Artróza

Artróza, nebo také osteoartróza, je časté onemocnění kloubů, při kterém dochází k postupné degeneraci chrupavky, která kryje konce kosti v kloubech, což způsobuje bolest a ztuhlost.

V normálním kloubu jsou konce kosti chráněny hladkou vrstvou chrupavky a lubrikovány synoviální tekutinou. Při artróze se chrupavka opotřebuje nebo odře, což způsobuje tření mezi konci kostí a následně vede ke vzniku zánětu, bolesti a nadměrné tvorbě tekutin. Kostěné výrůstky (osteofyty) se mohou objevit také v okolí kloubu, a ještě více zvyšují tření a omezují rozsah pohybu. Nakonec se chrupavka opotřebuje natolik, že kost dře o kost.

Přírodní léčba artrózy – bylinky a houby tradiční čínské medicíny

Co užívat

MYCOFLEX  + REISHI

+ jednu z následujících tinktur

UVOLNĚNÍ DRAH – na bolesti a otoky, zejména pokud je riziko zánětu

UVOLNĚNÍ OPORY – na bolesti a otoky, zejména v noci

POSÍLENÍ OPORY – pokud na bolesti pomáhá teplo

NALOMENÁ VĚTEV– pokud jsou bolesti například po úraze

+ vitamín C ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY – zlepšuje vstřebávání léčivých látek medicinální hub

Dávkování a doba užívání

Uvedenou kombinaci užívejte 2-3 měsíce (Do té doby musíte vidět minimálně zlepšení)

MYCOFLEX  2-0-2 kapsle denně

REISHI 30% polysacharidů  1-0-1 kapsle denně

ACEROLA 1-0-0 kapsle denně

 • MycoFlex, Reishi a Acerolu užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
 • vždy užívat 5 dní a 2 dny vynechat, aby nedošlo k únavě imunitního systému, takto lze houby užívat dlouhodobě
 • pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užít tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu
 • je vhodné zvýšit příjem vitamínu C, který zlepšuje vstřebatelnost léčivých látek, například ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY
 • při dlouhodobém užívání udělat po 3 měsících 1 týden pauzu
 • pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu

UVOLNĚNÍ DRAH nebo UVOLNĚNÍ OPORY nebo POSÍLENÍ OPORY nebo NALOMENÁ VĚTEV

 • před použitím vždy tinkturu protřepat, mírné zakalení je normální
 • denní dávka je 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, denní dávku rozdělit na dvě části – ráno a večer, tzn. pokud vážíte například 60 kg, tak si dáte 30 kapek ráno a 30 kapek večer
 • tinktury užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
 • tinkturu je možné zalít trochou vroucí vody a tím dojde k odpaření se alkoholu, tento postup je vhodný pro děti nebo řidiče
 • při dlouhodobém užívání je vhodné udělat asi po 3 měsících 1 týden pauzu
 • pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu

MUDr. Martin Dvořák

Datum: 4.11.2021

O Artróze

Osteoartróza je degenerativní onemocnění kloubů. Nejčastěji postihuje nosné klouby, tj. kyčle (coxartróza) a kolena (gonartróza) a dále páteř.

Onemocnění se projevuje nejčastěji pohybovou nebo klidovou bolestí v postiženém kloubu.

Coxartróza – artróza kyčelního kloubu nese typické příznaky artrózy, projeví se bolestmi v třísle, v oblasti hýždí či stehna. Mohou vyzařovat až ke kolenu. Typické je omezení pohybu, nejprve vnitřní rotace, potom abdukce a addukce. Flexe bývá omezena nejpozději. Často vzniká flekční a zevně rotační kontraktura. Jednou z důležitých příčin je vrozená vývojová vada kyčle.

Onemocnění je charakterizované degenerací kloubní chrupavky, dochází k jejímu nadměrnému obrušování a tím ložiskovitému ztenčení. Postižené je i kloubní pouzdro a měkké tkáně v okolí kloubu. U nemocného kloubu se rozvíjí synovitita (zánět synoviální membrány). V kosti pod chrupavkou dochází k mikrofrakturám, tvorbě cyst, a nakonec zhroucení epifýzy. Na okrajích kloubních štěrbin vznikají kostní výrůstky, osteofyty. Osteoartrózu provází zánět synoviální membrány a mohou tudíž vznikat otoky a kloubní výpotky. V okolí kloubu dochází ke svalovým spazmům a kontrakturám.

Výskyt artrózy narůstá s věkem, a nakonec postihuje téměř všechny osoby nad 70 let. Zdaleka ne všichni, kteří mají nález na RTG, mají ale klinické potíže.

Patogeneze

Dochází k patologickým změ­nám chrupavky, která postupně ubývá. Na tuto situaci reaguje kost tvorbou kostěných nárůstků (osteofytů) na okrajích kloubních ploch. Osteoartróza je tedy cha­rakteristická rozpadem chrupavky a zároveň přestavbou kloubu, jež způsobuje změnu kloubního tvaru a odchylky ve vzájemném postavení sousedních kostí. Rozlišujeme primární a sekundární osteoartrózu.

Rozlišujeme primární artrózu bez zjevné příčiny a sekundární artrózu, která vzniká na základě jiného postižení kloubu (úraz, revmatoidní artritida aj.)

Primární osteoartróza může mít formu lokalizovanou nebo generalizovanou. Lokalizované formy osteoartrózy postihují nej častěji drobné klouby rukou, kloub kolenní, kyčelní, dále krční a bederní úsek páteře.

Sekundární osteoartróza vzniká na podkladě mechanickém. Nesprávné nasedání kloubních ploch jednotlivých kostí po úrazu, neúměrné přetěžování kloubu při sportu nebo práci a vrozené vývojové vady končetin ve­dou k nestejnoměrnému zatížení chrupavky kloubu a k její degeneraci.

Rizikové faktory

Věk

Narušená mechanika kloubu (vrozené vývojové vady, poúrazové stavy apod.)

Přetěžování kloubu, mikrotraumata

Jiná onemocnění kloubů, např. revmatoidní artritida (viz dále)

Příznaky

Námahová bolest a bolesti při startu po delší klidové fázi (typicky ráno)

Ztuhlost po inaktivitě (pacient se ráno musí „rozhýbat’1)

Noční bolesti

Omezení pohyblivosti kloubu

Postupná progrese potíží

Diagnostika

Základní metodou k potvrzení diagnózy je rentgenový snímek. Najdeme na něm především zúžení kloubní štěrbiny a tvorbu osteofytů.

Terapie

Nefarmakologická (fyzioterapie, dostatek vhodného pohybu, redukce hmotnosti, ortéza atd.)

Farmakologická

nesteroidní analgetika (Ibuprofen)

symptomatické léky s dlouhodobým účinkem, tzv. SYSADOA. Jsou to látky, které při dlouhodobém užívání symptomaticky zlepšují obtíže. Ovlivňují metabolismus chrupavky a činnost chondrocytů (tj. buněk chrupavky). Patří sem např. chondroitinsulfát, kyselina hyaluronová aj. Nástup účinkuje pomalý (3-8 týdnů), ale přetrvává až dva měsíce po vysazení.

intraartikulární aplikace kortikosteroidů (tj. do kloubu)

Chirurgická (artroskopie, kloubní náhrady aj.)

Artróza pohledem čínské medicíny, přírodní léčba, léčivé houby a bylinky

Přírodní léčba artrózy, léčivé houby a bylinné směsi čínské medicíny

Pokud potřebujete nalézt řešení dalších zdravotních problémů přejděte na stránku Vyhledávání podle potíží.

Visited 1 417 times, 1 visit(s) today

Write A Comment