Roztroušená skleróza

Při roztroušené skleróze jsou nervové buňky v mozku a míše postupně poškozeny, a to způsobuje problémy se širokou škálou tělesných funkcí. Elektrické signály procházejí mezi mozkem a tělem po drahách nervů.

Zdravé nervy jsou pokryty ochranným obalem látky zvané myelin, což usnadňuje průchod nervových signálů. Roztroušená skleróza zahrnuje progresivní destrukci myelinových obalů, což narušuje přenos signálů. Jde o autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém těla napadá myelinové obaly. Prvotní příčina není známá, přestože roli mohou hrát genetické a environmentální faktory. Typicky se příznaky objeví nejprve mezi cca 20. až 40. rokem. Mohou k nim patřit problémy s řečí, rovnováhou a koordinací, necitlivost, brnění, slabost, svalové křeče, bolest, únava, inkontinence a změny nálady. U některých lidí příznaky přicházejí a odcházejí, zatímco u jiných se postupně zhoršují.

Přírodní podpora léčby roztroušené sklerózy, léčivé houby a bylinné směsi čínské medicíny

Co užívat

REISHI  +  HERICIUM  +  JASNÁ MYSL (eventuelně UKOTVENÁ MYŠLENKA)

REISHI – dodává vitalitu a vyživuje tkáně včetně tkáně mozkové

HERICIUM – regeneruje nervové spoje v mozku, míše i periferních nervech

JASNÁ MYSL  – pomáhá oživit mozkové funkce, vyživuje mozek

UKOTVENÁ MYŠLENKA – podporuje energii a krev, tím dojede ke zvýšení zlepšení výživy srdce a mysli 

+ vitamín C ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY – zlepšuje vstřebávání léčivých látek medicinální hub

Dávkování a doba užívání

Uvedenou kombinaci užívejte alespoň 2-3 měsíce 

REISHI 30% polysacharidů  1-1-1 kapsle denně

HERICIUM 30% polysacharidů 2-2-2 kapsle denně

ACEROLA 1-0-0 kapsle denně

  • Reishi, Hericium a Acerolu užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
  • vždy užívat 5 dní a 2 dny vynechat, aby nedošlo k únavě imunitního systému, takto lze houby užívat dlouhodobě
  • pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užít tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu
  • je vhodné zvýšit příjem vitamínu C, který zlepšuje vstřebatelnost léčivých látek, například ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY
  • při dlouhodobém užívání udělat po 3 měsících 1 týden pauzu
  • pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu

JASNÁ MYSL (eventuálně UKOTVENÁ MYŠLENKA)

  • před použitím vždy tinkturu protřepat, mírné zakalení je normální
  • denní dávka je 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, denní dávku rozdělit na dvě části – ráno a večer, tzn. pokud vážíte například 60 kg, tak si dáte 30 kapek ráno a 30 kapek večer
  • tinktury užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
  • tinkturu je možné zalít trochou vroucí vody a tím dojde k odpaření se alkoholu, tento postup je vhodný pro děti nebo řidiče
  • při dlouhodobém užívání je vhodné udělat asi po 3 měsících 1 týden pauzu
  • pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu

MUDr. Martin Dvořák

Datum: 2.1.2022

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza pohledem čínské medicíny, přírodní léčba, léčivé houby a bylinky

Roztroušená skleróza (latinsky sclerosis multiplex) je chronické autoimunní onemocnění, při kterém lidský imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu (mozek a míchu), čímž způsobuje demyelinizaci (rozpad myelinových pochev). Nemoc postihuje zejména mladé dospělé (od 20 do 40 let) a její výskyt je častější u žen (přibližně v poměru 2:1). MS je nejčastější neurologickou nemocí na severní polokouli – kupř. v USA touto nemocí trpí každý 700. člověk. Vyskytuje se ponejvíce v tzv. západním civilizovaném světě (severní USA, západní Evropa, Austrálie), ale u východních národů se objevuje jen zřídka, stejně tak jako v Africe. Jedna z teorií západní medicíny o původu této nemoci se opírá o fakt, že lidé na severní polokouli jsou daleko více a častěji náchylnější k napadení různými viry a baktériemi, které pak v budoucnu vybudí jejich imunitní systém až do tzv. autoimunní reakce, tedy do stavu, kdy tělo neumí rozlišit mezi „dobrou a škodlivou energií“ a začne pohlcovat sebe samu.

