Dna

Dna je typ artritidy, při které se v kloubech tvoří krystaly. Obvykle je postižen pouze jeden kloub, nejčastěji základna palce na noze, ale může se vyskytnout i v několika kloubech a postižen může být jakýkoli kloub.

Dna je důsledkem vysokých hladin kyseliny močové (odpadního produktu tvořeného rozpadem buněk a bílkovin) v krvi. Kyselina se usazuje v kloubech ve formě krystalů a způsobuje náhlé záchvaty silné bolesti a záněty. Při dlouhodobé dně se mohou shromažďovat usazeniny kyseliny kolem kloubů, v ušních lalůčcích a dalších měkkých tkáních a vytvářet malé bulky nazývané tofy.

Skrytá příčina dny je neznámá, ale příznaky mohou vyvolat různé faktory včetně některých potravin (jako je červené maso, vnitřnosti a mastné ryby), alkoholu (zejména piva, lihovin a alkoholizovaných vín) a některých léků.

Dna pohledem čínské medicíny, přírodní léčba, léčivé houby a bylinky

Co užívat

CORIOLUS  +  CURCUMIN  +  KRÁLŮV PALEC  +  místně mazat tinkturou VNĚJŠÍ ÚLEVA

CORIOLUS – u dny pomáhá zbavit se zánětu

CURCUMIN – rozhýbává blokády, má protizánětlivý efekt a působí proti bolesti

KRÁLŮV PALEC – směs bylinek na dnu – užívá se vnitřně

VNĚJŠÍ ÚLEVA – obsahuje bylinky na dnu – užívá se zevně

+ vitamín C ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY – zlepšuje vstřebávání léčivých látek medicinální hub

Dávkování a doba užívání

Uvedenou kombinaci užívejte alespoň 2-3 měsíce 

CORIOLUS 40% polysacharidů  2-0-2 kapsle denně

ACEROLA 1-0-0 kapsle denně

 • Coriolus a Acerolu užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
 • vždy užívat 5 dní a 2 dny vynechat, aby nedošlo k únavě imunitního systému, takto lze houby užívat dlouhodobě
 • pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užít tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu
 • je vhodné zvýšit příjem vitamínu C, který zlepšuje vstřebatelnost léčivých látek, například ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY
 • při dlouhodobém užívání udělat po 3 měsících 1 týden pauzu
 • pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu

CURCUMIN 1-0-1 kapsle denně

 • užívejte vždy po jídle (tuk pomáhá vstřebávat curcumin)
 • při dlouhodobém užívání udělat po 3 měsících 1 týden pauzu
 • pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu

KRÁLŮV PALEC

 • před použitím vždy tinkturu protřepat, mírné zakalení je normální
 • denní dávka je 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, denní dávku rozdělit na dvě části – ráno a večer, tzn. pokud vážíte například 60 kg, tak si dáte 30 kapek ráno a 30 kapek večer
 • tinktury užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
 • tinkturu je možné zalít trochou vroucí vody a tím dojde k odpaření se alkoholu, tento postup je vhodný pro děti nebo řidiče
 • při dlouhodobém užívání je vhodné udělat asi po 3 měsících 1 týden pauzu
 • pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu

VNĚJŠÍ ÚLEVAvnější užití

 • nanášejte v tenké vrstvě na postižené místo a vmasírujte do kůže.
 • dle potřeby opakujte až třikrát denně

MUDr. Martin Dvořák

Datum: 8.9.2023

O Dně

Hyperurikémie je zvýšená hladina kyseliny močové v krvi. Ta vzniká jako odpadový produkt metabolismu purinů a její hladina se zvyšuje při konzumaci velkého množství masa, masných výrobků, vnitřností, luštěnin a alkoholu (hl. pivo). Řadí se tak k jiným “nemocím z blahobytu”. Hladina kyseliny stoupá i při nedostatečnosti ledvin, kterými se vylučuje. Čím vyšší její koncentrace je, tím větší je riziko vzniku dny. Při dně kyselina močová tvoří krystaly, které se ukládají v tkáních a způsobují jejich zánět.

Dna začíná zpravidla akutním zánětem jednoho kloubu a pokud se neléčí, přechází do chronicity. Postihuje především muže ve věku 40–60 let.

Etiologie

Podle etiologie rozlišujeme dnu primární a sekundární.

Při primární dně je hyperurikémie výsledkem zvýšené tvorby kyseliny močové, nebo jejího sníženého vylučování ledvinami. Častěji se s ní set­káme u nemocných, kteří se přejídají potravinami s vysokým podílem masa, vnitřností, luštěnin a požívají nadměrně alkohol. Primární dna se vyskytuje až v 90 % případů dny. Genetický vliv je zde značný, rodinný výskyt je až ve 20 %.

