Je nutné zdůraznit, že kvasinky žijí v našem těle od narození. Jsou v harmonii s „dobrými“ kvasinkami, ovšem různé životní situace a způsob stravování způsobí to, že se přemnoží a začnou škodit. Kvasinky jsou v celém našem těle – ve střevech, v plicích, v kloubech, v ústech, v žaludku, zkrátka všude, kde je sliznice, kde je jim teplo a mají výživu.

KVASINKY V GYNEKOLOGICKÉ OBLASTI – VAGINÁLNÍ MYKÓZA (KANDIDÓZA)

Z pohledu čínské medicíny dochází ke kvasinkovým onemocněním intimních partií z důvodu nerovnováhy v organismu, která dovolila jejich přemnožení. Příčinou vzniku takového „podhoubí“ je:

  • nezdravá strava, 
  • alkohol, 
  • stres, 
  • hormonální antikoncepce.

To vede k oslabení a zablokování krve v podbřišku, které se postupně mění v horko a vlhko a dochází k nahromadění vlhké horkosti v oblasti gynekologických orgánů a ledvin. Tento terén je pak živnou půdou pro uchycení různých parazitů (Candidy, Trichomonády, Gardnérie). Následně vznikají různé mykózy, záněty a žluté, husté a lepkavé gynekologické výtoky.

Pro zdraví je důležitá rovnováha energií jin a jang

Každý člověk má jinovou a jangovou energii. Pokud chcete být zdraví, je vaším úkolem držet obě energie v rovnováze, v harmonii. Každý extrém, každé převážení jedné strany v neprospěch druhé totiž vede ke zdravotním problémům. Organismus je jeden celek a jakékoliv jeho narušení, byť by bylo jen lokální se odrazí v celém organismu.

Jaké další metody používá TČM pro udržení harmonie v těle?

Pokud vás trápí nějaké onemocnění, používá TČM pro léčení také akupunkturu, která dokáže rozpohybovat zablokovanou energii Qi. Podobně funguje i tzv. moxování. Jde o prohřívání těla, prokrvení svalové tkáně a rozhýbání energie. nahřívají se vybrané akupunkturní body, dráhy a celé oblasti v lidském těle.

Praktik čínské medicíny vám může provést i speciální tuina masáž. Jde o masážní techniku, která upravuje dynamiku Qi v organismus. Tak se léčí nebo se tím zmírňují příznaky nemoci.

Vzhledem k tomu, že je pro celkové zdraví důležitá i pohoda a život bez stresu, doporučuje východní medicína praktikování speciálního cvičení Qigong, které pozitivní působí na mysl, dech a energii Qi. Díky cvičení můžete odstranit blokády ve svém těle.

Přírodní léčba kvasinkové infekce – vaginální mykózy – kandidózy, léčivé houby a bylinky 

Medicinální houby jsou v tomto směru dobrým pomocníkem. Je však nutné zlikvidovat jak „živnou půdu“ pro kvasinky, ze které berou energii, tak samotné kvasinky.

Co užívat v akutní fázi při léčbě kvasinkové infekce

léčivou houba CORIOLUS 50% polysacharidů (likviduje patogen) a směs slzovky, maitake a bylinek MYCOCLEAN (odvádí vlhkost – potravu kvasinek).

+ jednu z následujících tinktur:

BÍLÁ ŘEKA – na záněty v pánevní oblasti ( gynekologické)- i když jsou jen potíže a není průkaz v laboratoři.

MODRÝ HOŘEC – na gynekologické záněty (či jiné záněty a infekce v těle) – odstraňuje horkost z dráhy jater a žlučníku (tyto dráhy prochází i pohlavními orgány).

Dávkování a doba užívání

Uvedenou kombinaci užívejte do vyřešení potíží a ještě 5 dní po jejich ústupu

CORIOLUS 50% polysacharidů

  • První 3 dny akutního stavu berte 3 kapsle 4x denně, poté 2-2-2 kapsle denně.
  • Užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.
  • Pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užijte tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu.
  • Je vhodné zvýšit příjem vitamínu C, který zlepšuje vstřebatelnost léčivých látek, například ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY.
  • Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu.

