Category

Léčivé (medicinální) houby

Category

Hledat

Léčivé (medicinální) houby, které dokážou zlepšit vaše zdraví

Jaké jsou druhy vitálních hub a jejich charakteristika? Seznamte se s popisem hub podle TČM

Medicinální nebo také vitální, čínské či léčivé houby dokážou pozitivně ovlivnit celou řadu zdravotních problémů. Pomohou s oslabenou imunitou, psychickými problémy, ale také s autoimunitními potížemi. Vybrané čínské houby mohou pomoci při léčbě rakoviny. Jejich účinky z nich dělají nejpopulárnější prostředky pro zlepšení zdraví v dnešní době.

strankycinskemediciny-reishi-patri-mezi-nejznamejsi-cinske-vitalni-houby

Seznamte se s čínskými léčivými houbami

Různé druhy léčivých hub se v různých kulturách a především v asijských zemích používají tisíce let. Věděli jste, že staří Egypťané věřili, že si pojídáním hub mohou prodloužit život? V současné době se studují zdravotní přínosy více než 100 čínských hub.

Medicinální houby mají k lidem blízko

Medicinální houby jsou skutečně zvláštní formou života. Objeví se přes noc a na rozdíl od rostlin nejsou zelené. Čínské houby nemají listy ani kořeny, nekvetou, nenajdete u nich plody ani semena. Léčivé houby jsou z evolučního hlediska blíže lidem než rostlinám. Právě tato skutečnost může být důvodem, proč mnohé složky bránící houbu proti nepřátelům podporují také obranné mechanismy lidského těla. Lidé vitální houby používají jako prostředek pro posílení zdraví a celkové pohody.

Houby a jejich léčivé účinky

Podle toho, jak houby popisuje tradiční čínská medicína (TČM), dokážou tyto organismy příznivě působit na celé lidské tělo. Rovněž mohou být doplňky pro léčení závažných chorob. Proč se vitální houby používají?
 1. Pracují s imunitním systémem – léčivé čínské houby dokážou imunitní systém posílit v případě častých nemocí, ale také jej utlumit, pokud reaguje nepřiměřeně. Proto se léčivé houby používaní i při alergiích.
 2. Vyhledají a zlikvidují patogeny – působí při přemnožení patogenů, jako jsou viry, bakterie, borelie nebo mykotické infekce.
 3. Pomáhají s léčbou rakoviny – medicinální houby pomáhají s léčbou rakoviny, protože dokážou likvidovat rakovinné buňky. Kromě toho posilují organismus, což je důležité především u chemoterapie nebo radioterapie.
 4. Pomohou s chronickými záněty – čínské houby mají prokazatelně pozitivní působení při léčení chronických zánětů.
 5. Léčí civilizační choroby – léčivé houby pomohou s civilizačními i metabolickými potížemi, mezi které patří vysoký krevní tlak, zvýšených cholesterol, cukrovka 2. typu, nespavost.
 6. Léčí játra – používají se pro regeneraci i ochranu jaterních buněk.
 7. Ochraňují před volnými radikály – čínské léčivé houby jsou podle popisu TČM skvělými antioxidanty, které chrání lidské tělo proti volným radikálům.
 8. Pomáhají s duševní pohodou – pomáhají harmonizovat psychiku.

Medicinální čínské houby a zázračné polysacharidy

Polysacharidy mají ve výživě důležité místo. Jsou totiž zásobárnou energie. Právě polysacharidy patří k hlavním účinným látkám vitálních hub. Jsou hlavním důvodem, proč je lidé užívají. To, jaká je optimální koncentrace polysacharidů v extraktech z léčivých hub, je často probíraná otázka. Za optimální koncentraci, která funguje nejlépe, se považuje 30 %. Nenechte se zmást tvrzením, že produkty s koncentrací mezi 40–60 % mají vyšší efekt. Tak to totiž u vitálních hub nefunguje.

Co když je koncentrace vyšší než 30 %?

Pokud zvolíte extrakt s koncentrací 40, 50, 60 a více procent, bude podíl polysacharidů v produktu vyšší, ale na úkor ostatních účinných látek, které jsou neméně důležité. Dojde ke změně celkového účinku extraktu v porovnání se syrovou houbou. Extrakt tedy nebude mít stejný komplexní účinek jako houba. V určitých případech je ovšem nutné sáhnout po vyšších koncentracích. Jde například o akutní stavy, psychické či fyzické vyčerpání nebo onkologické problémy. V těchto případech potřebuje tělo šokově posílit přirozenou obranyschopnost.

Léčení pomocí konkrétních druhů vitálních hub

Tradiční čínská medicína (TČM) popisuje houby a radí, které vybrat pro řešení konkrétních potíží. Čínské houby se nejčastěji používají:
 • pro ochranu před volnými radikály,
 • pro posílení imunitního systému,
 • pro podporu činnosti mozku,
 • pro zlepšení výkonu.

