Rakovina – karcinom – prsu

Rakovina prsu je celosvětově nejběžnější rakovinou u žen. Příčiny této rakoviny nejsou ještě zcela probádány, ale byly identifikovány různé rizikové faktory.

Hlavním je věk: riziko vývoje této rakoviny se zvyšuje s věkem, většina případů se vyskytuje u žen nad 50 let. Mezi další rizikové faktory patří: tato nemoc v rodinné anamnéze, začátek menstruace v raném věku nebo pozdní menopauza, bezdětnost nebo děti v pozdním věku, nadváha, střední až velká spotřeba alkoholu, užívání kombinované perorální antikoncepční pilulky a hormonální substituční terapie. V některých případech může být rakovina prsu spojena s dědičnými geny, včetně genů známých jako BRCA1 a BRCA2. Prvním znatelným příznakem rakoviny prsu je často bezbolestná bulka. K dalším příznakům patří změna velikosti nebo tvaru prsou, bulka nebo otok v podpaží, dolíčky na kůži pokrývající bulku v prsu, vyrážka v okolí bradavky, změna vzhledu bradavky, jako například její převrácení směrem dovnitř a neobvyklý výtok z bradavky, který může obsahovat krev. Rakovina se může rozšířit do jiných částí těla, jako jsou například plíce. K možným léčebným postupům patří operace, chemoterapie a radioterapie. V některých případech lze použít i hormonální terapii nebo léčiva biologické terapie.

Jak našemu tělu pomáhají léčivé (vitální) houby?

Léčivé účinky hub využívá čínská medicína již po staletí. Jejich účinky jsou založeny nejen na zkušenostech, ale dnes i na mnoha vědeckých studiích, které dokazují, že houby mají výraznou schopnost modulovat naši imunitu. V organismu zvyšují a aktivizují velké množství makrofágů, T-lymfocytů či NK buněk (tzv. přirozených zabíječů). Tyto buňky imunitního systému atakují a ničí rakovinné buňky. Účinné látky obsažené v houbách mají vedle toho schopnost i přímo zabíjet nádorové buňky a omezovat jejich dělení. A v neposlední řadě eliminují šíření rakovinných buněk dále do těla, tzv. tvorbu metastáz.

Léčivé (vitální) houby jako doplněk při chemoterapii a radioterapii

Radioterapie i chemoterapie sice účinně bojuje proti rakovinným buňkám, současně má však dopad na zdravé buňky. Tento drastický zásah do těla má za následek oslabování již tak oslabeného organismu. Proto se jako doplněk k chemo a radioterapii doporučují léčivé houby. Pomáhají zmírnit negativní účinky náročné léčby a zlepšit kondici pacienta. Na rozdíl od běžných bylinek neoslabují působení chemo ani radioterapie. Tento efekt prokazuje řada studií. Podáváním léčivých hub je navíc možné zmírnit negativní vedlejší účinky konvenční léčby, jako je únava, nevolnost, padání vlasů či poškození kostní dřeně. Ještě jednou zdůrazňujeme, že vitální houby je možné užívat souběžně s chemo či radioterapií.

Doporučujeme užívat kombinaci tří léčivých hub

Maitake (Grifola frondosa, trsnatec lupenitý)

Maitake je jednou z nejvýznamnějších hub užívaných při léčbě karcinomu prsu. Podle vědeckých studií obsahuje bioaktivní složku (D frakci), která je známá pro své imunostimulační a protinádorové účinky. Tato složka dokáže u rakovinných buněk vyvolat apoptózu, tj. sebevraždu rakovinové buňky. Navíc pomáhá navést účinek zbylých dvou hub (Coriolu a Reishi) do prsou.

Coriolus (Coriolus versicolor, outkovka pestrá)

Coriolus je využíván tradiční čínskou medicínou k léčbě celé řady onemocnění.  Pomáhá při únavě, moduluje funkce imunitního systému a v neposlední řadě má prokázané protirakovinné účinky. Dokáže velmi efektivně a systematicky likvidovat jakékoliv patogenní buňky v organismu ať už jde o viry, bakterie, chlamydie, borelie či rakovinné buňky. Spolu s Reishi má výrazné protizánětlivé účinky. To zmiňuji záměrně, jelikož spojitost mezi chronickými záněty a rakovinou je dnes již vědecky prokázána.

