Oblíbené (0)

REISHILesklokorka lesklá - léčivá houba

Na dotaz
Sleva e-shop: 0 %

Skladem

REISHI (Ganoderma Lucidum, Lesklokorka lesklá)
 

Použití Reishi v praxi

 

Další diagnózy pro použití Reishi

protizánětlivé účinky, nespavost, úzkosti, nadváha, únavy, reguluje lipidy a cholesterol, anti-aging účinky (+ Polyporus, Cordyceps), ochrana srdce a jater, alergie (zastavuje uvolňování histaminu + vitamín C), alergie na potraviny (+ Hericium), onemocnění pohybového aparátu, Bechtěrevova nemoc,  odstranění stresu, CA žaludku, jater, plic, kůže, mozku, ledvin, posílení imunitního systému, kožní onemocnění (např. akné), působí antineoplasticky, posiluje kardiovaskulární systém (zvyšuje kontraktilitu, snižuje TK, brání hypoxii srdečního svalu), anémie, antibiotické působení (proti E.coli, B.dysenterie, Pseudomonas, pneumokokům, streptokokům, stafylokokům), posiluje játra, diabetes, tiší kašel, podporuje vykašlávání, sedativně, analgeticky, antihistaminový efekt, bronchitida (+Cordyceps – dlouhodobě, + Coriolus u akutního stavu – regeneruje sliznice), neurastenie, leukopenie, cirhóza jater, dermatologická onemocnění, tělesná či duševní únava, artróza, artritida, leukemie (účinek na kostní dřeň), onemocnění sítnice, svalová atrofie a dystrofie a roztroušená skleróza, snydrom neklidných nohou, detoxikace jater, impotence - problémy s erekcí, reguluje obrannou qi, výrazný antioxidant (P/E), neuropatie, antiage účinky, únava zraku, krátkozrakost, dalekozrakostšedý zákal -katarakta,  křečové žíly

 

Popis Reishi odborníkem na léčivé houby

Reishi (Lesklokorka lesklá, Língzhī, Ganoderma lucidum, Reishi) je jednou z nejceněnějších hub tradiční čínské medicíny. V překladu znamená „božská houba nesmrtelnosti“. Její účinky se využívají již více jak 4.000 let.

 

Reishi ze všech hub nejvíce posiluje Zheng Qi (můžeme říci také vitalitu, životní sílu, odolnost vůči prostředí apod.). Proto je vedle Coriolu nejužívanější houbou onkologických problémů (rakovina plic, leukemie, lymfomnádor mozku, rakovina děložního čípkurakovina slinivky, rakovina tlustého střeva) . Obě dokáží stimulovat imunitní systém, aby se aktivněji obracel proti rakovinovým buňkám. Coriolus je v tom sice trochu lepší, ale Reishi lépe posiluje náš organismus, což je v těchto případech neméně důležité. Zvláště pokud člověk podstupuje drastickou (ale často nezbytnou) konvenční léčbu, jakou je chemo či radioterapie. Může se podávat a je dobré ho podávat po celou dobu konvenční léčby (a ještě asi 2 měsíce poté). Nejen že pomáhá likvidovat rakovinné buňky, ale pomáhá organismu zvládnout náročnou konvenční léčbu, kterou obvykle provází mnoho nepříjemných vedlejších příznaků.

Z důvodů tohoto vitalizujícího efektu je vhodná podávat u celé řady onemocnění jako například. u HPV - lidského papilomaviru

 

Reishi má výrazný stimulační účinek na imunitní systém, hlavně makrofágy, a aktivizuje výrazně NK buňky (přirození zabíječi) a dendritické buňky. Dokáže se poprat s E.coli, B.dysenterie, B.Pseudomonas, pneumokoky, streptokoky, stafylokoky a jinými koky...