Antioxidanty jsou ochranou před volnými radikály

Volné radikály poškozují buňky lidského těla. Výsledkem je zvýšení rizika vzniku mnoha zdravotních problémů včetně těch, které souvisí se stárnutím. Před volnými radikály vás ochrání vitamíny A a C, selen, beta-karoten, ale také vitální houby. Po kterých sáhnout?
 • Reishi – název houby se z Čínštiny překládá jako „houba duchovní síly“. Uklidňuje a posiluje mysl i tělo. Patří mezi houby, které se používají proti demenci.
 • Chaga – v překladu „královna léčivých hub“. Patří mezi nejsilnější antioxidanty na světě. Chrání buňky před oxidačním stresem a předčasným stárnutím.
 • Cordyceps – neboli housenice čínská. Pomáhá neutralizovat škodlivé volné radikály a zvyšuje aktivitu vrozených antioxidačních systémů lidského těla.

Posílení imunitního systému

Imunitní systém chrání naše tělo před nemocemi. Jeho funkce se ovšem snižuje společně se stárnutím člověka. S posílením imunity pomohou tyto houby:
 • Chaga – aktivuje imunitní systém při bakteriální a virové infekci.
 • Reishi – čínská houba Reishi dokáže bojovat proti nádorovým buňkám a buňkám infikovaným viry. Tato čínská houba obsahuje triterpenoidy, které působí proti zánětu.
 • Shiitake – známá jako „elixír života“. Obsahuje polysacharid Lentinan, který pomáhá zlepšovat kvalitu života.

Podpora mozku a paměti

Existují také houby, které podporují činnost a funkci mozku. Také mají příznivé účinky na paměť.
 • Hericium – říká se jí „lví hříva“. Je známá jako první „chytrá“ houba, která dokáže povzbudit náladu i paměť. Původně ji užívaly pouze královské rodiny. Obsahuje 20 % bílkovin a je považovaná za labužnický pokrm. Tato čínská houba umí aktivovat nervový růstový faktor NFG, který je nezbytný pro růst, údržbu a přežití neuronů v mozku. Právě nízká hladina NGF má vliv na vznik Alzheimerovy choroby nebo demence. Hericium zabraňuje rozpadu krátkodobé paměti. Tato medicinální houba se tedy také používá proti demenci. Má příznivý vliv zejména na pacienty se střední úrovní demence.

Zlepšení výkonu

Čínské léčivé houby pomáhají prodlužovat život, ale také jej lépe žít. Člověk je po nich silnější a odolnější. Které vitální houby to jsou?
 • Cordyceps – výtažky z medicinální houby rozšiřují aortu, která rozvádí okysličenou krev do celého těla. Aorta se může rozšířit až o 40 %. Kromě toho tato houba stimuluje produkci ATP, což je hlavní zdroj energie v buňkách lidského těla. Cordyceps je čínskou houbou, která také efektivně bojuje proti zánětům.

Nejčastější dotazy ohledně vitálních hub

Používání čínských hub není v našich končinách tolik rozšířené. Proto existuje řada otázek, které se pojí nejen s jejich užíváním, ale také s funkcí polysacharidů. Sepsali jsme pro vás ty nejčastější a nejdůležitější. Otázky:
 1. Mohu kombinovat různé léčivé houby?
 2. Jak dlouho mohu užívat čínské léčivé houby?
 3. Mohu se léčivými houbami předávkovat?
 4. Jsou léčivé houby vhodné pro děti?
 5. Moje dítě nedokáže spolknout celou kapsli, co s tím?
 6. Jsou houbové extrakty bezpečné?
 7. Proč se uvádí procento polysacharidů?
 8. Jak to, že mohou být extrakty léčivé houby až 30krát silnější než houbový prášek?
 9. Co je to „dvojitá extrakce“, kterou popisujete u některých produktů?
 10. Může extrakce poškodit účinné látky?
 11. Existují nějaké interakce mezi čínskými léčivými houbami a léky nebo jinými doplňky stravy?
 12. Mohou obsahovat léčivé houby těžké kovy či radioaktivitu?
 13. Mohu užívat léčivé houby s konvenční léčbou?
 14. Jaký je rozdíl mezi želatinovými a rostlinnými kapslemi?

1. Mohu kombinovat různé léčivé houby?

Ano, a dokonce je to velmi vhodné. V naší ordinaci často kombinujeme 2–3 houby, třeba Cordyceps (2 kapsle ráno) a Reishi (2 kapsle večer).

2. Jak dlouho mohu užívat čínské léčivé houby?

To je velmi individuální. Houby je možné užívat dlouhodobě. Je také dobré dodržovat pravidlo: 5 dní užívat, 2 dny pauza. Při dlouhodobém užívání doporučujeme po 3 měsících udělat vždy 7denní pauzu.

3. Mohu se léčivými houbami předávkovat?

Není to pravděpodobné. Přesto dodržujte doporučené dávkování. Zvyšovat samovolně dávkování není efektivní, tělo více účinné látky nevstřebá a ta je pak vyloučena z těla ven. Dle našich zkušeností nemá smysl užívat více než 8-10 g extraktů denně.

4. Jsou léčivé houby vhodné pro děti?

Ano, ale je třeba podávat dávky přiměřeně k věku. Např. děti ve věku od 7 do 10 let by měly užívat polovinu doporučené denní dávky.

