Jaký CORDYCEPS použít?

Konkrétní použití Cordycepsu s 30 % polysacharidů a Cordycepsu s 50 % polysacharidů naleznete u jednotlivých potíží – VYHLEDÁVÁNÍ PODLE POTÍŽÍ

Použití Cordycepsu v praxi

Další diagnózy pro použití Cordycepsu

Houba Cordyceps je plná unikátních látek, které ve vašem organismu působí širokospektrálně. To znamená, že pomůže při mnoha onemocněních, například:

 • zlepšení kvality spermií, impotence, předčasná ejakulace, zvyšuje hladinu testosteronu, 
 • astma (především u dětí), 
 • přetrvávající kašel, nemoci plic (COPD, emfyzém, rozedma ), 
 • alergická rýma, 
 • Bechtěrevova nemoc
 • opakující se infekce močových cest, 
 • únavy, vyčerpání, 
 • ochrana jater (cirhózy, hepatitidy), 
 • virové či bakteriální infekce, 
 • osteoporóza, 
 • snižuje cholesterol, 
 • regenerace svalů, 
 • stimuluje oběh krve a reguluje menstruaci (metrorrhagie, silná menstruace…), 
 • podpora při selhávání ledvin, 
 • stresové stavy, strach, deprese,
 • aktivuje fagocytózu makrofágů, 
 • podporuje spánek (je-li málo energie), 
 • ateroskleróza, 
 • arytmie, 
 • zvyšuje počet trombocytů (trombocytopenie po chemoterapiích), 
 • borelióza,
 • profylaxe očkování (+ Coriolus), 
 • alergie na spermie, 
 • slabá imunita od dětství

Popis houby Cordyceps odborníkem na léčivé houby

Co je Cordyceps? Jedná se o medicinální jedlou parazitickou houbu, která roste ve vysokých nadmořských výškách v Himalájích. Pěstuje se složitě. V přírodě se výtrusy hub zachytávají na těle housenky Thitarodes armoriacanus. Ta se v určitém vývojovém období zahrabe do země a kvůli napadení houbou zemře. Tělo housenky pak poskytuje houbě nejlepší podmínky pro růst. V současné době se Cordyceps pěstuje zejména uměle v laboratorních podmínkách.

Cordyceps (Housenice čínská, Yartsa gunbu, Dōng Chóng Xià Cǎo, Ophiocordyceps sinensis, Cordyceps sinensis) má mezi medicinálními houbami specifické postavení. Jeho původním domovem je tibetská náhorní plošina – roste v oblastech až 4 000 m. n.m.. V dávných dobách dynastie Ming si tibetští pastýři všimli, že zvířata spásající Cordyceps mají úžasnou sílu, vitalitu a jsou mimořádně plodná. Proto začali Cordyceps sbírat a brzy se z něj stalo velmi ceněné léčivo na císařském dvoře. 

Cordyceps je ze všech hub asi nejsilnější dobíječ energie. Díky tomu, že pochází z vysokých nadmořských výšek Himálají, dokáže stimulovat vaši imunitu a odolnost. A to nejen proti virům, bakteriím, parazitům. Zvyšuje i odolnost vůči stresu.

strankycinskemediciny-cordyceps-roste-v-himalajich
Obrázek: Cordyceps roste v Himalájích

Účinky housnice čínské na ledviny, jejich esenci a yang

Esence je to, co získáváte po předcích. Esence je základní síla vašeho života. Určitě jste si všimli, že někdo žije zdravě, a přesto je nemocný, kdežto někdo jiný má nezdravý životní styl a dožije se ve zdraví vysokého věku.

To souvisí často právě s esencí. Ledvinová esence je jako svíčka, když dohoří, umíráte. Esenci si umenšujete sexem (muži), porody (ženy), tím, že příliš pracujete, berete si z rezerv, nedostatečně spíte, jíte nepravidelně nebo jíte nekvalitní stravu, jste dlouhodobě ve stresu, jste dlouhodobě nespokojení se svým stavem, jste dlouhodobě emočně nestabilní, dlouhodobě vás trápí nemoc, alkoholová nebo drogová závislost.

Esence se velmi těžko doplňuje. Cordyceps patří k několika mála produktům, které to dokáží.

