CHOPN – Chronická obstrukční plicní nemoc

Chronická obstrukční plicní nemoc – CHOPN, nazývaná také obstrukční onemocnění dýchacích cest, je dlouhodobé poškození dýchacích cest způsobující potíže s dýcháním.

Jedná se především o chronickou bronchitidu (dlouhodobý zánět dýchacích cest) a emfyzém (poškození plicních sklípků v plicích). Nejčastější příčinou je kouření, ačkoli CHOPN může být také důsledkem dlouhodobého vystavení škodlivému prachu či výparům nebo dědičné poruchy, kvůli níž jsou plíce náchylné k poškození. Mezi hlavní příznaky CHOPN patří zhoršující se dušnost, přetrvávající kašel a vykašlávání hlenu, časté infekce hrudníku a přetrvávající sípání.

Co užívat

CORDYCEPS  +  REISHI 

+  jednu z následujících tinktur

OTEVŘENÍ KOŠE – je určena na rozhýbání energie v hrudníku a odstranění hlenu.

LEHKÝ DECH,  DUNĚNÍ TAMTAMŮ – jsou určeny na vitalizaci plic a otevření dýchacích cest, obě tinktury mají podobný účinek a složení.

+ vitamín C ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY – zlepšuje vstřebávání léčivých látek medicinální hub.

Dávkování a doba užívání

Uvedenou kombinaci užívejte alespoň 2 až 3 měsíce. 

CORDYCEPS 30% polysacharidů 2-0-0 kapsle denně.

REISHI 30% polysacharidů  2-0-2 kapsle denně.

ACEROLA 1-0-0 kapsle denně.

  • Cordyceps, Reishi a Acerolu užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.
  • Vždy užívejte 5 dní a 2 dny vynechejte, aby nedošlo k únavě imunitního systému, takto lze houby užívat dlouhodobě.
  • Pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užijte tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu.
  • Je vhodné zvýšit příjem vitamínu C, který zlepšuje vstřebatelnost léčivých látek, například ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY.
  • Při dlouhodobém užívání udělejte po 3 měsících na 1 týden pauzu.
  • Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu.

OEVŘENÍ KOŠELEHKÝ DECH nebo DUNĚNÍ TAMTAMŮ

  • Před použitím vždy tinkturu protřepejte, mírné zakalení je normální.
  • Denní dávka je 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, denní dávku rozdělte na dvě části – ráno a večer, tzn. pokud vážíte například 60 kg, tak si dáte 30 kapek ráno a 30 kapek večer.
  • Tinktury užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.
  • Tinkturu je možné zalít trochou vroucí vody a tím dojde k odpaření alkoholu. Tento postup je vhodný pro děti nebo řidiče.
  • Při dlouhodobém užívání je vhodné udělat asi po 3 měsících na 1 týden pauzu.
  • Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu.

MUDr. Martin Dvořák

Datum: 2.7.2024

O CHOPN – Chronické obstrukční plicní nemoci

Prostá chronická bronchitida je přetrvávající chronický zánět bronchů s chronickým produktivním kašlem a postihuje především kuřáky.

Chronická obstrukční bronchopulmonální nemoc – CHOPN vychází z chronické bronchitidy a dochází u ní k postupnému zužování průdušek a dalším nezvratným změnám a přestavbám tkáně bronchiálního systému.

Pokud se CHOPN rozvine, přidává se k příznakům chronické bronchitidy vazký hlen, námahová dušnost, opakovaná akutní zhoršování stavu a časté infekce dýchacích cest, částečně s život ohrožujícím průběhem. K infekcím dochází, protože jejich původci snadno napadají poškozené sliznice.

CHOPN je roky progredující onemocnění, počáteční námahová dušnost se zhoršuje a přechází v dušnost klidovou, vzniká tzv. chronická respirační insuficience.

CHOPN je celosvětově čtvrtou nejčastější příčinou smrti. Pět let od diagnózy přežije jen 35 % nemocných. Tím se blíží prognóze některých závažných onkologických onemocnění.

Příznaky CHOPN

Jaké jsou nejčastější symptomy onemocnění?

  • krátký dech, dušnost, únava,
  • chronický kašel,
  • sípání,
  • bolest na hrudi,
  • opakované infekce dýchacích cest.