 

Druhou oblastí, kde Reishi používáme, jsou únavové stavy. Jelikož pomáhá doplňovat spíše yin a krev, tak je výborná hlavně u žen. Někdy jí říkáme "dámská houba". Možná i pro její antiaging účinek, prostě s ní ženy stárnou mnohem pomaleji. Pomáhá tedy u různých únavových stavů, únav po porodu. A to nejen u únavy fyzické, ale i psychické, protože má tropismus k srdci (podle čínské medicíny vyživuje srdce).

 

A s tropismem k srdci souvisí i její další funkce - podle čínské medicíny má An Shen účinek (harmonizuje duši). Číňané věří, že v srdci sídlí duše Shen (taková naše hlavní duše, podle Číňanů jich máme víc). Reishi dokáže vyživovat srdce a tím stahovat, harmonizovat, zklidňovat duši Shen. Proto je možné ji použít u různých stavů lehkých depresí, úzkostí, panických atak, neukotveností, ale třeba i nespavostí apod. Taoističtí mniši si ji dávali před meditací. Pokud chceme Reishi použít u psychických problémů, tak je lepší použít formu prášku. Extrakt trochu více povzbuzuje - je lepší u únav. Prášek je použitý ve směsi na podporu spánku MYCOSLEEP. V této směsi je použitá s jujubou, která také vyživuje srdce, takže se v této funkci vzájemně doplňují. 

Psychické nerovnováhy mohou mít řadu příčin, ale pokud bych to lze výrazně zjednodušit, tak nejčastěji vidíme příčinu v srdci (buď je tam nadbytek nebo nedostatek, v obou případech použijeme Reishi, ideálně s jujubou) nebo v játrech - na uvolnění jater máme úžasnou směs uvolňující stres pod názvem MYCOSOMAT.

Jak ale odlišit, jestli mám problémy se srdcem nebo stagnací jater? 

Člověk mající problém se XIN (srdce) je dle čínské medicíny neukotvený, psychicky nevyrovnaný, zapomíná, vnímá bušení srdce, neklidně spí, zapomíná, snadno se leká, je spíše bledý.

Člověk mající problémy s GAN (játra) se nedokáže uvolnit, má pocit pnutí či stažení se, střídání nálad, hodně věcí se mu zhoršuje působením stresu či emocí, u žen bývají příznaky zesílené před menstruací.

 

Reishi dokáže vyživovat yin a krev. Zároveň harmonizuje psychiku. To z ní dělá ideální přípravek na klimakterické problémy - menopauzu, jako jsou návaly, podrážděnosti, mentální neukotvenosti, náladovosti, bušení srdce apod. Při menopauze se užívá společně s léčivou houbou CORDYCEPS a směsí  MYCOSOMAT.

 

Zajímavé je, že Reishi pomáhá srdci nejen o psychické stránce, ale podle soudobých studií i po stránce fyzické. Proto ji můžeme použít u nejrůznějších kardiovaskulárních problémů, jako arytmií a dalších problémů. 

 

Reishi má též tropismus k plicím. Stejně jako většina ostatních hub dokáže imunitní systém stimulovat, pokud je slabý, ale také ho regulovat, pokud je jejho odpověď nepřiměřená. Toho se využívá u různých autoimunitních či alergických problémů. Proto ji použijeme u kašlů, astmat, senné rýmy, nejrůznějších alergií, CHOPN, emfyzému apod.

Jedničkou je i u opakujících se infekcí respiračního systému, ale ne v akutní fázi. Pokud je akutní stav, tak je lépe použít Coriolus či betaglukan (ve vyšších dávkách).

Dýchání je podle čínské medicíny záležitostí dvou orgánů ledvin a plic. Proto se v těchto případech často na posílení plic kombinuje s Cordycepsem. nezapomeňte: Cordyceps ráno, Reishi večer.

 

Výborná je i u kožních problémů, třeba atopického ekzému. Zde se často dává spolu s houbou Agaricus. Nebo u seboroické dermatitidy nebo u růže (erysipelu) společně s Coriolem.