Účinky Cordycepsu jsou patrné mimo jiné na ledvinách. Cordyceps posiluje ledvinový yang. Toho využijí hlavně lidé celkově zimomřiví (se studenými končetinami), unavení a vyčerpaní, s chronickým únavovým syndromem nebo ti, kteří se potýkají se syndromem vyhoření.

Velmi často se Cordycpes používá u zánětů močového měchýře. Zvláště pokud je pacient alespoň trochu zimomřivý, což souvisí s oslabeným yangem ledvin. Často se užívá v kombinaci s Coriolem. Pozor, pouze v mezidobí! Pokud je stav (zánět) akutní, tak se Cordyceps vysazuje a zvyšuje se dávka Coriolu. Případně se dává urologický čaj. Antibiotika jen v nejnutnějším případě.

Užívání Cordycepsu a sexuální oblast

Pro schopnost posilovat ledviny se často používá neplodností či různých sexuálních problémů (slabé libidoimpotencenízká kvalita spermií), nebo v rámci přípravy na těhotenství, ale třeba i u problematiky ledvin podle západního přístupu, jako jsou různé záněty ledvinselhávání ledvin apod. 

Housnice čínská a endokrinní orgány, nadváha, nespavost a sport

Často se podává Cordyceps u nedostatečné funkce štítné žlázy, což s oslabeným yangem též souvisí. Někdy ho v podobných případech kombinujeme s Reishi či Coriolem.

Je vhodný též u nadváhy, pokud je oslabená slezina a člověk je opět spíše zimomřivý. Pomáhá rozhýbávat tekutiny. Podle čínské medicíny je tloustnutí usazováním patologických tekutin.

Cordyceps není volbou číslo jedna u nespavostí, ale pokud je pacient výrazně vyčerpaný, tak i toto vyčerpání může být příčinou spánkové poruchy. Pak je Cordyceps vhodný. Často třeba v kombinaci s Reishi a jujubou.

Velmi často se podává Cordyceps sportovcům. Krom toho, že jim zlepší imunitní systém (být nemocný v sezóně není obvykle žádoucí), tak zlepšuje výkon a zkracuje fázi regenerace. To je již mnohokrát vyzkoušeno.

strankycinskemediciny-medicinalni-houba-zlepsuje-sportovni-vykon
Obrázek: Medicinální houba zlepšuje sportovní výkon

Účinky Cordycepsu na zdraví plic

Cordyceps má tropismus k plicím. Užívání cordycepsu se doporučuje u různých respiračních problémů, které souvisí s oslabenou imunitou. Ne ale u akutního stavu – nachlazení, chřipka apod. Zde se doporučuje použít třeba betaglukan ve vysokých dávkách.

Díky schopnosti posilovat plíce se často používá u astmatkašlů a dalších plicních problémů jako je CHOPN či emfyzém.

U malých dětí je výborný též u různých alergií.

Spolu s Reishi je Cordyceps asi nejvýraznější houba s An Shen účinkem – harmonizuje psychiku.

Odborné články o CORDYCEPSU

Kdy se houba Cordyceps nepoužívá?

Tuto medicinální houbu:

 • Nepodávejte večer (výjimkou jsou pouze stavy velkého vyčerpání),
 • nepodávejte při nespavosti, horkých onemocněních, u akutních zánětů, při všech stavech horkosti. 

Ženy by měly být s jejím užíváním opatrné v těhotenství.

Cordyceps a jeho dávkování

V jakých dávkách, kdy a jak užívat medicinální houbu?

 • Konkrétní použití Cordycepsu s 30 % polysacharidů a Cordycepsu s 50 % polysacharidů jejich dávkování naleznete u jednotlivých potíží – VYHLEDÁVÁNÍ PODLE POTÍŽÍ.
 • Užívejte ji na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.
 • Vždy užívejte 5 dní a 2 dny vynechejte, aby nedošlo k únavě imunitního systému, takto lze houby užívat dlouhodobě (neplatí při užívání Coriolu v akutních případech).
 • Při užívání houby se doporučuje zvýšení příjmu vitamínu C, který zlepšuje vstřebatelnost léčivých látek, například ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY.
 • Pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užijte tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu.
 • Při dlouhodobém užívání dělejte po 3 měsících na 1 týden pauzu.
 • Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu.

Působení Cordycepsu dle tradiční čínské medicíny

 • Doplňuje ledvinový yang a ming men,
 • posiluje plicní yin,
 • vyživuje esenci ledvin,
 • transformuje hlen a zastavuje kašel,
 • uklidňuje ducha,
 • podporuje obrannou qi.