MYCOCLEAN 1-0-1 odměrky rozmíchejte ve vlažné vodě

  • Užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.
  • Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu.

BÍLÁ ŘEKA nebo MODRÝ HOŘEC

  • Před použitím vždy tinkturu protřepejte, mírné zakalení je normální.
  • Denní dávka je 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, denní dávku rozdělte na dvě části – ráno a večer, tzn. pokud vážíte například 60 kg, tak si dáte 30 kapek ráno a 30 kapek večer.
  • První 3 dny akutního stavu tuto dávku brát 4-6krát denně – tzn. 30 kapek brát 4-6krát denně.
  • Tinktury užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.
  • Tinkturu je možné zalít trochou vroucí vody. Tím dojde k odpaření alkoholu, tento postup je vhodný pro děti nebo řidiče.
  • Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu.

Co užívat při léčbě kvasinkové infekce po odeznění akutní fáze

Po odeznění akutních potíží na harmonizaci organismu a prevenci návratu potíží 

CORDYCEPS  +  REISHI  +  MYCOSOMAT

CORDYCEPS – nasadit nejdříve 14 dní po léčbě akutní infekce, doplňuje jang ledvin (správnou vnitřní “energii” organismu), výrazně vitalizuje, zahřívá, působí pozitivně na léčbu ledvinových a močových onemocnění (na podporu energie organismu a imunity). Prohřátím “spodku” brání návratu obtíží.

REISHI – posiluje imunitní systém a je výrazně vitalizující- tzn. že dodává vnitřní sílu organismu

MYCOSOMAT – kombinovaný přípravek složený z léčivých hub a čínských léčivek, který odstraňuje v těle blokády

+ vitamín C ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY – zlepšuje vstřebávání léčivých látek medicinální hub

Dávkování a doba užívání

Uvedenou kombinaci užívejte alespoň 2-3 měsíce 

CORDYCEPS PRO 30% betaglukanů 2-0-0 kapsle denně

REISHI PRO 30% betaglukanů  0-0-2 kapsle denně

MYCOSOMAT  2-0-2 kapsle denně

ACEROLA 1-0-0 kapsle denně

  • Cordyceps, Reishi, MycoSomat a Acerolu užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.
  • Vždy užívejte 5 dní a 2 dny vynechejte, aby nedošlo k únavě imunitního systému, takto lze houby užívat dlouhodobě.
  • Pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užijte tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu.
  • Je vhodné zvýšit příjem vitamínu C, který zlepšuje vstřebatelnost léčivých látek, například ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY.
  • Při dlouhodobém užívání udělejte po 3 měsících 1 týden pauzu.
  • Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu.

Jak POSÍLIT IMUNITU, aby se nám choroby vyhýbaly?

MUDr. Martin Dvořák

Datum: 19.2.2024

O kvasinkové infekci

Mykóza (nazývaná také kandidóza) je infekce způsobená kvasinkami Candida. Kvasinky jsou normálně přítomny v těle, aniž způsobují problémy, ale někdy se mohou nadměrně množit a způsobit onemocnění. Mezi faktory, které mohou vést k nadměrnému růstu kvasinek, patří:

  • užívání antibiotik,
  • perorální antikoncepce, 
  • hormonální změny během těhotenství, 
  • poruchy, jako je cukrovka
  • snížená imunita,
  • vlhké prostředí,
  • nevhodná strava obsahující cukry a průmyslově zpracované potraviny,
  • stres.

Příznaky se liší v závislosti na postižené oblasti. Kožní infekce obvykle způsobují svědivou vyrážku. Mykóza v ústech se projevuje afty – bolavými, krémově žlutými skvrnami. Vaginální mykóza způsobuje svědění vulvy a vaginy, hustý bílý výtok a bolest při močení. U kvasinkové infekce u mužů může být postižený penis, což způsobuje vyrážku a svědění nebo pálení pod předkožkou.

Kvasinková infekce neboli kandidóza, je onemocnění vyvolané kvasinkami. Kvasinky jsou jednobuněčné houby, které se v našem organismu běžně vyskytují na sliznicích v ústech, v trávicím traktu, v pohlavních orgánech i na kůži. Jsme-li zdraví, náš imunitní systém si kvasinky, ale i jiné mikroorganismy, udržuje pod kontrolou, tzn. v množství, které je našemu organismu přirozené a nezpůsobuje žádné obtíže.

