Revmatoidní artritida (revma) je dlouhodobá autoimunitní porucha, při které imunitní systém napadá klouby, způsobuje bolest, ztuhlost a otok v postižených kloubech.

Co je revmatoidní artritida neboli revma ?

Revmatoidní artritida (revma) je dlouhodobá autoimunitní porucha, při které imunitní systém napadá klouby, způsobuje bolest, ztuhlost a otok v postižených kloubech.

Někdy se mohou kolem postižených kloubů objevovat malé, bezbolestné bulky; mohou se vyskytnout i obecné příznaky, jako je únava, horečka a úbytek na váze. Příznaky se mohou objevit náhle a potom oslabit před opětovným výskytem. V některých případech mohou být postiženy i jiné tkáně těla, jako jsou například plíce, srdce, oči nebo krevní cévy.

Léčba typicky zahrnuje nemoc modifikující antirevmatické léky nebo jiné léky ke zpomalení vývoje onemocnění; léky proti bolesti; kortikosteroidy k redukci zánětu; fyzioterapii.

Přírodní léčba revmatoidní artritidy, revmatu – bylinky a houby tradiční čínské medicíny

Co užívat při léčbě revmatoidní artritidy (revmatismu)

základem jsou léčivé houby:

REISHI  +  CORIOLUS.

K nim je vhodný CURCUMIN, který působí protizánětlivě a rozhýbává blokády

+ k tomu na bolest jednu z těchto tinktur:

+ vitamín C ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY – zlepšuje vstřebávání léčivých látek medicinální hub

Dávkování a doba užívání

Uvedenou kombinaci užívejte alespoň 2-3 měsíce 

REISHI 30% polysacharidů  1-1-1 kapsle denně  

CORIOLUS 40% polysacharidů 1-1-1 kapsle denně

ACEROLA 1-0-0 kapsle denně

  • Reishi, Coriolus a Acerolu užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.
  • Vždy užívejte 5 dní a 2 dny vynechejte, aby nedošlo k únavě imunitního systému, takto lze houby užívat dlouhodobě.
  • Pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užijte tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu.
  • Je vhodné zvýšit příjem vitamínu C, který zlepšuje vstřebatelnost léčivých látek, například ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY.
  • Při dlouhodobém užívání udělejte po 3 měsících 1 týden pauzu.
  • Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu.

CURCUMIN 1-0-1 kapsle denně

  • Užívejte vždy po jídle (tuk pomáhá vstřebávat curcumin).
  • Při dlouhodobém užívání udělejte po 3 měsících na 1 týden pauzu.
  • Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu.

 UVOLNĚNÍ DRAH nebo POSÍLENÍ OPORY nebo UVOLNĚNÍ OPORY

  • Před použitím vždy tinkturu protřepejte, mírné zakalení je normální.
  • Denní dávka je 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, denní dávku rozdělte na dvě části – ráno a večer, tzn. pokud vážíte například 60 kg, tak si dáte 30 kapek ráno a 30 kapek večer.
  • Tinktury užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.
  • Tinkturu je možné zalít trochou vroucí vody. Tím dojde k odpaření alkoholu, tento postup je vhodný pro děti nebo řidiče.
  • Při dlouhodobém užívání je vhodné udělat asi po 3 měsících na 1 týden pauzu.
  • Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu.

U závažnějších forem onemocnění (pokud zlepšení po užívání výše uvedených přípravků bude do 2-3 měsíců minimální), doporučujeme vyhledat terapeuta tradiční čínské medicíny, který po podrobném vyšetření sestaví individuální léčebný plán.

MUDr. Martin Dvořák

Datum: 14.11.2023

O Revmatoidní artritidě

Revmatoidní artritida (revma) je poměrně časté onemocnění. Podle západní medicíny jde o autoimunitní onemocnění napadající především klouby. Obvykle postihuje 1 % populace a nejčastěji lidi ve věku 20 až 50 let. Zajímavé je, že revmatoidní artritidou trpí spíše ženy. Nicméně onemocnět mohou i muži a dokonce i malé děti.

