Zánět močového měchýře ( cystitis – cystitida ) a močových cest ( uretritida )

Přírodní léčba zánětu močového měchýře – cystitidy a močových cest – uretritidy, léčivé houby a bylinné směsi čínské medicíny

Co užívat

dvě léčivé houby: CORDYCEPS a CORIOLUS.

CORDYCEPS posiluje ledviny, hlavně jejich yang a esenci tzn., že je zahřívá, je silně protiúnavový, stimuluje imunitní systém a libido.

CORIOLUS je z medicinálních hub nejsilnější „zabiják“ jakýchkoliv patogenů, které v organismu nemají co dělat. A je mu jedno, jestli to jsou viry, bakterie, chlamydie, borelie či rakovinné buňky. Jeho další nespornou výhodou, proč má smysl ho použít u zánětů močových cest, je fakt, že regeneruje sliznice.

Dávkování a doba užívání

MIMO AKUTNÍ STAV – CHRONICKÝ ZÁNĚT

Důležité je, aby ženy trpící záněty močového měchýře, tento problém řešily v době mimo akutní stav – CORDYCEPS 30% polysacharidů v dávce 2-1-0 kapsle (ráno-v poledne-večer) a CORIOLUS 40% polysacharidů v dávce 0-1-2 kapsle. Vždy užívat 5 dnů v týdnu a poté 2 dny pauza, nalačno.

Uvedenou kombinaci užívejte 2-3 měsíce (Do té doby musíte vidět minimálně zlepšení)

(U lidí, kteří mají obecně tendenci k prochladnutí, je vhodné užívat CORDYCEPS i preventivně, a to hlavně v zimě.)

PŘI AKUTNÍM STAVU – AKUTNÍ ZÁNĚT

Pokud se začnou objevovat akutní příznaky jako je pálení, řezání při močení, krev moči apod., potom doporučujeme vysadit CORDYCEPS a zvýšit dávku CORIOLU 50% polysacharidů – až na 2-3 kapsle 4x denně. Ke Coriolu přidat bylinnou směs RUDÁ ŘEKA  (bere se 2 x denně dle váhy, nalačno)

Uvedenou kombinaci užívejte do vyřešení akutních problémů a ještě cca 5 dní po ústupu potíží. Poté pokračovat v léčbě mimo kutní stav (viz výše)

obecné poznámky k užívání

 • Cordyceps, Coriolus a Acerolu užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
 • vždy užívat 5 dní a 2 dny vynechat, aby nedošlo k únavě imunitního systému, takto lze houby užívat dlouhodobě
 • pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užít tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu
 • je vhodné zvýšit příjem vitamínu C, který zlepšuje vstřebatelnost léčivých látek, například ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY
 • při dlouhodobém užívání udělat po 3 měsících 1 týden pauzu
 • pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu

RUDÁ ŘEKA

 • před použitím vždy tinkturu protřepat, mírné zakalení je normální
 • denní dávka je 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, denní dávku rozdělit na dvě části – ráno a večer, tzn. pokud vážíte například 60 kg, tak si dáte 30 kapek ráno a 30 kapek večer
 • tinktury užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
 • tinkturu je možné zalít trochou vroucí vody a tím dojde k odpaření se alkoholu, tento postup je vhodný pro děti nebo řidiče
 • při dlouhodobém užívání je vhodné udělat asi po 3 měsících 1 týden pauzu
 • pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu

MUDr. Martin Dvořák

Datum: 14.7.2021

O zánětu močového měchýře

Zima je období, kdy do ordinací nejčastěji přicházejí ženy a stěžují si na stále se opakující záněty močového měchýře a močových cest (cystitidy). Muži s tímto problém jsou spíše vzácností – dle statistik ženy tímto problémem trpí 50 x častěji než muži.

Podle západní medicíny jsou nejčastějšími příčinami bakteriální infekce, oslabená imunita, dlouhodobý stres nebo přepracování a vyčerpání.  Občas se objevují i jako „vedlejší produkt“ diabetu.

Typickými příznaky jsou časté a bolestivé močení, pálení či řezání při močení i mimo něj, zkalená barva moči (někdy i s příměsí krve). Může se přidat i horečka leckdy doprovázená třesavkou – v tomto případě je již nutné vyhledat lékaře.

Čínská medicína vidí hned několik příčin, proč ženy trpí opakujícími se záněty močových cest.

