Category

Bylinné směsi ve formě kuliček

Category

Hledat

Bylinné směsi: receptury prověřené tisíci léty
Jedno moudré přísloví praví, že historie je učitelka moudrosti. Zjednodušeně tedy můžeme říct, že se vyplatí respektovat to, co trvá a funguje tisíce let: tradiční čínskou medicínu. Podstatou TČM je celostní přístup k člověku. Neléčí následky, ale hledá příčiny, které se vylaďují tak, aby nezpůsobovaly potíže. Jedním ze způsobů, který tradiční čínská medicína využívá pro harmonizaci těla, jsou bylinky a bylinné směsi.
Pro zdraví člověka je důležitá vyvážená životní síla
Podle tradiční čínské medicíny v těle člověka proudí životní síla, kterou nazývá energií Čchi. Aby bylo tělo zdravé, je potřeba aby jeho jinová a jangová energie byla v rovnováze. Jin a jang jsou protichůdné principy, které se ale doplňují. Jeden nemůže existovat bez druhého.

Jin je temná strana hory, kterou hlídá bílý tygr, jang je světlá strana hory a hlídá ji zelený drak.
Jin je poddajnější, pasivnější a vnímavější ženský pohled na svět, jang je aktivnější, pronikavější a dominantnější mužský pohled na svět.

Pokud jsou tyto dvě energie v rovnováze, je člověk zdravý. Při převažování jedné z energií, ale dochází k narušení rovnováhy, což se projeví zdravotními problémy. Pro dosažení rovnováhy využívá TČM tonika, která obsahují čínské bylinky a připravují se z nich bylinné směsi.

Tonika bylinných směsí se chovají podobně jako vitamíny a minerály: účinkují pomalu a normalizují funkce organismu. Dokážou vybalancovat rovnováhu mezi energiemi jin a jang.

Tradiční čínská medicína pracuje se stovkami bylin

Škála bylin, které se ve východní medicíně používají, je pestrá. V knize Farmakologie klasické čínské medicíny se jich popisuje na 400 druhů. V praxi se jich používá okolo 300. Z bylinek se používají různé části, například:
  • kořeny,
  • oddenky,
  • stonky,
  • listy,
  • kůra,
  • květy.
U každé části se uvádí, jak se používá a jakou má úpravu. Bylinky se dováží především z Číny. Díky tisíci letům používání jsou popsané z mnoha úhlů pohledů. Nejde jen o strohé doporučení, pro jakou nemoc je bylinka vhodná, ale o propracované návrhy, které se vztahují na tepelné působení na organismus, na afinitu k akupunkturním drahám a k orgánům, na chuť a zdravotní účinky pro tělo člověka. Díky této znalosti je možné z bylinek připravovat směsi na míru problémům daného jedince. Proč se v tradiční čínské medicíně nepoužívají české bylinky? Protože ty, které se vypěstují v Číně, mají jiné účinky než české. Podílí se na tom podnebí, geografie a možná i genetika. A právě s tím se počítá v tradičních recepturách. Česká bylinka by tedy pravděpodobně fungovala jinak než čínská, což by ovlivnilo celkový účinek receptu.

Recepty čínských bylinných směsí

Léčba bylinkami se nazývá fytoterapie. Jedná se nejpropracovanější přírodní léčebný systém na světě. Receptury, které se používají, byly sestaveny na základě hluboké systematické nauky o příčinách nemocí a následném systému diagnostiky. Západní medicína bylinky používá spíše jednotlivě. Naproti tomu východní medicína z bylinek vytváří směsi, kterým se říká receptury. Mohou se skládat z 5 až 15 bylin, ale nejen z nich. Směsi často obsahují také různé části rostlin stromů, minerály nebo nerosty. Tyto ingredience se označují jako Yao. V překladu toto slovo znamená něco jako léčivky. Ve směsích najdete také medicinální houby. Ostatně ty se v tradiční čínské medicíně používají také samostatně. Díky dlouholeté tradici existují prověřené tradiční receptury, které se používají při léčení konkrétního zdravotního problému. Vzhledem k tomu, že je každý člověk originál, většinou praktik TČM připravuje bylinnou směs na míru obtížím člověka.

Bylinné tablety, odvary a další formy směsí

Bylinné směsi jsou k dostání v několika formách, takže si každý může zvolit takovou, která mu bude nejlépe vyhovovat.