Nejčastější příčiny a rizikové faktory CHOPN

K nejčastějším příčinám a rizikovým faktorům onemocnění patří následující:

  • kouření,
  • znečištění vzduchu,
  • expozice chemikáliemi,
  • věk a genetika,
  • některé geneticky podmíněné změny dýchacích cest.

Průběh onemocnění a možné komplikace

Rozlišují se čtyři stádia chronické obstrukční plicní nemoci, jedná se o lehkou, středně těžkou, těžkou a velmi těžkou CHOPN.

Ve stádiu chronické bronchitidy jsou sliznice ještě schopné plného vyhojení. S přetrvávajícím zánětem a postupujícím onemocněním dochází ale na průduškách ke změnám, které je zužují a omezují průtok vzduchu – mluvíme o bronchiální obstrukci. Další chronické zánětlivé změny vedou k destrukci plicní tkáně a rozvoji plicního emfyzému. Takto poškozená plíce není schopná dostatečné výměny plynů a rozvíjí se chronická respirační insuficience.

Přečerpávání krve do špatně fungující plíce neúměrně zatěžuje srdce a vzniká tzv. cor pulmonale.

Velmi nebezpečnou komplikací CHOPN jsou infekce dýchacích cest. Vedou k výraznému zhoršení dušnosti a zástavě dechu z vyčerpání. Každý pacient s CHOPN s příznaky infekce dýchacích cest by měl být tedy neprodleně odeslán k lékaři.

Diagnostika CHOPN

Co se týče diagnostiky CHOPN, je založená na kombinaci anamnézy pacienta, fyzikálního vyšetření a diagnostických testů. K nejběžnějším diagnostickým postupům patří spirometrie, CT scan, měření hladiny kyslíku a oxidu uhličitého v krvi a rentgen hrudníku. 

Léčba CHOPN

Onemocnění bohužel není možné v současné době vyléčit. Léčba CHOPN se tak zaměřuje na zmírnění symptomů, zvýšení kvality života a zpomalení progrese nemoci.

Při léčbě CHOPN se nejčastěji využívají takzvané bronchodilatátory, tedy léky, které rozšiřují dýchací cesty a usnadňují dýchání. Přistoupit se může také k léčbě kortikoidy, rehabilitaci a v závažných případech i k operaci. 

Další opatření

K dalším opatřením, která mohou zmírnit příznaky nemoci patří: 

  • podávání kyslíku (s opatrností u pokročilých stádií CHOPN, jsou větší dávky kyslíku jsou v tomto stádiu nebezpečné),
  • fyzioterapie k usnadnění odkašlávání a zlepšení výkonnosti pacientů,
  • poklepová masáž hrudníku k uvolnění hlenu,
  • nácvik speciálních dechových technik,
  • pobyty u moře nebo na horách.

Prevence CHOPN

K tomu, aby se zabránilo progresi onemocnění, je zcela klíčová prevence. Ta by měla být v první řadě založená na ukončení kouření a vyhýbání se škodlivým látkám, jako je prach či chemické látky. Infekcím, které mohou CHOPN zhoršit, dokáže předejít i pravidelné očkování proti chřipce a pneumokokové infekci. Důležité jsou také pravidelné lékařské prohlídky

Přírodní léčba CHOPN – chronické obstrukční plicní nemoci, léčivé houby a bylinné směsi čínské medicíny

Dle tradiční čínské medicíny je CHOPN zapříčiněna nedostatečnou funkcí plic, slezin a ledvin. Tradiční čínská medicína se při léčbě respiračních onemocnění využívá už po tisíce let. V nedávné době bylo prokázané, že může příznaky tohoto onemocnění zmírnit hned několik čínských rostlinných léků.

Ke zlepšení funkce plic a zvýšení její kapacity a zkvalitnění života může dle studií přispět i akupunktura a cvičení Tai Chi. Pacienti s CHOPN by proto měli dle odborníků zvážit metody tradiční čínské medicíny jako součást léčebného režimu. Tradiční čínská medicína může minimalizovat záněty dýchacích cest a plic a přispět k remodelaci dýchacích cest

Pokud potřebujete nalézt řešení dalších zdravotních problémů přejděte na stránku Vyhledávání podle potíží.

Visited 1 929 times, 3 visit(s) today

Write A Comment