Kde všude se kvasinková infekce objevuje?

  • Na kůži – oblasti, které často přichází do styku s vodou vlhkem (vlhká pokožka hlavy, zapařený dětský zadeček).
  • Na sliznicích – sliznice mají bílý povlak, typicky se jedná o dutinu ústní, jazyk a krk.
  • Na ženském pohlavním ústrojí – vaginální mykóza se projevuje bílým tvarohovitým výtokem, který doprovází svědění. Příčinou bývá stres nebo léčba antibiotiky. Přenáší se pohlavním stykem.

Kandidóza může napadnout i močové cesty, plíce nebo jícen.

Kvasinky se objeví, pokud svoje tělo oslabujete:

  • stresem, 
  • nadměrnou prací 
  • špatným stravováním.

Tím vytváříme ideální prostředí pro jejich přemnožení. Asi vás překvapí, že kvasinky jsou schopné zdvojnásobit svoji populaci klidně i během několika málo hodin. Nejběžnější a asi nejznámější kvasinkou je Candida albicans, která je kromě pohlavních infekcí zodpovědná i za nadměrný bílý povlak v ústech či v krku, anebo za opruzené dětské zadečky.

Kvasinkové infekce pohlavních orgánů

Řadě žen je notoricky známá kvasinkové infekce pohlavních orgánů (vaginální mykóza) a močových cest. Je pro ni typický bílý tvarohovitý výtok, svědění, zarudnutí a pálením (nemusí se ale vždy projevit všechny příznaky). Může se vyskytovat souběžně se zánětem močového měchýře, a dokonce může vyvolat poruchy menstruace. Uvádí se, že kvasinkovou infekci pohlavních orgánů prodělá během života až 75 % žen. 

Kvasinková infekce může postihnout i muže, často po pohlavním styku se ženou, která infekcí trpí. Muži však mají jiné „nastavení“ pohlavních orgánů, proto netrpí kvasinkovou infekcí tak často jako ženy. Mykóza u mužů se projevuje červenými skvrnami a bílým povlakem na penisu, konkrétně na žaludu, a zároveň svěděním a pálením.

Jaká další místa v těle kvasinky rády osídlují

Kromě urogenitálních cest se kvasinky mohou přemnožit i na jiných místech. Velmi často v ústech, kde je poznáte podle tučného bílého povlaku. Na kůži či v trávicím systému. V těchto případech se jedná o tzv. systémovou kandidózu, kdy kvasinky postihují celé systémové soustavy. Pokud bychom měli extrémně sníženou imunitu, kvasinky se dostanou i do dalších orgánů a mohou způsobovat záněty plic, zduření lymfatických uzliny, záněty mozku či srdce a mnoho další problémů.

Kvasinkám se dobře daří i u lidí oslabených chronickou nemocí či konvenční léčbou. Velmi často se infekce spustí po užívání antibiotik nebo po chemoterapii. V prvním případě dochází k výraznému zchlazení organismu a vybití „dobrých bakterií“, které kvasinky udržují v optimálním množství, v druhém případě dochází k výraznému oslabení imunitního systému, který nás chrání před přemnožením různých patogenů včetně kvasinek.

A co na to čínská medicína

Čínská medicína rozděluje svět do pěti systémů, pěti prvků. Jsou to: 

  1. dřevo, 
  2. oheň, 
  3. země, 
  4. kov,
  5. voda. 

A stejně tak rozděluje náš organismus. Každému prvku v našem těle vládne jeden orgán. Aby bylo vaše tělo zdravé, je potřeba prvky a tělesné orgány udržovat v harmonii.  S kvasinkovou infekcí souvisí prvek země a jeho vládnoucí orgán Slezina. 