Sekundární dna vzniká při rozpadu nukleoproteinů (např. u akutní leu­kémie), u renálního selhání, popř. po některých lécích, (např. thiazidová diuretika).

Patogeneze

Krystaly kyseliny močové se ukládají do kloubů, při akutním dnavém záchvatu pak hlavně do kloubu palce nohy (podagra), kolene nebo hlezna, kde vyvolají akutní zánět. Může být postiženo i několik kloubů, zejména při opakovaných záchvatech. Bolest se zhoršuje, postižený kloub je otek­lý, zarudlý, lesklý, horký, extrémně citlivý, takže nemoc­ný nesnese ani lehkou přikrývku nebo otřes lůžka. Může se přidružit i tep­lota, vyvolaná akutním zánětem.

Klinický obraz

Onemocnění může probíhat asymptomaticky, kdy jediným abnormál­ním nálezem je vysoká urikémie. Toto období může trvat celý život, jindy

dojde k projevům různých forem dny: k akutnímu dnavému záchvatu, k projevům chronické dny nebo k postižení ledvin, nej­častěji k tvorbě močových (urátových) kamenů.

Akutní dnavý záchvat nastupuje rychle, obvykle k ránu, probudí ne­mocného ze spánku. Může ho vyvolat jiné probíhající onemocnění, ne­zvyklá zátěž, stres, nadbytek jídla nebo alkoholu. Objeví se prudká bo­lest kloubu, nejčastěji jediného. Bolest je nejsilnější první den, pak pomalu odeznívá. Uzdravení je úplné a nemoc opět vstupuje do různě dlouhé asymptomatické fáze (interkurentní období dny).

Chronická dna je charakteristická přítomností tofů – tuhých, nebolestivých podkožních uzlů různé velikosti. Nejčastěji jsou v okolí kloubů, chrupavek (boltec ušní, nos) a šlach. Při chronickém průběhu dny může vzniknout exulcerovaná forma (exulcerace = tvoření vředů) kloubního zánětu.

Obávanou komplikací je postižení ledvin. Nemocní trpí hlavně tvorbou močového písku a kamenů (nefrolitiáza). Současně je postižen i ledvino­vý parenchym, takže onemocnění může vyústit v renální selhání. Akutní selhání ledvin je vzácné, vyskytuje se hlavně po nesprávně vedené tera­pii krevních nádorů. Může k němu dojít hlavně při útočné terapii, kdy dochází k velkému rozpadu purinů, a to především u nemocných bez do­statečné expanze extracelulámí tekutiny (dostatečného zavodnění) a při kyselé reakci moči, při níž se urátové soli špatně rozpouštějí. Proto mu­síme použít terapeutická opatření, která těmto komplikacím předejdou.

Diagnóza

K diagnóze je nezbytný průkaz hyperurikémie. Můžeme prokázat i krys­talky močanů v kloubní tekutině nebo v tofu. Při akutním záchvatu bývá vyšší sedimentace erytrocytů a leukocytóza, často současně hyperlipopro­téinémie nebo arteriální hypertenze (až v 60 %). U chronické dny se obje­vují i změny prokazatelné rentgenologicky.

Léčba a prevence

Při hyperurikémii doporučujeme:

dietu s vynecháváním potravin s vysokým obsahem purinů (vnitřnosti, masové vývary, zvěřina, luštěniny, kakao) a alkoholu, raději se vyhýbá­me thiazidovým diuretikům,

u obézních je nutná úprava hmotnosti,

medikamentózní podávání blokátoru syntézy kyseliny močové – allopurinolu (Milurit), nebo léků, které zvyšují vylučování kyseliny močové ledvinami (Normurat).

Akutní dnavý záchvat léčíme klidem na lůžku, dietou, podáváním do­statečného množství tekutin (vhodné jsou alkalické minerálky) a léků.

Prevencí dny je dlouhodobá dieta podle výše uvedených zásad, zákaz alkoholu, dostatek tekutin, úprava hmotnosti. Při chronické dně podáváme Milurit podle kontrol urikémie.

Přírodní léčba dny, léčivé houby a bylinné směsi čínské medicíny. Bylinky na dnu.

Pokud potřebujete nalézt řešení dalších zdravotních problémů přejděte na stránku Vyhledávání podle potíží.

Visited 1 408 times, 2 visit(s) today

Write A Comment