Zlomenina, úraz šlach, vyvrtnutí, pohmoždění – podpora hojení

Fraktury neboli zlomeniny. Obecně nejčastější zlomeninou je zlomenina vřetenní kosti (rádius). Ve vyšším věku je to zlomenina krčku kosti stehenní (femur).

Přírodní podpora léčby zlomenin, úrazů šlach, vyvrtnutí, pohmoždění – podpora hojení, prevence před plánovanou operací,  léčivé houby a bylinné směsi čínské medicíny

Co užívat

NALOMENÁ VĚTEV  

Bylinná směs Nalomená větev je sestavena tak, aby hojila zranění všeobecně (kromě zlomenin i úrazy šlach, vyvrtnutí nebo pohmožděniny)

Směs je možné užívat i preventivně když víte, že vás čeká zákrok na kostech a šlachách (vytažení kovu po operacích pro zlomeniny, artroskopie apod.). Nesmírně se nám osvědčil při aplikaci zubních implantátů do kosti – otok, bolest i tvorba modřin je mnohem menší, implantát se velmi dobře vhojuje. 

MYCOFLEX k výživě kostí a kloubních chrupavek

+ léčivá houba REISHI k podpoře vitality a hojení

+ vitamín C ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY – zlepšuje vstřebávání léčivých látek medicinální hub

Dávkování a doba užívání

NALOMENÁ VĚTEV

Při preventivním užívání doporučujeme užívat jeden den před zákrokem, v den zákroku ranní dávku vynechat a užít až večerní, potom užívat 3-4 týdny (do zhojení kosti).

Minimálně v této délce doporučujeme užívat i po úrazech.

 • před použitím vždy tinkturu protřepat, mírné zakalení je normální
 • denní dávka je 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, denní dávku rozdělit na dvě části – ráno a večer, tzn. pokud vážíte například 60 kg, tak si dáte 30 kapek ráno a 30 kapek večer
 • tinktury užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
 • tinkturu je možné zalít trochou vroucí vody a tím dojde k odpaření se alkoholu, tento postup je vhodný pro děti nebo řidiče
 • při dlouhodobém užívání je vhodné udělat asi po 3 měsících 1 týden pauzu
 • pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu

MYCOFLEX 2-0-2 kapsle denně

REISHI 30% polysacharidů  2-0-2 kapsle denně

ACEROLA 1-0-0 kapsle denně

 • MycoFlex, Reishi a Acerolu užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
 • vždy užívat 5 dní a 2 dny vynechat, aby nedošlo k únavě imunitního systému, takto lze houby užívat dlouhodobě
 • pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užít tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu
 • je vhodné zvýšit příjem vitamínu C, který zlepšuje vstřebatelnost léčivých látek, například ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY
 • při dlouhodobém užívání udělat po 3 měsících 1 týden pauzu
 • pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu

MUDr. Martin Dvořák

Datum: 4.11.2021

O zlomenině, úrazu šlach, vyvrknutí, pohmoždění- podpoře hojení

Rozlišujeme několik typů zlomenin:

Úlomkům zraněných kostí říkáme fragmenty. Mohou zůstat na svém původním místě, nebo se mohou posunout. Potom mluvíme o jejich dislokaci a o dislokované zlomenině. V extrémním případě může fragment protrhnout kůži a proniknout přes ni. Vznikne tak otevřená zlomenina.

Tříštivá zlomenina je zlomenina s více než šesti fragmenty.

Patologická (také spontánní) zlomenina vzniká spontánně při běžné zátěži bez výrazného násilí. Typická je při osteoporóze, u které dochází k řídnutí kostí (viz dále). Další příčinou může být narušení struktury a pevnosti kostí u kostních cyst, primárních nádorů a metastáz.

Únavová zlomenina vzniká při dlouhodobé nepřiměřené zátěži, např. u vojáků po dlouhých pochodech.

Komplikovaná fraktura je fraktura, u které dojde k závažnému poranění nervů, svalů a/nebo cév. Komplikovaná zlomenina je také každá zlomenina otevřená.

Příznaky zlomeniny

Patologická pohyblivost, tzn. že se fragmenty pohybují směry, které u zdravého člověka nejsou možné, např. podobně jako kloub

Patologické zvuky při posunech fragmentů

Zjevná deformita u dislokovaných zlomenin

Bolest, otok, krevní výron. Tyto příznaky provázejí ale i jiná poranění bez zlomenin (naražení, vyvrtnutí atd.).

Při uzavřených zlomeninách pánve a stehenní kosti dochází k vnitřnímu krvácení z kostí, které může přesahovat i dva litry krve. Hrozí rozvoj hypovolemického šoku!

Opatření v terénu

Dislokované fragmenty se nesnažíme vrátit do původní polohy, hrozilo by další zbytečné poranění měkkých tkání, nervů a cév.

S pacientem s podezřením na zlomeninu páteře se snažíme nepohybovat, hrozí uvolnění fragmentu a poranění míchy. Pokud je transport nezbytný, mělo by se ho účastnit co nejvíce pomocníků, aby se zajistila co nejmenší změna polohy zraněného.

V nutných případech kardiopulmonální resuscitace a protišoková opatření (viz tam). V těchto případech je změna polohy pacienta někdy nevyhnutelná. Resuscitace má samozřejmě přednost.

Terapie

Repozice fragmentů, fixace a po zhojení rehabilitace.

Podle typu zlomeniny je nutné rozhodnout mezi chirurgickou a nechirurgickou (konzervativní) léčbou.

Komplikace hojení zlomenin

Osteomyelitida

Pakloub (nepravý kloub). Vzniká při zlomeninách tím, že úlomky kostí nesrostou, ale jsou trvale pohyblivé. Pakloub je bolestivý a zpravidla se řeší chirurgicky.

Artróza, pokud zlomenina poškodila kloubní chrupavku.

Komplexní regionální bolestivý syndrom

Zlomeniny, úrazy šlach, vyvrtnutí, pohmoždění – podpora hojení, prevence před plánovanou operací pohledem čínské medicíny, přírodní léčba, léčivé houby a bylinky

Pokud potřebujete nalézt řešení dalších zdravotních problémů přejděte na stránku Vyhledávání podle potíží.

Visited 468 times, 1 visit(s) today

Write A Comment