Slezina je v pojetí čínské medicíny celý systém, který můžeme jednoduše popsat jako trávení. Je zodpovědný za tvorbu energie Qi a krve, které jsou jakýmsi palivem pro náš organismus. Část energie Qi se přeměňuje v tzv. Wei Qi neboli obrannou Qi, která je zodpovědná za naši obranyschopnost. Chrání nás před vpádem vnějších patogenů a zároveň kontroluje ty, které v nás žijí, aby se nepřemnožily. A to včetně zmíněných kvasinek. Na těchto obranných mechanismech spolu se Slezinou spolupracují ještě systémy Plic a Ledvin, nicméně Slezina je systém, u kterého vše začíná.

Je tu však ještě jeden aspekt, který propojuje přemnožené kvasinky se Slezinou. Oslabený systém Sleziny produkuje v organismu tzv. nadměrnou vlhkost – mohliy bychom dokonce říct „patologickou vlhkost“. Ta se obecně projevuje gynekologickými výtoky, zahleněním či (možná překvapivě) nadváhou a je doslova živnou půdou pro mikroorganismy včetně kvasinek. Nebo možná zvláště kvasinek.

Jak může čínská medicína s kvasinkami efektivně pomoci?

Chceme-li zkrotit přemnožené kvasinky a dostat je zpět na množství našemu tělu přirozené, musíme na prvním místě posílit naši obrannou energii Wei Qi. To můžeme udělat několika způsoby. Vzít si na pomoc bylinné směsi nebo léčivé houby.

Z bylinných směsí je to Su He Tang – Kladivo na Gu. Tato bylinná směs se používá u tzv. skrytých patogenů, což jsou v podstatě i kvasinky. Bylinky, které směs obsahuje, „vyvětrávají“ skrytý patogen z vnitřních vrstev těla k povrchu, kde si s ním naše obranná Wei Qi umí lépe poradit.

Z léčivých hub se používá Coriolus versicolor (outkovka pestrá). Tato houba výrazně stimuluje Wei Qi a je vhodná na většinu typů skrytých patogenů. Občas pacienti namítají: „Ale já už v sobě houby (kvasinky) mám, to mám užívat ještě další?“ Ano je to zvláštní, ale outkovka je schopná velmi efektivně likvidovat ostatní parazitické houby. Proto ji doporučujeme. Je to takový první krok. Outkovka posílí naši Wei Qi, aby byla schopná dostat patogen pod kontrolu.

 Musí ale následovat i druhý krok, kdy patogenu musíme „sebrat potravu“ – výše zmíněnou vlhkost v těle, jinak bude mít neustále tendenci se vracet. Tady obvykle doporučujeme přidat další houbu Polyporus umbellatus (choroš oříš) nebo semena slzovky obecné (extrakt ze slzovky – MycoClean). Choroš i slzovka intenzivně odvádějí z organismu vlhkost a tím zbavují různé patogeny živné půdy. To je nezbytná součást terapie.

Změna stravy jako třetí krok

Čínská medicína tvrdí, že změnou stravy, si můžeme pomoci, ale trvá to poměrně dlouho. Nicméně v případě kvasinek bývá změna stravování zásadní a nezbytná. Musíme se zaměřit na potraviny, které posilují Slezinu (a Žaludek) a vyloučit potraviny, které produkují v těle nadměrnou vlhkost (a zahlenění) jako jsou:

  • mléčné produkty,
  • průmyslově zpracované sacharidy, 
  • sladkosti,
  • vydatné či přehnaně umělými přísadami doplněné potraviny.

Jak se tedy stravovat?

V případech, kdy by úplné odstranění nevhodných potravin pacienta příliš omezovalo, lze provést určité úpravy a zkoušet různé kombinace. 

Vzniku vlhkosti lze konkrétně bránit přidáváním hořkých, ostrých nebo vysušujících potravin do vydatných či nasládlých jídel. Mezi běžné příklady tohoto přístupu patří: 

  • kombinace masa s hořčicí, křenem a hořkými či ostrými zeleninami, jako jsou vodnice a dýně, 
  • podávání ostrých směsí (připravených se spoustou cibule, česneku či pesta) k těstovinám, 
  • kombinace sýra a čatní,
  •  popíjení vína k masitým jídlům a zeleného čaje ke smaženým,
  •  upřednostňování hořkých světlých piv.

 S trochou přemýšlení dokonce nedá velkou práci upravit si náš typický západní jídelníček tak, aby nebyl tak nezdravý a nevytvářel tolik vlhkosti.