Názory jsou různé, stejně jako různé dohady a domněnky, jisté však je jen jedno – nikdo dodnes přesně neví, kde a kdo je původ nemoci. Tradiční čínská medicína (TCM) se přiklání spíše k názoru, že na vině není jen pobyt na severní polokouli, ale hlavně způsob života západní civilizace (emoce, stres, strava, přepracování, syntetické léky, antikoncepce, chemizace, „turbohektický život“ apod.), proto tedy ty tzv. primitivnější národy tuto nemoc neznají. Tomu tvrzení také nahrává fakt, že afro karibští a indičtí imigranti pak trpí touto nemocí v USA stejně jako američané…Stále více a více relativně mladých lidí, v naprosté většině žen, trpí touto nemocí. Dle TCM určitý neblahý vliv na tom má časně užívaná hormonální antikoncepce u mladých dívek, neboť ne každý je proti ní dosti „odolný“

Příznaky

Příznaky této nemoci jsou velice různorodé a pestré a závisí od lokalizace postižení myelinových pouzder nervového systému – rozostřené vidění, závratě, slabost a tíže jedné či obou dolních končetin, cukání končetin, dvojité vidění (obvykle jen u jednoho oka), závratě, motolice, zvracení, zapomnětlivost, obtížná koncentrace, nekoordinované pohyby, nekontrolované pohyby a kmity očních víček, brnění rukou a nohou jako kdyby tam byl slabý elektrický proud, pocit necitlivosti končetin, nutkavé či obtížné močení, impotence, inkontinence moči, nesrozumitelná mluva.

Dle TCM jsou nejčastější příčinou vzniku MS těchto 5 faktorů

  1. nepravidelná a jednostranná strava, která poškozuje energii čchi dráhy sleziny PI QI XU, jež posléze je napadena vlhkem SHI – tučná a mastná jídla, chladná a syrová strava jako je syrové ovoce a zelenina, mléko a mléčné výrobky, alkohol, černá káva, energetické drinky…
  1. napadení zevním vlhkem SHI, které blokuje dráhy a způsobuje pocit tíže v končetinách, mravenčení a brnění končetin a pocit necitlivosti – sezení na trávě, práce ve vlhkém prostředí, pobyt v dešti a mlze, zmoknutí, po koupání zůstávání v mokrých plavkách, u žen též prostydnutí při menses či po porodu
  1. nadměrná sexuální aktivitakterá oslabuje dráhu ledvin a jater SHEN/GAN QI XU a způsobuje příznaky, jako jsou motolice, rozostřené vidění, nutkavým močením nebo naopak obtížně se spouštějící močení, slabost dolních končetin apod.
  1. šok způsobuje náhlé oslabení energie čchi dráhy srdce a sleziny XIN/PI QI XU, kdy slezina nemůže pak dostatečně vyživovat svaly a srdce zase nezásobuje krví končetiny, což obé vede ke slabosti končetin, závratím a motolicím.
  1. přepracovanost, která vede k vyčerpání ledvinového jin SHEN YIN XU, což následně vede i k vyčerpání jaterního jin GAN YIN XU a ke vzniku vnitřního větru NEI FENG, což se projevuje rozostřeným vidění, dvojitým viděním, záškuby a cukáním svalů, závratěmi, impotencí, potíže s močením (inkontinence, nutkavé močení či obtížné močení), mravenčením a necitlivostí končetin.

4 stádia nemoci

  1. počáteční stádium, kdy se objevuje jako primární spouštěč nemoci vlhko SHI, které se často kombinuje s hlenem TAN. Vlhko SHI se projevuje v raném počátku nemoci jako necitlivost končetin, brnění končetin, pocit tíže končetin, závratě, což je způsobeno přítomností vnitřní vlhkosti SHI, která se navíc ještě zhoršuje napadením zevní vlhkosti. V případě, že se přidá i hlen TAN, objevuje se rozostřené vidění a dvojité vidění (hlen TAN blokuje vývody drah LUO). V počátečním stádiu je nemoc vždy ve stavu nadbytku a je zapotřebí eliminovat vlhko SHI, případně i rozpustit hlen TAN.
  1. střední stádiumkdy se objevuje při dlouhodobé nedostatečnosti dráhy žaludku a sleziny WEI/PI QI XU, což se projevuje příznaky jako je slabost končetin, tahání nohou za sebou a obtížná chůze. Tato nedostatečnost je navíc doprovázená vlhkem SHI a/nebo hlenem TAN, což se projevuje špatnou pamětí, obtížnou koncentrací a necitlivostí končetin.
  1. středně – pozdní stádiumkdy se objevuje nedostatečnost ledvin a jater SHEN/GAN QI XU, což se projevuje příznaky jako je motolice, závratě, rozostřené vidění, postupně se zhoršující slabost končetin, nekoordinované pohyby, pocit elektrického proudu v rukou a nohou, nutkavé pocity na močení nebo naopak obtížně se spouštějící močení, impotence a močová inkontinence.
  1. pozdní stádiumkdy se objevuje vnitřní vítr jater GAN NEI FENG (v důsledku nedostatečnosti jinu ledvin a jater SHEN/GAN YIN XU), který se projevuje jako silné závratě a motolice, zvracení, nekontrolovatelné pohyby a kmity očních víček, třes a silné křeče a stahy končetin. Navíc se přidává i doprovázející blokáda krve YU XUE (na základě nedostatečnosti žaludku a sleziny WEI/PI QI XU nebo nedostatečnosti jinu ledvin a jater SHEN/GAN YIN XU), která se projevuje ztuhlostí a bolestí končetin.