Reishi (Ganoderma lucidum, lesklokorka lesklá)

Reishi je jednou z nejznámějších a nejužívanějších vitálních hub. Její léčebné účinky jsou známy více než 4 000 let. Díky vysokému obsahu polysacharidů, triterpenů a fytosterolů je používána právě k léčbě nádorových onemocnění a k jejich prevenci. Studie portugalských vědců z roku 2011 zjistila, že pokud chceme působit na rakovinné buňky, tak není smysluplné použít jen některé části houby (třeba vysoce koncentrované polysacharidy či triterpenoidy), ale je třeba použít celý komplex látek obsažených v této houbě. Právě tento komplex přírodních látek má cytotoxické účinky na rakovinné buňky.       

K výše zmíněné kombinaci léčivých hub je vhodné přidat ještě CURCUMIN, což je extrakt z kurkumy dlouhé.

Kurkuma je má významné protinádorové a protizánětlivé účinky, a z pohledu čínské medicíny dokáže rozbíjet blokády, což je u nádorů velmi důležitá vlastnost.

+ vitamín C ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY – zlepšuje vstřebávání léčivých látek medicinální hub

Dávkování a doba užívání

Léčivé houby a Curcumin užívat před, po i během konvenční léčby (chemoterapie, radioterapie či biologické léčby). Jejich účinek nesnižují, naopak zlepšují toleranci konvenční léčby a snižují množství nežádoucích účinků.

Uvedenou kombinaci je potřeba užívat ještě 3 měsíce po ukončení léčby.  

Pokud se stav upravil, lze vysadit a dělat kůru 1 až 2x ročně

Jak užívat

Reishi, Coriolus, Maitake a Acerolu

  • užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
  • vždy užívat 5 dní a 2 dny vynechat, aby nedošlo k únavě imunitního systému, takto lze houby užívat dlouhodobě
  • pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu

Curcumin

  • užívejte vždy po jídle (tuk pomáhá vstřebávat kurkumu)

Jaké houby s jakou koncentrací polysacharidů užívat v průběhu onemocnění a konvenční léčby

A. Na začátku onemocnění před započetím konvenční léčby (radioterapie, chemoterapie, biologické léčby)

REISHI 50% polysacharidů  1-0-1 kapsle denně 

REISHI TRITERPEN 1-0-1 kapsle denně

CORIOLUS 50% polysacharidů  3-3-3 kapsle denně

MAITAKE 50% polysacharidů 2-0-2 kapsle denně

ACEROLA 1-0-0 kapsle denně

CURCUMIN  1-0-1 kapsle denně

B. Po celou dobu konvenční léčby

REISHI 30% polysacharidů  2-0-2 kapsle denně 

CORIOLUS 40% polysacharidů  3-3-3 kapsle denně

MAITAKE 30% polysacharidů 2-0-2 kapsle denně

ACEROLA 1-0-0 kapsle denně

CURCUMIN  1-0-1 kapsle denně

Léčivé houby lze užívat i v den chemoterapie. Pokud je v tento den vynecháte (někteří pacienti to tak dělají, aby toho na ně nebylo příliš), tak to není problém.

C. Po ukončení konvenční léčby

1. měsíc – stejnou kombinaci jako na začátku onemocnění – viz bod A (pouze vynechat Reishi Triterpen)

2.a 3. měsíc – stejnou kombinaci jako po dobu konvenční léčby – viz bod B

D. Preventivní užívání po skončení léčby

1-2 x ročně využívat od každé houby 1 balení, v dávce 1-0-1 od každé houby

REISHI 30% polysacharidů  1-0-1 kapsle denně 

CORIOLUS 40% polysacharidů  1-0-1 kapsle denně

MAITAKE 30% polysacharidů 1-0-1 kapsle denně

ACEROLA 1-0-0 kapsle denně

E. V případě, že není konvenční terapie (chemoterapie, radioterapie či biologická léčba) indikovaná , tak postupujeme podle následujícího schématu

2 měsíce

REISHI 50% polysacharidů  1-0-1 kapsle denně 

REISHI TRITERPEN 1-0-1 kapsle denně

CORIOLUS 50% polysacharidů  3-3-3 kapsle denně

MAITAKE 50% polysacharidů 2-0-2 kapsle denně

ACEROLA 1-0-0 kapsle denně

CURCUMIN  1-0-1 kapsle denně

Následující měsíce je doporučena opravdu dlouhodobá léčba kombinací léčivých hub

REISHI 30% polysacharidů  2-0-2 kapsle denně 

CORIOLUS 40% polysacharidů  3-3-3 kapsle denně

MAITAKE 30% polysacharidů 2-0-2 kapsle denně

ACEROLA 1-0-0 kapsle denně

CURCUMIN  1-0-1 kapsle denně

MUDr. Martin Dvořák

Datum: 6.9.2022

O rakovině prsu

Rakovina (karcinom) prsu pohledem čínské medicíny

Jak pohlíží na rakovinu prsu čínská medicína?