Výskyt revma je je neobvyklý u dětí do 15 let, ale po překročení této věkové hranice se pravděpodobnost onemocnění zvyšuje. Obecně se výskyt onemocnění zvyšuje s věkem.

Nejčastěji se revmatoidní artritida objevuje u žen ve věku 40 až 60 let. Ženy jsou k tomuto onemocnění náchylnějších 3krát více než muži. U můžu se pak příznaky objevují v pozdějším věku než u ten. Do rizikové skupiny spadají také kuřáci a lidé, kteří mají revmatoidní artritidu v rodinné anamnéze.

Velkou roli hraje u tohoto onemocnění dědičnost, která však není přímočará. Jestliže artritidou trpí rodiče, neznamená to, že ji zákonitě budou mít i děti. Počítejte ale s tím, že pokud máte v rodině revmatoidní artritidu, riziko onemocnění je u vás vyšší.

Co způsobuje revma: podstata a příčiny onemocnění pohledem západní medicíny

Co je to revma? Západní medicína definuje revmatoidní artritidu (revma) jako onemocnění imunitního systému. Imunitní systém se nechová tak, jak by měl, a z neznámých důvodů napadá kloubní tkáň a vyvolává zánět, který se stává chronickým. Napadání kloubů postupně omezuje člověka v pohybu a způsobuje velkou bolest. Přestože napadá primárně klouby, může postihnout i jiné orgány, třeba plíce, srdce nebo oči.

Příčina tohoto autoimunitního onemocnění není zatím zcela jasná. Spekuluje se o vlivu dědičnosti, životního prostředí či o reakci na nějaký antigen. Léčba spočívá nejčastěji v tlumení příznaků. U lehčích případů se podávají nesteroidní antirevmatika, u závažnějších projevů se podávají kortikoidní léky, které tlumí zánět. Dnes se stále častěji používá biologická léčba. Velký význam má i fyzioterapie, která se snaží zachovat funkční stav kloubů.

Jak se projevuje revma aneb příznaky revmatoidní artritidy (revmatu)

Základním příznakem jsou bolestivé obstrukce kloubů – nejčastěji kloubů na prstech u rukou a na zápěstí. Typická je ranní zatuhlost. Kromě bolesti mohou klouby i otékat. Postupně se vytvářejí i deformity kloubů. Tyto příznaky se mohou objevit i na dalších kloubech. V některých případech lze vnímat horkost v kloubech. Mnoho lidí vnímá bolesti reagující na sychravé, chladné, deštivé počasí, anebo na změny atmosférického tlaku. Dalšími příznaky jsou:

  • nechutenství,
  • hubnutí,
  • únava až vyčerpanost, 
  • pocity zvýšené teploty, 
  • necitlivost či brnění končetin, 
  • anémie či dlouho se hojící zranění na končetinách.

Diagnostika revma

Pro potvrzení diagnózy lékaři západní medicíny využívají 2 hlavní diagnostické směry.

  1. Laboratorní rozbory krve – zkoumají sedimentaci, C-reaktivní protein, revmatoidní faktor.
  2. Zobrazovací neboli rentgen – bolesti kloubů doprovázejí různé změny, které jsou nejlépe vidět na rentgenu rukou a zápěstí. Rentgen dokáže odhalit změny na kostech. Revma, ještě před změnami na kostech, dokáže odhalit ultrazvuk nebo magnetická rezonance.

Vítr, chlad a vlhko – příčina podle čínské medicíny

Pohled čínské medicíny na revmatoidní artritidu (revma) je trochu odlišný než ten západní. I když ne tolik, jak by se mohlo zdát. Čínská medicína řadí revmatoidní artritidu do skupiny onemocnění Bi Zheng (překládáme jako syndrom bolestivé obstrukce či bolestivého zahrazení). Patří sem i jiné nemoci, třeba Bechtěrevova choroba nebo DNA. Různá onemocnění, stejné příčiny, podobná léčba.