 

Společně s Coriolem se často užívá při hyperfunkci štítné žlázy či u autoimunitního zánětu štítné žlázy (Hashimotova thyreoiditida)

 

Reishi dokáže pomoci u problematiky jater. Dokáže je pročistit lépe než ostropestřec mariánský nepř. u mononukleozy. Ale to dokáže většina hub. Játra dokáže nejen regenerovat (má hepatoprotektivní účinek), ale dokáže je i posilovat, jejich krev a yin. To je důležité hlavně u žen, třeba u menstruačních nerovnováh.

 

Podobně jako jiné houby dokáže regulovat cukr v krvi a můžeme ji použít u diabetu, hlavně II. typu. Je prokázáno, že zlepšuje reakci tkání na inzulín.

 

Dokáže též harmonizovat krevní tlak - hypertenzi, brání hypoxii srdečního svalu a zlepšuje výživu věnčitých tepen. Dále působí na podporu léčby a prevenci trombózy.

 

Reishi používáme též u různých zánětů. Spíše tedy chronických zánětů. Spolu s CoriolemAuriculárií u různých zánětů pohybového aparátu (třeba u revmatoidní artritidy).

 

Také je vhodná u autoimunitních zánětů či nadměrné funkci štítné žlázy. Obvykle společně s Coriolem.

 

Reishi se užívá u předčasného vypadávání vlasů nebo jejich šedivění. 

 

 

Odborné články o REISHI

 

Dávkování:

  • Při zdravotních problémech: 4–6 kapslí denně 
  • Při preventivní užívání: 1–3 kapsle denně 
  • Doporučujeme užívat vždy 5 dní v týdnu a 2 dny vynechat
  • Kapsle užívejte na lačno (min. 30 minut před jídlem či 60 minut po jídle), zapíjejte vodou nebo slabým zeleným čajem
  • Při užívání medicinálních hub doporučujeme zvýšit příjem vitamínu C. Zvýší se vstřebatelnost účinných látek medicinálních hub. Například ve formě extraktu brazilské třešně Aceroly.

 

Působení dle tradiční čínské medicíny

  • Doplňuje QI a vyživuje krev
  • Uklidňuje ducha
  • Transformuje hleny a zastavuje kašel
  • Utišuje dušnost
  • Posiluje esenci ledvin

 

Co je optimální koncentrace polysacharidů v extraktech léčivých hub?

Znamená vysoký podíl polysacharidů vyšší efekt?

Na trhu najdete výrobce, kteří se předhánějí a nabízejí extrakty se 40-60% polysacharidů u všech svých výrobků. Tvrdí, že čím více polysacharidů, tím větší efekt houba dosahuje.

Bohužel takto to u léčivých hub nefunguje.

 

Co se vlastně stane, bude-li koncentrace vyšší tj. 40, 50, 60 a více %?

Zvýší se podíl polysacharidů v extraktu, ale bohužel na úkor ostatních účinných látek, které jsou rovněž důležité. Tím se změní celkový účinek extraktu oproti surové houbě, takže extrakt už nebude mít ten samý komplexní účinek.

 

Jaká je tedy ta optimální koncentrace polysacharidů, která funguje nejlépe?

Na základě mnoha desítek let zkušeností a výzkumů je optimální koncentrace 30% polysacharidů (pouze pro Coriolus je doporučeno 40% polysacharidů)

 

Jsou stavy, kde lze využít vyšší koncentraci polysacharidů (například Cordyceps 50% nebo Reishi 50%)?

Existují i případy, které vyžadují razantnější impuls pro tělo - akutní stavy, psychické či fyzické vyčerpání, případy, kdy je nutné šokově posílit přirozenou obranyschopnost.

V některých případech je samozřejmě možné kombinovat obě varianty (Reishi 30 % a 50 %). Ale u většiny vážných problémů doporučujeme užívat Reishi s 30% koncentrací polysacharidů.

Diagnozy