Menopauza – klimakterium – přechod

Klimakterium – menopauza – přechod je období přechodu z fertilní fáze života do fáze neplodné. Obvykle přichází mezi 45. – 55. rokem věku.

Během klimakteria funkce vaječníků postupně vyhasíná, menstruační cykly jsou nepravidelné a stále méně časté. Poslední menstruace přichází obvykle mezi 50. – 55. rokem a říkáme jí menopauza. Období po ní označujeme jako období postmenopauzální.

Klimakterický syndrom je soubor psychických a fyzických obtíží, které se mohou v souvislosti s klimakteriem rozvinout. Léčbu, která není jednoduchá, vyžaduje zhruba třetina postižených. Nejčastější je podávání hormonálních preparátů a alternativní medicína.

Pozdní následky snížené hladiny estrogenů

Urychlení aterosklerózy s kardiovaskulárními příhodami

Osteoporóza a riziko zlomenin

Klimakterium – menopauza – přechod pohledem čínské medicíny, přírodní léčba, léčivé houby a bylinky

Co užívat

základem je kombinace léčivých hub CORDYCEPSU a REISHI a přípravku MYCOSOMAT

k této kombinaci přidat některou z následujích tinktur

ROZKVETLÁ ZAHRADA

NEBESKÁ CÍSAŘOVNA

SVĚŽÍ VÁNEK

HORKÉ VLNY

+ vitamín C ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY – zlepšuje vstřebávání léčivých látek medicinální hub

Dávkování a doba užívání

Uvedenou kombinaci užívejte alespoň 2-3 měsíce 

CORDYCEPS 30% polysacharidů  2-0-0 kapsle denně

REISHI 30% polysacharidů  0-0-2 kapsle denně

MYCOSOMAT  2-0-2 kapsle denně

ACEROLA 1-0-0 kapsle denně

  • Cordyceps, Reishi, MycoSomat a Acerolu užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
  • vždy užívat 5 dní a 2 dny vynechat, aby nedošlo k únavě imunitního systému, takto lze houby užívat dlouhodobě
  • pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užít tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu
  • je vhodné zvýšit příjem vitamínu C, který zlepšuje vstřebatelnost léčivých látek, například ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY
  • při dlouhodobém užívání udělat po 3 měsících 1 týden pauzu
  • pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu

ROZKVETLÁ ZAHRADA  nebo  NEBESKÁ CÍSAŘOVNA nebo SVĚŽÍ VÁNEK nebo HORKÉ VLNY

  • před použitím vždy tinkturu protřepat, mírné zakalení je normální
  • denní dávka je 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, denní dávku rozdělit na dvě části – ráno a večer, tzn. pokud vážíte například 60 kg, tak si dáte 30 kapek ráno a 30 kapek večer
  • tinktury užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
  • tinkturu je možné zalít trochou vroucí vody a tím dojde k odpaření se alkoholu, tento postup je vhodný pro děti nebo řidiče
  • při dlouhodobém užívání je vhodné udělat asi po 3 měsících 1 týden pauzu
  • pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu

MUDr. Martin Dvořák

Datum: 5.1.2022

O Menopauze

Pokud potřebujete nalézt řešení dalších zdravotních problémů přejděte na stránku Vyhledávání podle potíží.

Přírodní léčba klimakteria – menopauzy – přechodu, léčivé houby a bylinné směsi čínské medicíny

Klimakterium

Klimakterium představuje přechod reprodukčních orgánů ženy z aktivi­ty reprodukčního období do klidu. Je to relativně dlouhé období (od 45do 60. roku), v němž postupně uhasíná generativní i sekreční činnost ovarií a do klidu přejde i celý regulační systém. V tomto období (u nás mezi 46 – 52. ro­kem) ustává menstruační krvácení, což označujeme názvem menopauza. Me­nopauzou se rozdělí období klimakteria na premenopauzu, začínající u nás kolem 45roku, a postmenopauzu, období po poslední menstruaci (meno­pauze) do 60. roku, kdy přejde do životního období stáří – senia. Pro toto ob­dobí se dnes používá název pozdní postmenopauza.

Výpadek činnosti ovarií ze systému hormonálního řízení činnosti rodidel má za následek řadu změn až poruch, které vcelku označujeme jako klimakterický syndrom. Ten zahrnuje změny, které rozdělujeme do dvou skupin symptomů, a to genitálních a extragenitálních.

Genitální symptomy klimakteria

Ovaria ztrácejí vnímavost na gonadotropiny. Zbylé folikuly podléhají re­gresi, což je doprovázeno zvýšenou tvorbou estrogenů, vyvolávajících často poruchy cyklu. Tato situace je přechodná, sekrece estrogenů se sníží na nízké

hodnoty Tím, že estrogeny netlumí produkci spouštěčů v mezimozku, zvýší se jejich produkce a stimulace předního laloku hypofyzy, který předává do krevního oběhu více gonadotropinů než v cyklu, zejména FSH, který se pak vylučuje močí. Z moče se také získává pro léčebné účely jako menopauzální gonadotropin HMG.

