Osteoporóza ( Řídnutí kostí )

Při osteoporóze dochází k úbytku kostní tkáně, důsledkem jsou řidší a slabší kosti. Je to přirozená součást stárnutí, ale obzvláště náchylné jsou ženy po menopauze, protože jejich vaječníky již neprodukují estrogen, který pomáhá kostní hmotu udržovat. 

Mezi další rizikové faktory pro rozvoj osteoporózy patří dieta s nízkým obsahem vápníku, onemocnění jako revmatoidní artritida, hypertyreóza a chronické onemocnění ledvin, dlouhodobá léčba kortikosteroidy, dlouhodobá nehybnost a kouření.

Přírodní léčba osteoporózy – řídnutí kostí, léčivé houby a bylinné směsi čínské medicíny

Co užívat

MYCOFLEX  +  STATNÝ BAMBUS – TINKTURA

Dávkování a doba užívání

Uvedenou kombinaci užívejte alespoň 3 měsíce 

MYCOFLEX 2-0-2 kapsle denně

 • MycoFlex užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
 • vždy užívat 5 dní a 2 dny vynechat, aby nedošlo k únavě imunitního systému, takto lze houby užívat dlouhodobě
 • pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užít tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu
 • při dlouhodobém užívání udělat po 3 měsících 1 týden pauzu
 • pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu

STATNÝ BAMBUS

 • před použitím vždy tinkturu protřepat, mírné zakalení je normální
 • denní dávka je 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, denní dávku rozdělit na dvě části – ráno a večer, tzn. pokud vážíte například 60 kg, tak si dáte 30 kapek ráno a 30 kapek večer
 • tinktury užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
 • tinkturu je možné zalít trochou vroucí vody a tím dojde k odpaření se alkoholu, tento postup je vhodný pro děti nebo řidiče
 • při dlouhodobém užívání je vhodné udělat asi po 3 měsících 1 týden pauzu
 • pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu

MUDr. Martin Dvořák

Datum: 4.11.2021

O Osteoporóze

Osteoporóza je systémové metabolické onemocnění skeletu charakterizované poruchou mechanické odolnosti kosti a zvýšeným rizikem zlomenin. Mechanická odolnost klesá jako důsledek úbytku kostní hmoty a poruchy architektoniky kosti.

Osteoporóza je nejčastější metabolicky podmíněné onemocnění kostry. Při tomto onemocnění je poškozen celý skelet rovnoměrným úbytkem or­ganické a minerální kostní složky. Osteoporóza, označovaná též jako pro­řídnutí kostí, je onemocnění vyššího věku, a to zejména žen. Onemocnění vzniká v důsledku různých příčin.

Primární osteoporóza má formu idiopatickou, kdy ke změnám skeletu dochází bez zřejmé zevní příčiny a formu involuční, která se vyskytuje jednak v postmenopauzálním období u žen, jednak u starších pacientů. Postmenopauzální osteoporóza vzniká v důsledku poklesu a chybění estrogenů. U žen navazuje senilní osteoporóza na osteoporózu postme­nopauzální. U mužů ve vyšším věku se senilní osteoporóza objevuje ja­ko samostatná nozologická jednotka, která souvisí se sníženým vstřebáváním vápníku a sníženou hladinou vitaminu D v krvi.

Méně častá je sekundární osteoporóza, jež vzniká na podkladě jiného, většinou chronického onemocnění. Jde například o jatemí onemocnění, chronické selhání ledvin, myelom a některá endokrinní onemocnění, ja­ko je například diabetes mellitus. Dlouhodobá imobilizace, nádorová onemocnění a déletrvající léčba vysokými dávkami glukokortikoidů ve­de rovněž ke vzniku sekundární osteoporózy.

Příznaky

Obtížně lokalizovatelné bolesti pohybového aparátu, především zad

Zhoršující se hrbení (hrudní kyfóza)

Redukce výšky postavy

Zvýšená lámavost kostí, vč. spontánních fraktur

Klinický obraz

Klinické projevy zahrnují bolesti hrudní nebo bederní páteře spojené s reflexním spasmem paravertebrálních svalů. Závažnou komplikací osteoporózy jsou zlomeniny stehenní a pažní kosti, obratlů a zápěstí. Někdy probíhá onemocnění asymptomaticky a přihlásí se teprve komplikacemi v podobě zlomenin. U žen s těžkou postmenopauzální osteoporózou, ve věku 60 až 70 let, se často vyčleňuje samostatná jednotka projevující se mnohočetnými kompresivními zlomeninami obratlů, které vznikají nezá­visle na traumatu.

Rizikové faktory

Vyšší věk

Nedostatek ženských pohlavních hormonů v postmenopauze

Osteoporóza v rodině

Nedostatek pohybu (kost tak není nucena k dynamické přestavbě a „leniví“)

Nedostatek vápníku a vitamínu D

Zvýšený příjem alkoholu, káva a kouření

Osteoporóza může vzniknout sekundárně jako následek jiných onemocnění, např. hyperfunkce štítné žlázy, nadledvin nebo při dlouhodobé léčbě kortikoidy (kortikoidy podporují odbourávání kosti).

Prevence

Prevence osteoporózy by měla začít už v mladém dospělém věku.

Dostatek pohybu

Výživa s dostatkem kalcia, vitamínu D a fluoridů. Doporučuje se omezený přísun alkoholu, Coca-Coly, uzenin, vepřového masa, špenátu a rebarbory

Zvýšený přísun kalcia a vitaminu D při léčbě kortikoidy

Postmenopauzálně zvážení hormonální substituce

Prevence pádů u osteoporotických pacientů

Diagnostika

Měření kostní denzitometrie, tj. hustoty minerálů v kosti.

Terapie

Bisfosfonáty, tj. léky, které omezují odbourávání kosti.

U postmenopauzálních žen je možné podávat hormonální substituci, dlouhodobé užívání ale zvyšuje riziko některých gynekologických nádorů (např. prs a endometrium).

Vápník (nad 51 let věku 1,2 – 1,5 g denně), vitamin D

Monoklonální protilátky tlumící vyzrávání buněk, které odbourávají kostní hmotu

Dostatek vhodného pohybu

Osteoporóza, řídnutí kostí pohledem čínské medicíny, přírodní léčba, léčivé houby a bylinky

Pokud potřebujete nalézt řešení dalších zdravotních problémů přejděte na stránku Vyhledávání podle potíží.

Visited 806 times, 8 visit(s) today

Write A Comment