Bylinné směsi: receptury prověřené tisíci léty

Jedno moudré přísloví praví, že historie je učitelka moudrosti. Zjednodušeně tedy můžeme říct, že se vyplatí respektovat to, co trvá a funguje tisíce let: tradiční čínskou medicínu. Podstatou TČM je celostní přístup k člověku. Neléčí následky, ale hledá příčiny, které se vylaďují tak, aby nezpůsobovaly potíže. Jedním ze způsobů, který tradiční čínská medicína využívá pro harmonizaci těla, jsou bylinky a bylinné směsi.

Pro zdraví člověka je důležitá vyvážená životní síla

Podle tradiční čínské medicíny v těle člověka proudí životní síla, kterou nazývá energií Čchi. Aby bylo tělo zdravé, je potřeba aby jeho jinová a jangová energie byla v rovnováze. Jin a jang jsou protichůdné principy, které se ale doplňují. Jeden nemůže existovat bez druhého.

  • Jin je temná strana hory, kterou hlídá bílý tygr, jang je světlá strana hory a hlídá ji zelený drak.
  • Jin je poddajnější, pasivnější a vnímavější ženský pohled na svět, jang je aktivnější, pronikavější a dominantnější mužský pohled na svět.

Pokud jsou tyto dvě energie v rovnováze, je člověk zdravý. Při převažování jedné z energií, ale dochází k narušení rovnováhy, což se projeví zdravotními problémy. Pro dosažení rovnováhy využívá TČM tonika, která obsahují čínské bylinky a připravují se z nich bylinné směsi.

Tonika bylinných směsí se chovají podobně jako vitamíny a minerály: účinkují pomalu a normalizují funkce organismu. Dokážou vybalancovat rovnováhu mezi energiemi jin a jang.