Jaký CORDYCEPS použít?
Konkrétní použití CORDYCEPSU s 30% polysacharidů a CORDYCEPSU s 50% polysacharidů naleznete u jednotlivých potíží – VYHLEDÁVÁNÍ PODLE POTÍŽÍ
Obecně lze říci, že CORDYCEPS s 30% polysacharidy užíváme u problémů chronických – déle trvajících a CORDYCEPS s 50% polysacharidů u potíží akutních – krátce trvajících.
Použití Cordycepsu v praxi
- Podpora výkonu a zkrácení fází regenerace + REISHI, CORIOLUS
- Zlepšení odolnosti vůči stresu + REISHI, HERICIUM
- Regulace plodnosti a sexuálních dysfunkcí / poruch (podpora libida)
- Podpora funkce ledvin (časté močení)
- Regulace štítné žlázy + REISHI, AGARICUS
- Posílení imunitního systému + většina ostatních hub
- Pozvednutí lidské nálady + REISHI, HERICIUM
- Podpora funkce srdce a kardiovaskulárního systému + REISHI, AGARICUS, SHIITAKE
- Podpora funkce plic a jejich regenerace, např. u astmatu, chronické obstrukční plicní nemoci, rozedmě plic + REISHI, CORIOLUS
- Anti-aging účinky a snížení oxidačního stresu (proti vráskám)+ REISHI, CORIOLUS
- Pomoc s infekcemi, např. borelióza + CORIOLUS
- Posiluje vitalitu v menopauze – klimaktériu (pomáhá například u návalů horka) + REISHI
- Hypotenze
Další diagnózy pro použití Cordycepsu
zlepšení kvality spermií, impotence, předčasná ejakulace, zvyšuje hladinu testosteronu, astma (především u dětí), přetrvávající kašel, nemoci plic (COPD, emfyzém, rozedma ), alergická rýma, Bechtěrevova nemoc, opakující se infekce močových cest, únavy, vyčerpání, ochrana jater (cirhózy, hepatitidy), virové či bakteriální infekce, osteoporóza, snižuje cholesterol, regenerace svalů, stimuluje oběh krve a reguluje menstruaci (metrorrhagie, silná menstruace…), podpora při selhávání ledvin, stresové stavy, aktivuje fagocytózu makrofágů, podporuje spánek (je-li málo energie), ateroskleróza, arytmie, zvyšuje počet trombocytů (trombocytopenie po chemoterapiích), borelióza, strach, deprese, profilaxe očkování (+ Coriolus), alergie na spermie, slabá imunita od dětství
Popis Cordycepsu odborníkem na léčivé houby
Cordyceps (Housenice čínská, Yartsa gunbu, Dōng Chóng Xià Cǎo, Ophiocordyceps sinensis, Cordyceps sinensis) má mezi medicinálními houbami specifické postavení. Jeho původním domovem je tibetská náhorní plošina – roste v oblastech až 4.000m nad mořem. V dávných dobách dynastie Ming si tibetští pastýři všimli, že zvířata spásající Cordyceps mají úžasnou sílu, vitalitu a jsou mimořádně plodná. Proto začali Cordyceps sbírat a brzy se z něj stalo velmi ceněné léčivo na císařském dvoře.
Cordyceps je ze všech hub asi nejsilnější dobíječ energie. Díky tomu, že pochází z vysokých nadmořských výšek Himálají, je schopen stimulovat naši imunitu a odolnost. A to nejen proti virům, bakteriím, parazitům, ale i odolnost vůči stresu.
Podporuje ledviny, jejich esenci a yang. Esence je to, co získáváme po předcích. Esence je základní síla našeho života. Určitě jste si všimli, že někdo žije zdravě a přesto je nemocný, kdežto někdo jiný má nezdravý životní styl a dožije se ve zdraví vysokého věku. To souvisí často právě s esencí. Ledvinová esence je jako svíčka, když dohoří, umíráme. Esenci si umenšujeme sexem (muži), porody (ženy), tím, že příliš pracujeme, braním si z rezerv, nedostatkem spánku, nekvalitní či nepravidelnou stravou, dlouhodobým stresem, dlouhotrvající nespokojeností se svým stavem či emoční nestabilitou, dlouhotrvající nemocí či alkoholovou/drogovou závislostí.
A esence se velmi těžko doplňuje. Cordyceps patří k několika mála produktům, které to dokáží.
Cordyceps posiluje ledvinový yang. Toho využijí hlavně lidé celkově zimomřiví (se studenými končetinami), unavení a vyčerpaní, chronický únavový syndrom. Zajímavé je, že funguje u tzv. syndromu vyhoření, kde pacienti (nejčastěji vrcholoví manažeři) jsou poměrně do horka. I zde Cordyceps výborně zabírá.
Pro schopnost posilovat ledviny se často používá u neplodností či různých sexuálních problémů (slabé libido, impotence, nízká kvalita spermií), nebo v rámci přípravy na těhotenství, ale třeba i u problematiky ledvin podle západního přístupu, jako jsou různé záněty ledvin, selhávání ledvin apod.