Podle tradiční čínské medicíny existuje mnoho příčin, které jsou schopny spustit rakovinu prsu. Jednou z nejvýznamnějších jsou nadměrné či potlačované emoce a stres, které způsobují tzv. stagnaci jaterní Qi (energie). Systém Jater (kam patří i žlučník, oči, nehty atd.) je citlivý na stresové situace. Jednou z funkcí Jater (podle čínské medicíny) je vše v organismu zprůchodňovat. Pokud je tato funkce omezena, začne se energie Qi v těle zpomalovat a na určitých místech později blokovat. To vyvolává pocity napětí. U žen se energie Qi nejčastěji blokuje v oblasti krku (štítná žláza), v prsou (adenomy, karcinomy), kolem žaludku (trávicí diskomfort) či v podbřišku (myomy, cysty). Později se začne shlukovat i hlen a krev, čímž postupně vznikne nádor. Příčin je určitě ještě více, nicméně stagnace jaterní Qi hraje při vzniku rakoviny prsu určitě velkou roli.

Proto radíme ženám, aby si vážily samy sebe, svého těla a svého zdraví. Aby žily a pečovaly o sebe tak, aby se jejich jaterní Qi neblokovala a vše v organismu volně proudilo. Čínská medicína říká, že zdravý člověk je plný Qi a krve a vše v něm volně proudí. V praxi to znamená nepotlačovat emoce, kontrolovat nadměrné emoce a vyhýbat se stresovým situacím.

Než se člověk naučí se svými emocemi pracovat a zvládat je sám, může být dobrým pomocníkem produkt MyStress. Obsahuje směs extraktu z vitální houby Hericium a čínských bylinek, které účinně pomáhají odblokovat energetické shluky, které předcházejí téměř všem onemocněním. Uvolňuje stagnaci energie Qi Jater a pomáhá při nejrůznějších somatizacích stresů (když se stres začne projevovat jako tělesný příznak).

Karcinom prsu je nejčastější zhoubný nádor u žen. Riziko stoupá po 30. roce věku. Prognóza záleží na stádiu tumoru a postižení uzlin v podpaží. Pokud jsou tyto uzliny bez metastáz, je pětileté přežití cca 95%. Karcinom nejčastěji vzniká v zevním horním kvadrantu prsu.

Hlavní příznaky

Hmatná rezistence v prsu („bulka“)

Vtažení bradavky nebo kůže prsu nebo naopak její vyboulení

Jednostranná sekrece z bradavky, často krvavá

Začervenání, svědění, pomerančová kůže nebo jiné kožní změny na prsu

Rizikové faktory

Postižení v rodině (hl. matka nebo sestra), známým genetickým faktorem je mutace tzv. BRCA-genů

Hormonální substituce postmenopauzálně

Bezdětnost nebo první těhotenství až po 30. roce

Strava bohatá na maso a tuky

Silná nadváha, hl. postmenopauzálně

Nadměrná konzumace alkoholu

Kouření

Mastopatie II. nebo III. stupně

Předchozí rakovina endometria, vaječníků nebo střeva

Předchozí karcinom druhého prsu

Terapie

Chirurgická

Záchovná operace prsu je odstranění tumoru jen s příslušnou částí prsní žlázy.

Radikální operace se provádí u větších nádorů. Odstraní se celý prs a podpažní uzliny.

Odstranění tzv. sentinelové uzliny. To je uzlina, do které přitéká lymfa z nádorové tkáně jako první.

Chemoterapie Antihormonální terapie

Histologicky se určí, jestli nádor obsahuje receptory pro estrogeny a gestageny, a tedy jestli roste pod jejich vlivem. V tom případě je indikovaná antihormonální terapie.

Antiestrogeny, které působí proti účinku estrogenů

Analoga hormonů hypotalamu, které brání sekreci estrogenů z vaječníků a navodí tak klimakterium Pacientky s nádorem citlivým na hormony nesmí celoživotně dostat fytoestrogeny!

Radioterapie

Biologická léčba

Psychoonkologická péče

Rakovina – karcinom prsu pohledem čínské medicíny, přírodní léčba, léčivé houby a bylinky

Přírodní podpora léčby rakoviny – karcinomu prsu, léčivé houby a bylinné směsi čínské medicíny

Pokud potřebujete nalézt řešení dalších zdravotních problémů přejděte na stránku Vyhledávání podle potíží.

Visited 1 480 times, 14 visit(s) today

Write A Comment