ROZTROUŠENÁ SKLERÓZA (RS) je chronické, zánětlivé, autoimunitní onemocnění, jehož přesná příčina není známá. Postihuje častěji ženy než muže a nejčastěji přichází mezi 20. – 40. rokem. Předpokládá se vliv genetických faktorů v kombinaci s vlivy vnějšího prostředí. Hlavním spouštěčem jsou patrně virové infekce.

Autoimunitní zánět ložiskově postihuje a ničí myelinové pochvy axonů CNS, tedy mozku i míchy. Tomuto procesu říkáme také demyelinizace a postiženým ložiskům plaky. Přenos informací je v oblasti plaků ztížený až nemožný. Podle lokalizace může tak plak zůstat bez povšimnutí, pokud se ale nachází v důležitých částech CNS, vznikají neurologické deficity.

Průběh onemocnění je velmi individuální. Obvykle je záchvatovitý a pacienti mají v mezidobí jen mírné příznaky nebo jsou úplně bez potíží. Bezpříznaková období mohou trvat měsíce nebo dokonce roky. Méně časté jsou trvale progresivní formy, u kterých dochází k postupnému zhoršování stavu, někdy i velmi rychle.

Dvě třetiny pacientů jsou i po dlouhém průběhu onemocnění soběstačné, v řadě případů ale vede onemocnění k invaliditě. Vzácná akutní forma probíhá velmi rychle a během několika málo týdnů vede k úmrtí.

Hlavní příznaky

záleží především na tom, kde se plaky nacházejí. RS má tak velmi rozmanité projevy.

Hlavně v počátku postihuje onemocnění velmi často zrakový nerv, okohybné nervy a senzitivní funkce, což se projeví:

dvojitým viděním, rozmazaným viděním, výpadky zorného pole aj.

poruchami čití, např. mravenčením, brněním, necitlivostí aj.

V pozdějším průběhu přicházejí:

Obrny, více vyjádřené na nohou než na rukou

Poruchy koordinace

Poruchy řeči

Poruchy vyprazdňování močového měchýře a konečníku s častými záněty močových cest

Psychické změny

Diagnostika

MRT, vyšetření likvoru aj.

Terapie

Akutní ataky (tj. záchvaty)

Kortison

Plazmaferéza, tj. výměna krevní plazmy a tím odstranění škodlivých zánětlivých látek

Tzv. chorobu modifikující léčba má za úkol zmírnit průběh onemocnění. Podávají se při ní látky ovlivňující imunitní systém a zahajuje se co nejdříve. Používá se např. interferon beta, azathioprin aj.

Eskalovaná léčba se indikuje, pokud jsou předchozí terapie neúčinné. Používají se další cytostatika, monoklonální protilátky aj.

Symptomatická léčba příznaků, např. svalové spasticity, silného nucení na močení, antibiotika u infekcí močových cest aj.

Nutná je psychoterapie a dále ergoterapie a rehabilitace k co nejdelšímu zachování soběstačnosti.

Rady pacientům

Jedním z nejhorších problémů pacientů po stanovení diagnózy je strach z toho, jak se bude jejich onemocnění vyvíjet dál a jaký bude mít dopad na osobní a pracovní život. To se bohužel nedá odhadnout a průběh ukáže až čas.

Výživa. Doporučuje se mnohotvárná a vyvážená, především rostlinná strava, dostatek ryb a málo masa.

Zákaz kouření. Pravidelné kouření pravděpodobně průběh onemocnění zhoršuje.

Těhotenství je možné, je ale potřeba upravit nebo úplně vysadit medikamentózní léčbu.

Opalování nezhoršuje průběh onemocnění, přechodně ale zhoršuje příznaky.

Stres může vyvolat novou ataku RS

Pokud potřebujete nalézt řešení dalších zdravotních problémů přejděte na stránku Vyhledávání podle potíží.

Visited 1 324 times, 1 visit(s) today

Write A Comment