Další informace o houbě Cordyceps

Cordyceps, neboli housenice čínská, je medicinální houba, která se na asijském kontinentu už po tisíce let využívá pro své blahodárné účinky na lidskou psychiku a zejména fyzický stav člověka.

Také v Evropě se postupně dostává do hledáčku sportovců, zejména v optice těch nejlepších výkonů a zlepšující se kondice. Pokud jste se rozhodli posunout své sportovní hranice, tak si rozhodně přečtěte, v čem tkví tajemství zvláštní cizopasné houby?

Testosteron a kyslík – nejlepší parťáci

Kdo alespoň trochu holduje sportu, ať už rekreačně nebo vrcholově, ví, že synonymy dobrého výkonu jsou hlavně testosteron a kyslík. Dostatečná hladina testosteronu je totiž nezbytná pro budování svalové hmoty, ale také pro celkovou energii organismu.

Cordyceps dokáže podle nejnovějších průzkumů hladinu testosteronu v krvi zvyšovat (což mimo jiné působí třeba i na sexuální aktivitu a libido). Zvyšuje zároveň i příjem a využití kyslíku tkáněmi, což má za následek jak efektivnější svalovou činnost, tak i celkové zkvalitnění tréninku.

Kortizol na trénink nepatří

Při řešení nepříjemných stresových situací je to váš velký pomocník. Jeho vysoká hladina v těle po delší dobu je však více než nevhodná. Řeč je o stresovém hormonu kortizolu.

Ve spojení s tréninkem jej vlastně považujeme za jednoho z úhlavních nepřátel ve snaze budovat svalovou hmotu. Dlouhodobě vysoká hladina kortizolu totiž dokáže zabránit efektivnímu budování svalové hmoty, ale taky vyššímu využití cukrů místo zásobních tuků, má vliv na zvyšování krevního tlaku nebo na náběh na cukrovku. Další nespornou výhodou cordycepsu tedy je, že dokáže hladinu tohoto stresového hormonu snižovat.

Kouzelná formule ATP

Kromě mnoha dalších pozitivních účinků působí cordyceps příznivě i na energetický metabolismus. Díky jeho přítomnosti se v lidském těle zvyšuje produkce ATP, neboli adenosintrifosfátu. ATP si představte jako základní energetickou jednotku v těle, která dodává energii svalovým buňkám.

Je to základní palivo pro všechny rychlejší a výbušnější činnosti, jako třeba skoky nebo sprinty. Díky vyšší produkci ATP dokáže v podstatě tělo prodloužit své intenzivní tréninkové série, což zajistí lepší stimulaci svalů a umožní větší nárůst výkonnosti a svalové hmoty.

Nabudí, ale také regeneruje

Aby to nevyznělo jenom tak, že cordyceps je „pouze“ zdravým dopingem pro maximální výkon, je potřeba zmínit i jeho nesporné regenerační vlastnosti. Je skvělým pomocníkem i po sportovním výkonu, kdy pomáhá rychleji odbourávat ve svalech nahromaděný laktát a zlepšuje regeneraci svalů, které mívají po zátěži různá mikrozranění.

Díky své antioxidační schopnosti ještě snižuje akumulaci volných radikálů přispívajících k rozvoji únavy a poškození organismu. V podstatě tak výrazně snižuje riziko přepětí, přetrénování a urychluje zotavení po zátěži. A pokud bychom chtěli ve vyjmenovávání benefitů této zázračné houby pokračovat, mohli bychom. Ale kde se vlastně vzala?

Himalájský zázrak

Housenici můžeme s klidným svědomím označit v říši medicinálních hub za nejsilnější dobíječ energie. A je to i díky tomu, že pochází z Himálají, okolo 4 000 m. n. m.

Roste hlavně v horách Tibetu a v čínských provinciích Sichuan a Yunnan, na náhorních plošinách. Dochované starodávné příběhy popisují, jak zásadní účinky cordycepsu odhalili v těchto místech pasáci yaků. Zvířata, která mimo trávy spásla právě i cordyceps, byla výrazně vitálnější, silnější i zdravější a také potentnější. Což přimělo pastevce, aby sami tuto houbu začali využívat.

Diagnozy

Visited 3 144 times, 1 visit(s) today

Write A Comment