Revmatoidní artritida (revma) nebo tedy spíš skupina nemocí spadající pod Bi Zheng, trápila ve velké míře lidstvo již od nepaměti. Píše se o ní už v základním díle tradiční čínské medicíny ve Vnitřní knize Žlutého císaře, ve které rozmlouvá legendární Žlutý císař se svým rádcem a učitelem Qi Bo: „Při průniku větru, chladu a vlhkosti vzniká Bi Zheng.“ Jak uvidíme dále, je to velmi důležitý citát. A uvědomme si, že Žlutý císař žil někdy ve 3. tisíciletí před naším letopočtem.

Ještě zmíním jeden citát z díla Plánování léčby podle kategorií obrazů (1839): „Syndrom Bi Zheng je důsledkem prázdnoty Jing Qi a Wei Qi (vyživující a obranné energie, které naše tělo vyživují a ochraňují) a otevřenosti prostoru mezi kůží a svaly, jež umožňují větru, chladu a vlhkosti získat nad prázdnotou převahu. Tok Qi je omezen patogenními činiteli, nemůže volně proudit a začíná stagnovat, Qi a krev se srážejí a vzniká Bi Zheng.“

Jak tedy revmatoidní artritida (revma) vzniká?

Čínská medicína tvrdí, že v našem těle vedou dráhy, ve kterých proudí Qi (energie). Stejně jako krev proudí v cévách či lymfa v lymfatických drahách. Občas se stane, že se Qi v dráze z nějakého důvodu zablokuje. Poté z jedné strany takovéto blokády je Qi příliš a z druhé strany je jí nedostatek. Tato blokáda ve většině případů způsobuje bolest. Nebo pokud to vezmeme obráceně, tak bolest je vždy způsobena blokádou. A je jedno, jestli jde o bolest hlavy, bolest menstruační či revmatoidní artritidu. Ten princip je vždy stejný. Jde o blokádu v drahách Qi.

Rozdíl je pouze v tom, z jaké příčiny vzniká blokáda. A u revmatoidní artritidy, nebo spíš bychom měli říkat u Bi Zheng, vzniká blokáda vpádem vnějších patogenních činitelů jako je vítr, chlad a vlhko do povrchových drah (typicky těch, které probíhají v prstech horních končetin). A vytváří zahrazení, které člověk vnímá jako bolest. U každého pacienta jsou poměry patogenních činitelů trochu jinak namíchané.

U pacientů, kteří přišli s Bi Zheng, slyším často podobný příběh: „Asi před dvěma lety jsem jezdil celý podzim do práce na kole. Často i v dešti. Postupně mně začaly bolet klouby na rukách. Začaly otékat, byly zatuhlé po ránu, neudržel jsem v nich ani hrníček. Vždy to na čas přešlo, ale zase se to objevilo.“ Někdy se ale prvotní příčina nedá úplně vystopovat.

Proč revmatoidní artritidou (revmatem) neonemocní každý, kdo jezdí na kole?

To je dobrá otázka. Vždyť mnoho lidí jezdí v chladu a vlhku na kole a většinou je ovívá vítr. Tak proč jen někteří onemocní revmatoidní artritidou? Podívejte se na ten druhý citát čínských klasiků uvedený výše. Aby patogenní Qi (Xie Qi – v našem případě vítr, vlhko a chlad) mohla do organismu proniknout, musí být naše obranná a vyživující Qi slabá. Jinými slovy musíme být nějakým způsobem v danou chvíli oslabení. Wei Qi vyplňuje prostor mezi kůží a svaly po celém našem těle. Má svůj protiklad v Ying Qi (vyživující Qi), ve které koření. Jedna bez druhé nemohou být. Chrání nás před vpádem vnějších patogenů. Číňané dřív používali výrazy jako patogenní vítr, chlad, vlhko horko apod. My dnes říkáme viry, bakterie, borelie apod. Pokud je naše obranná Qi slabá, hranice jsou nechráněné a „nepřítel“ snadno pronikne do našeho organismu. To je třeba i princip infekčních onemocnění.

Co může být tím oslabením? Cokoliv, co nás nějakým způsobem vyčerpává: moc práce, moc stresu, málo spánku, nekvalitní jídlo, špatné stravovací návyky, moc sexu, málo sexu, málo odpočinku atd. I po předcích můžeme získat nějaké predispozice v oslabení některých orgánů, tzn. po předcích můžeme získat predispozici k slabé obranné Qi a máme větší šanci, že do nás patogen pronikne. Takoví lidé musí být na sebe celý život více opatrní.

