Jaký Coriolus použít?

Konkrétní použití Coriolu s 40 % polysacharidů a Coriolu s 50 % polysacharidů naleznete u jednotlivých potíží – VYHLEDÁVÁNÍ PODLE POTÍŽÍ

Obecně lze říci, že Coriolus s 40 % polysacharidy užíváme u problémů chronických – déle trvajících a Coriolus s 50 % polysacharidů u potíží akutních – krátce trvajících.

Použití Coriolu v praxi

Popis houby Coriolus odborníkem na léčivé houby

Coriolus (Outkovka pestrá, Yun Zhi, Coriolus versicolor, Kawaratake) v překladu z angličtiny (turkey tail) znamená krocaní ocas. Toto pojmenování dostal pro svůj vzhled. Říkalo se mu také „tráva říše nebes“. Coriolus roste na trouchnivějících kmenech v mírném podnebném pásu v Evropě, Asii a Severní Ameriky. V Číně byl Coriolus vysoce ceněným léčivem na čínském dvoře a to hlavně pro jeho vitalizující účinek, jelikož působí pozitivně jak na tělo, tak na mysl.

Houbu Coriolus nejčastěji najdete na napadených listnatých stromech, na jejich pařezích nebo popadaných větvích. Plodnice jsou často ve větších shlucích. Kloboučky mají půlkruhový tvar a najdete na nich pestrou škálu šedých, béžových a hnědých tónů. Čím je houba starší, tím je tmavší.

O účincích Coriolusu se dočtete v základní knize čínského bylinkářství v tzv. Shen Nongově herbáři. O houbě se píše, že posiluje mužské síly, uklidňuje nervy, prodlužuje délku života a posiluje sluch. Nejvíce ceněné jsou účinky houby Coriolus proti rakovině a nádorových onemocněním.

strankycinskemediciny-houbu-najdete-na-kmenech-napadenych-listnatych-stromu
Obrázek: Houbu najdete na kmenech napadených listnatých stromů

Houba Coriolus bojuje proti patogenům

V terapeutické praxi je Coriolus nejsilnějším bojovníkem s různými druhy patogenů.

Je mu jedno, jestli to jsou bakterie (např. zlatý stafylokok), chlamydie, viry, kvasinky, borelie, koky nebo rakovinové buňky). Existují studie a praxe je potvrzuje, že je výborný u lidského papylomaviru – HPV, který může způsobit genitální bradavice nebo i rakovinu děložního čípku. Je výborný i u dalších typů bradavic či oparů (herpes).

Skenuje váš organismus a vyhledává tyto škůdce a následně je likviduje. Abychom byli tedy přesní, nedělá to přímo, ale pomocí jednotlivých buněk vašeho imunitního systému. Z hlediska medicinálních hub jsou její účinky v této oblasti nejlepší.

Trochu se mu přibližuje houba Reishi, ale ta je více vyživující, lépe podporuje vitalitu. Trochu je podobná i léčivka Chaga, ale ta je více zaměřená na trávicí systém. Coriolus má mnohem širší zaměření.

Coriolus se užívá na rakovinu

Je to nejčastěji užívaná houba u různých onkologických problémů. Dává se u rakoviny plic, jícnu, rakovina slinivkyrakoviny prsu, rakovina vaječníku, děložního čípku, rakovina dělohy, rakovina močového měchýře, rakoviny prostaty, rakovina varlete, krve (leukémie), u lymfomu (rakovina mízní tkáně, projevuje se zduřením uzlin), rakovina žaludku, střev (s Agaricem, po měsíci Agaricus vysadit a dát houbu podle akt. stavu), rakovina tlustého střeva, rakovina jater, u  melanomu (rakovina kůže), mozkuosteosarkom, obecně u rakovin pod pupkem. Vždy pokud jsou metastázy.

Může se podávat a je dobré ji podávat i během konvenční léčby, kterou bývá chemo či radioterpaieNejen že pomáhá likvidovat rakovinné buňky, ale pomáhá organismu zvládnout náročnou konvenční léčbu, kterou obvykle provází mnoho nepříjemných vedlejších příznaků.

strankycinskemediciny-coriolus-se-pouziva-pri-lecbe-rakoviny
Obrázek: Coriolus se používá při léčbě rakoviny

Patogeny a paraziti si na Coriolus nepřijdou

Velkou oblastí působení je tzv. „skrytý patogen“. S tímto problémem přichází čím dál více lidí.

Nejprve objasníme, jak je to s patogeny a parazity. 

Každý člověk má v sobě milióny různých patogenů. Některé škodí více, některé méně. Některé jsou pro člověka důležité. Člověka neustále obklopují různé a často agresivní patogeny, které se snaží dostat se do organismu a ukrást si trochu energie pro sebe. S tím se musíme smířit. Nelze vybít všechny patogeny kolem nás a ani v nás.

Mnohem důležitější je budovat si silný imunitní systém (Číňané říkají posilovat naši Zheng Qi, což je širší pojem než imunita), který dokáže udržet všechny patogeny pod kontrolou. Imunitní systém úzce souvisí s životním stylem. Jelikož ale většinou nežijeme v ideálním prostředí, stravujeme se, jak se stravujeme, pracujeme víc, než bychom měli, naši imunitu oslabujeme. Tak začnou patogeny vítězit. 

A v tom je kouzlo medicinálních hub. Dokáží patogeny nejen likvidovat, ale i posilovat váš organismus, aby si je „udržel na uzdě“. Je to díky zcela výjimečným schopnostem. Žádná bylinka to tak dobře neumí.

