Rakovina – karcinom – žaludku

Rakovina žaludku neboli karcinom žaludku je nádorové onemocnění, který se vyvine ve výstelce žaludeční stěny. Příčina tohoto onemocnění doposud není objasněná. Podle odborníků však k faktorům, které zvyšují riziko vývoje rakoviny žaludku, patří infekce bakteriemi H. pylori, kouření, nadměrná konzumace alkoholu, toto onemocnění v rodinné anamnéze, určité poruchy, jako je perniciózní anémie (typ anémie způsobený neschopností absorbovat vitamín B12), a předchozí operace žaludku.

Riziko vzniku rakoviny žaludku může zvyšovat i strava s vysokým podílem slaných, marinovaných nebo uzených jídel, která neobsahuje dostatek ovoce a zeleniny. Příznaky tohoto onemocnění jsou často mírné a neurčité. Může k nim patřit pálení žáhy a bolest žaludku po jídle, brzký pocit plnosti, ztráta chuti k jídlu, úbytek na váze, nevolnost a zvracení. V pozdějších stádiích se může objevit žloutenka a krvácení ze žaludku, což může vést ke zvracení krve, černé, dehtové stolici a příznakům chudokrevnosti, jako je dušnost, únava a bledá kůže.

Co užívat

Kombinaci léčivých hub  REISHI  +  CORIOLUS  + HERICIUM.

K výše zmíněné kombinaci léčivých hub je vhodné přidat ještě CURCUMIN, což je extrakt z kurkumy dlouhé.

REISHI – posiluje imunitní systém a je výrazně vitalizující- tzn. že dodává vnitřní sílu organismu.

CORIOLUS – je nejsilnější likvidátor jakýchkoliv buněk, které v organismu nemají co dělat.

HERICIUM – má proti rakovinový účinek, pomáhá při léčbě onemocnění žaludku a jícnu.

CURCUMIN – kurkuma je má významné protinádorové a protizánětlivé účinky, a z pohledu čínské medicíny dokáže rozbíjet blokády, což je u nádorů velmi důležitá vlastnost.

+ vitamín C ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY – zlepšuje vstřebávání léčivých látek medicinální hub.

Dávkování a doba užívání

Léčivé houby a Curcumin je vhodné užívat před, po i během konvenční léčby (chemoterapie, radioterapie či biologické léčby). Jejich účinek nesnižují, naopak zlepšují toleranci konvenční léčby a snižují množství nežádoucích účinků.

Uvedenou kombinaci je potřeba užívat ještě 3 měsíce po ukončení léčby.  

Pokud se stav upravil, lze vysadit a dělat kůru 1 až 2x ročně

Jak užívat

Reishi, Coriolus, Hericium a Acerolu

  • Užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.
  • Vždy užívejte 5 dní a 2 dny vynechejte, aby nedošlo k únavě imunitního systému, takto lze houby užívat dlouhodobě.
  • Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu.

Curcumin

  • Užívejte vždy po jídle (tuk pomáhá vstřebávat kurkumu).

Jaké houby s jakou koncentrací polysacharidů užívat v průběhu onemocnění a konvenční léčby

A. Na začátku onemocnění před započetím konvenční léčby (radioterapie, chemoterapie, biologické léčby)

REISHI 50% polysacharidů  1-0-1 kapsle denně 

REISHI TRITERPEN 1-0-1 kapsle denně

CORIOLUS 50% polysacharidů  3-3-3 kapsle denně

HERICIUM 50% polysacharidů 2-0-2 kapsle denně

ACEROLA 1-0-0 kapsle denně

CURCUMIN  1-0-1 kapsle denně

B. Po celou dobu konvenční léčby

REISHI 30% polysacharidů  2-0-2 kapsle denně 

CORIOLUS 40% polysacharidů  3-3-3 kapsle denně

HERICIUM 30% polysacharidů 2-0-2 kapsle denně

ACEROLA 1-0-0 kapsle denně

CURCUMIN  1-0-1 kapsle denně

Léčivé houby je možné užívat i v den chemoterapie. Pokud je v tento den vynecháte (někteří pacienti to tak dělají, aby toho na ně nebylo příliš), tak to není problém.