Vraťme se ale k Bi Zheng. Pokud jsme oslabení, kombinace patogenů větru, chladu a vlhka pronikne do povrchových vrstev. A zde zahradí tok Qi a vytvoří blokády. A jak jsme si řekli, blokáda je bolest. Nejprve se blokuje pouze Qi, což jsou různá brnění, lehká bolest, zatuhlost. Později se začnou blokovat i tekutiny a vznikají otoky. A později se začne blokovat i krev, a to už jsou opravdu úporné bolesti a později vznikají i deformity.

To, že jde o působení zrovna těchto patogenů poznáme podle toho, že lidem s revmatoidní artritidou často ulevuje od bolesti kombinace tepla a sucha. A přiměřený pohyb.

Co nám nabízí čínská medicína?

Čínská medicína nabízí široké spektrum možností, jak u problému s revmatoidní artritidou (revmatem) pomoci. Úplně na začátku musíme říct, že čím déle problém trvá, tím delší je jeho léčba. Obecná poučka říká: „Kolik roků nemoc vzniká, tolik měsíců se léčí“. A popravdě někdy to trvá i mnohem déle. Nicméně po nasazení léčby by pacient měl do cca 2−3 měsíců vidět minimálně zlepšení.

Pokud se zamyslíme nad tím, jak revmatoidní artritida podle čínské medicíny vzniká, tak z toho vyplývá i způsob léčby. V prvé řadě jde o vpád vnějšího patogenu. Tzn. nejprve musíme použít metodu, pomocí které vypudíme vítr, chlad a vlhko. Obvykle se jedná o léčbu bylinami a houbami. A později musíme posílit organismus pacienta (doplnit Qi a krev), aby se patogen neměl tendenci vracet. Pro odstranění blokád se používá akupunktura. U pacientů, kteří mají RA již mnoho roků nejde často tolik o patogen samotný, jako o blokády a nedostatečnou výživu daných oblastí.

Na posílení imunity doporučuje tradiční čínská medicína houby Reishi a Coriolus. Proti zánětům působí Curcumin.

Jak léčit revma pomocí tradiční čínské medicíny?

Tradiční čínská medicína přistupuje k léčbě revma následovně:

Akupunktura pro rozhýbání Qi

Jednou z možností léčby Bi Zheng je akupunktura. Cílem akupunktury je rozhýbat Qi v akupunkturních drahách (a tím rozbít blokády) a vypudit vnější patogen. Používají se body jak v místě problému, tak i body vzdálené. Takže problém na ruce řešíme často pomocí bodů na noze. Pokud jde o vpád chladu a vlhka, je dobré problematické partie moxovat (nahřívat pelyňkovým doutníkem). Na rozdíl od akupunktury, která patří jen do ruky odborníkům, moxovat si postižená místa můžeme i sami.

Léčivé houby jako základ

Další možností, jak si pomoci, jsou léčivé (vitální) houby. Léčivé houby jsou schopné regulovat náš imunitní systém. Dokážou ho nejen stimulovat (vyhnat patogen), ale i regulovat, pokud útočí na naše vlastní zdravé buňky (autoimunitní onemocnění). Zároveň mají některé druhy hub i protizánětlivé účinky, zvláště u chronických zánětů. To je spíše vysvětlení pomocí principů západní medicíny. Podle čínské medicíny léčivé houby posilují naši vitalitu (mohli bychom říci Zheng Qi – řádná energie neboli vše fyziologické v nás) a zároveň obranyschopnost (čínská medicína používá výraz Wei Qi viz výše). Takže houby udělají obstarají hned dvě funkce – posílí organismus a vytlačí patogen z těla ven. Obvykle používáme dvě houby – Reishi a Coriolus. Obě mají výrazné protizánětlivé účinky a regulují imunitní systém. Obvykle k nim přidáváme i Curcumin, který je také protizánětlivý a podle čínské medicíny rozhýbává blokády. Což je u Bi Zheng smysluplné.

