Category

Čaje, nápoje, vitamíny

Category

Hledat

Nápoje, čaje a vitamíny podle TČM

Východní medicína vychází z přesvědčení, že tělo i duše by měly být v harmonii. Při léčení využívá fytoterapii, akupunkturu, masáže tuina, tradiční čínské cvičení Čchi-kung, ale také dietetiku, která se zabývá zásadami správného stravování. Důležitý je přitom nejen jídelníček, ale také doplňky stravy v podobě nápojů, čajů a vitamínů.

MULTICELL Imunoaktivní multivitamínový doplněk stravy s antioxidačním efektem Vitamíny – Mikroelementy – Antioxidanty Obsahuje Popis Imunoaktivní multivitamín pro podporu organismu současného…

Jaké doplňky stravy užívat? Nápoje a čaje z léčivých bylin a medicinální hub

Bylinky a medicinální houby mají v tradiční čínské medicíně nezastupitelné místo.

Medicinální houby

V současnosti se studují zdravotní přínosy více než 100 druhů čínských hub. Podle TČM mají houby blíže k lidem než k rostlinám. Nemají listy, kořeny, plody, semena a ani nekvetou. Mnohé složky, které chrání houby, podporují také lidské obranné mechanismy. Kouzlo medicinálních hub tkví v hlavních účinných látkách, kterými jsou polysacharidy. Právě ty se totiž považují za zásobárnu energie. Houby se nejčastěji používají:
  • jako ochrana proti volným radikálům,
  • pro posílení imunity,
  • pro podporu mozku,
  • pro zlepšení výkonu.
Medicinální houby posilují celkovou vitalitu těla a mohou pomoci se širokou oblastí potíží. Mezi nejznámější houby patří houba Reishi, která je známá již tisíce let. Přezdívá se jí Božská houba nesmrtelnosti. Reishi dokáže posílit vitalitu života i životní sílu Qi. Podporuje regeneraci po nejrůznějších nepříznivých stavech. Další neméně významná houba je Hericium, známá pod přezdívkou „chytrá“ houba. Povzbuzuje náladu i paměť.

Léčivé bylinky

Léčba pomocí bylin se nazývá fytoterapie. Na rozdíl od hub nepůsobí bylinky na širokou oblast potíží, ale řeší spíše konkrétní problém. V čínském herbáři je dnes známo okolo 300 druhů léčivých bylin. Používají se pro podporu fungování orgánů i podporu dobrého zdraví. Z bylinek se používají různé části, například:
  • kořeny,
  • oddenky,
  • listy,
  • květy atd.

Směsi hub a bylin

V tradiční čínské medicíně se hojně používají směsi hub a bylin, které dokážou vyřešit celé spektrum problémů. Používají se proti stresu, pro kvalitnější spánek, pro detoxikaci a pročištění organismu. Směsi TČM mohou být k dostání ve formě čajů a nápojů. Pro nápoje se nejčastěji používají léčivky v podobě prášku, který se rozpouští ve vodě. Taková příprava nápoje patří k nejsnadnějším.

Jak užívat vitamíny?

Proč lidské tělo potřebuje vitamíny? Především proto, že patří k základním složkám lidské stravy. Díky nim mohou v těle probíhat biochemické reakce, které přeměňují živiny na energii. Vitamíny udržují tělesné funkce a starají se o výstavbu nových tkání. Jedná se o chemické látky, které si většinou tělo neumí vyrobit samo. Do lidského organismu se dostávají pomocí potravy a jsou nezbytné pro správné fungování lidského organismu. Vitamíny se obvykle užívají v podobě tablet podle dávkování, které doporučuje výrobce. Vitamín C doporučujeme užívat společně s léčivými houbami pro jejich lepší vstřebávání. Multivitamin pro celkovou podporu organismu. Vitamíny podporují celkovou obranyschopnost a tím posilují organismus člověka jako celek. 

Co je zdrojem vitamínů?

Hlavním zdrojem vitamínů jsou potraviny. Obsah vitamínů v potravinách se však výrazně snižuje nejen tepelnou úpravou, ale také jeho příčinou přešlechtění rostlin, hnojení a znečišťování vody a půdy. Vyčerpaná země, kterou často pro pěstování nahrazuje sterilní substrát, nemá sílu rostlinám dodávat potřebné spektrum vitamínů a minerálů.

V ovoci a zelenině není dostatek vitamínů a minerálů

Rostliny se dnes pěstují v upravovaných podmínkách. Skleníky a umělé osvětlení ochuzují životní energii Qi, která k rostlinám proudí. Kvůli tomu mají méně chuti a vitamínů. Chuť můžete částečně nahradit a podpořit kořením. Vitamíny a minerály tělu dodáte ve formě doplňků stravy. Díky nim si nahradíte to, co v dnešních potravinách chybí.