Bylinné směsi používané v Číně: XIANG SHA LIU JUN ZI (ÚKLID OBILNÉ SÝPKY - 073) + SHEN LING BAO HE (HOSTINA PĚTI CHUTÍ - 105) + LIAN REN SAN  (MYCOCLEAN)+ REN SHEN CHA (NÁPOJ Z PRAVÉHO ŽENŠENU)

 

 1. Nedostatečnost čchi žaludku a sleziny WEI/PI QI XU

Příznaky: slabost dolních končetin, obtížná chůze, tahání nohou za sebou, měkká stolice, nechutenství

Jazyk: bledý

Bylinné směsi používané v Číně: BU ZHONG YI QI (TYGŘÍ PRAMEN - 152) + ev. SHEN LING BAO HE (HOSTINA PĚTI CHUTÍ - 105) nebo XIANG SHA LIU JUN ZI (ÚKLID OBILNÉ SÝPKY - 073) + LIAN REN SAN  (MYCOCLEAN) + REN SHEN CHA (NÁPOJ Z PRAVÉHO ŽENŠENU)

 

 1. Nedostatečnost jin ledvin a jater SHEN/GAN YIN XU

Příznaky: postupně se zhoršující slabost končetin, slabost v kolenou a v bedrech (podlamování se kolen), závratě, zhoršená paměť, rozostřené vidění, nutkavé močení či naopak obtížně se spouštějící močení

Jazyk: bez povlaku

Bylinné směsi používané v Číně: YI GUAN JIAN (ROZPLETENÍ ZAMOTANÉHO KLUBÍČKA - 068) + ZHI BAI DI HUANG (SVĚŽEST PODVEČERNÍ PAGODY - 185) + LIAN REN SAN  (MYCOCLEAN) + REN SHEN CHA (NÁPOJ Z PRAVÉHO ŽENŠENU)

 

 1. Nedostatečnost jang ledvin a jater SHEN/GAN YANG XU

Příznaky: postupně se zhoršující slabost končetin, slabost v kolenou a v bedrech (podlamování se kolen), závratě, zhoršená paměť, rozostřené vidění, studené končetiny, zimomřivost, nutkavé močení či naopak obtížně se spouštějící močení

Jazyk: bledý

Bylinné směsi používané v Číně: DU HUO JI SHENG (PEVNOST PALÁCOVÉHO PILÍŘE - 201) + YOU GUI (SLAST UPROSTŘED NOCI - 172) + LIAN REN SAN  (MYCOCLEAN) + REN SHEN CHA (NÁPOJ Z PRAVÉHO ŽENŠENU)

 

 1. Nedostatečnost jin ledvin a jater se stoupajícím vnitřním větrem jater SHEN/GAN YIN XU + GAN NEI FENG

Příznaky: v pozdním stádiu MS velice obtížná chůze, tahání nohou za sebou, křeče v dolních končetinách, ubývání svalové hmoty, závratě, pískání v uších, noční pocení

Jazyk: bez povlaku, v případě vnitřního horka RE XU je i červený

Bylinné směsi používané v Číně: TIAN MA GOU TENG (UVOLNĚNÍ NAPJATÉ TĚTIVY - 112) + LIAN REN SAN  (MYCOCLEAN) + REN SHEN CHA (NÁPOJ Z PRAVÉHO ŽENŠENU)

 

 1. Blokáda krve YU XUE

Příznaky: v pozdním stádiu MS chronická, velmi obtížná chůze, křeče dolních končetin, ztuhnutí kloubů, bolesti dolních končetin

Jazyk: nafialovělý

Bylinné směsi používané v Číně: YU XUE (VYTAŽENÍ ZAKLESLÝCH STAVIDEL - 040) + TAO HONG SI WU (JEMNOST NEBESKÉ VÍLY - 052) + JIAO GU LAN CHA (NÁPOJ PĚTI HVĚZD)

 

Prognóza nemoci

TCM může vhodně doplnit léčbu MS, obzvláště pokud se podchytí nemoc na začátku a pokud užívá se od prvního stádia - v tom případě lze očekávat i podstatně lepších výsledků, dokonce i úplného vyléčení! Pokud pacient již sedí na vozíčku, tak pak i zlepšení stavu je velmi svízelné, obzvláště po celé řadě chemických léků a kortikoidů… TCM nikdy nezasahuje do léčby autoimunity, ale vždy je zaměřena na celkový stav člověka, tedy na jeho potíže a příznaky, které ho sužují.