Přidejte byliny

Bylinné recepty tradiční čínské medicíny jsou u Bi Zheng velmi dobrou volbou. Opět cílem bylinných směsí na Bi Zheng je v prvé řadě vytlačit z organismu patogen a rozbít blokády.

Existují již hotové bylinné směsi jako je Shu Jing Huo Xue Tang (český název Uvolnění drah) nebo Xiao Huo Luo Pian (český název Čisté dráhy). Obě tyto směsi mohou pomoci u Bi Zheng způsobené zvláště chladem a vlhkostí pomoci. Obsahují byliny, jako je Qiang Huo (Rhizoma notopterigii) nebo Fang Feng (Radix ledebouriellae), které působí na odvedení větru, vlhka a chladu, a dále pak skupinu bylin, které rozbíjí blokády jako třeba Ji Xue Teng (Caulis milletiae seu spatholobi) nebo Mo Yao (Resina myrrhae), které razantně rozbíjejí blokády v drahách Qi. Třetí skupinou jsou byliny vyživující – pivoňka či děhel. Tyto dvě směs často dáváme i v kombinaci. Jednu dáváme ráno a druhou večer.

Xiao Huo Luo Pian (český název Čisté dráhy) lze použít, pokud na bolesti pomáhá teplo a klouby nejsou zarudlé. Odstraňuje z kloubů i celkově z těla vlhkost a chlad. Při užívání musíte být zvláště v létě opatrní aby Vás nepřehřála. Při pocitech zhoršení čí přílišné horkokrevnosti doporučujeme vysadit. Tuto tinkturu nedoporučujeme užívat dlouhodobě a jen pokud je pro ni indikace.

U závažnějších forem Bi Zheng (pokud zlepšení po užívání výše uvedených přípravků bude do 2-3 měsíců minimální), doporučujeme vyhledat terapeuta tradiční čínské medicíny, který po podrobném vyšetření sestaví individuální léčebný plán.

Cvičení pod dohledem fyzioterapeuta

U Bi Zheng je dobré cvičit. Nicméně v rámci možností. A nikdy přes velkou bolest. Ideální je najít si dobrého fyzioterapeuta, který vám s vhodnými cviky poradí.

Revmatická onemocnění

Klasifikace revmatických chorob je komplikovaná a spadá do ní celá řada nemocí. Důležitou oblastí revmatologie jsou zánětlivá, autoimunitně podmíněná onemocnění. Autoprotilátky se v těchto případech obvykle neomezují jen na pohybový aparát a mohou napadnout a poškodit téměř všechny tkáně v těle. Postižení pohybového aparátu dokonce ani nemusí být v popředí. Dalším často postiženým orgánem je kůže (např. lupus erytematodes).

U revmatických onemocnění kloubů hrají velkou roli patologické změny synoviální membrány a s tím související důsledky pro kloubní chrupavku. Počet postižených kloubů se může lišit od monoartritidy (jeden kloub), přes oligoartritidu (do 4 kloubů) až po polyartritidu.

V diagnostice revmatologických chorob je důležité laboratorní vyšetření různých typů autoprotilátek. Jejich přítomnost ale automaticky neznamená diagnózu revmatického onemocnění. Protilátky se mohou vyskytovat i u zdravých lidí, především ve vyšším věku.

Konvenční léčba revmatoidní artritidy

Jak se nejčastěji léčí revma, pokud se obrátíte na západní medicínu?