Velmi často se Cordycpes používáu zánětů močového měchýře. Zvláště pokud je pacient alespoň trochu zimomřivý, což souvisí s oslabeným yangem ledvin. Často se užívá v kombinaci s Coriolem. Pozor, pouze v mezidobí!!! Pokud je stav (zánět) akutní, tak se Cordyceps vysazuje a zvyšuje se dávka Coriolu. Případně se dává urologický čaj. Antibiotika jen v nejnutnějším případě.
Často se podává Cordyceps u nedostatečné funkce štítné žlázy, což s oslabeným yangem též souvisí. Někdy ho v podobných případech kombinujeme s Reishi či Coriolem.
Je vhodný též u nadváhy, pokud je oslabená slezina a člověk je opět spíše zimomřivý. Pomáhá rozhýbávat tekutiny. Podle čínské medicíny je tloustnutí usazováním patologických tekutin.
Cordyceps není volbou číslo jedna u nespavostí, ale pokud je pacient výrazně vyčerpaný, tak i toto vyčerpání může být příčinou spánkové poruchy. Pak je Cordyceps vhodný. Často třeba v kombinaci s Reishi a jujubou.
Velmi často se podává Cordyceps sportovcům. Krom toho, že jim zlepší imunitní systém (být nemocný v sezóně není obvykle žádoucí), tak zlepšuje výkon a zkracuje fázi regenerace. To je již mnohokrát vyzkoušeno.
Cordyceps má tropismus k plicím. Je vhodné ho použít u různých respiračních problémů, které souvisí s oslabenou imunitou. Ne ale u akutního stavu – nachlazení, chřipka apod. Zde použít třeba betaglukan ve vysokých dávkách.
Díky schopnosti posilovat plíce se často používá u astmat, kašlů a dalších plicních problémů jako je CHOPN či emfyzém.
U malých dětí je výborný též u různých alergií.
Spolu s Reishi je Cordyceps asi nejvýraznější houba s An Shen účinkem – harmonizuje psychiku.
Odborné články o CORDYCEPSU
Nepoužívat v případě
- Nepodávat večer (pouze u stavů velkého vyčerpání ano)!
- Ne u stavů nespavosti, horkých onemocněních, u akutních zánětů, při všech stavech horkosti. Opatrně v těhotenství.
Dávkování
- konkrétní použití CORDYCEPSU s 30% polysacharidů a CORDYCEPSU s 50% polysacharidů a jejich dávkování naleznete u jednotlivých potíží – VYHLEDÁVÁNÍ PODLE POTÍŽÍ
- užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
- vždy užívat 5 dní a 2 dny vynechat, aby nedošlo k únavě imunitního systému, takto lze houby užívat dlouhodobě (neplatí při užívání Coriolu v akutních případech)
- je vhodné zvýšit příjem vitamínu C, který zlepšuje vstřebatelnost léčivých látek, například ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY
- pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užít tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu
- při dlouhodobém užívání udělat po 3 měsících 1 týden pauzu
- pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu
Působení dle tradiční čínské medicíny
- Doplňuje ledvinový yang a ming men
- Posiluje plicní yin
- Vyživuje esenci ledvin
- Transformuje hlen a zastavuje kašel
- Uklidňuje ducha
- Podporuje obrannou qi
Další informace o Cordycepsu
Cordyceps, neboli housenice čínská, je medicinální houba, která se na asijském kontinentu už po tisíce let využívá pro své blahodárné účinky na lidskou psychiku a zejména fyzický stav člověka. Také v Evropě se postupně dostává do hledáčku sportovců, zejména v optice těch nejlepších výkonů a zlepšující se kondice. Pokud jste se rozhodli posunout své sportovní hranice, tak si rozhodně přečtěte, v čem tkví tajemství zvláštní cizopasné houby?
Testosteron a kyslík – nejlepší parťáci
Kdo alespoň trochu holduje sportu, ať už rekreačně nebo vrcholově, ví, že synonymy dobrého výkonu jsou hlavně testosteron a kyslík. Dostatečná hladina testosteronu je totiž nezbytná pro budování svalové hmoty, ale také celkovou energii organismu. Cordyceps dokáže podle nejnovějších průzkumů hladinu testosteronu v krvi zvyšovat (což mimo jiné působí třeba i na sexuální aktivitu a libido). Zvyšuje zároveň i příjem a využití kyslíku tkáněmi, což má za následek jak efektivnější svalovou činnost, tak i celkové zkvalitnění tréninku.
Kortizol na trénink nepatří
Při řešení nepříjemných stresových situací je to náš velký pomocník. Jeho vysoká hladina v těle po delší dobu je však více než nevhodná. Řeč je o stresovém hormonu kortizolu. Ve spojení s tréninkem jej vlastně považujeme za jednoho z úhlavních nepřátel ve snaze budovat svalovou hmotu. Dlouhodobě vysoká hladina kortizolu totiž dokáže zabránit efektivnímu budování svalové hmoty, ale taky vyššímu využití cukrů namísto zásobních tuků, má vliv na zvyšování krevního tlaku nebo na náběh na cukrovku. Další nespornou výhodou cordycepsu tedy je, že dokáže hladinu tohoto stresového hormonu snižovat.
