Oblíbené (0)

Medicinální houby

Houby jsou zvláštní formy života. Vynoří se přes noc zdánlivě z ničeho nic. A na rozdíl od rostlin nejsou zelené, nemají listy ani kořeny a nikdy netvoří květy, plody ani semena.

Evolučně řečeno, houby jsou blíže příbuzné lidem než rostlinám.

Tato skutečnost může být důvodem, proč mnohé složky, které pomáhají houbám bránit se proti svým nepřátelům, také podporují obranné mechanismy lidského těla a jsou stále více vnímány jako rozumný prostředek k posílení vašeho zdraví a pohody.

 

Staří Egypťané věřili, že konzumace léčivých hub přináší dlouhý život.

A medicinální houby se používají tisíce let v kulturách po celém světě, zejména v asijských zemích.

Nyní moderní vědci objevují některé fascinující léčivé vlastnosti hub. A více než stovka druhů hub se dnes po celém světě studuje z důvodů jejich možných zdravotních výhod.

 

V čem jsou léčivé houby tak silné?

 

1. Jsou silnými antioxidanty

Všechny dostupné důkazy naznačují, že volné radikály poškozují buňky lidského těla. Toto buněčné poškození přispívá ke zvýšení rizika vzniku mnoha zdravotních problémů, včetně těch, které souvisejí se stárnutím.

Proto může snížení nebo inaktivace volných radikálů vést k obrovským přínosům pro vaše zdraví.

Antioxidanty ve stravě, jako je vitamin C, vitamin A, selen, beta-karoten a další, působí proti nepříznivým zdravotním účinkům volných radikálů.

Také mnoho léčivých hub obsahuje silné složky, u nichž se zjistilo, že neutralizují volné radikály.

Bylo například prokázáno, že výtažky z medicinální houby Reishi snižuje aktivitu volných radikálů.

Reishi je v Číně známá jako „houba duchovní síly“, má se za to, že uklidňuje a posiluje mysl i tělo.

Další léčivá houba Chaga je známa také svými antioxidačními vlastnostmi. Chaga se někdy nazývá „královna léčivých hub“.

Stejně tak Cordyceps, který, nejen pomáhá neutralizovat škodlivé volné radikály, ale také zvyšuje aktivitu vrozených antioxidačních systémů lidského těla.

 

 2. Posilují imunitní systém

Každou sekundu každý den náš imunitní systém musí pracovat na plné obrátky a snaží se, aby naše tělo bylo živé a zdravé. Je to mimořádně složitý a mnohostranný systém. A někdy, zvláště když stárneme, se náš imunitní systém může začít opotřebovávat a fungovat méně efektivně.

Léčivé houby mohou pomoci.

Zvyšují hladinu i aktivitu mnoha životně důležitých složek imunitního systému. 

Bylo prokázáno, že polysacharidy obsažené v medicinální houbě Chaga vyvolávají rychlý nárůst makrofágů u myší. (Makrofágy jsou typ bílých krvinek, které pohlcují a tráví zbytky buněk, cizí látky, mikroby, nádorové buňky a cokoliv jiného ve vašem těle, co se nezdá imunitnímu systému zdravé)

V jiné studii podávání extraktu Chagy myším s ohroženým imunitním systémem denně po dobu 24 dní zvyšovalo počty ochranných bílých krvinek v jejich kostní dřeni.

Bylo prokázáno, že další léčivá houba, Reishi, zvyšuje produkci mnoha složek imunitního systému, včetně přirozených zabijáckých buněk, které detekují a ničí nádorové buňky a buňky infikované viry. Reishi se také někdy říká „houba nesmrtelnosti“ 

Medicinální houba Shiitake například obsahuje polysacharid známý jako Lentinan,, která pomáhá zlepšovat kvalitu života a prodlužovat přežití. Shiitake se někdy také říká „elixír života“

 

 3. Podporují mozkové funkce a paměť

Hericium, neboli Lví hříva, první „chytrá“ léčivá houba, která může povzbudit náladu a paměť Podhoubí ve tvaru koule s kaskádovitými ostny podobnými rampouchům, má za sebou dlouhou historii používání v tradiční čínské medicíně. Byla vyhrazena jen pro královské rodiny. Obsahuje až 20% bílkovin a mnozí ji považují za labužnický pokrm.

Ukázalo se, že léčivé složky v Hericiu aktivují velmi důležitý peptid, známý jako „nervový růstový faktor“ nebo NGF. NGF je nezbytný pro růst, údržbu a přežití neuronů v lidském mozku. Tyto sloučeniny Lví hřívy stimulují  neurony k opětovnému růstu a spouštějí proces známý jako remyelinizace, který pomáhá udržovat neurony zdravé a udržuje jejich schopnost efektivně vést elektrické signály. Hericium pomáhá zabránit rozpadu krátkodobé paměti a oddaluje nástup kognitivních dysfunkcí.

 

 4. Zlepšují výkon

Léčivé houby nám pomáhají žít nejen déle, ale pomáhají nám žít lépe a při tom být silnější a odolnější.

Zejména Cordyceps. Bylo prokázáno, že výtažky z Cordycepsu rozšiřují aortu – hlavní tepnu v lidském těle, která dodává okysličenou krev do celého oběhového systému – až o 40%, čímž se zvyšuje průtok krve a výrazně se zvyšuje vytrvalost.

A co víc, Cordyceps obsahuje adenosin, který dokáže stimulovat produkci ATP – jednoho z hlavních zdrojů energie v buňkách lidského těla.

To může být jedním z důvodů, proč bylo zjištěno zlepšení vytrvalosti sportovců při atletických výkonech.