C. Po ukončení konvenční léčby

1. měsíc – stejnou kombinaci jako na začátku onemocnění – viz bod A (pouze vynechat Reishi Triterpen)

2.a 3. měsíc – stejnou kombinaci jako po dobu konvenční léčby – viz bod B

D. Preventivní užívání po skončení léčby

1-2 x ročně využívat od každé houby 1 balení, v dávce 1-0-1 od každé houby

REISHI 30% polysacharidů  1-0-1 kapsle denně 

CORIOLUS 40% polysacharidů  1-0-1 kapsle denně

HERICIUM 30% polysacharidů 1-0-1 kapsle denně

ACEROLA 1-0-0 kapsle denně

E. V případě, že není konvenční terapie (chemoterapie, radioterapie či biologická léčba) indikovaná, tak postupujte podle následujícího schématu

2 měsíce

REISHI 50% polysacharidů  1-0-1 kapsle denně 

REISHI TRITERPEN 1-0-1 kapsle denně

CORIOLUS 50% polysacharidů  3-3-3 kapsle denně

HERICIUM 50% polysacharidů 2-0-2 kapsle denně

ACEROLA 1-0-0 kapsle denně

CURCUMIN  1-0-1 kapsle denně

Následující měsíce je doporučena opravdu dlouhodobá léčba kombinací léčivých hub.

REISHI 30% polysacharidů  2-0-2 kapsle denně 

CORIOLUS 40% polysacharidů  3-3-3 kapsle denně

HERICIUM 30% polysacharidů 2-0-2 kapsle denně

ACEROLA 1-0-0 kapsle denně

CURCUMIN  1-0-1 kapsle denně

MUDr. Martin Dvořák

Datum: 25.4.2024

O Rakovině žaludku

Rakovina neboli karcinom žaludku je zhoubný nádor žaludeční sliznice. Postihuje hlavně muže po šedesátém roce věku. V celosvětovém měřítku se jedná o 5. nejčastější zhoubný nádor, s tímto onemocněním je v České republice každoročně diagnostikováno zhruba 1300 lidí.

Příznaky a rizikové faktory rakoviny žaludku 

K hlavním příznakům rakoviny žaludku patří neurčité zažívací potíže, jako je pocit plnosti, říhání nebo nechutenství. Toto onemocnění se může projevovat i bledostí a úbytkem fyzických sil, bolestí žaludku, úbytkem váhy a také tím, že pacientům přestanou chutnat určitá jídla, zpravidla se jedná o maso.

Rizikovými faktory vzniku jsou zejména nevhodné stravovací návyky (hl. uzeniny, kouření alkohol – hlavně tvrdý), neléčené žaludeční vředy a chronické gastritidy.

Stádia karcinomu žaludku 

Lékaři rozlišují 5 stádií rakoviny žaludku. Ve stádiu 0 je nádor omezený pouze na sliznici žaludku, v další fázi se ze sliznice dostává do hlubších vrstev stěny žaludku, případně do několika přilehlých částí. Za poslední stádium, tedy stádium IV, se považuje stav, kdy došlo ke vzniku metastáz, nejčastěji v játrech nebo plicích. 

Stanovení diagnózy 

Při podezření na rakovinu žaludku lékař nejdříve zjišťuje, zda jsou obtíže způsobeny nádorem, nebo je jejich příčina jiná. Podrobnější vyšetření zpravidla provádí specialista. Mezi diagnostické metody patří například gastroskopie, rentgen žaludku, CT, ultrazvuk břicha nebo laboratorní vyšetření.  