Tou nejčastější, se kterou se setkáváme v praxi, je nedostatečnost ledvin (hlavně jejich yangové části). Teorie čínské medicíny říká, že každá věc má svoji yinovou část a yangovou část. A ty se neustále snaží převážit jedena nad druhou. Neustále dokola. V přírodě tak vznikají přirozené yin yangové cykly, kdy se pravidelně střídá yin a yang – třeba noc a den nebo zima a léto. Asi všichni znáte monádu, v které je toto střídání názorně zobrazeno. Pokud jeden prvek nadměrně vzroste, tak se překlopí v ten druhý. A pořád dokola. Stejně tak to funguje i v našem těle.

Ledviny obsahují jak yangovou část (jsou to taková kamínka organismu), tak i yinovu část (to je výživa, materie). Pokud je žena zimomřivá, má studené končetiny, stěžuje si na časté či noční močení, na bolestivou menstruaci, je bledá a unavená, pak má málo ledvinového yangu. Její ledviny jsou „studené“ a vnikne-li do organismu další chlad zvenčí (žena je vystavena vnějšímu chladu), potom se chlad stává nadměrným.

A podle výše uvedené teorie, kdy se nadměrný yin přemění v yang, stejně tak se extrémní chlad změní v extrémní horko neboli zánět. Což je typický průběh chronických cystitid. Žena prochladne, začnou bolesti, řezání, pálení a následují antibiotika, což není teoreticky špatný nápad, jelikož horko je třeba zchladit. Problém je ale v tom, že organismus zchladí obvykle až příliš, a ještě více udusí „ohýnek“, který má plápolat v ledvinách. A příště už stačí mírnější vpád vnějšího chladu, aby se nemoc vrátila. Tím vzniká začarovaný kruh.

Jak upravit své stravovací návyky?

Určitě to neslyšíte poprvé – důležité je jíst vše teplé, vyhýbat se studeným potravinám, teple se strojit, vyhýbat se chladu.

Yang ledvin je třeba zahřívat a posilovat prostřednictvím sleziny, tzn. pomocí diety posilující yang sleziny. Pomůže i zaměřit se na určité potraviny zahřívající ledviny. Pokud pacient trpí otoky, lze stravu doplnit i o močopudné potraviny, jako jsou vařený celer či hlávkový salát.

Doporučované potraviny: Hřebíček, semínka pískavice, fenykl, černý pepř, skořice, sušený zázvor, rozmarýn, badyán, vlašský ořech, jedlý kaštan, pistácie, jehněčí, losos, černé fazole, cibule, pórek, pažitka, slávky, jehněčí a hovězí ledvinky.

Potraviny, kterým je dobré se vyhnout: Syrové ovoce a zelenina, výhonky a saláty, špenát, rajčata, sójové boby, tofu, lepkavá (sladká) rýže, jáhly, chaluhy, nadměrně slaná či sladká jídla, mléčné výrobky, ocet, ořechy a semínka, sójové mléko, chlazené nápoje či nápoje s ledem.

Důležité je i dostatečně pít (ne však moc) – optimálně 1,5 až 2 litry denně (záleží na vašem stavu a konstituci). Dobrým trikem je popíjet během dne horkou vodu (5 x denně 2 dcl horké vody).

MOČOVÉ INFEKCE

Protože močové infekce obecně nesou některé společné znaky, ať už postihují jakýkoli úsek močových cest, uvádíme jejich souhrn.

Klinicky obraz

Obtížné a bolestivé močení (dysurie)

Časté močení (polakisurie)

Krev v moči (hematurie)

Bolesti podle lokalizace

Laboratorní nález

Leukocyty v moči (leukocyturie)

Bílkovina v moči (proteinurie)

Krev v moči (hematurie)

Vyšetření původce

Podle potřeby a očekávaného původce

kultivace z moči

výtěr z močové trubice

PCR (polymerázová řetězová reakce) – laboratorní genetické vyšetření

ZÁNĚT MOČOVÉ TRUBICE, URETRITIDA

může být akutní nebo chronický.

Příznaky

Pálení v močové trubici

Pálení a řezání při močení

Výtok z uretry (močové trubice)

U chronických průběhů hrozí u mužů zúžení močové trubice a rozšíření infekce na prostatu, nadvarle a varle.

Etiologie

Nejčastěji sexuálně přenosné infekce (chlamydie, ureaplasma, mycoplasma, kapavka)

Terapie

je antibiotická podle původce. Vhodné je vyšetřit a léčit i sexuálního partnera.

AKUTNÍ ZÁNĚT MOČOVÉHO MĚCHÝŘE, AKUTNÍ CYSTITIDA

Onemocnění v mladším věku postihuje častěji ženy, s věkem četnost přibývá a nad 60 let je zastoupení u obou pohlaví shodné.