Konzervativní
  • Nesteroidní analgetika.
  • Kortikoidy – Vzhledem k nežádoucím účinkům se omezuje jejich podání jenom na překrytí nejakutnějších fází onemocnění, dokud nezačnou působit dlouhodobě účinná antirevmatika. Pokud kortikoidy pro vysokou aktivitu nemoci nelze vysadit, snaží se lékaři o co nejnižší nutné dávkování. Snižování dávky se provádí postupně, kortikoidy pacient nesmí vysadit najednou! Hrozila by akutní insuficience nadledvin se smrtelnými následky.
  • Dlouhodobě působící léky – Ovlivňují průběh choroby. Jejich účinek lze spolehlivě vyhodnotit až po několika měsících. Typicky sem patří metotrexat a sulfasalazin.
  • Biologická léčba revmatismu – Biologika jsou léky, které cíleně zasahují do konkrétních biochemických procesů buněk.
  • Plazmaferéza – Mimotělní očištění krevní plazmy od protilátek.
  • Lokálně masti – Pacientům jsou obvykle příjemné masti chladivé nebo masti, které zvyšují prokrvení.
  • Injekce – Intraartikulární injekce, především kortison.
  • Radiační synovektomie – Radiační synovektomie. Při ní se do kloubu aplikuje radioaktivní látka, která ničí přebujelou synoviální membránu (typicky u revmatoidní artritidy).
Chirurgická
  • Synovektomie – je odstranění synoviální kloubní výstelky. Provádí se preventivně, aby se zabránilo dalšímu poškození kloubu (typicky u revmatoidní artritidy).
  • Umělé kloubní náhrady.
  • Artrodéza – jde o chirurgické znehybnění kloubu. Odstraněním kloubních chrupavek dojde ke srůstu kostí. Provádí se tam, kde je kloub nestabilní nebo je silně bolestivý a není možné jiné řešení.
Přírodní postupy
  • Fytoterapie – může se jednat o nejrůznější měkké techniky, ale také procvičování nebo sportování, s jejichž intenzitou a zátěží vám poradí fyzioterapeut.
  • Vhodná strava – Doporučuje se želatina pro kloubní chrupavku, výtažek z novozélandské slávky zelenoústé pro správnou konzistenci synoviální tekutiny a omega 3 mastné kyseliny k potlačení zánětu.
  • Ozdravný půst.

Pro léčení revmatoidní artritidy se často využívá jak konvenčních postupů, tak přístupu, který nabízí TČM.

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida (revma) je chronické revmatické zánětlivé onemocnění, které postihuje synoviální membránu, tíhové váčky a šlachové pochvy. Postiženy mohou být ale také cévy, oči, plíce, kůže a vnitřní orgány. Revmatoidní artritida může být příčinou anémie, což je nedostatek červených krvinek, které přivádí kyslík ke tkáním. Mezi další komplikace, které se společně s revma mohou objevit, patří:

  • osteoporóza,
  • deprese,
  • poruchy citlivosti,
  • postižení ledvin.

Revmatoidní artritida (revma) je autoimunitní onemocnění. Dochází u něj ke zbytnění synoviální membrány a zmnožení synoviální tekutiny. To vede k bolestivému otoku postiženého kloubu a k roztažení kloubního pouzdra, které způsobí nestabilitu kloubu. Dochází k uvolňování agresivních enzymů, které poškozují nejprve kloubní chrupavku, později i kost a v konečné fázi dojde k destrukci kloubu.

Typickými projevy revma jsou otoky a bolesti kloubů s ranní ztuhlostí. Obvykle začíná na kloubech prstů ruky, později postihuje i větší klouby a páteř. Dochází k typickým kloubním deformitám.

Pacient by měl zahájit léčbu nejpozději do tří měsíců od začátku obtíží, aby se zabránilo nevratnému poškození kloubů.

Průběh nemoci

Revmatoidní artritida je celoživotní chronické onemocnění. Při správné a včasné léčbě může dojít k remisi, což je stav, při kterém dochází k vymizení klinických příznaků, případně i k normalizaci laboratorních vyšetření. Remise však neznamená, že příznaky onemocnění zcela vymizí.

Z počátku se střídají ataky s klidovými obdobími. Postupně však dochází ke zhoršování stavu kloubů a k jejich destrukci. V konečné fázi se může kvůli revma dojít i k postění plic, srdce a očí.

K revmatickým onemocněním s častým postižením pohybového aparátu řadíme také:

  • Bechtěrevovu chorobu
  • Psoriatickou artritidu
  • Systémový lupus erytematodes

Revmatoidní artritida (revma) pohledem čínské medicíny, přírodní léčba, léčivé houby a bylinky

Pokud potřebujete nalézt řešení dalších zdravotních problémů přejděte na stránku Vyhledávání podle potíží.

Visited 2 632 times, 3 visit(s) today

Write A Comment