5. Moje dítě nedokáže spolknout celou kapsli, co s tím?

Můžete vysypat extrakt z kapsle a podávat bez kapsle. Extrakt lze i rozpustit v tekutině či smíchat s jídlem – čaj, džus, přesnídávka atd.

6. Jsou houbové extrakty bezpečné?

Ano. Všechny šarže vitálních hub ověřených výrobců se kontrolují nezávislou německou laboratoří Agrolab. Dělají se testy na zhruba 500 škodlivých látek – pesticidů, těžkých kovů, mikroorganismů. Klasické testy, které provádí německý Agrolab, jsou rozšířeny o testování na polycyklické aromatické uhlovodíky (PAHs), které mají karcinogenní účinky, mohou ovlivnit vývoj plodu a jsou zde i spojitosti s kardiovaskulárními chorobami. U hub je kvalita opravdu důležitá.

7. Proč se uvádí procento polysacharidů?

Komplexy polysacharidů patří k hlavním účinným látkám, kvůli kterým lidé vitální houby užívají. Proto je optimální procento polysacharidů důležité a každý seriózní výrobce by ho měl uvádět u každého produktu.  Je důležité zmínit, že kromě polysacharidů houby obsahují řadu dalších účinných látek. A tento jedinečný poměr je to, co účinek jedné houby odlišuje od jiné houby.

8. Jak to, že mohou být extrakty léčivé houby až 30krát silnější než houbový prášek?

V houbovém prášku/biomase je k dispozici 0,5 až 3 % polysacharidů, záleží na houbě. V extraktech máme k dispozici 30 % polysacharidů (kromě Coriolu, ten obsahuje 40 %). To znamená, že jsou až cca 30krát koncentrovanější než houbový prášek. Obsah polysacharidů je nejvyšší v prvních deseti dnech růstu houby. Proto je lepší pro produkci užívat mladší houby (např. u Reishi 6–9 měsíců), protože mají vysoký obsah polysacharidů. Pokud je houba starší, poměr cena výkon není optimální  – pěstování hub je levnější, pokud budete používat ty starší, protože budou těžší – dostanete více váhy za méně peněz, ale kvalita bude mnohem nižší (starší houby totiž mají méně polysacharidů). Příklad: Pokud budete mít extrakt 1:10 ze starých hub, jejich kvalita může být nižší než u extraktu 1:5 z mladých hub. Koncentrace tedy nemá u léčivých hub žádnou vypovídající hodnotu. Některé firmy dělají s houbami triky: k úpravě polysacharidů užívají škrob. Jelikož škrob je také polysacharid, není možné ho v ostatních polysacharidech identifikovat.

9. Co je to „dvojitá extrakce“, kterou popisujete u některých produktů?

Je to zcela běžný postup zpracování vitálních hub. Nejprve se provede extrakce horkou vodou. A jelikož některé látky nejsou ve vodě rozpustné (např. triterpeny u Reishi), tak se provádí ještě druhá „extrakce“ alkoholem, říká se tomu vysrážení alkoholem.

10. Může extrakce poškodit účinné látky?

Právě naopak. Účinné látky, jako jsou polysacharidy a jiné bioaktivní látky, jsou v houbě obsaženy v buněčných stěnách, které jsou chráněny chitinem. Člověk nemá enzymy, které by dokázaly chitin při trávení rozložit. Proto je třeba provést šetrnou extrakci horkou vodou, aby došlo k vyextrahování všech bioaktivních látek.

11. Existují nějaké interakce mezi čínskými léčivými houbami a léky nebo jinými doplňky stravy?

Nejsou nám známy žádné negativní interakce mezi léčivými houbami a léky či jinými doplňky stravy. Obecně je však vhodné dodržovat princip „na lačno“ i ve vztahu k lékům / jiným doplňkům stravy. Pouze houbu Auricularia nedoporučujeme užívat spolu s léky na ředění krve.

12. Mohou obsahovat léčivé houby těžké kovy či radioaktivitu?

Ne. Díky přísným podmínkám při pěstování neobsahují vitální houby těžké kovy ani jiné nevhodné látky. Někteří výrobci vystavují houby radiaci, aby zničili mikroorganismy. Vitální houby ověřených výrobců se nevystavují radioaktivnímu záření v žádné fázi výroby. Na každou šarži se dělají testy v nezávislé německé laboratoři Agrolab.

13. Mohu užívat léčivé houby s konvenční léčbou?

Ano, nebyly zaznamenány žádné negativní interakce s léky. Přesto je vhodné se předem poradit se svým ošetřujícím lékařem či odborníkem na léčivé houby.

14. Jaký je rozdíl mezi želatinovými a rostlinnými kapslemi?

Želatinové kapsle jsou živočišného původu, rostlinné jsou vyrobené z celulózy. Žádný praktický rozdíl v užívání nepozorujeme. Extrakty lze z kapslí také lehce vysypat a rozmíchat třeba ve vodě. Druhy vitálních hub a jejich charakteristika