Příznaky

Bolesti při močení

Urgence až urgentní inkontinence

Močení po kapkách

Noční močení

Bolesti v podbřišku

Event. hematurie

Zpravidla bez horečky. V případě horeček je nutné myslet na pyelonefritidu. Neléčená cystitida se v pyelonefritidu může vyvinout.

Patogeneze

V 70 % případů je původcem střevní bakterie Escherichia coli. Častější je u žen, protože ženská močová trubice je krátká a její vývod je v těsné blízkosti konečníku. Průniku bakterií napomáhá i pohlavní styk.

Rizikové faktory

Dlouhodobý močový katetr. Bakterie snadno osídlují jeho stěnu.

Úrazy míchy. Po nich může dojít k ochabnutí močového měchýře se stagnací moči. V ní se bakterie snáze množí.

Cukrovka. Pokud je cukrovka špatně kompenzovaná, vylučuje se glukóza do moči. Sladké prostředí usnadňuje množení bakterií.

Těhotenství

U dětí vývojové poruchy močových cest

Ledvinové kameny, na kterých se bakterie mohou usídlit. Riziko se zvyšuje, pokud kámen zhoršuje odtok moči.

Jiné překážky v odtoku moči (nádory, zvětšená prostata aj.)

Chemoterapie a radioterapie v dané oblasti (i anamnesticky)

Komplikace

Pyelonefritida – přestup infekce na ledviny

Chronicky recidivující cystitida. V tomto případě se záněty močového měchýře opakují s odstupem několika týdnů či měsíců. Mezi recidivami jsou bezpříznaková období. Ataky se léčí stejně jako akutní cystitida, ale někdy je nutné i v bezpříznakovém období podávat antibiotikum, se snahou recidivám zabránit.

Chronická cystitida. Způsobuje potíže podobné akutnímu zánětu. Jsou sice méně vyjádřené, ale trvalé.

Terapie

Za běžných okolností antibiotika empiricky (tzn. odhadem podle očekávaného původce). Pokud léčba nezabere, změní se antibiotikum podle vyšetření citlivosti. Výhodou empirické terapie je, že s ní lze začít hned a nemusí se čekat na bližší laboratorní výsledky. Vzhledem k tomu, že je jen několik málo bakterií, které způsobují převážnou většinu cystitid a jejich citlivost na antibiotika se překrývá, je veliká pravděpodobnost, že se empiricky nasazené antibiotikum „trefí“.

Pokud zánět neustupuje, je vhodné pátrat po rizikových faktorech, viz výše.

Rady pacientům

Jakmile se dostaví první obtíže, je potřeba začít hodně pít (3-4 litry za den), aby se napomohlo vyplavení přemnožených bakterií. Vhodná je voda, ředěné džusy a bylinné čaje.

Omezit kávu, černý čaj a alkohol

Čaje na močový měchýř. Doporučuje se medvědice lékařská, kopřiva, bříza, zlatobýl nebo přeslička. Podporují močení a jsou mírně dezinfekční.

Pravidelné vyprazdňování měchýře, ne ale moc časté, aby se nevytvořil automatismus a nedocházelo k příliš silnému nucení už při minimální náplni měchýře.

Teplé na břicho mírní bolesti, podobně teplá koupel s heřmánkem

Profylaxe /prevence/ recidiv

Otírání intimních partií vždy od močové trubice směrem ke konečníku a ne naopak

Neprochladnout od nohou a podbřišku

Používat lépe menstruační tampony a ne vložky

Spát bez spodního prádla, nejlépe v noční košili

Po každém koupání a plavání vyměnit mokré plavky ze suché prádlo

Vyprázdnit močový měchýř po každém pohlavním styku, aby se odplavily bakterie z močové trubice

Nepoužívat spermicidní gely ani ženskou bariérovou antikoncepci

Nepoužívat intimní spreje

V urputných případech dlouhodobé užívání antibiotik

Opatření u chronických infekcí

Je nutné vyloučit vady vývodných cest a obstrukci

Cílená léčba původce. K jeho zachycení je potřeba vyšetřit moč nejen kultivačně ale i PCR na sexuálně přenosné patogeny

Výtěr z uretry a jeho bakteriologické vyšetření

Eventuálně dlouhodobá antibiotická profylaxe (postkoitální profylaxe)

Pitný režim

Zánět močového měchýře – cystitida a močových cest – uretritida pohledem čínské medicíny, přírodní léčba, léčivé houby a bylinky

Pokud potřebujete nalézt řešení dalších zdravotních problémů přejděte na stránku Vyhledávání podle potíží.

Visited 1 689 times, 6 visit(s) today

Write A Comment