Kouzelná formule ATP
Kromě mnoha dalších pozitivních účinků působí cordyceps příznivě i na energetický metabolismus, a s jeho přítomností v lidském těle se zvyšuje produkce ATP, neboli adenosintrifosfátu. ATP si můžeme představit jako základní energetickou jednotku v těle, která dodává energii svalovým buňkám, je to základní palivo pro všechny rychlejší a výbušnější činnosti, jako třeba skoky nebo sprinty. Díky vyšší produkci ATP dokáže v podstatě tělo prodloužit své intenzivní tréninkové série, což zajistí lepší stimulaci svalů a umožní větší nárůst výkonnosti a svalové hmoty.
Nabudí, ale také regeneruje
Aby to nevyznělo jenom tak, že cordyceps je „pouze“ zdravým dopingem pro maximální výkon, je potřeba zmínit i jeho nesporné regenerační vlastnosti. Je skvělým pomocníkem i po sportovním výkonu, kdy pomáhá rychleji odbourávat ve svalech nahromaděný laktát a zlepšuje regeneraci svalů, které mívají po zátěži různá mikrozranění. Díky své antioxidační schopnosti ještě snižuje akumulaci volných radikálů přispívajících k rozvoji únavy a poškození organismu. V podstatě tak výrazně snižuje riziko přepětí, přetrénování a urychluje zotavení po zátěži. A pokud bychom chtěli ve vyjmenovávání benefitů této zázračné houby pokračovat, mohli bychom. Ale kde se vlastně vzala?
Himalájský zázrak
Housenici můžeme s klidným svědomím označit v říši medicinálních hub za nejsilnější dobíječ energie. A je to i díky tomu, že pochází z vysokých nadmořských výšek Himálají, nad 3 500 metrů. Roste hlavně v horách Tibetu a v čínských provinciích Sichuan a Yunnan, na náhorních plošinách. Dochované starodávné příběhy popisují, jak zásadní účinky cordycepsu odhalili v těchto místech pasáci yaků. Zvířata, která mimo trávy spásla právě i cordyceps, byla výrazně vitálnější, silnější i zdravější a také potentnější. Což přimělo pastevce, aby sami tuto houbu začali využívat.
Jak to vidí čínská medicína
Je jasné, že cordyceps z vás sám o sobě světové rekordmany neudělá. Nicméně může být skvělým doplňkem pro sport i velmi vitální a harmonický život. Kromě mnoha zmíněných vědecky prokazatelných účinků na fyzičku podporuje i ledviny. Z pohledu tradiční čínské medicíny podporuje esenci ledvin, tzv. yang. Esence je to, co získáváme po předcích, je to základní síla našeho života. Určitě jste si všimli, že někdo žije zdravě, a přesto je nemocný, kdežto někdo jiný má nezdravý životní styl a dožije se ve zdraví vysokého věku. To souvisí často právě s esencí. Ledvinová esence je jako svíčka, když dohoří, umíráme. Umenšujeme ji sexem (muži), porody (ženy), tím, že příliš pracujeme, braním si z rezerv, nedostatkem spánku, nekvalitní či nepravidelnou stravou, dlouhodobým stresem, dlouhotrvající nespokojeností se svým stavem či emoční nestabilitou, dlouhotrvající nemocí či alkoholovou/drogovou závislostí. A esence se velmi těžko doplňuje. Cordyceps patří k několika mála produktům, které to dokážou.
Diagnozy
- Astma – dušnost
- Borelióza
- Doping sportovců přírodní
- Ekzém
- Emfyzém plicní – Rozedma plic
- Erekce slabá – erektilní dysfunkce – impotence
- Hypotenze – Nízký krevní tlak
- Podpora při chemoterapii
- CHOPN – Chronická obstrukční plicní nemoc
- Imunita oslabená, posílení imunity
- Kardiovaskulární problémy
- Kašel
- Ledvinové problémy
- Menopauza – klimakterium – přechod
- Návaly horka
- Neplodnost ( u mužů i u žen )
- Plíce – posílení
- Regenerace svalů
- Sexuální touha snížená ( Ztráta libida )
- Spermie – zlepšení kvality a počtu
- Srdce – posílení
- Syndrom vyhoření ( Burnout syndrom )
- Štítná žláza – snížená funkce ( hypofunkce ) – hypothyreoza, autoimunitní zánět
- Únava – vyčerpání – ztráta energie
- Únavový syndrom chronický ( CFS )
- Zánět ledvin – nefritida
- Zánět močového měchýře ( cystitis – cystitida ) a močových cest ( uretritida )
- Zimomřivost
- Kvasinková infekce, kvasinky, vaginální mykóza, kandidóza
- Anorexie
- Rakovina – karcinom – duodena
- Močení časté
- Studené končetiny
- Těhotenství – příprava
- Vitalita
- Vrásky
- Bechtěrevova nemoc