Účinky houby Coriolus na skryté patogeny

Ale vraťme se ke „skrytým patogenům“. Představte si, že jste onemocněli chřipkou. Trochu se léčíte, trochu chodíte do práce. Příznaky časem vymizí, imunita zvítězila.

Část patogenu se ale uloží do hlubších vrstev vašeho organismu. Pak stačí nějaké oslabení či stresová situace a patogen se začne projevovat. Většinou to nejsou silné příznaky, ale jsou velmi obtěžující. A velmi různorodé. 

 • Bolesti hlavy, 
 • bolesti po těle, 
 • bolesti v krku, 
 • oteklé uzliny, 
 • malátnost, jako by to nebylo vaše tělo,
 • pocit zvýšené teploty, 
 • neobvyklé pocení atd. 

Pacienti to často popisují „jako by na ně něco lezlo“.

Skrytým patogenem může být cokoliv, chřipkové virychlamydieEB viryboreliekvasinky A na vše je výborný Coriolus. Třeba u kvasinek je dobré ho kombinovat s houbou PolyporusCoriolus kvasinky vybije, Polyporus jim sebere potravu (odvádí z organismu vlhkost).

Toto je čínský postup detoxikace, takže bychom mohli říci, že Coriolus je výborný na detoxikaci organismu. Ale jak jsme si popsali výše, nejde jen o odstranění patogenů.

Lze ho použít i u akutních infekcí respiračního systému. Dávají se na několik dní vyšší dávky. Obvykle s betaglukanem. Dobře pomáhá i při začátku nachlazeníchřipkyvirózy

strankycinskemediciny-houba-je-ucinna-take-pri-onemocneni-ktere-zpusobuji-viry-a-bakterie
Obrázek: Houba je účinná také při onemocněných, které způsobují viry a bakterie

Dobře funguje u například u angíny – zánětu krčních mandlíakutního zánětu hrtanu – akutní laryngitidyzánětu nosohltanu akutního i chronickéhozánětu středního ucha akutního i chronického

Imunitu dokáže nejen stimulovat, ale podobně jako většina hub i tlumit, pokud je její odpověď nepřiměřená. Toho se využívá u autoimunitních onemocnění: štítné žlázyrevmatoidní artritidybronchiálním astmatu apod.

Často se dává společně s REISHI u atopických ekzémů a dalších kožních onemocnění (např. aknélupenka – psoriázaseboroické dermatitidykožních zánětlivých onemocnění – dermatitidyrůži – erysipelurůžovka – akne rosacea).

Další dobrou vlastností Coriolu je, že dokáže regenerovat sliznice. Toho se využívá po radioterapiích, ale třeba i u astmatusinusitidáchPomáhá i děložní sliznici, proto se dává jako příprava na těhotenství spolu s Cordycpesem.

Coriolus se také s výhodou používá u nosních polypů, nejčastěji s Curcuminem a tinkturou Nosní vánek.

Coriolus je chladnější povahy a odstraňuje z těla horkost, což se využívá u hyperfunkce štítné žlázy (většinou s Reishi)

Má též výrazné protizánětlivé účinky a to jak u akutních, tak i chronických zánětů. Proto se používá spolu s Reishi a Auriculárií  u zánětlivých onemocnění pohybového aparátu. Nebo s Chagou či Hericiem u zánětů trávicího traktu – Crohn či ulcerózní kolitida. Nebo spolu s Cordycpesem při zánětu močového měchýře. Ale jen v mezidobí, když stav není akutní. Pokud je stav akutní, tak se Cordycpes vysadí a zvýší se dávky Coriolu. Dále se používá na nět prostaty či zánět ledvin (nefritidu)

Stejně jako většina medicinálních hub má hepatoprotektivní účinky, ochraňuje a regeneruje jaterní buňky.

Odborné články o CORIOLU

Dávkování Coriolu pro lidi

Zjistěte, jak je to s dávkováním a užíváním houby Coriolus.

 • Konkrétní použití Coriolu s 40 % polysacharidů a Coriolu s 50 % polysacharidů a jejich dávkování naleznete u jednotlivých potíží – VYHLEDÁVÁNÍ PODLE POTÍŽÍ.
 • Při zdravotních problémech se užívá 4-6 kapslí denně do zmírnění problémů – nejčastěji 2-2-2 kapsle (eventuelně 1-2-1 u nádorových onemocnění v kombinaci s dalšími léčivými houbami), nebo například při začátku chřipky nebo nachlazení 4krát denně 2-4 kapsle.
 • Při preventivním užívání: užívejte 1-3 kapsle denně (2–3 měsíce v roce) nejčastěji 1-0-1. 
 • Kapsle užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.
 • Vždy užívejte 5 dní a 2 dny vynechejte, aby nedošlo k únavě imunitního systému, takto lze houby užívat dlouhodobě (neplatí při užívání Coriolu v akutních případech).
 • Doporučuje se zvýšení příjmu vitamínu C, který zlepšuje vstřebatelnost léčivých látek, například ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY.
 • Pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve začněte s tinkturou a v odstupu cca 15 minut užijte léčivou houbu.
 • Při dlouhodobém užívání udělejte po 3 měsících na 1 týden pauzu.
 • Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu.

Působení dle tradiční čínské medicíny

 • Doplňuje slezinu,
 • odvádí vlhkost a transformuje hlen, odvádí patogeny/toxiny,
 • vyživuje srdce a ducha SHEN,
 • doplňuje YIN jater a ledvin,
 • ochlazuje horko.

Diagnozy

Visited 13 771 times, 1 visit(s) today

Write A Comment