Jak vybrat a kde koupit kvalitní produkty tradiční čínské medicíny?

Kde koupit TČM? Každý prodejce produktů tradiční čínské medicíny vás bude přesvědčovat o tom, že jeho bylinky, tinktury, medicinální houby a další produkty mají tu nejvyšší kvalitu. Je tomu ale skutečně tak? Jak poznáte renomovaného prodejce výrobků alternativní medicíny?

strankycinskemediciny-jak-se-rozhodnout-pro-prodejce-a-vyrobek-tcm
Obrázek: Jak se rozhodnout pro prodejce a výrobek TČM?

Zdravotní nezávadnost doložená nezávislou evropskou certifikovanou laboratoří

Na trhu s tradiční čínskou medicínou je velká konkurence. Jeden a ten samý produkt můžete pořídit za vyšší i nižší cenu. Přestože se na tento ukazatel nedá 100% spolehnout, raději počítejte s tím, že čím nižší cena, tím nižší kvalita bylinky, houby, bylinné směsi atd.

Jedním z možných ukazatelů kvality produktu a důvěryhodnosti prodejce jsou certifikáty, které dokládají zdravotní nezávadnost produktu. Ideální je, pokud takový certifikát pochází z nezávislé evropské certifikované laboratoře. Mělo by se jednat o laboratoře, které se zaměřují na léčiva.

Jaké testy se provádí například u bylinek?

 • Identifikace bylinky,
 • přítomnost těžkých kovů,
 • přítomnost bakterií,
 • přítomnost plísní a kvasinek,
 • přítomnost pesticidů.

Vzhledem k tomu, že produkty tradiční čínské medicíny nejsou v naší zemi považovány za léčiva, ale pouze za doplňky stravy, testují se na nižší úrovni než léčiva. Jinou hodnotu má tedy certifikát, který vydala certifikovaná laboratoř na potravinové doplňky a jinou certifikát vystavený certifikovanou laboratoří pro léčiva. V laboratoři na potravinové doplňky se produkty netestují v takovém rozsahu jako v laboratoři na léčiva.

Kontrolování kvality v Česku

V Česku je možné produkty tradiční čínské medicíny nechat zkontrolovat Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí SZPI. Ta může kontrolovat obsah těžkých kovů, bakterií a plísní.

Transparentnost prodejce

O kvalitě a důvěryhodnosti prodejce (ať už jde o kamennou prodejnu nebo e-shop) hodně napoví i to, co všechno vám sdělí o svém dodavateli. Ideální je, pokud vám výrobce detailně představí svého dodavatele. Informovat by vás měl o jméně, tradici a historii, způsobu zpracování a třeba i o zásadách pěstování. Někteří pěstitelé ctí tradice udržitelného zemědělství a zpracování.

Přísady na výrobu přípravků tradiční čínské medicíny by se měly dovážet v podobě koncentrovaných práškových bylinných extraktů. U sušených i syrových bylin totiž nelze zajistit, že při jejich převozu nedojde ke kontaminaci mikroplísněmi, a to i přesto, že jsou vakuově balené.

strankycinskemediciny-zjistete-si-co-nejvice-informaci-o-dodavateli
Obrázek: Zjistěte si co nejvíce informací o dodavateli

Nechte si poradit od odborníka

V České republice neexistuje akreditovaná škola, ze které by vycházeli praktici TČM, jejichž renomé je srovnatelné například s doktory (MUDr.). Pokud hledáte „kovaného“ praktika TČM, můžete se spolehnout na doporučení známých, kteří již mají s člověkem nějaké zkušenosti.

Věrohodnost praktika TČM zvyšuje také institut, na kterém získal své znalosti. V České republice existují 2 hlavní instituce:

 1. TCM Institut,
 2. 1. škola tradiční čínské medicíny (certifikát TUTCM nebo akreditace Guangming Zhongyi Hanshou Daxue).

Profesionální praktik by se měl samozřejmě dovzdělávat formou postgraduálních kurzů. TČM mohou po absolvování akreditovaného kurzu vykonávat také:

 • fyzioterapeuti,
 • nutriční terapeuti,
 • ergoterapeuti,
 • všeobecné sestry,
 • farmaceutičtí pracovníci.

S výběrem a doporučení vhodných a kvalitních preparátů vám může pomoci odborník vzdělaný v oblasti TČM.

Co vám může pomoci v rozhodování?

Abyste si v záplavě e-shopů, kamenných prodejen a produktů vybrali to nejkvalitnější, měli byste dostat nebo dohledat odpovědi na některé z těchto otázek:

 • Jaké výrobní procesy a kontroly kvality výrobce používá, aby dodával produkty nejvyšší kvality?
 • Na co všechno se produkty testují?
 • Jakou certifikací prodejce disponuje? Je dodržování norem bezpečnosti ověřováno mezinárodní, nebo vládní agenturou?
 • Poskytuje výrobce výsledky testů?

Další dobré rady a tipy pro výběr obchodu či produktu

Pokud stále tápete, kde koupit produkty TČM a jak si je vybrat, případně hledáte spolehlivého prodejce, můžete zkusit zapátrat na internetu a vybrat si podle množství informací, které prodejce o svých dodavatelích a produktech sdílí.

Pomohou vám také recenze na jednotlivé e-shopy, kamenné prodejny, praktiky TČM nebo samotné produkty. Zkuste najít také skupiny a fóra, která se zabývají tradiční čínskou medicínou. Spolehlivého prodejce můžete poznat také podle toho, jaké podmínky vrácení produktu akceptuje.

Jaké e-shopy můžeme s klidným srdcem doporučit?

MycoMedica

TCM Bohemia

Obchod čínské medicíny

Visited 60 times, 3 visit(s) today