Co zařadit do jídelníčku? Klaďte důraz na hořké a ostré chutě; veškeré jídlo vařené a teplé; nízký příjem tuků a olejů, mléčných výrobků a cukru; jezte menší porce při každém jídle.

Co vyřadit z jídelníčku? Nejezte pozdě v noci, vyhýbejte se smaženým a jídlům z fastfoodů.

Prospěšné potraviny:

Pohanka, ječmen, kukuřice, žito, kváskový chléb, kmínový žitný chléb, perník, pražené ovesné vločky, hlávkový salát, celer, dýně, cibule, šalotka, česnek, vodnice, řeřicha, fazole adzuki, bob, ředkvička, extra panenský olivový olej, hořčice, křen, křepelčí maso, škeble, libové maso, černý a bílý pepř, hřebíček, kardamom, muškátový ořech, semínka kopru, listy koriandru, dobromysl (oregano), tymián, bazalka, čerstvý zázvor.

Konzumujte jen zřídka:

  • sladké brambory, 
  • jamy, 
  • batáty, 
  • brambory, 
  • černý a zelený čaj.

Omezte nebo se vyhýbejte:

Pšenice, zmrzlina a mléčné výrobky (s výjimkou syrového kozího mléka a jogurtu), cukr a koncentrovaná sladidla, tučné maso (zvláště vepřové a kachní), vejce, tofu, tempeh, sójové mléko, sádlo, máslo, margarín, čokoláda, ořechy a semínka (zvláště burské oříšky), avokádo, syrové a sušené ovoce (zvláště banány a tropické ovoce), sůl, ocet, pivo.

Pozor na vnější vlhkost

Už jsme si řekli, že kvasinky milují vlhkost. Mluvili jsme o vlhkosti, která vzniká ze špatné stravy. Je však i tzv. vlhkost vnější, které bychom se měli vyhýbat. Tedy nepobývat dlouhodobě:

  • ve vlhkém prostředí, 
  • v bazénu, 
  • v mokrých plavkách, 
  • být zapařená z důvodu nevhodného spodního prádla.

Antibiotika užívat jen v těch nejnutnějších případech (tedy spíš nikdy).

Mykotická vulvovaginitida je mykotická infekce vulvy a vagíny způsobená kvasinkou Candida albicans. Je to nejčastější infekce pochvy. Po zahájení terapie příznaky rychle ustupují, ale onemocnění se často vrací.

Candida albicans patří k přirozené poševní flóře. Pokud dojde k narušení fyziologického bakteriálního osídlení, snadno se přemnoží. Rizikové jsou léčba antibiotiky, málo vzdušné spodní prádlo např. z nylonu, slipové vložky, nadváha, diabetes, poruchy imunity aj.

Infekce se může rozšířit i do močových cest.

Příznaky

  • Silné svědění a začervenání v postižených partiích.
  • Tvarohovitý, hrudkovitý, šedobílý výtok.

Rady pacientkám

  • Při intimní hygieně používejte přípravky s obsahem kyseliny mléčné.
  • Noste vzdušné spodní prádlo z bavlny a prodyšné slipové vložky.
  • Omezte sladkosti (ve sladkém prostředí se kvasinky snadno množí).
  • Užívejte vaginální preparáty s laktobacilem nebo kyselinou mléčnou.
  • Proti svědění pomáhá rozmarýn.

Preventivní opatření proti kvasinkové infekci

Přístup TČM staví především na prevenci. Onemocnění je totiž lepší předcházet. Abyste už nemuseli řešit, jak se zbavit kvasinek, dodržujte tato preventivní opatření:

  • eliminujte stres,
  • dbejte na vyvážený jídelníček, ve kterém omezíte množství cukru a kvasnic,
  • jezte čerstvé potraviny,
  • nosté prodyšné a volné oblečení,
  • oblékejte bavlněné spodní prádlo,
  • udržujte v suchu místa, která jsou náchylná k infekci,
  • dbejte na pečlivou osobní hygienu.  

Pokud potřebujete nalézt řešení dalších zdravotních problémů přejděte na stránku Vyhledávání podle potíží.

Visited 3 737 times, 1 visit(s) today

Write A Comment