Možnosti léčby rakoviny žaludku 

Existuje několik možností léčby rakoviny žaludku, které se odvíjí od rozsahu nádorového onemocnění. Při léčbě tohoto onemocnění se uplatňuje chirurgická léčba (odstranění nádoru i s okolními částmi žaludku nebo odstranění celého žaludku) a protinádorová léčba, léčba ozařováním a chemoterapie. Mnohdy se přistupuje ke kombinaci těchto metod. Nedílnou součástí léčby je podpůrná léčba, jejímž cílem je minimalizovat vedlejší nežádoucí účinky. Po ukončení léčby je nezbytné, aby byl pacient sledovaný. 

Role tradiční čínské medicíny v léčbě rakoviny žaludku 

V tradiční čínské medicíně je při léčbě rakoviny žaludku kladený důraz na individuální přístup k léčbě. Terapie se vždy přizpůsobuje potřebám pacientů na základě jejich aktuálního zdravotního stavu. 

Úprava stravy při karcinomu žaludku 

Nedílnou součástí léčby každého nádorového onemocnění by měla být vhodná strava, která nejen zajistí dostatečný energetický příjem, ale také tělu dodá potřebné bílkoviny, minerály a vitamíny. V některých případech je nutné změnit stravovací návyky a upravit dietu. Obvykle je také nutné jíst častěji po malých porcích. Pokud se po operaci žaludku dostaví potíže známé jako dumping syndrom, je vhodné dodržovat dietu s omezením cukru a převahou bílkovin a během jídla nepít. 

Psychologická podpora a životní styl

Nádorové onemocnění je pochopitelně obrovským zásahem do života každého pacienta. Kromě fyzických obtíží se mohou pacienti potýkat i s těmi psychickými. Pomoc pacientům nabízí řada pacientských organizací.

Pomoci samozřejmě může také návštěva psychologa či psychiatra a také úprava životního stylu, například v podobě pravidelného pobytu na čerstvém vzduchu nebo dechových a meditačních cvičení. 

Prevence rakoviny žaludku 

Riziko vzniku tohoto onemocnění snižuje dostatečná konzumace ovoce a zeleniny, snížení nadměrného příjmu uzených potravin a vyhýbání se konzumace přesolených jídel. 

Komplikace žaludečních operací

Při částečném nebo úplném odstranění žaludku chirurg vytvoří z části střeva „náhradní žaludek.“. Ten ale není schopen funkce zdravého žaludku, nedokáže uchovat stejné množství potravy a nedokáže ji adekvátně natrávit. Ta potom rychleji proteče do další části střeva a může v něm spustit některé patologické procesy (prostup tekutin z krevního oběhu do střeva, zvýšený výdej inzulínu s hypoglykemií), které vedou ke slabosti a event. kolapsu. Mluvíme o tzv. dumping syndromu.

Prognóza

Karcinom žaludku je vyléčitelný jen v počátečním stádiu. Pokud je zachycen později, je přežití při současné terapii 7-12 měsíců.

Rady pacientům po resekcích žaludku

  • Jíst často v malých porcích, vynechat horká a příliš chladná jídla, dobře kousat, pít až půl hodiny po jídle a po jídle si nelehat (aby se potrava nevracela do jícnu).
  • Vhodné potraviny: celozrnná strava, kysané mléčné produkty – jogurt, tvaroh.
  • Nevhodné potraviny: čerstvé mléko, silně kořeněná, silně solená a tučná jídla, nadýmavě působící potraviny (luštěniny, zelí, cibule, česnek), uzeniny, sycené nápoje.
  • Doplňování stravy: Vzhledem k omezenému vstřebávání živin potřebují pacienti cca o 25 % více kalorií, injekce vitaminu B, dostatečný přísun kalcia a vitaminu D.
  • Přírodní podpora léčby rakoviny žaludku – léčivé houby a bylinné směsi čínské medicíny.

Pokud potřebujete nalézt řešení dalších zdravotních problémů přejděte na stránku Vyhledávání podle potíží.

Visited 623 times, 2 visit(s) today

Write A Comment