Děloha – zmenší se, ztrácí postavení v anteverzi-flexi. Úbytkem svaloviny se zmenší především děložní hrdlo, je nyní stejně objemné jako děložní hrdlo – typ uterus climactericus. Endometrium je nízké, počet žlázek se snížil. Není již vnímavé na ovariální estrogeny. Proliferace však může být vyvolána podáním syntetických estrogenu. Cervikální žlázky ještě produkují hlen.

Pochva – má nízkou sliznici, poševní klenby se oplošťuji. Tyto změny jsou vratné, lze je potlačit podáváním estrogenu.       

Prsy – mléčná žláza involvuje od začátku klimakteria. Prsy ztrácí tonus. Žlázovou tkán postupně nahrazuje tuk.

Extragenitální symptomy klimakteria

Změny lze zaznamenat v neurovegetativní, psychické i somatické sféře. Extragenitální symptomy klimakterického syndromu se vyvíjejí poznenáhlu a postupně. Neprojeví se také u všech žen ve stejné intenzitě, naopak řada žen

prožívá klimakterium bez význačných obtíží.

Vegetativně nervové příznaky se projevují jako návaly horka, zrudnuti v obličeji a na krku, stavy pocení, bušení srdce a palpitace, bolestmi hlavy, zá­vratěmi, extrasystolami, tachykardií, hučením v uších, paresteziemi.

Psychogenní poruchy mohou mít povahu zvýšené lability, dráždivosti, sklonu k hysterii, nespavosti.

Somatické poruchy se vedle atrofizace zevních a vnitřních rodidel dosta­vují až později – sklon k diabetů, ateroskleróze, hypertenzi, osteoporóze, obezitě.

Pozdní postmenopauza (senium)

Po 55. až 60. roce zcela vyhasne sekreční funkce ovarií. Důsledkem toho je pokračující involuce pohlavních orgánů a sekundárních pohlavních znaků. Jen hilové buňky ovaria mohou tvořit malé množství androgenů, což se může pro­jevit příznaky virilizace. V této době také ustane produkce hypoíyzámích gonadotropinů.

Ovaria – atrofují, jsou malá.

Děloha – dále se zmenšuje úbytkem svalových vláken, poměr těla k hrdluje 1:1. Jde o typ senilní dělohy, ukončující tzv. fyziologickou řadu děložních typů. Endometrium je nízké, bez žlázek, cervikální hlen se netvoří.

Pochva – poševní sliznice je nízká, epitel má jen několik vrstev bazálních buněk. Sliz- niční povrch je hladký, bez řas.

Zevní rodidla – atrofují, sliznice a kůže jsou tenké, z velkých stydkých pysků mizí tuk, prořídne ochlupení, ustává sekrece vulvárních žlázek.

Ostatní změny – prsy dále ochabují, mléčná žláza je atrofická. Ochabuje i podpůrný a závěsný děložní aparát, objevují se projevy sestupu dělohy a poševních stěn. Z predilekčních míst mizí tuk, na kostře se může projevit osteoporóza s následnými patologický­mi zlomeninami dlouhých kostí a obratlů.

Příznaky klimakteria – menopauzy – přechodu

Návaly horka a pocení

Palpitace

Suchost a svědění pochvy ze změn sliznice při nedostatku estrogenů. Snadno dochází k zánětům.

Snížené libido

Depresivní nálady

Podrážděnost, nervozita

Nespavost

Terapie

Hormonální substituce. Cílem bylo zmírnit akutní obtíže a zabránit pozdním komplikacím. Dříve to byl běžný postup, studie ale prokázaly zvýšení rizika karcinomu prsu se závěrem, že jsou rizika léčby vyšší než její přínos. Od této terapie se proto ustupuje. Indikuje se jen u velmi silných potíží nebo pokud klimakterium nastoupí příliš brzy (před 40. rokem). V obou případech je terapie časově omezená. Relativně bezpečná je lokální aplikace estrogenů do pochvy při svědění a suchosti. Hormonální substituce se nesmí podávat, pokud žena trpěla nebo trpí nádorovým onemocněním citlivým na estrogeny (např. některé nádory prsu nebo endometria).

Sport zmírňuje návaly, zlepšuje spánek, pomáhá proti stresu, posiluje oběh, zmírňuje nadváhu a snižuje riziko osteoporózy. Doporučuje se vytrvalostní sport jako jízda na kole nebo plavání.

Omezení alkoholu, nikotinu a kávy.

Přírodní postupy

Fytoterapie

Fytoestrogeny

se považují za mírnou náhražku hormonální substituce. Jsou obsažené především v sójových bobech a jeteli lučním, o něco méně v čočce, dalších luštěninách a kořenu rebarbory bulharské. Protože mají tyto látky podobné nežádoucí účinky jako substituční preparáty, je jejich užívání sporné. Nesmí se podávat u pacientek s hormonálně citlivými nádory.

Visited 949 times, 3 visit(s) today

Write A Comment