Jaké zpracování Hericia použít?

Konkrétní použití Hericia s 30 % polysacharidů a Hericia s 50 % polysacharidů naleznete u jednotlivých potíží – VYHLEDÁVÁNÍ PODLE POTÍŽÍ.

Obecně lze říci, že Hericium s 30 % polysacharidy užíváme u problémů chronických – déle trvajících a Hericium s 50 % polysacharidů u potíží akutních – krátce trvajících.

Popis Hericia neboli korálovce ježatého odborníkem na léčivé houby

V angličtině se Hericium (Korálovec ježatý, Yamabushitake, Hóu Tóu Gū, Hericium erinaceus) nazývá díky svému vzhledu „lví hříva“. V přírodě parazituje na kmenech listnatých stromů. Ve starověké Číně se ho užívalo pro poruchy trávicího traktu, jako jsou žaludeční vředy. Konzumovala se také pro své blahodárné účinky na paměť.

Původ houby sahá do starověké Asie. Čínská houba Hericium však neroste jen v Asii, ale také v Severní Americe, Evropě, Číně a Japonsku. Tato jedlá houba je známá po stovky let.

V Japonsko si „lví hřívu“ dopřávali hlavně budhištičtí mniši. Připravovali si z ní čaj. Mezi účinky Hericia totiž patří zlepšování soustředění, což je při meditacích více než vítané.

Jak vypadá houba korálovec ježatý?

Má plodnice velké 7 až 15 cm, někdy mohou dosahovat i úctyhodné velikosti 40 cm. Vypadají jako kupky s převisy, které se podobají ostnům. Hericium patří mezi houby rostoucí na pařezech nebo poraněných kmenech listnatých stromů.

Tato čínská houba je jedlá a velice chutná. Najdete ji na jídelníčku asijských národů. Chuťově připomíná mořské plody. V přírodě se objevuje vzácně a je chráněná.

V praxi se čínská houba Hericium nejčastěji používá ve čtyřech situacích

V jakých případech sáhnout po korálovci ježatém nebo lví hřívě?

1.Léčivé účinky Hericia na trávicí soustavu

Hericium velmi dobré u různých trávicích problémů, hlavně pokud je doprovází horko. Čínská medicína popisuje tyto stavy jako horko v žaludku. Hericium má schopnost harmonizovat žaludek a trávení a ochraňuje a zklidňuje sliznice, používá se tedy u problémů trávicího traktu, jako jsou:

Samozřejmě také zlepšuje zažívání. Dokáže zklidňovat sliznice trávicího traktu. Pokud chceme použít Hericium k harmonizaci trávicího traktu, je lepší použít ho ve formě prášku (ne extraktu), který obsahuje směs MYCOGASTRO

2. Účinky Hericia na mozek

Druhá oblast, kde Hericium lze s výhodou použít k podpoře mozku při různých neurologických problémech, jako je:

V současnosti je totiž Hericium předmětem mnoha studií, které zkoumají jeho schopnost stimulovat produkci NGF (nervového růstového faktoru). NGF je protein, který stimuluje růst nervových buněk a napomáhá nervy nejen chránit, ale i opravovat, pokud jsou poškozené. Podpora NGF podle nejnovějších výzkumů zlepšuje také přežití lidí po prodělaném infarktu. Snižuje riziko selhání srdce.

Již staří Číňané znali tyto jeho možnosti a používali ho k podpoře mentálních funkcí a pamětisoustředění. Někteří studenti berou Hericium ve zkouškovém období.

3. Hericium a jeho zázračné účinky při stresu

Jeho užívání je vhodné, pokud jste ve stresové zátěži, zvláště pokud se stres projevuje na vašem těle (tzv. somatizace stresů). V tomto případě je ideální směs MYCOSOMAT, která obsahuje i Hericium.

Tyto stavy se projevují různě, například:

Popisované příznaky jsou způsobeny tzv. stagnací jater a jsou obvykle zhoršovány emocemi. 

Hericium je vhodné v těchto případech doplnit čínskými bylinkami, které dokáží uvolnit stagnovaná játra – ve směsi MYCOSOMAT.

4. Korálovec ježatý působí na imunitu a proti rakovině

Stejně jako ostatní čínské houby má Hericium výrazné imunomodulační a protirakovinné účinky. Používá se u nádorů horní a střední části trávicího traktu a jater. Například v kombinaci s Reishi, Coriolem a Curcuminem u rakoviny jícnu nebo rakoviny žaludku nebo metastáz rakoviny.
Často se používá, pokud je třeba regulovat Helicobacter pylori.

Odborné články o HERICIU

Použití Hericia v praxi

 • Regulace žaludečních a střevních problémů, zejména při gastrointestinálním zánětu + REISHISHIITAKECOPRINUS.
 • Doplňková terapie u nervových onemocnění + REISHICORDYCEPS.
 • Tišení depresivních nálad + CORDYCEPS.
 • Neklid a poruchy spánku + REISHI.
 • Prevence nádorových poruch, především rakoviny žaludku, střev, jícnu a kůže – dle typu nádoru.
 • Posílení imunitního systému + kterákoliv medicinální houba.

Dávkování

 • Konkrétní použití Hericia s 30 % polysacharidů a Hericia s 50 % polysacharidů a jejich dávkování naleznete u jednotlivých potíží – VYHLEDÁVÁNÍ PODLE POTÍŽÍ.
 • Houbu užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.
 • Vždy užívejte 5 dní a 2 dny vynechejte, aby nedošlo k únavě imunitního systému. Takto lze houby užívat dlouhodobě (neplatí při užívání Coriolu v akutních případech).
 • Zvyšte příjem vitamínu C, který zlepšuje vstřebatelnost léčivých látek, například ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY.
 • Pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užijte tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu.
 • Při dlouhodobém užívání udělejte po 3 měsících na 1 týden pauzu.
 • Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu.

Charakteristika korálovce ježatého podle TČM

Jde o houbu, která:

 • má neutrální teplotu,
 • sladkou, fádní chuť,
 • z hlediska tropismu se zaměřuje na žaludek, slezinu a srdce.

Působení dle tradiční čínské medicíny

 • Posiluje žaludek a reguluje jeho QI.
 • Doplňuje slezinu a napomáhá trávení.
 • Uklidňuje ducha SHEN a posiluje činnost mozku.
 • Působí na všechny orgánové soustavy.

Diagnozy

Visited 2 716 times, 1 visit(s) today

Write A Comment