BIO CHLORELLA Použití Dodává energii a snižuje vyčerpání a únavu Zlepšuje fyzickou i duševní kondici Zlepšuji imunitu organismu Antioxidant Pročišťuje…
Léčivé byliny, které pomáhají už tisíce let
Věděli jste, že bylinná medicína patří společně s akupunkturou k hlavním pilířům tradiční čínské medicíny? Čínský lékopis neboli herbář léčivých rostlin uvádí na 6 000 různých léčivých látek, u kterých jsou popsány jejich vlastnosti a disharmonie. V dnešní době se běžně používá okolo 300 léčivých bylin. Tradiční čínská medicína využívá bylinky k posílení funkce orgánů a podpoře dobrého zdraví.
Základní dělení léčivých bylinek
Bylinky se dělí podle teplotní charakteristiky a podle chuťových vlastností.- Teplotní charakteristika – bylinky se dělí na horké, teplé, chladné, neutrální a svěží.
- Chuťové vlastnosti – bylinky kyselé, hořké, sladké, štiplavé a slané.
- Jin – pojí se s kyselou, hořkou a slanou chutí.
- Jang – jsou mu přisuzovány chutě ostré a sladké.
- Leden = močový měchýř – vhodná bylinka je kopřiva dvoudomá, tykev obecná, lichořeřišnice větší.
- Únor = ledviny – používejte břízu bělokorou, kopřivu dvoudomou, lichořeřišnici větší, klikvu velkoplodou, přesličku rolní, vřes obecný, celík zlatobýl.
- Březen = žlučník – bylinky pro žlučník jsou kurkuma dlouhá, ostropestřec mariánský, jablečník obecný, čekanka obecná, benedikt lékařský.
- Duben = játra – vhodné bylinky jsou měsíček lékařský, zeměžluč okolíkatá, benedikt lékařský, černý rybíz.
- Květen = srdce – používejte byliny jako hloh obecný, jinan dvoulaločný, jmelí bílé, česnek kuchyňský.
- Červen = tenké střevo – do stravy zařaďte aloe veru, kurkumu, česnek, čekanku nebo lněné semínko.
- Červenec = krevní oběh – vhodné bylinky jsou pohanka obecná, hloh obecný, jmelí bílé, jírovec maďal, srdečník obecný, jinan dvoulaločný.
- Srpen = měsíc termoregulace – šalvěj lékařská, máta peprná.
- Září = slezina a slinivka – pro slezinu se hodí divizna velkokvětá, smetánka lékařská a kopřiva dvoudomá. Pro slinivku jsou vhodné bylinky: pelyněk pravý, fenykl obecný, ostropestřec mariánský.
- Říjen = žaludek – sáhněte po bylinkách, jako je heřmánek, máta peprná, meduňka nebo zázvor.
- Listopad = plíce – vhodné bylinky jsou jitrocel kopinatý, konopice bledožlutá, ostropestřec mariánský, podběl lékařský.
- Prosinec = tlusté střevo – zvolte len setý, ostružiník křovitý, ořešák královský, česnek medvědí.
Používání bylinek podle chuti
Kyselá chuť konsoliduje nebo stahuje. Bylinky kyselé chuti se používají při pocení, u dlouhodobého kašle, chronického průjmu, neudržení semene či moči. Hořká chuť odvádí horko. Používá se pro zprůchodnění střev, zlepšení chuti k jídlu a vysušování vlhkosti. Dokáže spustit čchi. Sladká chuť má funkci tonizace, zlepšení, zvlhčení a harmonizace trávicího, dýchacího, imunitního a endokrinního systému. Používá se pro léčení suchého kašle a dysfunkcí zažívacího a trávicího traktu. Štiplavá chuť podporuje oběh čchi, ale také rozptyluje a oživuje cirkulaci krve. Štiplavé léčivé rostliny dokážou stimulovat potní žlázy k pocení, dokážou posílit a aktivovat metabolismus a používají se pro léčení nachlazení. Slaná chuť dokáže zprůchodnit a otevřít střeva. Bylinky se slanou chutí používají se pro léčení boláků, zánětlivých rezistencí, cyst a proliferace pojivových tkání.Bylinky a bylinné směsi
Čínská tradiční medicína k léčbě obvykle používá směsi z bylin. V západní medicíně se většinou pro léčení používají byliny jednotlivě, případně se kombinují do směsí, ale pouze z malého počtu léčivých rostlin se stejnou funkcí. Čínští bylinkáři ovšem používají pro léčení jednu bylinu velice zřídka. Spíše vytvářejí směsi, které obsahují nejméně čtyři, ale klidně i dvacet bylin. Zvlášť se používají byliny jako chlorella, ostropestřec nebo kurkuma. Bylinné směsi se dělí do 4 úrovní:- Císařské byliny – používají se pro léčení hlavního problému,
- ministerské byliny – podporují organismus tak, aby mohly císařské byliny svůj potenciál naplno využít,
- asistenti – doplňují a upravují funkci císařských bylin, takže mohou léčit více problémů zároveň,
- poslíčci – bylinky, které navádí účinky ostatních bylin do jednotlivých částí organismu. Také dokážou harmonizovat jednotlivé bylinky v dané směsi.
Co je to fytoterapie
Jedná se o léčbu léčivými rostlinami. Jde o metodu známou jako bylinkářství. Pro léčení se využívají byliny, polokeře, keře, stromy, houby i řasy. Tyto léčivé rostliny se využívají déle než 5 000 let. Ve fytoterapii se používají různé části léčivých rostlin:- kořeny,
- kořenová kůra,
- oddenky,
- hlízy,
- cibule,
- nať,
- kvetoucí nať,
- listy,
- kůra,
- dřevo,
- květ,
- okvětní lístky,
- čnělky,
- stopky,
- plody,
- oplodí,
- semena,
- mladé výhonky,
- pupeny,
- výtrusy,
- míza,
- pryskyřice,
- plodnice hub či stélky řas a lišejníků.
- tepelné působení na organismus,
- afinita k akupunkturním drahám a orgánům,
- chuť,
- zdravotní účinky na organismus.