Bylinné léčivé odvary

Bylinným odvarům se říká Tang. Využívají se zde sušené léčivky. Odvary jsou velice koncentrované a mají výraznou chuť. Obvykle se směs namočí do zhruba 0,5 l studenéstudné vody a asi 30 minut se vaří na mírném plameni. Následně se odvar scedí a popíjí. Bylinné léčivé odvary jsou v podstatě čaje. Denní dávka se pohybuje mezi 150–150 g sušených bylinek. Záleží na doporučení.

Bylinné tinktury

Směs bylinek se měsíc maceruje ve zhruba 40% alkoholu. Následně se scedí a mohou se začít užívat. V tradiční čínské medicíně se už dál neředí. To je charakteristické při používání v západním bylinkářství. Tinktury jsou sice o něco slabší než odvary, ale díky macerování v alkoholu se začínají vstřebávat již v dutině ústní. Tinktury se obvykle dávkují podle hmotnosti. Platí, že na jeden kilogram připadá jedna kapka. Dávka se dělí na poloviny. První se bere ráno, druhá večer.

Bylinné tablety

Bylinným tabletám se také říká Pian. Pro jejich výrobu se používají stlačené extrakty z bylinek v koncentraci 5 : 1. To znamená, že jsou 5krát slabší než bylinné léčivé odvary. Na druhou stranu se ale snadněji užívají.

Čínské bylinné kuličky

Bylinným směsím ve formě kuliček se říká Wan. V TČM se kuličky vyrábí tak, že se z bylinek připraví odvar, který se po vaření a sušení koncentruje. Výsledkem je prášek, který se smíchá s medem. Z výsledné směsi se pak vymodelují kuličky.

Bylinné směsi ve formě sirupu

Sirupy se připravují z bylin, které se rozmíchávají ve vodě nebo jiné vhodné tekutině. Vzhledem k tomu, že bylinky mají specifickou chuť, kterou ne každý ocení, jsou sirupy skvělou formou především pro děti. Sáhnout po nich ale mohou i dospělí. Sirup má totiž sladkou chuť. Při výrobě sirupu se postupuje tak, že se směs bylin nejprve vaří ve vodě pod vysokým tlakem. Tímto způsobem dochází k úplnému propojení účinných látek všech ingrediencí. Varem navíc vznikají nové účinné složky. Po vaření následuje proces extrakce. Při extrakci se zvýší koncentrace účinných látek. Právě z tohoto důvodu není potřeba používat velké množství sirupu, abyste dosáhli požadovaného efektu. Extrakt se následně při nižších teplotách smíchá s glukózovým sirupem. Dávkování je závislé na věku.

Jak se bylinné směsi užívají?

Obecně se doporučuje receptury z čínských bylinek užívat na lačno. Buď si je dejte 30 minut před jídlem, nebo hodinu po jídle. Tablety se obvykle polykají a zapíjí čistou vodou. V případě, že tabletu nemůžete spolknout, máte tyto možnosti:
  1. Zalijte tabletu 2 dcl horké vody, rozmíchejte a i s lógrem po vychladnutí vypijte.
  2. Pokud dáváte tabletu dětem, můžete ji rozdrtit a přidat do čaje, který osladíte. Další možností je rozdrcenou tabletu zamíchat do polévky nebo jiného jídla.
  3. Denní dávku bylinných tablet můžete rozpustit ve zhruba 0,5 l horké vody a nápoj z termosky popíjet celý den. Před pitím nezapomeňte termosku protřepat.
Jak dlouho bylinné směsi užívat? To je individuální. Projevení účinku je závislé na různých faktorech a okolnostech. Záleží například na věku, závažnosti problému, typu a síle onemocnění, na vitalitě člověka atd. Obvykle se doporučuje bylinky užívat 2–3 měsíce. Zlepšení stavu však můžete zaznamenat i po několika dnech užívání.

Dobrá rada nad zlato

Čínské bylinné směsi pořizujte jen od prověřených dodavatelů. Jak je poznáte? Třeba tak, že si své výrobky nechávají pravidelně testovat. Bylinky vás mají léčit, a ne vám do těla zanášet nečistoty, jako jsou těžké kovy, pesticidy nebo plísně.